12 maja 2011 | <<< Nr 178 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Wiadomości z Polski
Życzenia
Rocznica Konstytucji 3 Maja i Dzień matki
Dzień beatyfikacji Jana Pawła II w Winnipegu - Video
Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II w Saskatoon
Michał Kitschke 8-my w mistrzostwach świata Tae Kwon Do
Rozmowa Niezależna - Antoni Macierewicz - Katastrofa smoleńska
O co chodzi w Libii?
Tworzenie się nowego porządku świata cz 30
Turystyka-Kampinoski Park Narodowy
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 52
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Maj w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning


 • Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
   


  Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
  Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
  Poleć nam ciekawą stronę
  Chcesz złożyć komuś życzenia
  Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas

 


 

 


  Do Redakcji
 


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do wypełnienia
ankiety dotyczącej możliwości i barier w prowadzeniu działalności
międzynarodowej przez firmy z branży ochrony środowiska.

Ankieta dostępna jest na stronie:
http://www.een.org.pl/index.php/handel-zagraniczny/articles/ankieta.html
 

 


 

 

Europejska Inicjatywa w sprawie Referendum to kampania na rzecz obywateli, aby mieli prawo głosować w referendach w sprawie każdej istotnej zmiany prawa narodowego lub europejskiego wpływającej na ich życie. Każdy obywatel powinien mieć prawo do: życia w demokratycznej Unii Europejskiej; publicznej wymiany poglądów na wszystkie tematy związane z działalnością i polityką Unii Europejskiej; bezpośredniego udziału w procesach decyzyjnych.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

INICJATYWA NA RZECZ REFERENDUM EUROPEJSKIEGO

21 kwietnia 2011 r.

Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować Państwa o planowanych w Polsce spotkaniach z autorami przełomowej książki „Nazistowskie korzenie brukselskiej UE” – Panią Dr Aleksandrą Niedzwiecki i Panem Paulem Taylorem. Organizatorem spotkań jest Fundacja Zdrowia Dr Ratha, koordynator „Inicjatywy na rzecz europejskiego referendum”.

Planowany termin – pierwsza połowa czerwca 2011 r.

Miasta – Warszawa, Wrocław

Prosimy Państwa o kontakt i potwierdzenie chęci uczestnictwa do 10 maja 2011 r. Jest to dla nas ważne ze względów organizacyjnych – chcemy zapewnić Państwu jak najbardziej komfortowe warunki uczestnictwa, jak również dojazdu.

Kontakt:
Dr. Rath Health Foundation
Sourethweg 9
NL-6422 PC Heerlen
Holandia
Tel. 0031 - 457 111 116
Faks 0031 - 457 111 119
e-mail: info.line-pl@dr-rath-foundation.org
alexandra.dabrowski@rath-eduserv.com
katarzyna.mittmann@rath-eduserv.com 

 
 


   Wydarzenia warte odonotwania

 

 


Film o Pontyfikacie Jana Pawła II

 

Fedracja Polek w Kanadzie

Ogniwo Nr. 7  w Winnipegu

Zaprasza na

PROJEKCJĘ FILMU FABULARNEGO O

PONTYFIKACIE JANA PAWLA II

Przy kawie i “papieskich kremówkach”

Siedziba organizacji Św. Jana Kantego

770 Mountain Ave

Niedziela 15 maja o godzinie 14:00 (2pm)

Wstęp  $ 5.00  od osoby

 

Dzieci poniżej 12 lat—wstęp wolny

 

 


Posadzenie 96 dębów upamiętniających ofiary tragedii smoleńskiej

 

W piątek, w dniu 27 maja o godz. 13:00 w Albrin Park będzie posadzonych
96 dębów upamiętniających ofiary naszej największej katastrofy narodowej
po II wojnie światowej, która miała miejsce pod Katyniem w dniu 10
kwietnia 2010 r. Zapraszamy woluntariuszy do pomocy sadzenia dębów
pamięci. Narzędzia będą dostarczone

 


 


Musicals, Oh Those Musicals

 

 

 

 

   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 


 

Premier

wizytował Bałkany. W Zagrzebiu obiecywał 'poświęcić siły i starania w czasie polskiej rezydencji (wszyscy tak już mówią, ale chyba poprawniejsza byłaby prezydentura) unijnej, by idea rozszerzenia Unii była faktem'.

 

Jeszcze o budżecie (planowanym)

Kto zyska, kto straci w miliardach złotych (zestawienie w Rz): Zyski: nauczyciele 1.6, nauka 1, policja 0.05. Straty: ministerstwa 3.0, Fundusz Pracy (aktywizacja bezrobotnych) 1.6.

 

Bezrobocie spadło

Na koniec kwietnia wyniosło 12.6 procent (było już 13%). W budżecie na koniec roku rząd planuje 10.9%.

 

Melancholijne komentarze w prasie

po wiadomości o zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream. A i z gazociągiem Nabucco (konkurencja dla South Stream)słabo - słychać o opóźnieniach.

 

Trwa niepewność

czy najbliższe wybory mogą być dwudniowe (jak to stanowi nowy kodeks wyborczy, który ma wejść w życie 1 sierpnia). Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. I wszystko zależy, kiedy Trybunał wyda orzeczenie. Ostatnio prokurator generalny miał powiedzieć, ze te dwa dni są niekonstytucyjne.

 

Euroentuzjasci

maszerowali w sobotę traktem królewskim - parada Schumana. W tym roku ze specjalnym hasłem o wolontariacie. I występem Prezydenta. Powiedział `Bądźmy dumni z Polski. Może być natchnieniem dla Unii'.

 

Prezydent Barack Obama

ma z końcem maja przyjechać na dwa dni do Polski, na szczyt przywódców krajów Europy Srodkowo-Wschodniej.

 

Ruch Autonomii Śląska

wzbudził zainteresowanie tematem. W GW - info o sejmikach województw opolskiego i śląskiego czczących specjalna uchwala rocznice wybuchu III powstania śląskiego - i odmowie poparcia uchwały przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej i RAS. W TP wielki nadtytuł numeru: `Wszyscy jesteśmy Ślązakami'. W niedzielnej Rz wywiad z szefem RAS, Jerzym Gorzelikiem. Chce, jak twierdzi, autonomii Śląska, w granicach Polski, a nie niepodległości. `Czy jest Pan polskim patriota? Nie, ponieważ patriotyzm to umiłowanie ojczyzny. A moja ojczyzna nie jest Polska, tylko Górny Śląsk'.

 

Za co odrzucono

sprawozdania komitetów wyborczych Jaroslawa Kaczynskiego i Grzegorza Napieralskiego? Otóż JK z powodu `spłaty przez osoby fizyczne z własnych środków zobowiązań komitetu wyborczego, co jest równoznaczne z udzieleniem komitetowi pożyczek pozabankowych'. A GN - na skutek `przyjęcia przez komitet wartości niepieniężnej w postaci prawa do umieszczenia na jego stronie internetowej nazwy i logo partii'.

 

Polak potrafi

Spółki kontrolowane przez Jana Kulczyka kupiły w ramach konsorcjum z lokalnymi firmami, 45 procent udziałów w nigeryjskim złożu ropy i gazu. To prawdopodobnie największa transakcja tego typu jaka kiedykolwiek zrealizowała polska spółka.

 

 

 

 

 

 

Rząd

przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Generalne założenia: 4% wzrostu gospodarczego, 2.8% inflacji, 10% bezrobocia na konie roku, deficyt maksimum 35 miliardów. Żeby to osiągnąć ma być m.in. zamrożenie plac w budżetówce (za wyjątkiem nauczycieli) i zamrożenie progów podatkowych. Jest, zaskakująco po dotychczasowych doświadczeniach, wzrost wydatków na naukę i na kulturę, ale biorąc pod uwagę ich obecny poziom, wzrost to symboliczny raczej.

