<<< Nr. 003 >>>  

 7 Listopada, 2007        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


profile pic
Bogdan Fiedur
 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę mailową i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać maila bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Kawał


"Chce umrzeć spokojnie, we śnie - tak jak mój dziadek, a nie wrzeszczeć z przerażenia tak jak jego pasażerowie."

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Taneczny
Sokół - Zespół Tańca

Polskie Radio
 

 Kanada

Polska bibloteka-McGill
Polonia Canda
Polonia.net
 

 polska

Polonia dla Poloni
 

 zagranica

Informator Polonijny

 

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Ustaw Stronę Startową
Dodaj do ulubionych

 

W tym numerze:

Wywiad z
Jolantą Kieres Sokalską
Twoja wizja
Międzynarodowe Dni w St. Mary’s Academy
Spotkanie z Maryją – Matką Boga i Polaków W Piosence i Poezji
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Kalendarz wydarzeń

Jak się zapisać do biuletynu
Przyłącz się
Kawał

 
 
Wywiad z artystą

 
    Jolanta Kieres Sokalska i Zbigniew Sokalski są Winnipegoskimi artystami którzy tworzą w szkle. Dzisiaj prezentujemy wywiad z Jolantą Sokalską która swoją przygodę ze sztuką zaczęła już w liceum i później kontynuowała na studiach. Jolanta obecnie tworzy w Winnipegu i ostatnio otwarła swoje stałe studio artystyczne w William Cre8ery Art Complex na 125 Adeladie St.


      Jolanta Sokalska



Powiedz naszym czytelnikom kiedy zaczęłaś się interesować sztuką i jaki jej rodzaj był dla ciebie najbardziej inspirujący?


 

Zawsze, odkąd pamietam, czułam się wyjątkowo dobrze w obecności sztuki.
Była i pozostanie inspirująca.
ABSTRAKCJA (w tym sztuka konceptualna) była i jest najbardziej magnetyzująca, ale jej nie rozumiałem...
Nawet w liceum sztuk plastycznych była dla mnie nie do pojęcia.
Myślę, ze ABSTRAKCJE zaczęłam "czytać" (analizować) dopiero po studiach na akademii sztuk pięknych we Wrocławiu.
Teraz "czytam" jak gazetę. Normalnie.
Z tym że twórczość, kreacja,  wciąż pozostaje czymś niezwykłym.

 

 
Realization

Czy jest ciężko być artystą w obcym kraju?

W Polsce artyści mieli w sumie wszystko urzadzone. Mogli działać, gdy chcieli. Było dużo szkół artystycznych, były Związki zawodowe, było dużo muzeów, galerii, placówek kulturalnych, było dużo artystów, którzy tworzyli, żeby się wypowiedzieć, ale także po to, by wzmocnić kulturę. To była taka "by default" świadomość. Artyści także byli świadomi, że działanie w grupie kształtuje kulturę.
Mieli duży sens działania w SPOŁECZENSTWIE.

W Kanadzie artyści są zaniedbani. Nie mają dobrej edukacji artystycznej, nie ma związków zawodowych, nie ma ministerstwa kultury i sztuki, są jakieś muzea ale nie dla artystow, są jakieś galerie ale często prowadzone przez ludzi bez wykształcenia, niekompetentnych.
Są artyści, często nadzwyczajnie zdolni, ale działający samotnie, bez festiwali, bez konfrontacji artystycznych, bez forsy, żeby godnie przeżyć.
Galerie ściągają z nich 50%. W zamian za to, nie organizują niczego dla artystów.
Artyści tu są "zdezorientowani".
Ja i Zbyszek (mój mąż) też byliśmy tak zdezorientowani, dopóki nie odkryliśmy, że musimy działać w pojedynkę. Zdani na siebie i zależni od siebie samych.
Ale właśnie dzięki temu, nauczyliśmy się pisać WŁASNY scenariusz - WŁASNEGO życia. Dzięki Bogu, że wychowaliśmy się w Polsce. Serio.
Podstawowym minusem w Ameryce Północnej jest to, że nawet artyści ulegają chorobie tzw "hero" i "Famę" i "mniac".
Dlatego kultura i sztuka rozwija się tutaj w skarłowaciałym sensie.

Ale nie odpowiedziałam na pytanie:
Tak, ciężko jest artyście w obcym kraju - ale właśnie przez to, dużo więcej zdobywa!! Dużo więcej się uczy!!
 

Skąd czerpiesz inspirację do twojej twórczości?

Wszystko i wszyscy są dla mnie inspiracją.
Z każdej sytuacji wyciągam "dane", które odkładam w umyśle.
potem konstruuje z nich konkretny projekt, koncepcje, która przedstawiam wizualnie.
Dużo mam "danych"(data), bo jestem bardzo aktywna i towarzyska.
 


Thetan

Jakie masz plany na przyszłość?

O! Matko!
Znowu mam za dużo planów na przyszłość!!!!

Odwiedzić Kubę
Ostatni kraj o takiej indywidualności.
Bez forsy, głodni przez embargo wykształcili własne rolnictwo własne, potężne szkolnictwo własny styl, ciekawy styl życia. Niezależny i unikatowy.
Poza tym są to grzeczni ludzie. Jest to mój plan na przyszłość: zobaczyć grzecznych ludzi. W takiej masie społecznej.!!!!
 

Czy można nabyć twoją sztukę i w jakiej cenie?


Bardzo chętnie dzielę się tym, co zrobiłam
Ceny są przystępne i nie!
Zaczynają się od $25.00, utrzymują się na poziomie 50- 100 - 150 -250 oraz 350 potem Idą wyżej. myślę, ze w tym opracowaniu cen - jestem dostępna!!

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.

BF.

   

 

 

 


 
Twoja Wizja

Czwartego Listopada odbyło się spotkanie zaaranżowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba na temat naszej wizji przyszłości KPK i Polonii w Winnipegu. W spotkaniu wzięło udział około 50 uczestników którzy byli zainteresowani sytuacją Polonii w Winnipegu. Po otwarciu spotkania przez Zofie DeWitt (prezeska Polish Fraternal Aid Society of St John Cantius),  zostało ustalone że dyskusja będzie miała charakter ogólny w przciwieństwie do dyskusji w podgrupach. Kolejni mówcy zabierali głos i proponowali rozwiązania które by miał za cel wzmocnienia polskiego środowiska w Winnipegu. Nie zabrakło na spotkaniu młodych reprezentantów naszej polskiej społeczności. Arthur Winogrodzki, Paweł Pecold i Irek Lemans. Lech Gałęzowski, Przewodniczący KPK Okręgu Manitoba notował wszystkie propozycje i obiecał że następne spotkanie które będzie kontynuować tą dyskusję odbędzie się po nowym roku.



Można było zauważyć sporo entuzjazmu na sali i było można czuć energię wiszącą w powietrzu że starsi i młodsi uczestnicy spotkanie chcą zdecydowanie znaleźć nić porozumienia która został zerwana jak niektórzy określają w latach osiemdziesiątych kiedy nowa fala emigracji sięgnęła Kanadę. Są też tacy którzy uważają że ta nić nigdy nie była nawiązana.

Tematem dyskusji nie było szukania winnych tej sytuacji, ale znalezienie wyjścia i utworzenie nowych możliwości.

Uczestnicy w swoich wypowiedziach zauważyli że jeśli nawet są zorganizowane uroczystości czy imprezy to niestety nie mają one zbyt wielu uczestników. I do tego tendencje są zniżkowe.

Zaczęto się zastanawiać jak dotrzeć do większych grup polonijnych które nie uczęszczają na polskie imprezy ponieważ o nich nie wiedzą. Jak powiadomić tą grupę Polaków którzy nie są zrzeszeni w żadnych polskich organizacjach.
 

