19 maja 2011 | <<< Nr 179 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Wiadomości z Polski
Ada Molostek gotuje w "Look I cook"
Polscy Posłowie
Zjazd młodej Polonii z Ameryki i Europy
Rozmowa Niezależna-Bronisław Wildstein
Czy Polacy są "Narodem Wybranym nr 2"?
Tworzenie się nowego porządku świata cz 31
Turystyka-Karkonoski Park Narodowy
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 53
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Maj w fotografii
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning
 •  

  Royal Canadian Legion
  Winnipeg Polish Canadian Branch 246
  1335 Main St.
  WINNIPEG, MB R2W 3T7
  Tel. (204) 589-m5493


  Chcesz być naszym korespondentem, autorem napisz do nas
  Chciałbyś/aś umieścić bezpłatne prywatne ogłoszenie kliknij tutaj
  Poleć nam ciekawą stronę
  Chcesz złożyć komuś życzenia
  Masz ciekawe zdjęcie - prześlij do nas

 


 

 


  Do Redakcji
 


 

LATO 2011/ Wakacje językowe w Krakowie

 POLSKIE

VARIA-CJE NA TWOJE
WAKACJE

 

2 TYGODNIE W KRAKOWIE

                                     

                         z POLSKIM

                                                Z ZABAWĄ

                                                                   Z PRZYJACIÓŁMI 

INTENSYWNE KURSY JĘZYKA POLSKIEGO Z PROGRAMEM KULTURALNYM I ZAKWATEROWANIEM

 

KURSY WAKACYJNE

 

19.06 - 02.07.2011

 

03.07 - 16.07.2011

 

17.07 - 30.07.2011

 

31.07 - 13.08.2011

 

14.08 - 27.08.2011

 

28.08 - 10.09.2011

 

11.09 - 24.09.2011

 

 

Cena 440 euro lub 390 Euro (dla studentów) obejmuje:

 

·         Dwutygodniowe, intensywne kursy j.polskiego – wszystkie poziomy nauczania, materiały do nauki,  certyfikaty ukończenia kursu  - kursy polskiego Varia są stworzone z myślą o osobach, które chcą uzyskać jak najlepsze rezultaty w krótkim czasie. W czasie kursów, kładziemy nacisk na umiejętności komunikacyjne w codziennych sytuacjach.

 

·         Zakwaterowanie blisko centrum miasta – w pokojach dwuosobowych u polskich studentów, z innymi uczestnikami kursu lub u polskich rodzin. Możliwe jest również zakwaterowanie w pojedynczym pokoju bądź w osobnym apartamencie za dodatkową opłatą.

·         program kulturalny: lekcje polskiego poza murami szkoły (polski w pubach, restauracjach i sklepach...), wykłady na ciekawe tematy, niekonwencjonalne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wycieczki w okolice Krakowa, wieczory w legendarnych pubach i kawiarniach, rejsy po Wiśle, polskie warsztaty kulinarne...

·         fachowa opieka – 24 godziny na dobę J

Więcej informacji na: www.varia-course.com, Tel.: +48/12 633 58 71, Kom: +48/608 845 793

zapisy: office@varia-course.com, Aneta Kawa, Varia Centrum Języka Polskiego


 

 


 

 

Europejska Inicjatywa w sprawie Referendum to kampania na rzecz obywateli, aby mieli prawo głosować w referendach w sprawie każdej istotnej zmiany prawa narodowego lub europejskiego wpływającej na ich życie. Każdy obywatel powinien mieć prawo do: życia w demokratycznej Unii Europejskiej; publicznej wymiany poglądów na wszystkie tematy związane z działalnością i polityką Unii Europejskiej; bezpośredniego udziału w procesach decyzyjnych.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

INICJATYWA NA RZECZ REFERENDUM EUROPEJSKIEGO

21 kwietnia 2011 r.

Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować Państwa o planowanych w Polsce spotkaniach z autorami przełomowej książki „Nazistowskie korzenie brukselskiej UE” – Panią Dr Aleksandrą Niedzwiecki i Panem Paulem Taylorem. Organizatorem spotkań jest Fundacja Zdrowia Dr Ratha, koordynator „Inicjatywy na rzecz europejskiego referendum”.

Planowany termin – pierwsza połowa czerwca 2011 r.

Miasta – Warszawa, Wrocław

Prosimy Państwa o kontakt i potwierdzenie chęci uczestnictwa do 10 maja 2011 r. Jest to dla nas ważne ze względów organizacyjnych – chcemy zapewnić Państwu jak najbardziej komfortowe warunki uczestnictwa, jak również dojazdu.