 

Sejmowa komisja śledcza

do sprawy zabójstwa Krzysztofa Olewnika pisze raport końcowy. W przyszłym tygodniu ma być przedstawiony w Sejmie. Na razie ujawniono, ze będzie w nim m.in. stwierdzeniem ze kierownictwo MSWiA i Policji było wprowadzane w błąd przez niższe szczeble, oraz ze mocno winni są prokuratorzy, którzy na początku prowadzili śledztwo - gdyby dobrze pracowali to, zdaniem posłów, Krzysztof Olewnik by żył.

 

Państwowa Komisja Wyborcza

odrzuciła sprawozdania finansowe dziewięciu komitetów wyborczych (chodzi o ubiegłoroczne wybory prezydenckie). W tym sprawozdania komitetów Jarosława Kaczynskiego i Grzegorza Napieralskiego. Trzy przyjęto z zastrzeżeniami (m.in. Waldemara Pawlaka), tylko cztery bez zastrzeżeń (w tym Bronislawa Komorowskiego). Swoja droga jak patrzę na listę uchybień na podstawie których sprawozdania odrzucono, to chyba nie zdecydowałbym się nigdy w życiu na powołanie jakiegoś komitetu wyborczego lub działanie w nim.

 

Pożar metanu

w kopalni "Krupinski" w Szuszcu. Dwóch górników zginęło (w tym jeden ratownik), 11 jest rannych, jeszcze jeden ratownik jest zaginiony - poszukiwany. Kopalnia należy do Jastrzebskiej Spółki Węglowej.

 

Po awanturach kibiców

Lecha i Legii, połączonych z demolowaniem stadionu w Bydgoszczy, premier po raz kolejny zapowiedział, ze nie ustąpi i wykorzeni, a wojewodowie zamknęli na jeden mecz stadiony w Warszawie i Poznaniu. Drużyny oburzone, kibice zapowiadają protesty pod stadionami.

 

Jak zajścia na stadionie

wyglądał wczorajszy protest związkowców pod siedziba KGHM. Związkowcy domagali się 300 zł podwyżki, obrzucili prezesa jajkami i puszkami z piwem a potem wdali się w bitwę z ochrona. Ośmiu ochroniarzy jest rannych, głownie od odłamków szkła.

Na podstawie nagrań z kamer monitorujących policja rozpoznała i zatrzymała trzech napastników, zapowiada, ze będą dalsze aresztowania. Z zarzutami udziału w pobiciu i niszczenia mienia.

 

Giełda

zaczęła wuliczac i publikować nowy indeks giełdowy: WIG-Ukraine, w który wchodzi 5 ukraińskich firm notowanych na GPW. A w tym roku maja się pojawić kolejne.

 

Kursy walut

NBP (średni): USD 2.7270, EUR 3.9600, GBP 4.4652.

Kantory (kupno/sprzedaz): USD 2.68/2.75, EUR 3.92/3.97.

 

Sport

Legia - przy pustych trybunach - wygrała z Korona Kielce 3:1. W Gdańsku Wisła wygrała 3:0 z Lechia. No i Wisła na czele, druga Jagiellonia, trzecia Legia.

     

 

 

  Życzenia
Z okazji 30-lecia pożycia małżeńskiego, składamy najserdeczniejsze życzenia dla naszych czytelników Ewy i Tomka Wadowskich.

     

Z okazji jakże pięknych - ... Godów
życzymy Wam abyście dalej szli przez życie,
trzymając się mocno za ręce zawsze uśmiechnięci,
zawsze razem, zawsze pewni swoich uczuć 

 

 

   Rocznica Konstytucji 3 Maja i Dzień matki
 

W niedzielę 9 maja 2011, KPK okręg Manitoba zorganizowało uroczyste obchody 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięła udział prezes głównego zarządu KPK  w Toronto p. Teresa Berezowska. Dzieci ze Szkoły Polskiej przygotowały krótki program artystyczny a organizatorzy zadbali aby wszystkie Panie biorące udział w uroczystości mogły wypić kawę i poczęstować się ciastem w Dniu Matki.

 

 

   Dzień beatyfikacji Jana Pawła II w Winnipegu - Video
 

 

 

 

   Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II w Saskatoon
 

 


Prezes Fundacji JP II w Saskatchewan - Bożena Kilanowski
 

Tegoroczny dzień 1 Maja był dniem szczególnym. Niedziela Miłosierdzia a zarazem dzień beatyfikacji Jana Pawła II. Rzesze pielgrzymów zgromadziło się w Rzymie a ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli przybyć do Wiecznego Miasta brali licznie udział w lokalnych uroczystościach kościelnych w całym świecie. Tak też było w polskim kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Saskatoon, Saskatchewan, gdzie celebrowano uroczystą Mszę świętą, którą poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku papieża w asyście Rycerzy Kolumba. Oni też swoją obecnością uświetnili uroczystość kościelną, jak również zaproszeni goscie-księża i dobrze przygotowana oprawa muzyczna kościelnego chóru.
 


pomnik Jana Pawła II przy kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Saskatoon
 


Przy głównym ołtarzu w tym dniu wymownym znakiem bliskości z beatyfikowanym Papieżem było dzieło lokalnej artystki Elżbiety Yonza - wizerunek Ojca Świętego- własnoręcznie przez Niego podpisany podczas audiencji prywatnej, jaką miała zaszczyt dostąpić i przeżyć młodzież tutejszej parafii. Był też obrazek z modlitwą o udzielenie łaski przez wstawiennictwo błogosławionego Jana Pawła II, wzbogacony w Jego "Ex Indumentis". Po Mszy Św.. i adoracji Eucharystycznej tradycyjny obiad - "Święcone" - zgromadził wszystkich zebranych w parafialnej sali. W programie wystąpił prezes Rady Parafialnej Waldemar Majcher, który po przywitaniu recytował wiersz Słowackiego o Papieżu Słowianinie oraz przybliżył postać Ojca Świętego w radosnych wspomnieniach.
 


cześć wystawy poświeconej Janowi Pawłowi II
 


Wysłuchano piosenki "Song for Karol", którą autor i wykonawca Mark Mallett skomponował w nocy po ogłoszeniu odejścia Papieża do Domu Ojca. Referat o Papieżu i Fundacji Jego imienia odczytała prezes Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Saskatchewan - Bożena Kilanowski. Zapoznała zebranych z celem i działalnością tej charytatywnej, religijnej organizacji. Organizacji, która udzielając pomocy edukacyjnej i stypendialnej dla młodzieży podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest ŻYWYM POMNIKIEM Jana Pawła II, o którym się wciąż mówi: Mąż modlitwy. Apostoł jedności. Patron życia. Orędownik prawdy. Papież pielgrzym. Papież milenium. Wielki apostoł miłosierdzia. Duma polskiego narodu. Bożena Kilanowski wspomniała także o lokalnej działalności poszczególnych Kół Przyjaciół Fundacji JP II w Kanadzie.
 

procesja - Rycerze Kolumba
 


I tak np.: Koło w Toronto czyni wszelkie starania, by dzień 2 kwietnia był ogłoszonym Dniem Jana Pawła II w Ontario. Koło w Winnipeg - po negocjacjach z lokalnymi władzami i przy wsparciu ważnych osobistości kościelnych i rządowych - postarało się, by wzgórze (The Birds Hill Park) -gdzie Papież celebrował Msze Św.. nazwano wzgórzem Jana Pawła II. Jest tam tez Information Center i płaskorzeźba z brązu. A Koło w Saskatchewan już 8-my rok współorganizuje konferencje katolickie w połączeniu z kościołem greko-katolickim, w myśl nauczania Papieża, że Kościół Wschodu i Zachodu, jak dwa płuca - powinny "oddychać" razem.
 


Procesja - księża
 


Bożena Kilanowski zakończyła referat refleksją i przytoczeniem urywku z Pisma Świętego z Listu do Hebrajczyków 6-10. Dostępna była też wystawa poświęcona błogosławionemu Janowi Pawłowi II ,która zawierała: książki, C.D., zdjęcia, zestaw medali (limitowana edycja pamiątkowa z miast, które w Kanadzie gościły Papieża), kolekcja znaczków tematycznie związana z pontyfikatem i foldery Fundacji. Całość programu wzbogacona była wyświetlaniem slajdów papieskich, nad czym czuwała Elżbieta Yonza. Dzień urodzin Papieża - 18 maj - jest Dniem Fundacji JP II i dla zainteresowanych - oto strona internetowa: www.fjp2.com W Rzymie, w październiku br. celebrowana będzie 30 rocznica powstania Fundacji a dzień - 22 października jest ogłoszony przez Watykan DNIEM PAMIĘCI JANA PAWŁA II


Prezes rady parafialnej - Waldemar Majcher
 


Bożena Pawłowska-Kilanowski

 

   Michał Kitschke 8-my w mistrzostwach świata Tae Kwon Do

Poniżej jedna z walk gdzie Michał pokonuje Alexandros Nikolaidis

 

 

 

   Rozmowa Niezależna - Antoni Macierewicz - Katastrofa smoleńska
 

 

 

 

   O co chodzi w Libii?

 

Stanisław Michalkiewicz 

Nareszcie pozbyliśmy się niepewności. Jeszcze do niedawna łamaliśmy sobie głowy nad tym, co właściwie dzieje się w Libii. Wiadomo było jedynie, że nie ma tam wojny, bo już Radio Erewań dawno wojnę wykluczyło na rzecz walki o pokój. Czy jednak w Libii toczy się walka o pokój? To nie było takie oczywiste, bo przecież uczestnicy „koalicji chcących” nie twierdzili bynajmniej, że walczą o pokój. Przeciwnie – prezydent Obama publicznie powiedział, iż chodzi o to, że Kaddafi musi odejść. Ale czy odejście Kaddafiego oznacza pokój? Nikt tego nie obiecuje. Zatem co właściwie dzieje się w Libii, jak to zdefiniować?

Kiedy tak cały świat się męczył, nasi Umiłowani Przywódcy toczyli narady i rada w radę uradzili, że w Libii trwa „kinetyczna operacja militarna”. Świat odetchnął z ulgą – w Libii nie dzieje się nic osobliwego, to zwyczajna operacja militarna, tyle że „kinetyczna”. Takie słowa są! „Kinetyczna” – owszem, to wiele wyjaśnia („Industrializacja – racja, pożytek z niej. Indus – rozumiem, trializacja – już mniej”) – ale niestety również „militarna”. Ale jakże inaczej, skoro jej celem i głównym powodem jest ochrona bezbronnych libijskich cywilów?