I tutaj (hint hint). Im więcej ludzi otrzyma ten biuletyn, tym więcej ludzi się do niego zapisze i w przyszłości umożliwi i usprawni przepływ informacji polonijnych. Można rozwiązać wiele problemów o których mówiono na tym spotkaniu poprzez tak prostą akcję jak wysłanie tego biuletynu do kilu znajomych. Proszę wysyłać każdy nowy numer do waszych znajomych aż oni wam powiedzą że już są zapisani na naszą listę i dostają ten biuletyn bezpośrednio od nas.:)


 

Następny temat to były dywagacje, jak zainteresować młodych Polaków urodzonych w Kanadzie polskimi akcjami i imprezami. Jeden z pomysłów dany przez Pawła Pecolda był powrót do polskich koloni. Młodzież która jest wprowadzona do Polonii przez zabawą jest największym ambasadorem polskości. Młodzież która uczy się o polskich tradycjach przez zabawę chce kontynuować swoje nowe znajomości i jest bardzo chętna do spotkań z nowymi przyjaciółmi. Nie ma wtedy nic łatwiejszego jak zaaranżować takie spotkania pod hasłem polskich imprez. Młodzież pojawi się bardzo chętnie jeśli będą tam inni młodzi ludzie i spotkanie odbędzie się w atmosferze rozrywki. Po prostu łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Była także poruszona sprawa polskiego centrum i ośrodka SPK w WhiteShell jako miejsc integracyjnych Polonii.

Prezes SPK oferował bazę w WhiteShell, ale potrzebne są remonty takie jak wymiana dachów aby ośrodek nadawał się do bezpiecznego użytku. Potrzebne są też inne konieczne naprawy. Padł pomysł aby ośrodek odnowić i wynajmować go po to aby się sam finansował.
Były też inne propozycje wzmocnienia Polonii w Winnipegu postulowane przez innych uczestników które zostały odnotowane przez sekretarza spotkania.

BF

   
 


 

 

Lech Gałęzowski

 

Miedzynarodowe Dni w St. Mary’s Academy

 


Mirek, Dorota Nawrocki, Alex Ring, Piotrek i Kasia Nawrocki

 

W dniu 4 Listopada 2007 roku po raz który odbył się w St. Mary’s Academy tak zwany International Days. Coś w rodzaju Winnipeskiej Fokloramy gdzie każda narodowość ma okazje zaprezentować swój dorobek kulturalny. Ponieważ nasza córka również uczęszczał do tej prestiżowej instytucji, postanowiłem z małżonką skorzystać z okazji i odwiedzić stoisko polskie. W tym roku Polski „pawilon” został przygotowany przez państwa Nawrockich Mirka i Dorotę oraz ich dzieci. Stoisko prezentowało się wspaniale. Polskie kostiumy, wideo o Polsce, polskie słodycze i tradycyjny bigos, plakaty oraz koszulki z wydrukiem Poland było miło zobaczyć. Organizatorom nalezą się duże brawa. W imieniu kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Manitoba gratuluje organizatorom i życzę oby tak dalej. Żeby na innych podobnych imprezach nie zabrakło barw biało czerwonych. Mamy z czego być dumni.

Lech Gałęzowski
Prezes KPK Okręg Manitoba


 


 

 

 

Spotkanie z Maryją – Matką Boga i Polaków W Piosence i Poezji

Występ poświęcony Maryji w kościele św Ducha okazał się wielkim sukcesem.


 


 Mirosław Haczkur

Występ reżyserowany przez Mirka Haczkura został nagrany przez Marka Ringa i można go obejżeć poprzez kliknięcie na poniższe linki.

Emilia Ring śpiewa Ave Maryja

Mirek Haczkur śpiewa poezję

Kolejni uczestnicy recytują poezję

Więcej śpiewania ....

Mirek Haczkur wraz z chórem śpiewa ..

Pieśni do Maryji śpiewane przez dzieci .....
 

 


Bolesław Łucki

 

„11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości”.


Prezentacja audiowizualna pt. „11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości”. W produkcji wykorzystano obrazy Jana Matejki i muzykę Fryderyka Chopina. Prezentacja przypomni widzom historię Polski od Piastów do Piłsudskiego oraz da okazję do weryfikacji znajomości wydarzeń kształtujących Rzeczpospolitą.

„11 listopada” - 24.98MB
Prezentacja „11 listopada”

„Chopin” - 31.75MB
Muzyka do prezentacji „11 listopada”

Prawidłowa prezentacja programu na komputerze wymaga umieszczenia plików „11 listopada” i „Chopin” w jednym folderze. Czas pobierania plików może się przedłużyć przy wolniejszym połączeniu internetowym. Prosimy o cierpliwość.

 

Bolesław Łucki
źródło  Postawy

   


 

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

8 listopada 2007 r.  godz. 18.30-20.30


Ewa Tarsia zaprasza na Demarcation of an Image część druga.

8 Listopada. Rozpoczęcie o godzinie 18.30, zakończenie o godzinie 20.30


KenSegalGallery

4-433 River Ave. Wpg. MB
Tel 477-4527
http://www.kensegalgallery.com

11 listopada 2007 r.  godz. 16.00

 

Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Manitoba zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Z inicjatywy Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okręgu Manitoba, 11 listopada 2007 r. w Winnipegu po raz kolejny odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości.


Program uroczystości:

· 11:00 - msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele św. Jana Kantego przy 846 Burrows Ave.

 

· 14:00 - obiad w siedzibie SPK Koło nr 13 przy 1364 Main St. Serwowane będą typowo polskie potrawy (bigos, flaki, itp.).Posiłek zakończy kawa i ciastko. Przystępne ceny.

 

· 15:00 - prezentacja audiowizualna pt. 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości” przygotowana przez Bolesława Łuckiego - również w siedzibie SPK. W produkcji

Wykorzystano obrazy Jana Matejki i muzykę Fryderyka Chopina. Prezentacja przypomni widzom historię Polski od Piastów do Piłsudskiego oraz, w konkursie z nagrodami, da okazję do weryfikacji znajomości wydarzeń kształtujących Rzeczpospolitą. Na zakończenie pokazu przewiduje się krótką prezentację poezji patriotycznej. Wstęp wolny.

Prezentacja audiowizualna będzie również dostępna do nabycia w formacie DVD. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony w połowie na potrzeby KPK i w połowie na rozwój sobotniej polskiej szkoły im. Jana Pawła II pod patronatem KPK Okręg Manitoba.

 

24 listopada 2007 r.  godz. 18.30


 

Komitet Rodzicielski Sobotniej Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II, serdecznie zaprasza na Jesienną zabawę.

Bilety  $20 od osoby.

Godzina 18:00 – Koktajle
Godzina 19:15 – Gorąca kolacja

Całkowity dochód  będzie przeznaczony na potrzeby naszych dzieci Sobotniej Szkoły Języka Polskiego.

Proszę dzwonić  po bliższe informacje do 

Bogdan Siedlik  Tel 338-6917
Wioletta Los     Tel 334-5129
Dorota Victor    Tel 257-6550

 

25 listopada 2007 r.  godz. 9.30 – 16.30


Polska Szkoła Tańca przy Sokole organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 18 roku życia. Celem tych warsztatów jest pokazanie jak należy się przygotowywać do polskich tradycyjnych
Świąt Bożego Narodzenia.

 
Dzieci będą się uczyć jak robić dekoracje świąteczne takie jak pająki i wycinanki.  Jak przygotowywać pierogi, barszcz i inne świąteczne przysmaki.

Będzie również nauka polskich kolęd.

Woluntariusze są mile widziani.

Proszę dzwonić pod ten numer aby zgłosić chęć pomocy przy organizowaniu warsztatów, w celu uzyskania dodatkowe informacji jak też rejestracji 955-6561.

Warsztaty rozpoczną się  25 listopada o godzinie 9.30 rano w sali Sokoła i zostaną otwarte mszą.

 


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228