Kontakt:
Dr. Rath Health Foundation
Sourethweg 9
NL-6422 PC Heerlen
Holandia
Tel. 0031 - 457 111 116
Faks 0031 - 457 111 119
e-mail: info.line-pl@dr-rath-foundation.org
alexandra.dabrowski@rath-eduserv.com
katarzyna.mittmann@rath-eduserv.com 

 
 


   Wydarzenia warte odonotwania

 


Zabawa w czwartek

 

 

 


Posadzenie 96 dębów upamiętniających ofiary tragedii smoleńskiej

 

W piątek, w dniu 27 maja o godz. 13:00 w Albrin Park będzie posadzonych
96 dębów upamiętniających ofiary naszej największej katastrofy narodowej
po II wojnie światowej, która miała miejsce pod Katyniem w dniu 10
kwietnia 2010 r. Zapraszamy woluntariuszy do pomocy sadzenia dębów
pamięci. Narzędzia będą dostarczone

 


 


Musicals, Oh Those Musicals

 

 

 

 

   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 


 

Noc Muzeów

zrobiła się najważniejszym wydarzeniem weekendu. Nie tylko muzea, ale nocne święto ogólnokulturalne. Na codzień mało kto da rade się ukulturalniać po powrocie z pracy - wszystko się zamyka. A wczoraj tu Dama z Łasiczka, tu animacja laboratorium Marii Curie, tu spacery historyczne po ciekawych dzielnicach, no i wszędzie dojazdy oldskulowymi autobusami. Zresztą pojecie muzeum - bardzo rozszerzone. Można było np. zwiedzać IPN czy inne poważne instytucje.

 

Targi Książki

tez cieszyły się wielka popularnością. W tle był spór dawnego i obecnego organizatora, no i mniej międzynarodowy charakter (teraz to Warszawskie Targi Książki, Międzynarodowe - zanikły jako firma), ale w Pałacu Kultury i Nauki d.Stalina - tłumy. I ludzie książki kupują. Mniej było stoisk z celebrytami, choć były sceny zabawne - na stoisku podpisywał wśród tłumu chętnych swoje dzieła słynny Papcio Chmiel czyli grafik, rysownik, publicysta Henryk Jerzy Chmielewski, ten od komiksu `Tytus, Romek i A`Tomek, potem jego miejsce zajął Grzegorz Kolodko - i nagle wszyscy uciekli.

 

Premier podpisał

`Pakt dla kultury', promowany przez ruch `Obywatele kultury' (odbyło się to wczoraj w Muzeum Narodowym, z ministrem Michałem Boni, ministrem Bohdanem Zdrojewskim, reżyser Agnieszka Holland, reżyserem Krzysztofem Warlikowskim i innymi w tle). Ma to dać 1% budżetu państwa. Rzeczywiście - `porozumienie ponad podziałami': na niedawnym kongresie `Polska - wielki projekt', organizowanym przez think tank Instytut Sobieskiego, kojarzony z PiS, tez uchwalono wniosek o ten jeden procent.

 

Polityka jednak się toczy

PiS rozpoczęło akcje `Polska jest jedna' - politycy maja jeździć po kraju i rozmawiać. PO zamyka dziś pierwszy etap konstruowania list wyborczych na jesień. Grzegorz Napieralski (SLD) mówi ze Premier wygląda mu na zmęczonego. Premier proponuje wyścig na 10 km. GN odpiera ze trzeba mieć w głowie, nie w nogach.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego

pisze do Prezydenta by rozważył skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego osławionej nowej ustawy SIO - o systemie informacji oświatowej. Argumentem projektodawców ustawy była lepsza informacja pozwalająca zaplanować działania (i fundusze). Protestowała już Helsinska Fundacja Praw Człowieka.

 

Sejm uchwalił

tzw. nowe prawo atomowe. Umożliwia to Polskiej Grupie Energetycznej rozpoczęcie przetargu w poszukiwaniu dostawcy technologii elektrowni jądrowych. Maja zacząć działać w 2020.

 

Premier o gazie łupkowym

Cytujemy wg Dziennika Gazety Prawnej: `Już ja wiem, kto lobbuje przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Proszę nie mówić, ze Europa. Tylko są ludzie, instytucje, interesy, które potrafią także w Europie stworzyć skuteczny lobbing. Ale my będziemy postępowali wedle własnego rozeznania' - mówił w Gdańsku premier. Słowo `Gazprom' nie padło.

 

Znane transfery

Z okazji transferu sezonu czyli przejścia Bartosza Arlukowicza z SLD do PO, prasa przypomina inne niegdysiejsze. Tomasz Nalecz: PZPR, Socjaldemokracja RP, Unia Pracy, SDPl. Potem wsparcie kandydatury Bronislawa Komorowskiego, i bezpartyjny doradca Prezydenta do spraw historycznych. Stefan Niesiolowski: Zjednoczenie Chrześcijańsko- Narodowe, Przymierze Prawicy, PO. Ryszard Czarnecki: Unia Polityki Realnej, ZChN, Samoobrona, PiS (dziś europoseł).

 

Rada Polityki Pieniężnej

podwyższyła stopy o 0,25 punktu procentowego. Ku ogólnemu zaskoczeniu, wszyscy niemal analitycy uważali, ze podniesie, ale najwcześniej za miesiąc. Zresztą publiczne wypowiedzi członków rady tez to sugerowały. Teraz gazety zastanawiają się "czego przestraszył się Belka".

 

 

 

Polska montuje

koalicje państw sprzeciwiających się redukcji unijnego funduszu spójności. Do Warszawy zjechali się ministrowie 13 państw ("nowa unia" plus Grecja, Hiszpania i Portugalia), uzgodnili stanowiska i zamierzają napisać list do Komisji Europejskiej.

 

Minister Radosław Sikorski

nieoczekiwanie pojechał we środę do Bengazi, gdzie spotkał się z przywódcami libijskiej opozycji walczącej z Kaddafim. Przyleciał wojskowym transportowcem i w tajemnicy, ale za wiedza i zgoda szefowej unijnej dyplomacji, pani Ashton. Powiedział, ze Unia uznaje powstańców za prawowitego partnera do rozmów. Obiecał pomoc w budowie demokracji.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

odrzucił skargę litewskiej Polki na władze Litwy, ze zapisują jej nazwisko według pisowni litewskiej, nie polskiej. Dla wyjaśnienia - nie idzie o zmianę nazwiska (układ polsko-litewski gwarantuje polskie brzmienie nazwisk) tylko o jego zapis według zasad litewskiej ortografii. Polscy politycy zawiedzeni, bo u nas Litwini mogą zapisywać nazwiska po swojemu, maja tez prawo do dwujęzycznych nazw miejscowości czy ulic.

 

Premier

na spotkaniu z prezesami klubów piłkarskich zażądał przestrzegania ustawy o organizacji imprez masowych, w szczególności stworzenia systemu identyfikacji kibiców. Na stadiony ma wrócić policja, obecnie kluby wynajmują firmy ochroniarskie do pilnowania porządku.

 

PZPN

w ramach walki ze stadionowym chuligaństwem zdecydował, ze do końca sezonu na mecze ligowe nie będą wpuszczane zorganizowane grupy kibiców "gości" (ale indywidualnie będą sobie nadal mogli bilety kupować, bo nie da się skontrolować takiego zakazu). Zakaz obowiązuje we wszystkich rozgrywkach ekstraklasy, I i II ligi. Maja być tez zamykania stadionów, jeżeli policja uzna je za niebezpieczne. Już pojawiła się wiadomość o zamknięciu stadionów w Lodzi, Wrocławiu i Lubinie.

 

A policja

nadal wyłapuje uczestników awantury w Bydgoszczy nagranych przez kamery monitoringu. Ma już około 50 osób.

 

I sukces z drugiego końca

spektrum przestępstw - złapano Rafała S. pseudonim "Szkatuła", najbardziej poszukiwanego polskiego gangstera. Jego gang policja rozbiła 3 lata temu, szef się jednak wymknął i ukrywał od tego czasu. Gazety piszą, ze mieszkał pod Warszawa i jeździł Skoda Fabia - no faktycznie, gangsterzy są zwykle kojarzeni z drogimi samochodami, wiec Skoda Fabia to jest dobre miejsce do ukrycia się.

 

Senat przyjął

ustawę o Systemie Informacji Oświatowej. Przewiduje ona stworzenie ogólnokrajowej bazy uczniów, zawierającej m.in. informacje o ich problemach zdrowotnych i wychowawczych. Organizacje zajmujące się ochrona prywatności protestują i namawiają prezydenta, żeby odesłał ustawę do TK.

 

Po zaskakującym transferze

posła Bartosza Arlukowicza z SLD do PO prasa spekuluje kto jeszcze gdzie przejdzie. Najwięcej spekulacji dotyczy polityków PJN, ze może pójdą do PO, może do PSL, a może niektórzy do PiS wrócą. Szefowa klubu PJN z oburzeniem dementuje i zapewnia, ze pójdą na wybory pod własnym sztandarem.

 

Wicepremier

Waldemar Pawlak złoży prospekt emisyjny Jastrzebskiej Spółki Węglowej w Komisji Nadzoru Finansowego. Negocjacje ze związkami wprawdzie nie zakończone jeszcze, ale rząd na ustępstwa już poszedł, m.in. dal gwarancje zatrudnienia. Ciekaw jestem, o ile takie gwarancje obniża cenę spółki.

 

 

     

 

 

  Ada Molostek gotuje w "Look I cook"


Pierwszym gosciem Ady byla piosenkarka Ania CyzonStrona
do obejrzenia
 

 

  Polscy Posłowie
 

POLSCY POSŁOWIE

Małgorzata P. Bonikowska
May 3, 2011


To wielki dzień dla Polonii. W wyborach do 41. Parlamentu mandaty uzyskali dwaj polscy kandydaci Partii Konserwatywnej - Władysław Lizoń - pierwszy w historii Kanady poseł URODZONY w Polsce, imigrant, oraz Ted Opitz, ktory wygrał niewiele ponad 20 głosami z dotychczasowym posłem Borysem Wrzesnewskym.

