Polonia Winnipegu
 Numer 100

12 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-11-11

Wygrana 50 milionów

Szczęśliwcami, którzy wygrali drugą najwyższą w historii Kanady wygraną na loterii jest para ludności rdzennej z Manitoby Kirby i Marie Fontaine.

Oboje prowadzili dotychczas bardzo skromne życie, mieszkając w przyczepie w rezerwacie Sagkeeng First Nation. Przypadła im gigantyczna wygrana 50 mln dol.

Najwyższa nagroda w historii - o 4,3 mln dol. wyższa niż ta ostatnia - padła w 2005 roku. Wtedy jednak dostała się aż 17 osobom - pracującym razem pracownikom przemysłu naftowego w Albercie. Ta ostatnia jest największą sumą wygraną przez jeden los.

Szczęśliwy los został kupiony w małym sklepiku Broadlands Convenience Store w Pine Falls, ok. 2 godziny jazdy samochodem na północny wschód od Winnipeg.

Krewni szczęśliwców mówią, że mieli oni ostatnio sporo kłopotów. Kirby stracił pracę z powodu choroby. Ledwie starczało im pieniędzy na życie.

Ich córka kończy szkołę średnią w czerwcu.

Totalizatr Zachodniej Kanady - Western Canada Lottery Corporation przekazał parze czek na zawrotną kwotę 50 milionów we wtorek.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Historia przetrwania

Walcząc z mrozem i zamarzającą skórą, młody chłopak, uwięziony na dryfującej krze lodowej, zmuszony był zastrzelić niedźwiedzicę polarną. Oczekiwał ponad 24 godziny na ratunek.

Chłopiec i jego 67-letni wuj wybrali się w sobotę na polowanie na niedźwiedzie polarne i nie powrócili na czas, ku zaniepokojeniu służb kontroli wybrzeży w Nunavut.

Jak się okazało, zepsuł się im snowmobil w odległości około 18 km od Coral Harbour, małej osady na wyspie Southampton nad Hudson Bay.

Idąc po pomoc, zostali oddzieleni od siebie kiedy od masy lodowej oderwała się kra. Znalazł się na niej młody chłopak.

Jego wuja uratowano w niedzielę rano.

Kontynuowano poszukiwania zaginionego chłopca.

Chłopak, znajdujący się na dryfującej krze, był na szczęście uzbrojony w strzelbę. Nagle napotkał trzy niedźwiedzie - matkę z dwojgiem małych.

Kiedy niedźwiedzica zaczęła się do niego zbliżać - zastrzelił ją.

Małe pozostały przy zwłokach matki, a chłopak postarał się oddalić jak najbardziej mógł od grupy zwierząt.

Jak podano w Joint Rescue Co-ordination Centre w Canadian Forces Base Trenton w Ontario, poszukiwnaia z powietrza rozpoczęto w niedzielę rano.

Pilot małego samolotu wypożyczonego przez rząd, zauważył chłopca w niedzielę po południu.

Najpierw zrzucono chłopcu plastikowy pojemnik z batonami czekoladowymi i słodyczami. Kiedy samolot zakręcił, żeby powrócić i zaplanować lądowanie, nie był już w stanie dojrzeć chłopca. Wtedy zapadł zmierzch.

Mimo prób oświetlenia kry, nie udało się w nocy znaleźć chłopca. Zauważono go dopiero w poniedziałek rano.

Znajdował się ok. 34 km od miejsca, gdzie zepsuł się snowmobil. Tak daleko odpłynęła oderwana kra.

Ratownicy opuścili się na spadochronach na większą krę w pobliżu, aby stamtąd zorganizować akcję ratunkową.

Musieli się czołgać, aby dostać się na krę, na której był chłopiec, który, mimo spędzenia długich godzin w samotności na mrozie poniżej -15 stopni, był w całkiem dobrym stanie. Był przytomny, ale bardzo zmarznięty i z oznakami odmrożeń.

Ratownicy ubrali go w ciepłe ubrania.

67-letni Jimmy Nakoolak i jego 17-letni siostrzeniec zostali przewiezieni do szpitala w Churchill z rozpoznaniem hipotermii.

Lokalna społeczność Inuitów z radością powitała wiadomość, że obaj przeżyli.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie



Greyhound może wypaść z gry

Mająca poważne problemy finansowe firma autobusowa z Winnipegu Greyhound podała, że może zapewnić przejazdy w wiejskich i północnych rejonach Manitoby jeżeli rząd tej prowincji pokryje początkowe koszty w wysokości około 8 mln dol. rocznie przez okres trzech lat.


Zamknięcie grozi także trasom w północnym Ontario i w Saskatchewan, jeżeli firma Greyhound the dostanie 15 mln dol. Bez pomocy rządu firma zapowiedziała, że nie będzie mogła działać dłużej niż do 1 listopada.

Dawny pracownik firmy Greyhound Gerry Boutin z firmy Boutin Bus jest gotów zaoferować przejazdy pasażerskie i towarowe. Oblicza, że koszt roczny to ok. 8 mln dol. W ciągu trzech lat firma zaczęłaby przynosić zyski.

Firma Boutina jest już zakontraktowana przez Greyhound do obsługi niektórych tras pozamiejskich w Manitobie.

Boutin uważa, że spadek liczby pasażerów w firmie Greyhound może wiązać się z tym, że firma przeniosła się do nowej lokalizacji na lotnisku w Winnipeg.

Jeżeli Greyhound wycofa się z Manitoby pracę utraci okokoło 200 pracowników.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2009-11-10

Obama popularny w Kanadzie

Popularność prezydenta USA Baracka Obamy w Kanadzie nie spada.

W najnowszym sondażu Canadian Press/Harris Decima okazało się, że dwóch na trzech Kanadyjczyków uważa, że prezydent Obama wywiązuje się ze swoich obowiązków znakomicie lub dobrze.

Notowania Obamy nieco spadły w Stanach Zjednoczonych w związku z jego walką o przeprowadzenie reform służby zdrowia i coraz większym zaangażowaniem w Afganistanie.

W Kanadzie pozytywne opinie o Obamie nie tylko nie zmniejszyły się, ale wręcz wzrosły.

Zapytani o to jak radzi sobie prezydent, 19 proc. Kanadyjczyków powiedziało, że znakomicie, a 45 proc. - że dobrze.

Pozytywna opinia o działalności prezydenta Obamy koreluje z dochodami - osoby o wyższych dochodach częściej wyrażają pozytywne opinie.

Ok. 25 proc. Kanadyjczyków ocenia pracę Obamy jako zadowalającą, a 5 proc. jako słabą.

Najwięcej pozytywnie oceniających Obamę Kanadyjczyków to mieszkańcy Ontario. Tam prawie 75 proc. daje mu oceny pozytywne.

Najmniej entuzjastów Obamy jest w Manitobie i Saskatchewan, gdzie jest ich 55 proc.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie
.

Niedziela, 2009-11-08

Ogień olimpijski blisko bieguna północnego

Jeszcze nigdy ogień olimpijski nie był tak blisko bieguna północnego. W niedzielę uczestnicy sztafety są oczekiwani w Alert, bazie armii kanadyjskiej, najdalej na północ wysuniętej stale zasiedlonej osadzie. Stąd do bieguna jest 817 kilometrów.

Pochodnia dotrze do Alert samolotem, a po wylądowaniu poniesie ją 22 biegaczy ubranych w specjalne kombinezony. W Alert panują obecnie ostre mrozy. Temperatura spada tam często do minus 50 stopni Celsjusza.

Ogień olimpijski jest w Kanadzie od 30 października, a od 5 listopada pokonuje najtrudniejszy odcinek - na terytorium Nunavut. Bieg z pochodnią w tej surowej krainie będzie miał charakter symboliczny - w sumie 20 kilometrów w pięciu różnych miejscowościach zamieszkałych głównie przez Inuitów.

