Polonia Winnipegu
 Numer 63

26 lutego, 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA -  ZAKOPANE

 

ZAKOPANE



 

 

Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. W latach 1977–1994 miejscowość była siedzibą gminy Tatrzańskiej.Miasto położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Jednak pomijając tereny TPN to miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.


Zakopane- zimowa panorama miasta z Gubałówki

Pierwotnie Kotlina Zakopiańska porośnięta była lasami. Nazwa miasta, która jest prawdopodobnie konsekwencją tego faktu iż- wywodzi się ona od terminu "zakopane", oznaczającego teren wykarczowany pod polanę.


Zakopane- Krupówki

Jako pierwsze pojawiły się tu sezonowe osady pasterskie, które przekształciły się w wieś w drugiej połowie XIV wieku. Początkowo była własnością króla a w 1772 roku została zagarnięta przez cesarsko-królewski skarb austriacki, który z kolei sprzedał ją wraz z częścią Tatr rodzinie Homolacsów w 1824 roku. Za ich panowania rozwijały się właściwie tylko Kuźnice, za sprawą znajdującego się tam zakładu metalurgicznego. Turystyczną wegetację miasta przerwało powstanie Towarzystwa Tatrzańskiego w roku 1873. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński- lekarz, przyrodnik i pionier taternictwa, aktywnie promujący Zakopane. Trzy lata później miejscowość uzyskała statut uzdrowiska.

 


Zakopane- widok na Rysy

Kiedy w 1889r nabył ją Władysław Zamoyski, posiadała już ponad 3000 mieszkańców. Dalszy rozwój miasteczka stał się możliwy dzięki wybudowaniu drogi do Nowego Targu oraz doprowadzeniem linii kolejowej z Chabówki. Łatwiejsza dostępność Zakopanego zaowocowała wyraźnym wzrostem liczby gości.


Kościół na Kalatówkach

Na początku XX wieku powstało wiele sanatoriów i pensjonatów. Przybywał tu świat artystyczny z całej Polski, między innymi Stanisław Witkiewicz. Wprowadził on pojęcie "stylu zakopiańskiego", który szczególnie przyjął się w budownictwie willowym i do dziś jest znakiem firmowym Podhala. Dynamiczny rozwój Zakopanego trwał nieprzerwanie również w latach międzywojennych. Zbudowano skocznię pod Krokwią i dwukrotnie (1929r i 1939r) odbyły się tu Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. W 1933 roku Zakopane otrzymało prawa miejskie. W latach okupacji w hotelu Palace mieściła się placówka gestapo, skąd kierowano akcją "Goralenvolk", mającej na celu pozyskanie górali.
 


Czarny Staw

W roku 1955 Rząd uchwalił ustawę dot. rozwoju miasta pod kątem turystyki, rekreacji i sportu. Przyniosła ona korzystne zmiany i inwestycje- powstał dworzec PKS, Dom Turysty, Środek Szkolenia Sportowego pod Krokwią (przebudowano również samą skocznie skocznię) a poczta otrzymała nowy pawilon.

 


Wielka Krokiew, Zakopane

 


Jezioro Morskie Oko

 


Dolina Kościeliska

Dziś Zakopane jest najważniejszym polskim ośrodkiem sportów i turystyki górskiej.
Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. W latach 1977–1994 miejscowość była siedzibą gminy Tatrzańskiej.
 

Źródło: http://www.e-zakopane.info/historia.htm

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228