20 maja 2010 | Nr 127

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

  Podróż  dookoła Polski - ciekawe miejsca -  Puławy

 

 

 

PUŁAWY
 

 

Puławy - rys historyczny

Puławy powstały na początku XVII wieku jako niewielka osada handlowo- rybacka położona u przeprawy przez Wisłę. W latach 1671-76 Stanisław Herakliusz Lubomirski – marszałek wielki koronny – zaczął wznosić na stromym skraju wiślanej skarpy obronny pałac, zaprojektowany przez znanego architekta Tylmana z Gameren. W 1702 roku Puławy stały się własnością rodziny Sieniawskich. W czasie wojny północnej w 1706 roku wojska szwedzkie dowodzone przez króla Karola XII przeprawiły się przez Wisłę i spaliły osadę. Odbudowę i przebudowę osady pałacowej podjęła Elżbieta Sieniawska i jej córka Zofia, żona Augusta Czartoryskiego. W ten sposób Puławy przeszły w ręce rodu Czartoryskich. To za sprawą tego rodu Puławy stały się znanym ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego kraju, zyskując miano „Polskich Aten”. Na dworze księcia Adama Czartoryskiego (syna Augusta) i jego żony Izabeli z Flemmingów przebywali wybitni twórcy i artyści, tacy jak: Grzegorz Piramowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Paweł Woronicz, Franciszek Zabłocki i wielu innych. Za sprzyjanie powstaniu Tadeusza Kościuszki caryca Katarzyna II ukarała Czartoryskich spustoszeniem Puław przez wojska carskie. Po powstaniu księżna Izabela podjęła decyzję o odbudowie i znacznej rozbudowie parku. Powstał wtedy Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Brama Rzymska, oraz Kaplica wzorowana na rzymskim Panteonie. Pomysłodawcą wszystkich budowli powstałych w tamtym czasie na terenie osady był architekt Chrystian Piotr Aigner. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku dobra puławskie zostały skonfiskowane przez rząd carski, a w 1845 roku Puławy przemianowano na Nową Aleksandrię. W 1862 roku w Puławach powstał Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny, przemianowany w 1869 roku na Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, który pod nazwą Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa istnieje do dziś. W ten sposób Puławy stały się ważnym ośrodkiem naukowym; tradycję tę wciąż kontynuują liczne instytucje naukowo-badawcze. W roku 1906 Nowa Aleksandria uzyskała prawa miejskie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nazwę miasta ponownie zmieniono z Nowej Aleksandrii na Puławy.

Panorama osiedla Niwa

W czasie I wojny światowej wojska rosyjskie wybudowały w Puławach drewniany most na Wiśle, który został zniszczony w 1939 roku i odbudowany w pierwszych latach po wojnie. W czasie II wojny światowej w 60 % zniszczona została zabudowa miasta. Wraz z decyzją o ulokowaniu w Puławach kombinatu chemii ciężkiej rozpoczął się okres intensywnego rozwoju gospodarczego miasta. Już w okresie międzywojennym Puławy stały się ważnym ośrodkiem naukowym (na bazie utworzonego przez władze carskie w 1869 roku Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego). Aktualnie miasto jest siedzibą wielu placówek naukowych o znaczeniu ogólnopolskim: Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, filii Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, Instytutu Nawozów Sztucznych, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Gospodarczy charakter Puław wyznacza działalność Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – największego polskiego wytwórcy nawozów azotowych, melaminy i kaprolaktamu.
 


Ulica Piłsudskiego

W Puławach toczy się także bogate życie kulturalne. Obok wielu imprez lokalnych i regionalnych znalazły tu swoje miejsce cyklicznie odbywające się imprezy o ugruntowanej renomie, znane w kraju i za granicą, takie jak: Puławskie Spotkania Lalkarzy, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Kameralnej czy Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”.

Zabytki

 

PAŁAC CZARTORYSKICH został wybudowany w latach 1671-76 według projektu Tylmana z Gameren, później wielokrotnie przebudowywany. Obecny klasycystyczny styl nadał mu Chrystian Piotr Aigner podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX wieku. Warto w nim zwiedzić pomieszczenia reprezentacyjne takie jak: sala kamienna (przetrwała od czasów Czartoryskich), sala gotycka, sala rycerska (dawna kaplica) oraz zabytkową klatkę schodową z II połowy XIX w. Wokół pałacu rozciąga się park, pierwotnie w stylu francuskim przebudowany zgodnie z zamysłem Izabeli księżnej Czartoryskiej na widokowy ogród w stylu angielskim.

  

DOM GOTYCKI – wybudowany według planów Christiana Piotra Aignera na fundamentach pawilonu ogrodowego. Jest to budowla o nieregularnym kształcie, z wkomponowanymi fragmentami architektonicznymi zamków, pałaców i kościołów polskich i zagranicznych. Dom Gotycki to również Dawne miejsce przechowywania zbiorów narodowych i kolekcji sztuki europejskiej – zładowało się tam ponad 1500 pozycji muzealnych, wśród których były takie eksponaty jak: „dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, „Autoportret” Rafaela i „Miłosierny Samarytanin” Rembrandta.

 

ŚWIĄTYNIA SYBILLI – najważniejszy dla Puław obiekt historyczny, wzniesiony przez Christiana Piotra Aignera w latach 1798-1801 na wzór świątyni Westy w Tivoli koło Rzymu. Budynek w kształcie rotundy, otoczony korynckimi kolumnami, został przeznaczony przez księżnę Czartoryską na miejsce przechowywania pamiątek narodowych, gdzie gromadzono pamiątki związane z historią Polski, eksponaty rycerskie i militaria. Celem muzeum miało być pielęgnowanie wiedzy o dawnej świetności Rzeczpospolitej – świadczy o tym napis widniejący nad wejściem Przeszłość -Przyszłości. Rok 1801, w którym otwarto zbiory pamiątek narodowych, uważa się za datę powstania pierwszego polskiego muzeum.

PAŁAC MARYNKI został wzniesiony pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich dla ich córki - Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej.
Pałac usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego na brzegu łachy wiślanej. Zbudowany został wg projektu Ch. P. Aignera w stylu klasycystycznym z korynckim portykiem wgłębnym i attyką kryjącą dach. Na fryzie portyku znajduje się napis: "Iste terrarum mihi praeter omnes angulus ridet" (Ten zakątek najbardziej ze wszystkich się do mnie uśmiecha” – z Horacego). Dziś w pałacyku mieści się Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic.
 

DOMEK GRECKI – jeden z ciekawszych zabytków architektury w zespole pałacowo-parkowym, wzniesiony w latach 1878-91, stanowił pierwotnie fronton nieistniejącej dziś pałacowej oranżerii. Domek jest usytuowany na terenie ogrodu górnego, na wschód od ulicy Głębokiej. Obecnie po dobudowaniu odpowiednich pomieszczeń, budynek jest siedzibą biblioteki miejskiej.
 


Źródło: http://www.um.pulawy.pl/eturystyka/6017.html
 

INDEX

Powrót...

Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008


 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 



Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę


 

 Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 16 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Nsport, AXN/Discovery, Boomerang, TV4,

Viva IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza


 



189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510



 

 

Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można ściągnąć nagrania HYPERNASHION za darmo!!!

 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493

 


 

 

189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


 

Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny