Polonia Winnipegu
 Numer 012

                    23 stycznia, 2008        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Powrót..
 




 

 

Młodzież w hołdzie Powstańcom Styczniowym - „Za naszą i waszą wolność”


Dubicze. Harcerska modlitwa na mogile naczelnika powstania 1863 roku Ludwika Narbutta i jego towarzyszy broni


Dziś, 22 stycznia, obchodzimy 145. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z lat 1863 – 64. W ciągu 15 miesięcy siły walczące stoczyły 1229 bitew i potyczek, z czego w Królestwie 956, na Litwie 237, na Rusi 35. W tym zrywie bezbronnego narodu z całą potęgą carską wzięło udział ponad100tysięcyobywateli.

Wspaniałą kartę historii wileńskich powstańców postanowiła w tych dniach poznać harcerska młodzież Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej, którą na szlak miejsc bitew i mogił powstańców 1863 zabrał ks. hm. Dariusz Stańczyk. Przez Wilno, Puszczę Rudnicką, dotarli do grobu bohaterskiego naczelnika powstania narodowego na Litwie Ludwika Narbutta w Dubiczach.

"Wróg silny – lecz silniejsza, bracia, nasza wiara.
W imię Boże się odmładzamy z ducha, Ojczyzno".


„Grób Ojczyzny” – Polski i Litwy, zaborcy przez 123 lata czynili. Lecz Duch Narodu miotany historią Kresów i Sybiru, zwyciężył Zmartwychwstaniem Obojga Narodów. Lithuania tamtych czasów i nam współczesnych jest niezmiernie bliska, bo Ojczyzna stanem naszym dozgonnym – Rodacy! Ileż trzeba zgody, pojednania i  poświęcenia, solidarności z ukochaną Matką z Ostrej Bramy i z mogiłami bohaterskich powstańców 1863 roku, aby żaden wróg i my sami, nie kopali w XXI wieku „grobu Ojczyzny Obojga Narodów”.
Lithuanio Obojga Narodów! Dość wojen, bitew i utarczek zazdrości, gniewu i zemsty, ucisku słabych, pychy rządzących i faryzeuszy wszystkich stanów, zakłamania i pogardy sacrum, ziemi odłogiem leżącej i ucieczki młodzieży na emigrację, kościołów zamkniętych i pustych kołysek w rodzinach naszych. Odrodzeni duchem wiary i moralności, jeden drugiemu, dawajmy od jutrzenki porannej światło nadziei na istnienie Ojczyzny Bogiem i jednością młodzieży silnej.

W kajdanach zaborców rodzi się duch wolności

Od trzeciego rozbioru 1795 roku aż do 11 listopada 1918 roku toczyła się rzeczywiście gehenna „pielgrzymstwa Narodu Polskiego”. Polska i Litwa nie istnieją na mapach państw Europy. Świat się szybko z tym pogodził, a dlaczego? W kajdanach zaborców Rosji, Prus i Austrii rodzi się duch niepodległościowy w sercach milionów Polaków. Nad tym czuwają wieszcze - Mickiewicz, Słowacki, Norwid…, liczni pisarze i poeci Sienkiewicz, Kraszewski, Konopnicka..., malarze Smuglewicz, Matejko, Kossak, Grottger i tysiące oddziałów legionistów oraz powstańców. Ośmielam się rzec, że nie byłoby glorii Marszałka J. Piłsudskiego, gdyby wcześniej na horyzoncie bezgranicznej miłości Ojczyzny nie pojawili się Kościuszko, Pułaski, Dąbrowski, Traugutt, Narbutt... i święci powstańcy Albert Chmielowski i Rafał Kalinowski. A jakże pięknie czuł tamte czasy i nimi żył, karmił nas, budził świat z lęków i wyznaczył współczesnym drogę cywilizacji miłości, Wielki i Święty Jan Paweł II.

Dlaczego tak mało mówi się o tym w szkole?

