Polonia Winnipegu
 Numer 018

                    18 marca, 2008        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Powrót..
 

warsztaty zdobienia pisanek

 

PISANKI - TRADYCYJNE SPOSOBY ZDOBIENIA

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Choć tradycyjnymi symbolami polskiej Wielkanocy są pisanki, święcone i lany poniedziałek, w zależności od regionu zwyczaje świąteczne znacznie się od siebie różnią. Bez względu na to w którym zakątku świata mieszkamy warto przygotować na to święto przepiękne ozdoby z których oczywiście na pierwszym miejscu są pisanki.
Jaja wielkanocne zdobione różnymi motywami popularnie nazywamy pisankami. Najpopularniejszą i najstarszą techniką zdobienia jaj jest technika batikowa. Pisanki zdobione techniką batiku  takie warsztaty odbyły się w dniach 8 i 9 marca w Polskim Muzeum Ogniwo.
Warsztaty  w Muzeum przygotowała i prowadziła pani Christine Tabbernor. Christine Tabbernor robi to już nie pierwszy raz, ma duże doświadczenie. Pisanki wykonane przez nią to prawdziwe dzieła sztuki. W sobotę warsztaty były przeznaczone dla początkujących. W niedziele pani  Christine  pracowała z grupą, która już wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach i odkrywa kolejne tajemnice zdobienia pisanek. Muzeum każdego roku proponuje różnego rodzaju warsztaty, warto z nich korzystać. W najbliższym czasie Muzeum zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 6 kwietnia  w godzinach 14:00 - 17:00.

Na jajko lub wydmuszkę nanosi się 'pisadełkiem' roztopiony pszczeli wosk. Kiedyś używano do tego specjalnego cieniutkiego lejka, którym pisało się wzór na skorupce ugotowanego na twardo jajka lub wydmuszce. Z powodzeniem możemy poradzić sobie narzędziem zrobionym ze szpilki wbitej w patyczek. Łebek od szpilki zanurza się w roztopionym wosku palącej się świecy i nim delikatnie pisze szlaczek. Wosk bardzo szybko zastyga, najlepiej jest więc malować drobnymi kreseczkami. Gdy cały ornament zastygnie, jajko zanurzamy w letnim barwniku. Po wielokrotnym nakładaniu wosku, barwieniu i wysuszeniu wosk trzeba delikatnie zetrzeć.


Pierwszy dzień warsztatów



 

 

 

 


Najmłodsi pomagali Mamusi, podpowiadali, że na pisance jeszcze serduszko musi  być i sami też próbowali swych sił
 


Samodzielnie wykonane pisanki trafią do koszyczka i na stoły Wielkanocne będą
wspaniałą ozdobą

 


Wnuczka namówiła Babcię na udział w warsztatach i proszę jaka piękna pisanka!

DRUGI DZIEŃ WARSZTATÓW


Najpierw naniesienie wzoru woskiem
 


Potem pierwsze barwienie

 


Mozolna praca nad pisanką, kolejne wzory rysowane woskiem, szpilką a efekt?


O właśnie taki - prawda, że warto było!

 


Czy kolor jest taki jak oczekiwałyśmy?



Wyszło tak, ale to dopiero początek pracy

 


Przydają się: talent plastyczny, precyzja i cierpliwość

 


Na koniec satysfakcja z tego co się zrobiło



 


 

Powrót..
 

  

 

 



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228