Polonia Winnipegu
 Numer 32

                    19 czerwca, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI  -  CIEKAWE  MIEJSCA - GNIEZNO

 

 

 

 

GNIEZNO

 

Gniezno (łac. Gnesna, czes. Hnězdno, niem. Gnesen) – miasto i gmina w powiecie gnieźnieńskim, województwo wielkopolskie (w latach 1975-1998 należało do województwa poznańskiego). Miasto (szóste, co do wielkości w województwie) leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego otoczone jeziorami Jelonek, Świętokrzyskim i Winiary. Pierwsza stolica Polski. Jedno z najstarszych oraz najczęściej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów miast w kraju. Ośrodek akademicki. Jest siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich i stolicą metropolii kościelnej.

O początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach. Byli to Lech, Czech i Rus. Przedzierali się przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby się osiedlić.
Lech pożegnał swoich braci Czecha i Rusa, a następnie wraz ze swoją drużyną wyruszył na północ. Kiedy dotarł na tereny dzisiejszej Wielkopolski obszar ten wywarł na nim tak pozytywne wrażenie, że postanowił obrać go na swoją siedzibę. „...Tutaj także znalazł na wysokich i wyniosłych drzewach orle gniazdo” (Jan Długosz, s. 164), od którego według legendy pochodzi nazwa miasta.


Wielu uczonych próbowało obalić średniowieczną tezę i w ten sposób narodziło się wiele różnego rodzaju koncepcji o pochodzeniu nazwy miasta.



Widok Gniezna w XIX wieku
 

Historia

Gniezno stało się rezydencją Polan i siedzibą ich władz. Pierwszy władca Polski- Mieszko I - tutaj przyjął chrzest w 966 r. i zbudował pierwszy polski kościół na miejscu dzisiejszej katedry. W roku 1000 podczas panowania pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego, przybył do Gniezna Otton III - cesarz niemiecki. Papież Sylwester II ogłosił Gniezno metropolią kościelną. W pięknej katedrze koronowani byli Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysław II oraz Wacław II. W 1038 r. stolica została przeniesiona do Krakowa. W 1243 za sprawą Władysława Odonica Gniezno uzyskało prawa miejskie.

W 1331 miasto zajęli Krzyżacy, rabując je i niszcząc. Odbudowę i rozwój gospodarczy zawdzięcza Gniezno Kazimierzowi Wielkiemu. Za panowania Władysława Jagiełły (1419) dzięki staraniom Mikołaja Trąby gnieźnieńskim arcybiskupom przyznano tytuł prymasa Polski oraz zastrzeżono dla nich purpurę kardynalską. W kolejnych latach Gniezno stało się ważnym ośrodkiem handlu krajowego i zagranicznego. Każdego roku odbywały się w Gnieźnie jarmarki: św. Wojciecha, św. Bartłomieja, św. Trójcy i św. Andrzeja, a z biegiem lat także jarmark św. Anny, św. Franciszka oraz św. Mateusza. Uczestniczyli w nich kupcy z Wilna, Mińska, Brześcia, Śląska, Moraw, Włoch, Flandrii i Anglii, a także z Hamburga, Norymbergi i nadmeńskiego Frankfurtu. Gniezno było drugim po Krakowie ośrodkiem polskiej kultury, szczególnie muzycznej. Działała tu także założona w XI w. szkoła katedralna, w czasach swej świetności porównywana z Akademią Krakowską. Jednak na skutek wielu klęsk takich jak zarazy (m.in. w 1624 i 1708), pożary (największe w 1512, 1538, 1548 i 1613) oraz za sprawą najazdów obcych wojsk (1656, 1707) Gniezno stopniowo traciło swoją pozycję w kraju. Od połowy XVIII w. miasto powtórnie zyskało na znaczeniu.

W 1768 Gniezno stało się stolicą województwa. Po II rozbiorze Rzeczypospolitej znalazło się pod zaborem pruskim. W 1794 objęte było powstaniem kościuszkowskim. Między 1807 a 1815 Gniezno leżało w granicach Księstwa Warszawskiego; w latach 1815-1848 w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego - Wielkiego Księstwa Poznańskiego wchodzącego w skład Prus). W latach 1918-1919 było jednym z głównych ośrodków powstania wielkopolskiego.

Zwiedzając Gniezno odczuwa się żywą historię. Mimo wielkich zmian w znaczeniu i wielkości miasta oraz tak jak wszędzie, zmian w stylu życia i zasad, Gnieźnianie zachowali tradycyjną polską szczerość oraz tradycje (np. co roku wieczorem w sobotę poprzedzającą uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha - 23 kwietnia - uroczyście ulicami centrum przechodzi procesja niosąc relikwie Świętego Wojciecha z katedry do kościoła Św. Michała)Szczery charakter Gniezna od razu się odczuwa - atmosfera jest wspaniała - wcale niepodobna do atmosfery, które znamy z kanadyjskich miast.

Niektóre zabytki Gniezna

Gniezno posiada cenne tereny i obiekty zabytkowe np.: Wzgórze Lecha z Katedrą i Muzeum Archidiecezjalnym ze wspaniałymi skarbami naszej przeszłości, Wzgórze Panieńskie ze starym miastem, rynkiem i deptakiem, kościołami oraz fragmentem średniowiecznych murów miejskich, klasztor i kościół św. Jana niegdyś bożogrobców i wiele innych. Ponadto jest też: Wieża ciśnień - równolatka Wieży Eifla w Paryżu, stadnina koni, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz zabytkowe cmentarze.


fot. Gniezno.com.pl  
Gniezno - panorama miasta nocą


Gnieźnieński Rynek
 

Archikatedra gnieźnieńska – gotycki kościół katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Wojciecha na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.


Drzwi Gnieźnieńskie- bezcenne dzieło sztuki romańskiej z XII wieku, przedstawiające XVIII scen z życia św. Wojciecha.

                   
Drzwi Gnieźnieńskie brązowe - 2 połowa XII wieku.


Scena I osnuta wokół narodzin Wojciecha. Rozdzielona na dwa pola, ukazuję matkę nowo narodzonego oraz jego samego, obmywanego przez położne w naczyniu o kształcie chrzcielnicy.


Scena II ukazuje złożenie chorego
dziecka na ołtarzu. Epizod ten
opisany w najstarszych żywotach,
był następstwem nagłej choroby nowonarodzonego. Zrozpaczeni rodzice, nie widząc poprawy, przeznaczając
go, niby na ofiarę, do stanu duchownego. W świątni dziecko w cudowny sposób odzyskało zdrowie i właśnie ten moment uzdrowienia przedstawia relif. Gdy Wojciech osiągnął wiek chłopięcy,
posłany został do szkoły w Magdeburgu.


Scena III ukazuje przybycie rodziny Sławnikowiców do
Magdeburga i oddanie Wojciecha na
naukę do tutejszej szkoły katedralnej.


 

Muzeum Początków Państwa Polskiego

 

Gniezno to nie tylko piękne zabytki, lecz także istne bogactwo szlaków turystycznych i dóbr natury. Piękne jeziora otaczające miasto oraz parki i lasy są ucztą nie tylko dla oka, ale także świetnym miejscem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Po rekreacyjnym spacerze czy rowerowej przejażdżce można zaś zregenerować siły w jednej z wielu urokliwych restauracji i kawiarni znajdujących się na deptaku lub w okolicach Rynku.



Kamienice przy deptaku


Widok na Dolinę Pojednania
 


Zabytkowa kamienica przy ul. Lecha
 


Park Kościuszki
 


Pałac biskupi zimową porą
 


Collegium Europaeum Gnesnense

Na linkpolonia znajdziemy stronę Gniezna gdzie również zamieszczone są zdjęcia tego pięknego miasta.

Fotografie źródło : www.gniezno.eu
 

 

INDEX

 

 



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228