Artykuł o Władysławie Lizoniu "Chcę służyć Kanadzie, Polonii i Polsce"

Artykuł o Tedzie Opitzu "Polski kandydat do Parlamentu -"Tradycję i patriotyzm wyniosłem z domu"

 

Żródło Gazeta Gazeta

 

 

   Zjazd młodej Polonii z Ameryki i Europy
 
Zjazd młodej Polonii z Ameryki i Europy
Małgorzata P. Bonikowska
May 16, 2011
 

Konferencja Quo Vadis III: "Tools for Success" w Toronto

 

Jedno z wielu wspólnych zdjęć - 2. z prawej to gość z Polski Sławomir Nowak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Foto Gazeta Gazeta
 


W niedzielę zakończyła obrady trzydniowa międzynarodowa konferencja młodej Polonii Quo Vadis. Była to jej trzecia edycja, tym razem zatytułowana "Tools for Success" - narzędzie osiągania sukcesu.

Organizacje studenckie i skupiające młodych profesjonalistów przy pomocy doradców przygotowywały tę ogromną imprezę przez długie miesiące.

W konferencji wzięło udział ponad 200 delegatów z Kanady, USA, Polski, Anglii, Irlandii, Litwy, Białorusi, Belgii i wielu innych krajów. Koszty podróży i pobytu 50 delegatów z Europy zostały całkowicie pokryte przez Senat RP.

Obrady odbywały się na University of Toronto, które nieodpłatnie gościło młodzież i gości konferencji.

Dłuższa relacja wkrótce

 

Żródło Gazeta Gazeta

 

   Rozmowa Niezależna-Bronisław Wildstein-19.05.11

Joanna Lichocka rozmawia o nowej książce Bronisława Wildsteina - "Czas niedokonany".

 

 

 

 

 

   Czy Polacy są "Narodem Wybranym nr 2"?
Czy Polacy są "Narodem Wybranym nr 2"?

Stanisław Sas


Tragedią naszego narodu jest ciągłe zastępowanie racjonalnego myślenia politycznego mistycyzmem. Dzisiaj czekamy z entuzjazmem na beatyfikacje Jana Pawła II, walczymy o krzyż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie oraz mamy stronnictwo polityczne, które chce obwołać Jezusa Chrystusa Królem Polski. Można byłoby to zrozumieć w czasach Mickiewicza, kiedy nikt rozsądnie myślący nie mógł się spodziewać, ze upadną nagle trzy mocarstwa, które podzieliły się Polską (niestety, nie bez znacznego udziału ówczesnych polskich warstw uprzywilejowanych) i powstanie wolna Polska. Wówczas, ucieczka w mistycyzm mogła mieć swoje uzasadnienie.
 

Chociaż, takie idee jak "Polska Chrystusem Narodów" zapowiadały nieobliczalne skutki dla Polski. Rozumiał to znienawidzony przez wielu pseudo-patriotów margrabia Wielopolski, który chciał zrobić dla Polaków tyle, ile wówczas było to możliwe. Polacy woleli jednak rzucać się w boj z przeważającymi silami wroga, tracąc po każdym powstaniu dotychczasowy stan posiadania. Jednym z powodów takiego postępowania był niewątpliwie kac moralny jaki miała polska szlachta po utracie Rzeczpospolitej.


Nie zapominajmy jednak o tym, ze poza szlachtą, na ziemiach Polskich żyły masy chłopskie
sprowadzone przez ustrój pańszczyźniany do stanu na wpół niewolniczego. Sytuacja chłopów znacznie się pogorszyła w rezultacie uchwalenia przez Sejm arendy, która praktycznie oddawała w żydowskie ręce zarządzanie młynami, tartakami, karczmami, gorzelniami, itp. a nawet majątkami ziemskimi. Nie można zrozumieć historii Polski bez rozpatrzenia sytuacji tej licznej grupy etnicznej jaka byli w Polsce szlacheckiej Żydzi, którzy otrzymali od króla i Sejmu wiele przywilejów, rządzili się własnymi prawami (mieli nawet swój Sejm) i stanowili obok szlachty druga uprzywilejowana grupę społeczna. Chyba nie popełnię dużego błędu, jeżeli powiem ze ówczesna Rzeczpospolita była faktycznie Judeopolonia. Niestety, po rozbiorach Żydzi nie mieli problemu z uznaniem władzy monarchów państw, które podzieliły się Polska a wręcz przeciwnie, umiejętnie korzystali z sytuacji popowstaniowej kiedy przejmowali (wykupywali) majątki szlacheckie, skonfiskowane prze cara.

Paradoksem naszej historii było to, ze to właśnie dopiero obcy monarchowie brali w opiekę polski lud, polepszając nieco jego los. Pamiętam z opowiadań mojego dziadka, ze w czasach jego młodości żyli jeszcze starsi ludzie, którzy pamiętali pańszczyznę i panicznie bali się powrotu do władzy polskiej szlachty, co oznaczałoby przywrócenie tych ciężarów. Chłopscy synowie dzielnie walczyli za cara, który uwłaszczył masy polskiego chłopstwa. Żydzi, którzy w czasach Rzeczpospolitej korzystali z uchwalonych przez Sejm szlachecki lub nadanych im przez króla przywilejów, łatwo zapomnieli o solidarności z polska szlachta. Np. w Galicji drobna szlachta stała się groźnym konkurentem dla Żydów kiedy nie mogąc się utrzymać z małych majątków, zaczęła z sukcesem zajmować się handlem, zarządzaniem młynami, tartakami, olejarniami itd, stając się groźna konkurencja dla Żydów. Żydowscy karczmarze mieli swój niemały udział w podburzaniu galicyjskich chłopów do buntu przeciwko lokalnej szlachcie, zwanego rzezią galicyjska.


