Polonia Winnipegu
 Numer 81

2 lipca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
NOWY SĄCZ

 

 

 

NOWY SĄCZ

 



 


 


Nowy Sącz -
miasto powiatowe i na prawach powiatu grodzkiego, w województwie małopolskim.
 


Rynek - Nowy Sącz

Trzecie co do wielkości miasto w Małopolsce. Liczba ludności 84,7 tys. (2005). Ważny węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny ziemi sądeckiej.

Jedno z najstarszych miast w Małopolsce, lokowane w 1292 r. Nowy Sącz położony jest u podnóża masywów górskich Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego i Beskidu Niskiego, a także w niewielkiej odległości od Jeziora Rożnowskiego, co podnosi walory turystyczne miasta.


Nowy Sącz Aleja Wolności

Historia miasta

Nowy Sącz został lokowany 8 listopada 1292 roku przez króla Wacława II. Dzięki licznym przywilejom oraz położeniu na szlaku handlowym na Węgry miasto szybko się rozwijało.

W XIV w., za panowania Kazimierza Wielkiego, wybudowany został zamek i mury obronne, gdzie odbywały się liczne spotkania polskich władców z władcami innych narodów. W 1409 r. król Władysław Jagiełło oraz książę litewski Witold układali tutaj plany wojny z zakonem krzyżackim. W średniowieczu miasto kilkakrotnie nawiedzały powodzie, pożary oraz epidemie, co częściowo zahamowało jego rozwój.


Nowy Sącz Baszta kowalska

W XVI i XVII w. w okolicach Nowego Sącza rozwijali działalność arianie. W mieście w latach 1556 - 1616 funkcjonowała tu szkoła i zabór ariański ukierunkowane na dyteizm.

13 grudnia 1655 mieszczanie sądeccy pod dowództwem braci Wąsowiczów uwolnili miasto (jako pierwsze w Rzeczypospolitej) od najeźdźców szwedzkich.

W 1683 r. miasto odwiedził Jan III Sobieski powracający do kraju po zwycięskiej bitwie po Wiedniem. Od 1772 r. w wyniku I rozbioru Polski Nowy Sącz znalazł się w granicach Austrii w Galicji - urzędowa niemiecka nazwa miasta brzmiała Neu Sandez. W 1889 r. Nowy Sącz stał się gminą miejską.

Podczas I wojny światowej miasto przejściowo okupowali Rosjanie, następnie ponownie zajęte zostało przez wojska państw centralnych.

Nowy Sącz został wyzwolony 1918 roku i powrócił do odrodzonej Rzeczypospolitej. W 1939 roku miast zostało zajęte przez wojska niemieckie. Za bohaterską postawę w czasie wojny w 1946 r. miasto odznaczone zostało Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

W 1951 r. Nowy Sącz został uznany za miasto na prawach powiatu. W latach 1975 - 1998 był stolicą województwa nowosądeckiego. Od 1 stycznia 1999 roku Nowy Sącz jest powiatem grodzkim i jednocześnie siedzibą powiatu nowosądeckiego ziemskiego.


Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University

 

Co ciekawego można zobaczyć

Ratusz "Serce Miasta";
Układ urbanistyczny Starego Miasta;


Zamek Królewski w Nowym Sączu (XIV, XVII w.);
 

Mury obronne miasta Nowego Sącza;
Renesansowa kamienica Lubomirskich;
"Dom Gotycki" ( siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu);
Kościół pw. św. Rocha;
Kościół pw. św. Heleny;
Kościół pw. św. Ducha i Klasztor OO Jezuitów;
Zespół Poklasztorny OO Franciszkanów;


Kościół pw. św. Kazimierza;

Klasztor i Kościół Popijarski;
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny;
Synagoga wybudowana w 1746 roku;
Mała Galeria;
Cmentarz Komunalny;
Cmentarz żydowski;
"Stary Cmentarz" ("Cmentarz Zasłużonych") ;
Pomnik Adama Mickiewicza ;
Pomniki martyrologii;
Sądecki Park Etnograficzny .
 

Źródło: http://hotelewwarszawie.ewarszawa.com/Nowy%20S%B1cz/opis/

Zdjęcia: http://www.odleglosci.pl/

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228