Pogoda sroga, deszczowa, kiedy ruszyliśmy po modlitwie spod Ostrej Bramy na Łukiszki. Obok kościoła św. Jakuba i Filipa zatrzymaliśmy się, by pod Krzyżem upamiętniającym śmierć wielkich przywódców powstania na Litwie Zygmunta Sierakowskiego i Konstantyna Kalinowskiego zapalić znicze i odmówić Anioł Pański za wszystkich poległych. I za chwilę słyszę, „ależ tyle razy w tej okolicy bywałam, a pierwszy raz widzę tak historyczne miejsce”. Młodzież po usłyszeniu historii o wileńskich powstańcach i kapłanach, którzy walczyli z zaborcą w Wilnie i na Litwie, zaczęła pytać się, dlaczego tak mało się nam mówi o tym w szkole?

Sercem pięknie widzi Boga

W Rudnikach czekała już nas od wczesnych godzin rodzina Aładowiczów. Pobyt w tym domu, nikt nie zapomni! Przeniknięty wiarą i żywym patriotyzmem. Por. Witold Aładowicz, 85-letni starzec pełen szlachetności i wiedzy o dziejach historycznych Puszczy Rudnickiej, wspaniałą polszczyzną i wiedzą o powstańcach, żołnierzach Armii Krajowej karmił nas, jak w najlepszym teatrze Krakowa. Stracił wzrok przed rokiem, ale sercem pięknie widzi Boga i umiłowaną Polskę. Tryska z niego  szczera i zdrowa miłość do Kościoła i Ojczyzny. Opiewał wszystko cudnymi wierszami i prosił harcerzy „bądźcie godnymi Polakami, z honorem, to sprawa święta. Orzełek niech ma godne swe przeznaczenie na waszych mundurkach”. Rodzina z budującą historią, i z powstania, kiedy dziadek wycierpiał od kozaków. Ojciec żony Krystyny walczył u boku gen. Hallera, a ojciec Witolda często spotykał się w puszczy z Ignacym Mościckim - prezydentem RP, podczas polowań i odpoczynku w „pałacyku- leśniczówce”.  
Na miejsce bitwy powstańców 1863 roku w Puszczy Rudnickiej do Sędkowa zaprowadził nas Julian Aładowicz, syn znanego gawędziarza Witolda. W zwycięskiej bitwie poległ rosyjski oficer Arbatow. Obecnie znajduje się tam, drewniana figura ku czci powstańców i tablica. Cisza leśna i dzikie strony. Znicze także zapaliliśmy na grobie kilkunastu żołnierzy AK, którzy 6 stycznia 1945 roku zginęli w walce z NKWD.

Pomnik łączy Polaków i Litwinów

Ze stron Rudnik udaliśmy się samochodem przez Ejszyszki, Koleśniki do Dubicz. Szczytem naszego wędrowania było dotrzeć do grobu bohaterskiego naczelnika powstania narodowego na Litwie Ludwika Narbutta. Przed kościołem czekał nas ks. proboszcz Anatoli Markowski, który podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą o stoczonej bitwie i zdradzie powstańców w maju 1863 roku. Narbutt Ludwik cieszy się dużym szacunkiem także w narodzie litewskim. Pomnik łączy Polaków i Litwinów, bo przecież we wspólnej sprawie przelali swą krew i o tym  świadczy herb na cokole z orłem i pogonią, a przede wszystkim słowa „za naszą i waszą wolność”. Mogiłą opiekuje się również w ostatnich latach szkoła polska z Koleśnik, która obrała sobie Ludwika Narbutta za patrona. Również w tych stronach spoczywają polegli żołnierze Armii Krajowej, czekający na nowy pochówek.

Nie zatracić wartości narodowych

Na szlaku powstańców 1863 roku czuliśmy dumę, jak cenna jest Ziemia Wileńska w historii Obojga Narodów, by my dziś mogli się cieszyć wolnością wśród wszystkich narodów Europy. A jak mało jest wysiłku w dzisiejszych czasach, by nie zatracić idei wolności, wartości narodowych i tradycji wychowania patriotyczno-religijnego. A młodzież niech nie ucieka w próżny świat, gdzie nie ma Boga i miłości Ojczyzny. Dorośli, niech trwają godnie w zagonach ojczyźnianych i nie tracą ducha przez pijaństwo. Nauczyciele i kapłani z oddaniem serc niech dzielą się obficie z młodzieżą bogactwem wiary i wiedzy, szkołą szlachetności.
Wszystkim, którzy wzięli udział w wyprawie i nam pomogli, z serca kapłańskiego dziękuję i błogosławię.

ks. hm. Dariusz Stańczyk HR

 

 
   
  

 

 

Powrót..


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228