Polonia Winnipegu
 Numer 25

                  1 maja, 2008        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Powrót..
 

POLONIJNY KĄCIK KULINARNY

   

Wiosna, zapowiedź lata i ciepłych wieczorów. Zbliża się wielkimi krokami wspaniały sezon przesiadywania na tarasie i tym samym biesiadowania przy grillu (barbecue).

Skąd moda na grilla w Polsce?

Grillują wszyscy, bo to modne, tanie i sprzyja życiu towarzyskiemu. Jak Polska długa i szeroka, gdy tylko nastaną cieplejsze dni, z ogrodów, działek, terenów rekreacyjnych, a nawet blokowych balkonów niesie się zapach pieczonego mięsa.

Polacy nie gęsi itp., choć niektórzy twierdzą, że moda na grillowanie przyszła do nas z Zachodu, a z USA w szczególności, gdzie ciągle popularne jest tzw. barbecue, czyli ogrodowe party z pieczeniem mięsa. To zjawisko możemy spokojnie nazwać prymitywną odmianą grillowania, Amerykanie bowiem nie mają za grosz inwencji grillowo-kulinarnej Polaków i na ruszcie z reguły pojawia się prymitywna wołowina w postaci hamburgerów, steków.
Tak na dobrą sprawę trudno określić, kiedy w Polsce pojawiła się moda na grillowanie, choć niektórzy twierdzą, że była to połowa lat osiemdziesiątych. Nie znaczy to wcale, że wcześniej nie przygotowywano w ten sposób potraw. Grillowało się od zawsze, choć nie używano tego określenia – mówi Jan Pajączek, mistrz kucharski. – Mówiono o potrawach z rusztu, a to przecież nic innego niż potrawy z grilla.

 Myliłby się ten, kto sądziłby, że do grillowania wystarcza sam grill, odrobina węgla drzewnego i kawałek mięsa.  Dzisiaj tylko ktoś nie znający się na grillowaniu rzuca kawałek mięsiwa na ruszt i przypieka. Artysta grillowania poświęca wiele godzin na przygotowanie mięsa, komponowanie odpowiednich przypraw i wymyślanie dodatków do węgla. Samo gillowanie to tylko kilkanaście minut, choć nie mniej ważnych niż wszystkie działania wstępne.

Szaleństwo grillowania rozpętało się na całego i trwa do dzisiaj. A co najważniejsze, nie widać jego końca...
Polska reprezentacja specjalistów od rusztu całkowicie zdominowała VII Mistrzostwa Europy w Barbecue na Węgrzech. W zawodach brało udział 18 zespołów, m.in. z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Ukrainy. Niespodziewanie to my nad Balatonem zdobyliśmy cztery złote medale we wszystkich kategoriach: danie z żeberek, karkówki, polędwicy oraz deser. Rok później mistrzostwa odbyły się w Polsce.

Dlaczego Polacy są mistrzami amerykańskiego barbecue, a nie po prostu grilla? Specjaliści podkreślają zasadniczą różnicę pomiędzy grillowaniem a barbecue. Barbecue należy rozumieć jako spotkanie towarzyskie podczas grillowania. "W Polsce jednak raczej się grilluje" .  Robert Sowa, jeden z najlepszych polskich kucharzy mówi, że pomiędzy tymi dwoma sposobami przygotowywania np. mięsa istnieją subtelne różnice techniczne.  Polskie grillowanie jest  inną forma dobrze nam znanej biesiady.  Polacy grillują po amerykańsku czy niemiecku? Myślę, że można powiedzieć iż grillują po polsku.

Od dziś pierwsze porady i przepisy dla miłośników grillowania, a poniżej kilka przepisów Pani Joanny Kurzawy z Polski.

Porada techniczna:

- Przed pieczeniem powierzchnię rusztu smarujemy olejem. Dzięki temu potrawa nie przywiera do rusztu. Jeśli przesadzimy z olejem i kratka będzie mokra, to olej może zacząć palić się i smolić nasze potrawy.

Stek z indyka

Składniki:


4 plastry piersi z indyka

4 krążki ananasa

3 połówki brzoskwiń

10 dag mandarynek

15 dag mango

Owoce z puszki lub świeże.

Marynata:

10 ml cherry

1 strączek peperoni

2 ząbki czosnku

3 dag imbiru

25 ml oleju

przyprawa do drobiu lub przyprawy wg własnego uznania


Sposób przygotowania
Cherry dokładnie wymieszać z olejem, zmielonym czosnkiem, peperoni, imbirem oraz przyprawą do drobiu.
Pierś z indyka pokroić w plastry w poprzek włókien. Włożyć do marynaty i zostawić w temperaturze pokojowej 1 godz. Po wyjęciu smażyć na rozgrzanym grillu po 2 do 3 minut z każdej strony. Na każdym kawałku indyka ułożyć plaster ananasa, cząstki mandarynek, drobno pokrojoną brzoskwinię i mango. Przykryć grill i nadal smażyć od 1 do 2 minut. Podawać z obranymi pieczonymi ziemniakami oraz z sosem żurawinowym z posiekanym peperoni.

Pieczona ryba

Składniki:

1 płat soli (lub innej ryby)

1,5 dag masła koperkowego (masło rozrobić z koperkiem)

3 plastry pomidora

5-7 dag sera mozarella

2 listki świeżej bazylii

przyprawa do potraw z grilla
 

Surówka:

biała kapusta

por

marchewka

natka pietruszki

musztarda

cukier

ocet

oregano

posypka VEGETA (lub przyprawa do warzyw)

Sposób przygotowania:
Płat soli oprószyć przyprawą do potraw z grilla (można też tylko solą i pieprzem) i umieśćić na posmarowanej oliwą folii aluminiowej lub tacce do grilla. Na rybie ułożyć masło, plastry obranego ze skórki pomidora, listki świeżej bazylli oraz ser mozarella. Wszystko razem zwinąć w tzw. Łódeczkę i piec na grillu od 5 do 7 minut. Podawać z upieczonymi tostami z dodatkiem masła koperkowego lub z surówką.
Surówka: Surową kapustę, por i natkę pietruszki drobno posiekać. Marchewke zetrzeć na tarce. Wszystko dokładnie wymieszać z odrobiną musztardy, octu, cukru, oregano i VEGETY posypki (lub przyprawą do warzyw) do smaku.

Zapiekanka warzywna z grilla


Składniki:

1 mała cukinia

1 mały kabaczek

3 papryki w różnych kolorach

10 dag cebuli szalotki

20 dag ugotowanych na półtwardo ziemniaków

20 dag boczku wędzonego

10 dużych pieczarek

10 dag selera naciowego

8 ząbków czosnku

1 łyżka posiekanej natki pietruszki

1 łyżka posiekanego tymianku

1 łyżka posiekanego majeranku

20 dag pomidorów

20 dag sera mozarella

pieprz, sól, papryka ostra

Sposób przygotowania :
Warzywa pokroić w plastry, oprószyć solą, pieprzem, ostrą papryką. Na aluminiowej tacce ułożyć plasterki boczku, następnie warstwami – ziemianki, kabaczki, cukinię, papryki, cebulę, pomidory. Dodać posiekany czosnek, pietruszkę, majeranek i tymianek (surowe zioła można zastąpić suszonymi). Tackę przykryć folią aluminiową, tak aby nie dotykała sera. Piec na grilu ok.10 minut. Podawać z tostami posmarowanymi masłem czosnkowym (masło wyrobić z wyciśniętym czosnkiem).
 

  Powrót..



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228