Powracając do historii sprzed kilku wieków. Czy możemy się dziwić powstańcom Chmielnickiego, ze tak rozpaczliwie bronili się przed narzuceniem im polskiego, pańszczyźnianego porządku? Szczególnie, ze wielu z nich było uciekinierami, byłymi polskimi pańszczyźnianymi chłopami. Powstańcy Chmielnickiego pomścili wtedy również polskich chłopów, wyrzynając w okrutny sposób pól miliona polskiej szlachty i polskich Żydów. Dzisiaj w polskich podręcznikach historii można przeczytać o nieludzkim okrucieństwie powstańców na Ukrainie, którzy w podobny sposób traktowali i mordowali zarówno polską szlachtę jak i polskich Żydów. Ignorując historyczne okoliczności, mówi się o ukraińskim barbarzyństwie, polskim bohaterstwie oraz żydowskim męczeństwie.


Konieczność uznania wielkiej roli chłopstwa w życiu narodu polskiego świetnie rozumiał nasz wielki polityk Roman Dmowski, którego endecja wykonała olbrzymią pracę "od podstaw," ucząc chłopów patriotyzmu i demokracji. To przecież synowie chłopscy bronili Warszawy przed nawała bolszewicką w 1920/21r. oraz dzielnie walczyli we wrześniu 1939 roku. Wobec ogromnej liczby Żydów na ziemiach polskich, którzy praktycznie tworzyli polski stan trzeci, trudno dziwić się nastrojom antysemickim w Polsce, które miały swoje źródło nie w uprzedzeniach rasowych lub religijnych, ale w konkretnej sytuacji gospodarczej. Jakże inaczej potoczyłaby się historia Polski, gdyby zwyciężył u nas protestantyzm, który na Zachodzie Europy stal się ideologia lokalnego mieszczaństwa, mającego na ogol miejscowe, ludowe pochodzenie.

Tam warstwa trzecia była podstawą tworzenia nowoczesnych państw narodowych, z których wyrosła współczesna zachodnia demokracja.
Historia powraca dzisiaj do nas jak bumerang, przy okazji nasilającej się antypolskiej kampanii propagandowej, zarzucającej nam "wyssany z mlekiem matek" antysemityzm i udział Polaków w Holocauście oraz w związku z wielomiliardowymi roszczeniami przemysłu holocaustycznego wobec Polski. Słyszy się już negatywne opinie o polskich chłopach, ignorujące fakt, ze przytłaczająca większość Żydów uratowanych przez Polaków w czasie II wojny światowej była przechowana na polskiej wsi. Oskarża się wręcz polskich chłopów (rzekomo z natury antysemickich), ze to oni wydawali, rabowali i mordowali Żydów. Natomiast, podobno Żydów ratowała polska inteligencja pochodzenia szlacheckiego. Musimy tutaj zadać sobie pytanie kiedy Polacy zaczną wreszcie zdawać sobie sprawę z grożącego nam niebezpieczeństwa. Tymczasem, rozmodlony polski naród, którego czujność została uśpiona prze media i Kościół, zachodzą od tylu drapieżniki, które dokonają dalszego i już końcowego rabunku Polski.


Obawiam się, że nasze polskie przekonanie, jakobyśmy byli ulubieńcami Pan Boga, a możne nawet narodem wybranym "numer 2," może kiedyś doprowadzić nas do niemiłego rozczarowania a i uwielbiany obecnie powszechnie "polski Papież" Jan Paweł II może być (co nie daj Boże!) znienawidzony przez własny naród. Czyż mogą bowiem być aż dwa "narody wybrane"? My już wielokrotnie w historii uwierzyliśmy, ze znajdujemy się pod szczególnym boskim protektoratem. Wybraliśmy Matkę Boską na Królową Polski a obecnie mamy stronnictwo polityczne, które nawet Jezusa chce mianować Królem Polski. Jakaż to byłaby ulga oddać sprawy polskie w boskie ręce i nie zawracać sobie głowy myśleniem i działaniem na rzecz kraju. Jakież to polskie i szlacheckie zarazem ("Polska nierządem stoi"), ale również po chłopsku sprytne. Przecież nawet sam Lech Wałęsa, który musiał sobie przecież doskonale zdawać sprawę z tego jakie siły sterowały przemianami w Polsce po oficjalnym upadku komunizmu, ( http://www.polpatriot.com/html/sluzby_specjalne.html#komunistycznesluzby  ) uwierzył chyba, że podobnie jak Jan Paweł II, również on był zesłanym przez Pana Boga "mężem opatrznościowym," który zapewni Polsce świetlaną przyszłość. Pamiętamy wszyscy jak będąc Prezydentem podniecał się odkrytymi pod Słupskiem złożami ropy naftowej. Czyż nie mógł to być widomy znak z nieba, ze to sam Pan Bóg czuwa nad Polska, która wkrótce stanie się drugą Arabią Saudyjską. Kiedy to nie wypaliło, Lechu wmawiał nam, że wkrótce pewnie znowu "z pomocą boską" staniemy się "drugą Japonią"

Kiedy polska "wybrana" warstwa, czyli szlachta, doprowadziła stopniowo swój kraj do stanu z końca XVIII wieku, kiedy to stał się on pośmiewiskiem całej Europy a w końcu do rozbiorów, które sama zresztą uchwaliła, znów szukaliśmy ratunku w Panu Bogu. W XIX wieku modny stał się mesjanizm, którego wiernym wyznawcą był nasz największy poeta Adam Mickiewicz. Okazuje się, ze również Jan Paweł II szukał oparcia swoich poglądów na sprawy polskie w ideologii mesjanistycznej Adama Mickiewicza oraz w koncepcjach religijnych polskich frankistów - żydowskich przechrztów na katolicyzm. Nie możemy jednak zapominać, ze mimo nazywania Jana Pawła II "polskim Papieżem," był on przede wszystkim głową kościoła katolickiego i zachodnim przywódcą, którego jednym z celów było obalenie bezbożnego komunizmu, a nie królem Polski. Nie możemy do niego mieć pretensji o to, ze po jego słowach "Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej Ziemi," na naszą ziemię, zstąpił w istocie duch komercji, jak to określił prof. Marek Głogoczowski http://www.marek.glogoczowski.zaprasza.net/a_y.php?mid=648&. Z kolei, znany brytyjski tygodnik The ECONOMIST pisał, że komunizm w krajach byłego bloku sowieckiego został zastąpiony korupcją.
http://www.economist.com/node/18560605?story_id=18560605&fsrc=rss

Czyż możemy np. oskarżać Papieża Innocentego XI, że wybłagał u króla Polski Jana III Sobieskiego pomoc dla Austrii przeciwko Turcji, kierując się przede wszystkim dobrem chrześcijańskiej Europy i nie przewidział, że osłabienie Turcji spowoduje w następnym wieku wzrost potęgi Rosji i Austrii, które razem z Prusami podzielą się katolicką i wierną Watykanowi Polską? Przecież o tym powinny pomyśleć ówczesne polskie elity rządzce. Przed opłakanymi skutkami takich decyzji ostrzegała wtedy Polaków dyplomacja francuska. My jednak zamiast rozsądku politycznego mieliśmy ubraną w pióra szlachecką husarię, która wyobrażała sobie, ze jest zastępem skrzydlatych aniołów broniących chrześcijaństwa.
Ktoś musiał przecież poświęcać się za innych a skoro mądrzejsze narody europejskie nie chciały tego robić, wypadło na nas. My broniliśmy w historii nie tylko chrześcijaństwa, ale w bardziej nam współczesnych czasach, również demokracji. Nasz sanacyjny rząd odrzucił ofertę rządu niemieckiego, aby Polska przystąpiła do Paktu Antykominternowskiego, celem wspólnego z Japonią zaatakowania sowietów, którzy nie mieliby szansy w walce na dwa fronty. Polskie "nie" praktycznie wykoleiło plany Hitlera, który zostal zmuszony zawrzeć pakt Ribbentrop-Molotow, w rezultacie którego doszło do kolejnego rozbioru Polski. Oczywiście, Hitler okrutnie mścił się za to na Polakach, nie zapominajmy jednak, ze sami go do tego sprowokowaliśmy, licząc naiwnie na pomoc zachodnich państw demokratycznych, które zdradziły nas dwukrotnie raz we wrześniu 1939 roku i drugi raz pod koniec wojny w 1944 roku, kiedy to sojusznicy bez wahania sprzedali nas krwawemu komunistycznemu reżimowi. Ile jeszcze razy w histrorii mamy spełniać role Chrystusa narodów, ponoszącego ofiary, które mogą zagrozić biologicznemu istnieniu polskiego narodu?
Chyba nikt nie może mieć wątpliwości po której stronie stanie Jahwe, nawet gdybyśmy usiłowali go przekupić, powołując Jego Syna na Króla Polski lub uważając się za jego naród wybrany nr2?


