Polonia Winnipegu
 Numer 44

              9 października, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI  -  CIEKAWE  MIEJSCA - BIAŁYSTOK

 

 

 

 

BIAŁYSTOK

 



Białystok (białorus. Беласток, lit. Balstogė, esp. Bjalistoko) – miasto wojewódzkie w Polsce, leżące nad rzeką Białą (lewy dopływ Supraśli).

Białystok położony na Nizinie Podlaskiej, w zachodniej części makroregionu zwanego Wysoczyzną Białostocką. Jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego.


Białystok z lotu ptaka


W gronie miast wojewódzkich Polski, Białystok jest 2. miastem pod względem gęstości zaludnienia, 11 pod względem ludności i 13 pod względem powierzchni. Białystok pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu.

Położenie Miasta w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji oraz dogodne połączenia komunikacyjne, stwarzają doskonałe warunki do rozwoju gospodarczego i kulturalnego Miasta.


Białostocki ratusz

Dokładna data powstania osady zwanej Białystok, która wzięła swą nazwę od rzeki Białej, jest trudna do ustalenia. Odkrycia archeologiczne świadczą o tym, że pierwsi ludzie osiedlali się na terenach obecnego Białegostoku już w epoce kamiennej.
W latach 1437-1450 król Polski Kazimierz Jagiellończyk nadał ziemie gdzie rzeka zwana dziś Białą spływała z ośnieżonego białego stoku Jakubowi Raczce Tabutowiczowi. Na przełomie XV i XVI wieku wnuk Tabutowicza, Mikołaj Raczkowicz, założył tu osadę, zasiedlenie, której sam pomagał finansować. W 1547 roku Białystok został własnością rodziny Wiesiołowskich. Miejscowość zyskała wtedy murowany kościół - obecną kaplicę przy kościele Farnym oraz zamek. Po śmierci Krzysztofa Wiesiołowskiego posiadłość przeszła w ręce państwa.


Kościół Farny

W 1659 roku majątek ze starostwem Tykocin, otrzymał hetman Stefan Czarniecki. Dziedziczy go córka Aleksandra Katarzyna, która poślubia Jana Klemensa Branickiego. Swój rozkwit miasto w dużej mierze zawdzięcza Janowi Klemensowi Branickiemu - Hetmanowi Wielkiemu Koronnemu. W XVIII w. przebudował on niewielki barokowy pałac, tworząc jedną z największych wówczas magnackich rezydencji, zwaną Wersalem Podlaskim albo Wersalem Północy. Rezydencja nadawała kształt i kierunek rozwijającemu się miastu.

 


Białystok- Pałac Branickich

Po śmierci J.K. Branickiego miasto staje się własnością rodu Potockich. W 1812 mieszkańcy miasta czynnie wspierali kampanię napoleońską. Po włączeniu Białegostoku do guberni grodzieńskiej w 1842 roku, miasto powoli traci znaczenie w regionie.

W czasie I Wojny światowej, w 1915 roku Białystok zajęli Niemcy i pozostali tu aż do lutego 1919 roku. W wyniku wojny zarówno Rosjanie, jak i Niemcy rozbierali fabryki i przenosili je w głąb swoich państw.
W czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku, Białystok okupują bolszewicy i organizują tu Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Julianem Marchlewskim na czele.

W okresie międzywojennym wzrasta zaludnienie Białegostoku, miasto rozbudowuje się i modernizuje. Rozpoczęto budowę kościoła św. Rocha - symbol wyzwolenia. Założono również park imienia księcia Józefa Poniatowskiego. W tym okresie miasto jest zamieszkiwane przez Polaków - około 50% ludności, Żydów - około 40% ludności oraz Niemców, Rosjan i Białorusinów. Rozwija się również białostocki przemysł włókienniczy.



Podczas II Wojny światowej Białystok został zajęty przez Niemców 15 września 1939 roku, a 22 września przekazany Rosjanom na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Miasto stało się częścią Białoruskiej Republiki Ludowej. W czasie wojny w gruzach legło wiele budynków i prawie połowa gmachów użyteczności publicznej. Teren dzisiejszego Rynku Kościuszki stanowiło zwalisko gruzów. Pierwsze próby odbudowania miasta rozpoczęły się jeszcze w 1944 r.


Dziś liczące 280 tys. mieszkańców miasto-metropolia pełni znaczącą rolę stolicy Północno-Wschodniej Polski. Zarówno te stare, jak i nowe budowle otoczone są zielenią skwerów i parków miejskich. Mało uciążliwy dla środowiska przemysł i liczne walory przyrodnicze sprawiły, że Białostocczyznę zaliczono do obszaru funkcjonalnego "Zielone Płuca Polski". Turyści znajdą tu czyste powietrze i bogactwo przyrody zachowane w pierwotnym kształcie.


Park Planty w Białymstoku


Cerkiew św. Ducha


Białystok - to naukowe i kulturowe serce regionu. Jest siedzibą siedmiu wyższych uczelni, a środowisko akademickie wywiera twórczy wpływ na życie miasta i jego mieszkańców.

 


Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku


Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku


Nowoczesna architektura w Białymstoku

Miasto jest licznie odwiedzane przez krajowych i zagranicznych turystów. Wielu z nich przyjeżdża ze względu na interesy, inni chcą wypocząć, jeszcze inni traktują Białystok jako bazę dla wypadów poza miasto. W Białymstoku bowiem wszystko jest w zasięgu ręki: atrakcje wielkiego miasta, rzeki i jeziora, czyste powietrze i unikalna przyroda, doskonała kuchnia i eleganckie hotele.
 

Zdjęcia źródło:  http://www.odleglosci.pl
 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228