Numer 002                     31 Października, 2007        Archiwa   Home

Wydawca


profile pic
Bogdan Fiedur
 

Jak się zapisać


Proszę kliknąć na ten link aby dojść do formularza gdzie można zapisać się na listę mailową i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać maila bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku. 


 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Taneczny
Sokół - Zespół Tańca

Polskie Radio
 

 Kanada

Polska bibloteka-McGill
Polonia Canda
Polonia.net
 

 polska

Polonia dla Poloni
 

 zagranica

Informator Polonijny

 

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Z powrotem

 

Marta Krygier
Zwyczajnie nadzwyczajni.

Bywają takie momenty w życiu każdego z nas, kiedy nagle uświadamiamy sobie prawdziwą wartość symbolizmu ukrytego pod postacią słów. Chwila ta bywa z reguły szokująca, bowiem odsłania ona prawdę, której do tej pory nie potrafilismy dostrzec. Jedna z tych refleksji naszła mnie po rozmowie z trzema kombatantami polskimi: Stanisławem Kmieciem, Henrykiem Kozubskim oraz Stefanem Olbrechtem. Po raz pierwszy zrozumiałam co Zofia Nałkowska miała na myśli pisząc w jednym ze swoich dzienników wojennych: “Ludzie ludziom zgotowali ten los.” Przyznam szczerze, że do tej pory historia drugiej wojny światowej nie wywołała we mnie aż tak wielkiego poruszenia.
 

Dotychczas cała wiedza jaką posiadałam miała swoje korzenie w podręcznikach. Suche fakty nie potrafiły odzwierciedlić prawdziwego oblicza wojny. Nigdy nie sądziłam, że obrazy i ludzie walczący o swoja ojczyznę, których zarys miałam w swojej wyobraźni, staną się rzeczywistością. Nigdy nie śmiałam pomyśleć, że będę miała okazję spotkać tych ludzi, porozmawiac z nimi i wysłuchać historii ich życia.

A jednak… nadarzyła się taka okazja.

 


Na zdjęciu Marta Krygier, Henryk Kozubski i Stefan Olbrecht

Jedna z pierwszych osób, z którą rozmawiałam był Stanisław Kmieć, należący niegdyś do Dywizjonu Bombowego 300 Ziemi Mazowieckiej. Załoga każdego samolotu składała sie wówczas z 7 członków: pilota, mechanika pokładowego, nawigatora, bombardiera, radio operatora oraz dwóch strzelców. Pan Stanisław pełnił rolę radio operatora.  Jego załoga odbyła 9 lotów bojowych na Hamburg, Kolonię, Zagłębie Ruhry oraz Berlin. Naloty odbywały się w nocy w celu bezpieczeństwa. Czynna służba trwała 15 miesięcy.

W 1949 roku p. Stanisław zdecydował się na przyjazd do Kanady. Winnipeg stał się jego nowym domem. To tutaj rozpoczął nowe życie, znalazl pracę i założył rodzinę. W 1952 roku postanowił wstąpić do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Kolejną osobą, z którą miałam okazję porozmawiać był Stefan Olbrecht. W 1940 roku, kiedy to Armia Polska zaczęła formować swoje szeregi w Rosji, pan Stefan postanowił dołączyć do niej. W wyniku wojny cała jego rodzina została rozbita. W wyniku przemieszczeń p. Sefan znalazł się w Palestynie, gdzie zorganizowane były szkoły Junackie. W 1943 roku wstąpił do Pułku Ułanów Karpackich..W maju 1947 roku przybył do Kanady. Warto wspomnieć, że Kanada była jednym z pierwszych krajów, który przyjmował polskich emigrantów. Po okresie 2 lat istniała możliwość otrzymania obywatelstwa.  W roku 1956 p. Sefan wstąpił do Stowarzyszenia Polskich Kombatantow.

Ostatnią osobą, z któą przeprowadziłam rozmowę był Henryk Kozubski, należący do

I Pułku Lekkiej Artylerii III Dywizji Karpackiej. W roku 1943 armia została przeniesiona do Italii, gdzie znalazla się na froncie nad rzeką Sandro. Zastępując pułk angielski jego armia brała udział w walkach aż do Bolonii, gdzie wojna w Italii została zakończona.

W roku 1946 pan Henryk złożył aplikację do pracy na roli w Kanadzie. W tym samym roku podpisał on 2 letni kontrakt pracy na farmach, co zagwarantowało mu pobyt w Kanadzie. W 1947 roku, kiedy to zostało sformowane Stowarzyszenie Polskich Kombatantów– stał się  jednym z pierwszych członków Stowarzyszenia.

Starałam się zrozumieć, dlaczego sformowanie SPK było tak ważnym wydarzeniem dla Polonii kanadyjskiej. Myślę, że głównym celem było przede wszystkim utrzymanie bliskiej więzi z rodakami, wsparcie, ofiarowanie pomocnej dłoni i zrozumienie.

W obecnych czasach, kiedy rzeczywistość jest zupełnie inna, mnóstwo młodych ludzi nie potrafi decenić wartości stowarzyszeń takich jak SPK. Ze względu na brak podobnych doświadczeń w życiu, młoda Polonia zatraca więzi i zapomina  wspólnej historii. A przecież wszyscy powinniśmy być dumni, że pośród nas odnajdujemy bohaterów wojennych, którzy byli gotowi oddać swe życie w obronie ojczyzny. Wszyscy powinnismy być im wdzięczni. 

Marta Krygier

źródło Czas

 
Z powrotem


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie. 
 

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228