Sztafeta z ogniem olimpijskim przemierzy w całej Kanadzie 45 tys. kilometrów. 12 lutego dotrze do Vancouver na ceremonię otwarcia zimowych igrzysk.
PAP

Piątek, 2009-11-06

Książęca wizyta
Książę Karol i księżna Kornwalii przybyli w poniedziałek do St. John w Nowej Funlandi, rozpoczynając 11-dniową wizytę w Kanadzie.Książę Karol do Kanady przybył już po raz 15, ale po raz pierwszy ze swoją żoną Camillą. Królewską parę przywitali premier Stefan Harper i premier prowincji Danny Williams. Karol i Camilla przylecieli w środę do Toronto. W czwartek odwiedzą Hamilton (Dundurn Castle - w tym zamku rezydował kiedyś pra pra dziadek księżnej Camili i HMS Haida) oraz Niagara-on-the-Lake i Niagara College Teaching Winery. Chcesz spotkać księcia, to idź w piątek na Royal Agricultural Winter Fair, które książęca para będzie otwierać. Z Toronto Widsorowie udadzą się do Victorii i Vancouver, a na koniec wizyty przylecą do Montrealu gdzie obejrzą m.in. spektakl Cirque du Soleil i do Ottawy gdzie spotkają się z politykami.
Życie Tygodnik Polonii Knadyjskiej

Tysiące pracowników Forda na terenie całej Kanady ratyfikowało umowę z fabryką.

Członkowie kanadyjskiego związku zawodowego pracowników przemysłu samochodowego przedstawili w poniedziałek szczegóły podpisanej umowy.

Podpisana umowa traci ważność w 2012 i obejmuje cięcia w zakresie dodatkowych gratyfikacji i czasu wolnego, ale nie dotyczy zarobków czy rent.

Porozumienie jest już drugą umową podpisaną w ciągu 18 miesięcy, dotyczącą redukcji kosztów, zawartą pomiędzy związkiem zawodowym pracowników przemysłu samochodowego a Fordem.
Życie Tygodnik Polonii Knadyjskiej

Czwartek, 2009-11-05

Kanada została określona jednym z najspokojnieszych krajów na świecie, popierajacym pokojowe misje ONZ, o niskim poziomie bandytyzmu i zachowującym polityczną stabilność.

Globalne sympozjum narodów propagujących pokój nazwało Kanadę najspokojniejszym krajem w Ameryce Północnej, Środkowej i w regionie Karaibów, to uplasowało Kanadę na ósmym miejscu na świecie w globalnym indeksie pokojowym. Na uroczystości w Waszyngtonie w sumie uhonorowano 18 krajów z całego świata. Najspokojniejsza jest Nowa Zelandia, Polska jest na 32. pozycji.
Życie Tygodnik Polonii Knadyjskiej

Media niezbyt wolne

W corocznym rankingu państw pod względem wolności mediów Reporters Without Borders okazało się, że pozycja Kanady pod tym względem pogorszyła się. Z 13. pozycji Kanada przesunęła się na pozycję 19.

Analiza dotyczy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych w 175 krajach świata.

Mieszcząca się w Paryżu organizacja Reporters Without Borders podała, że powodem spadku Kanady o sześć miejsc są sądowe próby nakłonienia dziennikarzy do ujawnienia ich źródeł informacji. Tak było na przykład przy skandalu sponsorskim.

Inną sprawą jest opieszałość w ujawnianiu informacji przez rząd federalny, których domagają się dziennikarze i inne osoby na podstawie ustawy Access to Information Act. Płacąc 5 dol. każdy ma prawo otrzymać dowolne dokumenty rządowe. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu 30 dni, ale najczęściej trwa to 120 dni i dłużej.

Informacji z Ottawy jest coraz mniej i coraz trudniej je uzyskać, narzekają dziennikarze.

Trzy czołowe miejsca na liście Reporters Without Borders zajęły Dania, Finlandia i Irlandia, a ostatnie - Erytrea, Północna Korea i Turkmenistan.

Poprawiła się pozycja USA - z 40. na 20. - przypisywane jest to rozluźnionemu stylowi kontaktów z mediami prezydenta Baracka Obamy.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie


B.C od ośmiu lat ma płacę minimalną utrzymaną na stałym poziomie 8 dol. na godzinę, to najniższa stawka godzinowa w kraju.

Przewodniczący laburzystów w B.C musi postąpić teraz zgodnie ze wskazówkami innych prowincji, monitorującymi koszty utrzymania i w ten sposób regulować minimalną stawkę godzinową.

Prowincja została poproszona, aby stawka minimalna w B. C wzrosła do 10 dol. Izba Handlowa z tej prowincji nie zgadza się z tą sugestią twierdząc, że podnoszenie płacy minimalnej nie jest realnym sposobem na podtrzymanie gospodarki.
Życie Tygodnik Polonii Knadyjskiej

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228