Właśnie jeden z Czytelników zwrócił mi uwagę na rewelacje podawane przez prawicowo-liberalnego dziennikarza włoskiego Franco Bechisa, który twierdzi, że przygotowania do obrony libijskich cywilów francuska razwiedka rozpoczęła już w listopadzie ubiegłego roku. Najwyraźniej skądś wiedzieli – ale w końcu, jako razwiedka, coś tam muszą wiedzieć – że tyran Kaddafi szczególnie zawzięty jest właśnie na cywilów, zwłaszcza tych bezbronnych. Wszystko podobnież zaczęło się od tego, że 20 października ubiegłego roku na lotnisku w Tunisie z samolotu libijskich linii lotniczych wysiadł z całą rodziną Nuri Mesmari – szef protokołu na dworze Kaddafiego, jedna z najgrubszych ryb tamtejszego tyrańskiego reżymu, prawa ręka pułkownika. Jego wizyta w Tunezji trwała zaledwie kilka godzin. Nie wiadomo, z kim się tam spotkał i o czym rozmawiał – ale Bechis twierdzi, żewłaśnie wtedy „przerzucił most” do tych, którzy później podnieśli rebelię w Cyrenajce. Nazajutrz Mesmari wylądował w Paryżu, oficjalnie gwoli odbycia operacji. I rzeczywiście – został zoperowany, ale nie przez lekarzy, tylko przez francuską razwiedkę, która natychmiast się nim zaopiekowała. Został umieszczony w hotelu Concorde Lafayette, gdzie wkrótce pojawili się wysłannicy francuskiego prezydenta – o czym świadczyła obecność błękitnych limuzyn przed hotelem. W apartamentach Mesmariego odbywały się długie narady, w następstwie których 18 listopada do Benghazi udała się dziwna francuska delegacja.

Urzędnikom francuskiego Ministerstwa Rolnictwa towarzyszyli biznesmeni – a to zFrance Export Céréales, a to z France Agrimer, a to z Soufflet – słowem: ekspedycja na papierze czysto handlowa, ale tak naprawdę byli to poprzebierani za biznesmenów wojskowi i razwiedczykowie. W Benghazi spotkali się m.in. ze wskazanym przez Mesmariego pułkownikiem libijskiego lotnictwa Abdullahem Gehanim. Według informacji przekazanych francuskim kupcom zbożowym przez Mesmariego, był on gotów przejść na drugą stronę, a poza tym miał dobre kontakty z dysydentami tunezyjskimi. Ci tunezyjscy dysydenci czerpali natchnienie od rezydujących tymczasowo w Paryżu przywódców tamtejszych partii opozycyjnych, no a z kolei ci przywódcy – od francuskiej razwiedki, która na tej zasadzie ich obecność tam tolerowała. Te kontakty, ma się rozumieć, przebiegały w wielkiej tajemnicy, ale podejrzliwego tyrana coś jednak tknęło.

28 listopada wysłał on list gończy za Mesmarim. Kanałami dyplomatycznymi dotarł ten list do Francji. Trochę to Francuzów skonfundowało, ale dla pozorów 2 grudnia postanowili Mesmariego aresztować, to znaczy pozostawili go w tym samym apartamencie hotelu Concorde Lafayette i nazwali to aresztem domowym. Wtedy Mesmari oficjalnie poprosił Francję o azyl polityczny. Kaddafi trochę się zirytował i nawet miał z tego powodu pretensję do swego ministra spraw zagranicznych Mussy Kussy, ale poprzez umyślnego wezwał Mesmariego do powrotu, obiecując, że mu „przebaczy” – oczywiście jeśli tylko wróci. Tym postillon d’amour był Abdullah Mansour, szef publicznej telewizji libijskiej – ale Francuzi zatrzymali go w hotelu. 23 grudnia przybywają do Paryża następni wysłannicy: Charrant, Fathi Bokhris i All Ounes Mansouri – ale po drodze musieli się odwrócić, bo – jak twierdzi Bechis – po 17 lutego to oni właśnie podnieśli bunt w Benghazi.

I rzeczywiście – Francuzi nie tylko nic im nie robią, ale nawet asystują podczas kolacji z Mesmarim w luksusowej restauracji przy Polach Elizejskich. Dzięki temu dowiadują się wszystkiego, co trzeba, o obronności reżymu starego tyrana, no i przede wszystkim, ile wywiózł za granicę i gdzie schował forsę. I wprawdzie 24 stycznia szef tajnych służb tyrana w Cyrenajce, generał Audh Saaiti, aresztuje pułkownika Gehaniego, ale jest już za późno – przewieziony do Trypolisu pułkownik do spółki z Francuzami staje na czele tamtejszych bezbronnych cywilów.