Stanisław Sas


P.S.
Zachęcam Państwa do przeczytania świetnego, fascynującego eseju ks. Francisco Ricotty, pt. Karol, Adam, Jakub, który znajduje źródła myśli politycznej Karola Wojtyły w mistycyzmie Mickiewicza oraz w filozofii polskich frankistów, czyli Żydów, którzy przeszli na katolicyzm. Warto przy okazji zaznaczyć, ze Karol Wojtyła przez długi czas znajdował się pod dużym wpływem krakowskiego środowiska katolickich intelektualistow o frankistowskich korzeniach, skupionych wokół czasopism katolickich ZNAK i Tygodnik Powszechny. Ostatnio, srodowiska te pokazały swoje prawdziwe antypolskie oblicze, włączając się w prowokacyjną akcje propagandową, szkalującą Polskę, po wydaniu kolejnego paszkwilu Jana Grossa pt. Złote żniwa. Być może, wówczas będziemy mogli łatwiej zrozumieć nasza obecna sytuacje:


"Ze względu na ograniczoność czasu i miejsca, niniejszy numer Sodalitium nie zawiera stałej rubryki z serii L'Osservatore Romano, w której analizowane są niektóre oficjalne dokumenty Jana Pawła II bądź jego kongregacji. W zamian za to prezentujemy naszym czytelnikom analizę, która być może właśnie rzuci nieco światła na myśl Jana Pawła II, a w szczególności na zainteresowania i sympatie okazywane społeczności żydowskiej, które to przywiodły go do owego historycznego spotkania dnia 13 kwietnia 1986 roku z wielkim rabinem Toaffem w rzymskiej synagodze. W tym celu proponujemy czytelnikowi, aby prześledził wraz z nami myśli przewodnie łączące Karola Wojtyłę z Adamem Mickiewiczem, a tego ostatniego z Jakubem Frankiem, przyjmując za punkt wyjścia naszych badań opinie dwóch osób, będących poza wszelkimi podejrzeniami o stronniczość wobec Jana Pawła II: ojca de Lubaca - teologa, mianowanego na "kardynała" przez samego Jana Pawła II oraz Rocco Buttiglione - filozofa i polityka chrześcijańskiej demokracji. (Red. Sodalitium)."
http://www.ultramontes.pl/ricossa_karol_adam_jakub.htm

 

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 31.          Index
Artykuł ze strony Czs Nowej Ery

Aktywność słonecza w 2012 roku - Jerzy Dora

 

Większość ludzi nie przyjmuje do wiadomości roku 2012…  Natomiast coraz więcej pojawia się naukowych faktów potwierdzających nasze obawy związane z przyszłością naszej planety.

NASA o aktywności słonecznej: 
Amerykańscy naukowcy z NASA wieszczą na Ziemi apokalipsę z powodu gigantycznej burzy magnetycznej, która ma nadejść w 2013 roku.  Słońce "przebudzi" się po wielu latach snu, zwiększając radykalnie swoją aktywność. Według prognoz specjalistów może to doprowadzić do katastrofy na Ziemi w związku z potężną burzą magnetyczną, która ma uderzyć w naszą planetę. Jak wynika z raportu Richarda Fischera, szefa oddziału NASA zajmującego się obserwacją Słońca, temperatura na jego powierzchni szybko rośnie i w 2013 roku należy oczekiwać, że "idealna burza magnetyczna" nadejdzie.

NASA mówi o roku 2013... Majowie, Egipcjanie,Chińczycy, prorocy z całego świata - o Grudniu 2012 roku - daty te są bardzo do siebie zbliżone. Musimy zadać sobie pytanie: Czy oby NASA celowo nie przekłada daty na rok 2013 ?  Co stałoby się jeżeli otrzymalibyśmy oficjalny komunikat NASA zapowiadający aktywność słoneczną właśnie na rok 2012 ?  Rządy wszystkich Państw świata nie chcą dopuścić do powstania PANIKI.

NASA już oficjalnie potwierdza fakt nadejścia wzmożonej aktywności słonecznej. Czy to spowoduje zagładę naszej cywilizacji w obecnym jej kształcie ? Czy czarne przepowiednie odnośnie zbliżającej się przyszłości są prawdziwe i nieuniknione ? Na to pytanie odpowiedział nam Jerzy Dora –  Polski inżynier i naukowiec, jeden z najwybitniejszych znawców w Polsce plazmy słonecznej. Czym jest słońce ? Co w najbliższym czasie może się wydarzyć ?

CzasNowejEry.pl i JanuszZagórski.pl zapraszają na krótką rozmowę z Jerzym Doro.  Poniżej wywiad z specjalistą Jerzym Doro

 Poniżej artykuł o serii wybuchów transformatorów w maju tego roku.

 

 

 

  Turystyka -Karkonoski Park Narodowy

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Karkonoski,Park,Narodowy,6931.html
 

Karkonoski Park Narodowy


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Karkonosze, położone 130 km na południowy -zachód od Wrocławia, są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Znane były w przeszłości jako Góry Olbrzymie lub Góry Śnieżne. Pierwszymi „turystami" byli tu Walonowie, legendarni poszukiwacze kamieni szlachetnych i minerałów, którzy pojawili się w Karkonoszach w XI w. Pozostawili po sobie tajemnicze znaki naskalne i legendy fascynujące współczesnych miłośników tych gór.

Karkonoski Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem główne pasmo karkonoskie od Muławskiego Wierchu na zachodzie po przełęcz Okraj na wschodzie. Do parku należą też dwie wydzielone enklawy: Wodospad Szklarki i Góra Chojnik z zamkiem. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na którą można dostać się szlakiem prowadzącym z wyciągu krzesełkowego na Kopę. Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica Św. Wawrzyńca z XVII w., obserwatorium meteorologiczne oraz restauracja.

Szczególny jest krajobraz parku: bezpośrednie sąsiedztwo typowych form górskich i mokradeł. Rozległym, płaskim partiom szczytowym z torfowiskami i mokradłami towarzyszą strome ściany skalne cyrków polodowcowych. Krajobraz uzupełniają jeziora górskie i skały o niespotykanych formach i poruszających wyobraźnię nazwach takich jak: Pielgrzymy, Końskie Łby, Trzy Świnki, Krucze Skały... Tuż przy granicy parku znajduje się najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad Kamieńczyka (27 m wys.) a w wydzielonej enklawie parku wodospad Szklarki jeden z najbardziej rozpoznawalnych i malowniczych wodospadów w Polsce.

Największym ssakiem żyjącym w Karkonoszach jest jeleń szlachetny. Towarzyszą mu sarna, dzik oraz muflon. Ten ostatni jest dziką owcą górską sprowadzoną na kontynent europejski z Sardynii i Korsyki. W Polsce nielicznie występuje w Sudetach.

Klimat Karkonoszy jest bardzo chłodny. Średnia roczna temperatura na głównym grzbiecie wynosi od 2 do 4°C a na Śnieżce około 0°C.

Karkonoski Park Narodowy ma bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną: 12 schronisk górskich, dobrze wytyczone szlaki, możliwość przekraczania granicy czeskiej na szlakach turystycznych. Poprowadzono tu cztery trasy rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego, zimą działają krzesełkowe i orczykowe wyciągi narciarskie w rejonie Kopy i Szrenicy.

Bazą wypadową do wypraw w Karkonosze są położone u stóp parku: Karpacz i Szklarska Poręba. Oba miasta oferują wiele miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych i dodatkowych atrakcji. Niezwykłą osobliwością Karpacza jest kościółek Wang zbudowany na przełomie XII-XIII w. w stylu stavkirke (kościół słupowy), sprowadzony w latach 40-tych XIX w. z Norwegii. W pobliżu Karpacza znajduje się Western City - miasteczko kowbojskie, gdzie można uczestniczyć w napadzie na bank albo zdobyć certyfikat poszukiwacza złota.

W Szklarskiej Porębie zwiedzać można huty szkła: Józefina i Leśna Huta. Kilka kilometrów dalej znajduje się największy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego w Jakuszycach. Wytyczono tu ponad 100 km tras biegowych, panują tu bardzo dobre warunki śniegowe wytyczone trasy są świetnie utrzymane. Raz w roku organizowana jest w Jakuszycach największa narciarska impreza w Polsce Bieg Piastów. W Jakuszycach organizowane są również wyścigi psich zaprzęgów.

W 1993 roku utworzono po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy Bilateralny Rezerwat Biosfery pod patronatem UNESCO.

 

 

 

   Humor


 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 53

   Shanghai zwiększył zapasy srebra o 65% w ostatnim miesiącu
   Banki centralne zakupiły 127 ton złota w pierwszym kwartale tego roku
   Inflacaj w UK 4.5%
   Tajny audit federalny oskarża 5 największych banków o oszustwo finansowe
   Młodzież w Hiszpanii powiela to co stało się w Egipcie
   Chiny zmniejszają udziały w obligacjach US piąty miesiąc z kolei
  


   

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

Dobre Rady”

Rozsadzenie gości ma duży wpływ na atmosferę, stąd też nie sadzamy obok
siebie osób, które przebywają stale razem.
Dotyczy to męża i żony oraz innych członków rodziny. Nie sadzamy również obok siebie ludzi niedarzących się sympatią.
Przystępując do rozsadzania, należy pamiętać, aby goście mogli się porozumieć między sobą. Niekiedy zachodzi potrzeba posłużenia się tłumaczem. Zajmuje on zawsze miejsce niższe od miejsca osoby, której ma tłumaczyć. Tłumacz gospodarza lub gospodyni siada z ich lewej strony.
Zaproszenie można przyjąć lub nie, ale z chwilą zaakceptowania i poinformowania o tym gospodarzy na zaproszonego spadają pewne obowiązki. Jednym z nich jest punktualne przybycie.
Jeśli gospodarze stwierdzą, że jedna z zaproszonych par nie przybyła, powinni czekać pół godziny, jednak nie dłużej, gdyż dalsze oczekiwanie obrażałoby gości, którzy przybyli na czas.

 

 

 

 Ciekawostki

  
 

Contortionist Dasha


 

 


 

 

 

  Manitoba- Maj w fotografii

 


Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

1979 ford f 100   str 6 cyl very low milage  with toper   and Kawasaki bike kz  400 phone 807 577 21 96


 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

kwiecień 2011

 maj 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 

 


Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 “Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki

 
Tłusty czwartek

 
Walentynki 2011

  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd
Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia SokolaChoinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem