Polonia Winnipegu
 Numer 65

12 marca, 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA -  ELBLĄG

 

 

 

ELBLĄG

 



 

Początki miasta Elbląg przypadają na rok 1237. Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny. Wokół niego wyrosła osada handlowa. W 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie, lubeckie. W Elblągu znajdowała się wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W XIV wieku Elbląg był ważnym ośrodkiem portowym, należał do związku miast hanzeatyckich. O zamożności dawnych Elblążan świadczą wyniki prac wykopaliskowych, prowadzonych na Starym Mieście. Archeolodzy wydobywają tysiące wyrobów z bursztynu, ceramiki, szkła, metali itp. Są one dowodem na istnienie ożywionych kontaktów handlowych mieszkańców dawnego Elbląga m.in. z Niemcami, Skandynawią, Anglią, Niderlandami.


Panorama Elbląga


Ważną datą w historii miasta było jego przystąpienie w 1440 roku, do Związku Pruskiego. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku Elblążanie złożyli hołd królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle, ofiarowując mu zdobyty zamek krzyżacki. Jednakże dopiero po pokoju Toruńskimw1466 roku Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Miasto otrzymało liczne przywileje od królów polskich, stało się ważnym portem morskim. Wojny jakie przetoczyły się przez te tereny w XVI i XVII w przyniosły zarazy, grabieże i kontrybucje.
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Elbląg został wcielony do państwa pruskiego. Ożywienie miasta nastąpiło w XIX wieku. Elbląg znalazł się na szlaku kolejowym. Do eksploatacji przekazany został kanał Ostródzko-Elbląski. Powstały zakłady, m.in. browar, fabryka cygar, lokomotyw i samochodów. Szczególne znaczenie dla miasta miała jednak stocznia, założona przez Ferdynanda Schichau. W Elblągu budowano m.in. torpedowce, łodzie podwodne i lokomotywy.
W 1945 roku miasto wróciło do Polski. Wskutek działań wojennych Elbląg został zniszczony w około 65 proc. Szczególnie ucierpiało Stare Miasto. Zabytkowe kamieniczki legły w gruzach. Inne, uszkodzone, rozebrano. Większość dotychczasowych Elblążan opuściła miasto. Trud odbudowy przejęli przesiedleńcy. W ciągu minionych lat powstały nowe zakłady pracy i osiedla mieszkaniowe.
Dzięki inicjatywie władz miasta doszło do utworzenia w 1998 roku Euroregionu Baltic. Jednego z największych euroregionów Europy, którego Elbląg jest członkiem.

Elbląg, liczący obecnie 128 tys. mieszkańców, położony jest nad rzeką o tej samej nazwie, w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w pobliżu Zalewu Wiślanego.
Usytuowany jest przy drodze nr 7 Warszawa-Gdańsk, oraz przy tzw. "Berlince" - drodze do Kaliningradu, 60 km od Gdańska, 50 km od granicy polsko-rosyjskiej i 100 km od Kaliningradu.
Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem grodzkim, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Jest też portem morskim.
Za dokonania na rzecz ochrony środowiska został dwukrotnie uhonorowany – jako pierwsze miasto w Polsce - „ekologiczną” nagrodą Unii Europejskiej. Natomiast Rada Europy nadała mu Flagę Europy. Jest też trzykrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu „Gmina Przyjazna Środowisku” pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Otrzymał również wyróżnienie Związku Miast Bałtyckich za realizację programu edukacji ekologicznej.
Czołowe zakłady przemysłowe Elbląga to Alstom Power Sp. z o.o. /producent turbin parowych i gazowych, przekładni zębatych oraz ciężkich odlewów staliwnych i z metali kolorowych/, browar grupy Żywiec S.A., Mazurskie Meble International. Działają też spółki Holdingu Elzam / produkcja konstrukcji stalowych i obróbka metali / oraz inne przedsiębiorstwa branży meblarskiej, skórzanej i odzieżowej.
Miasto jest aktywne na polu międzynarodowym. Z inicjatywy jego władz w 1998 r. powstał Euroregion Bałtyk, skupiający nadmorskie regiony sześciu leżących nad Bałtykiem krajów: Rosji, Polski, Szwecji, Litwy, Łotwy i Danii.
Elbląg współpracuje z 14 miastami partnerskimi. Są to: Kaliningrad i Bałtijsk (Rosja), Leer (Niemcy), Ronneby (Szwecja), Nowogródek (Białoruś), Druskienniki (Litwa), Tarnopol (Ukraina), Liepaja (Łotwa), Compiegne (Francja), Trowbridge (Anglia), Coquimbo (Chile), Baoji (Chiny), Tainan (Tajwan), Nowy Sącz (Polska).
Rada Miejska Elbląga, dążąc do pozyskania krajowych i zagranicznych inwestorów, podjęła uchwałę o ulgach dla firm tworzących nowe miejsca pracy. Z ulg przyszli inwestorzy mogą również korzystać, decydując się na lokalizację swoich obiektów w elbląskiej podstrefie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zabytki Elbląga

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA – początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Stanął on w centralnym punkcie Starego Miasta, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z chwilą utworzenia Diecezji Elbląskiej został katedrą. Do jej najcenniejszych zbiorów należą: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 r. wykonana przez mistrza Bernhausera, drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św. Mikołaja, ołtarz Trzech Króli.


BRAMA TARGOWA – stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich z XIV wieku. Z Brama Targową związana jest pewna legenda z czasów wojen polsko-krzyżackich. Elbląski Piekarczyk w porę dostrzegł napastników. Przeciął łopatą linę podtrzymująca bronę, która opadła i udaremniła Krzyżakom podstępne opanowanie miasta. Od września 2006 r. przy Bramie stanął pomnik bohaterskiego Piekarczyka.


STARÓWKA ELBLĄSKA – z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek; to jest miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało zniszczone w 65 procentach. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu. Teren Starego Miasta to eldorado dla badaczy przeszłości, największy poligon architektoniczny w Europie. Wydobyte przez archeologów przedmioty lub ich fragmenty trafiają do elbląskiego muzeum. Na Starym Mieście na turystów czekają liczne kawiarenki, puby i pizzerie.


GALERIA EL – centrum sztuki współczesnej, mieszczące się w podominikańskim XIII-wiecznym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zachowały się tutaj płyty nagrobne z epitafiami, które przypominają o zasługach dla miasta przedstawicieli z rodów szlacheckich i kupieckich, patrycjuszy miejskich, osób duchownych. Galeria EL znana jest z ciekawych inicjatyw. Rozsławiło ją pierwsze w świecie Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. Długa lista twórców o światowej sławie dodatkowo stanowi o jej renomie.


MUZEUM ELBLĄSKIE – mieści się w budynku dawnego Elbląskiego Gimnazjum. Na jego dziedzińcu znajduje się kolumna gotycka, jedyna pozostałość po zamku krzyżackim, zburzonym przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można prześledzić dzieje Elbląga, obejrzeć liczne przedmioty związane z codziennym życiem byłych mieszkańców, a pochodzące z wykopalisk prowadzonych na Starówce oraz w miejscu legendarnej osady Truso, a także militaria, starodruki, meble i numizmaty.

BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – mieści się w zespole architektonicznym kościoła i szpitala Św. Ducha. Przez wieki ówcześni rajcowie i rektorowie zgromadzili wiele cennych dzieł z różnych dziedzin życia. Ostatnia udokumentowana informacja z 1930 roku określa liczbę książek na 58000. Po II wojnie światowej elbląski księgozbiór przekazano do depozytu do biblioteki Uniwersytetu Toruńskiego. Od listopada 2000 r. dawne zbiory elbląskie sukcesywnie wracają z Torunia do Elbląga.



 

Źródło: http://www.umelblag.pl/

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228