To dlatego właśnie francuski prezydent Mikołaj Sarkozy wyjaśnił, że Francja tak skwapliwie podjęła się uczestnictwa w „kinetycznej operacji militarnej” ze względu na „nasze międzynarodowe sumienie”. To niespodzianka prawie tak samo zaskakująca jak pogłoska rozpowszechniana przez byłego prezydenta naszego nieszczęśliwego kraju, Lecha Wałęsę, jakoby Jan Kobylański oferował mu 200 tysięcy dolarów w zamian za odpowiednie ruchy kadrowe w dyplomacji, a on tych pieniędzy nie przyjął.

Nieprawdopodobne – ale czyż wypada zaprzeczać? Jasne, że nie wypada – zwłaszcza w sytuacji, gdy Sąd Apelacyjny w Gdańsku niedawno jednak nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeprosić byłego prezydenta naszego państwa za agenta „Bolka”, chociaż jeszcze w sierpniu ubiegłego roku orzekł odwrotnie, a przecież od tamtej pory w stanie faktycznym sprawy nic zmienić się nie mogło. Bo to nie stan faktyczny się zmienia. To czasy się zmieniają, a wraz z nimi również mądrości etapu.

 

 

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 30.          Index

Czy jest możliwość na permanentny pokój na świecie, sprawiedliwość i zdrowie? Na to pytanie odpowiada film poniżej. Kolektywna świadomość społeczeństw jest odpowiedzialna za wojny jak też za pokój. Niezliczone eksperymenty pokazują że wystarczy skoordynowany wysiłek niewielkiej grupy ludzi w sferze świadomości aby wywołać drastyczne zmniejszenie występków kryminalnych w określonym obszarze geograficznym.
Jak ty możesz przyczynić się do tego i pomóc sobie i otaczającemu cię światu?

 


Przesłanie Nadziei

 


 

 

 

  Turystyka -Kampinoski Park Narodowy

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Kampinoski,Park,Narodowy,7893.html
 

Kampinoski Park Narodowy


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie
 
Położony zaledwie kilka kilometrów od granic administracyjnych Warszawy Kampinoski Park Narodowy jest prawdopodobnie jedynym tak wielkim kompleksem przyrodniczym na świecie zlokalizowanym na „przedmieściach” dwumilionowego miasta.

Park chroni pozostałości dawnej Puszczy Mazowieckiej. W jego krajobrazie dominują dwa elementy: bagna i sąsiadujące z nimi wydmy. Kampinoskie wydmy są jednym z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych w Europie. Wydmy porośnięte są borem sosnowym, miejscami odsłonięte. Największe odsłonięcie wydm tzw. grochalskie piachy w północnej części parku przypomina bardziej pustynię niż krajobraz Polski centralnej.

Na terenie parku utworzono 22 rezerwaty, z czego najbardziej znany i cenny przyrodniczo jest bagienny rezerwat Sieraków, wokół którego prowadzą szlaki turystyczne z Sierakowa, Dziekanowa Leśnego i Dąbrowy. Centrum rezerwatu stanowi rozległe bagno Cichowąż otoczone wzgórzami wydmowymi. Izolacja rezerwatu sprawia, że jest siedliskiem rzadkich gatunków roślin i licznych gatunków zwierząt. Florystyczną osobliwością jest niewielka krzewinka chamedafne północna, relikt epoki lodowcowej. W rezerwacie spotkać można łosia, czarne bociany i posłuchać klangoru bardzo płochliwych żurawi.

W 1992 roku rozpoczęto w parku program reintrodukcji rysia. Dziś na wolności żyje około 10 rysiów. Bardzo liczne są łosie. Ciekawostką przyrodniczą jest najgrubsze drzewo w Polsce – topola mająca ponad 11 m obwodu, rosnąca w miejscowości Leszno.

Bogate w drewno lasy puszczy mazowieckiej znane były i cenione od dawna. Stąd pochodziły sosny masztowe, które spławiano Wisłą do Gdańska. Z racji swojego położenia blisko Warszawy Puszcza Kampinoska była terenem częstych działań militarnych. Ich pamiątkami są Sosna Powstańców 1863 roku w Górkach Kampinoskich czy cmentarz ofiar egzekucji hitlerowskich w Palmirach. Każdego roku odbywa się w Brochowie inscenizacja Bitwy nad Bzurą, największej bitwy Kampanii Wrześniowej, jaką stoczyły oddziały polskich armii Poznań i Pomorze z niemiecką 8 i 10 Armią grupy Południe.

W Kampinoskim Parku Narodowym wytyczono panad 360 km szlaków pieszych. Główny szlak prowadzi równoleżnikowo środkiem puszczy z Dziekanowa przez Wiersze do Brochowa na zachodnim skraju puszczy i ma długość ponad 50 km. Turystyka rowerowa, jest utrudniona ze względu na piaszczyste podłoże. Dlatego też 140 kilometrowy Kampinoski Szlak Rowerowy poprowadzony jest zewnętrzną częścią parku.
Piaszczyste szlaki kampinoskie stwarzają doskonałe warunki do biegów przełajowych i nordic walkingu a zimą do narciarstwa biegowego.

Dodatkowe atrakcje w okolicy parku:

 • Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina;
 • Brochów, kościół obronny, miejsce chrztu Chopina i ślubu jego rodziców;
 • Twierdza Modlin;
 • Klasztor romański w Czerwińsku nad Wisłą;
 • Kolejka wąskotorowa z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich na zachodnim skraju Puszczy Kampinoskiej;
 • Pozostałości osadnictwa olenderskiego – zbór ewangelicki w Nowym Secyminie.

W 2000 roku Kampinoski Park Narodowy został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery.

 

 

 

   Humor

Rozczarowany pies

 


 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 52

  Najgorszy kwartał w rynku nieruchomości od 2008
  Unia Europejska może nie istnieć w ciągu 12 miesięcy
  Nie kupuj domu w 2011 dopóki nie przeczytasz tego
  Dochód narodowy Hiszpanii spadł o 16.8 %, co dalej
  Indie, Indonezja, Chiny i Azja kupuje złoto i srebro..
  Forbs przewiduje złoto jako standard za 5 lat
  Grecja wyprzedaje swój kraj, podczas kiedy demonstracje nie ustają
  Ameryka w obliczu ogromnego bezrobocia
  Irlandia - Rząd zagarnia prywatne emerytury aby finansować wydatki
  Grecja - zdjęcia z zamieszek
  28 porażających statystyk o gospodarce amerykańskiej  

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Dobre Rady”

Usuwanie lodu

Jeśli chcesz się szybko pozbyć grubej oszronionej warstwy lodu z obudowy

zamrażalnika, wstaw do wyłączonej lodówki naczynie z wrzątkiem.

Czyszczenie powierzchni chromowych

Przedmioty o chromowanej powierzchni najlepiej czyści się ściereczką zwilżoną naftą. Do czyszczenia nadaje się również zmywacz do paznokci. Potem należy przedmiot starannie opłukać .

Mosiądz lśni jak złoto

Wyroby z mosiądzu znów będą pięknie błyszczeć, jeśli je wyczyścisz papką sporządzoną z soli i octu. Po wyczyszczeniu opłucz przedmiot, wytrzyj go do sucha i starannie wypoleruj. Tak samo możesz postępować z wyrobami ze stali szlachetnej.

 

 

 

 Ciekawostki

  
 

Żywe obrazy . tutaj więcej

 


 

 

 

  Manitoba- Maj w fotografii

 


Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

1979 ford f 100   str 6 cyl very low milage  with toper   and Kawasaki bike kz  400 phone 807 577 21 96


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

kwiecień 2011

 maj 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki

 
Tłusty czwartek

 
Walentynki 2011

  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd
Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia SokolaChoinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem