Polonia Winnipegu
 Numer 90

3 września 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

 

 

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE



 

 

 

Siemianowice Śląskie - współcześnie są miastem na prawach powiatu, liczącym 70 tys. mieszkańców, posiadającym 25,5 km kwadratowych powierzchni. Położone są na południu Polski w centrum aglomeracji górnośląskiej, niecałe 20 km od lotniska międzynarodowego w Pyrzowicach, graniczą z miejscowościami: Katowice, Chorzów, Piekary Śląskie, Wojkowice, Czeladź. Połączenia z sąsiednimi miejscowościami zapewnia komunikacja autobusowa i tramwajowa.


W odległej przeszłości Siemianowice były osadą rolniczo-rybacką, co upamiętnia herb miasta. Podobnie wioskami rolniczymi były dzisiejsze dzielnice miasta: Bytków (posiadający datowane na rok 1298 pierwsze historyczne potwierdzenie istnienia), Michałkowice, Bańgów i Przełajka. W XIX wieku cały rejon zaczął przekształcać się w prężny ośrodek przemysłowy, a pierwsza kopalnia węgla kamiennego "Leśna" powstała już w 1786 roku w Bytkowie. Współczesną rangę tej dzielnicy wyznacza fakt lokalizacji na jej terenie siedziby Katowickiego Oddziału Telewizji Polskiej.

Prawa miejskie Siemianowice Śląskie otrzymały w roku 1932. Istniały tu wówczas m.in. cztery kopalnie węgla kamiennego, huty - żelaza, cynku i szkła, fabryki - kotłów parowych oraz śrub i nitów, dwie gazownie i browar.
Aż po przełom XX i XXI wieku, kiedy to zlikwidowano tutejsze górnictwo, Siemianowice Śląskie określane były miastem węgla i stali. Pomimo dominacji ciężkiego przemysłu nosiły także zawsze miano MIASTA ZIELENI, a to za sprawą licznych parków, z których najpiękniejszymi są Park Miejski, Pszczelnik, Bażanciarnia i Park Górnik.

Przemiany gospodarczo-ustrojowe w Polsce spowodowały upadek największych zakładów w mieście, co z kolei przełożyło się na spore bezrobocie (blisko 33 procent). Konsekwentna polityka kolejnych włodarzy Siemianowic Śląskich oraz innowacyjne programy realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy - przyniosły efekty. Miasto zyskało gospodarczy drugi oddech. Pojawili się zagraniczni inwestorzy, pręźnie rozwijał się sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Stopa bezrobocia zaś spadła do poziomu zaledwie ponad 10 procent.

Należy w tym miejscu szczególnie zawrócić uwagę na siemianowickie tereny należące do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - przy ul. Krupanka i Kopalnianej. Funkcjonują już tam dwa potężne zakłady pracy: Johnson Controls oraz fabryka należąca do koncernu stalowego Arcelor Mittal. Zakończone są negocjacje z firmą Techno-Invest na temat wybudowania kolejnej fabryki przy ul. Kopalnianej. Oprócz wymienionych w mieście funkcjonują między innymi takie przedsiębiorstwa:
Ekochem S.A. (chemia przemysłowa oraz środki ochrony osobistej),
Elstan P.P.U.H (branża elektroenergetyczna i budowlana),
Fabryka Elementów Złącznych S.A. "FEZ"(produkcja wyrobów metalowych),
Fabud (beton i konstrukcje betonowe),
Wojskowe Zakłady Mechaniczne (producent transporterów opancerzonych),
Haldex (przeróbka hałd pogórniczych - współudział kapitału węgierskiego),
Huhtamaki Polska Sp. z o.o. (opakowania z tworzyw sztucznych - inwestor z Finlandii),
Jan Bauer (spedycja oraz transport krajowy i międzynarodowy),
Katowickie Zakłady Wyrobów Metalowych (krajowy lider sprzętu przeciwpożarowego w tym gaśnic),
Kotłomontaż (zbiorniki ciśnieniowe i aparatura chemiczna),
Labor (domy murowane),
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej,
Pumar (kompleksowe roboty inwestycyjne i modernizacyjne),
Wolf System (domy drewniane - inwestor z Austrii).
WRJ Serwis Sp. z o.o. (producent rur stalowych bez szwu ciągnionych na zimno).


Szeroko w kraju i za granicą znane jest tutejsze Centrum Leczenia Oparzeń. Wysoki poziom medyczny reprezentują miejscowy szpital i lecznictwo otwarte. Miasto posiada ekologiczne składowisko odpadów komunalnych Landeco (inwestor z Włoch) oraz nowoczesną oczyszczalnię ścieków.

Utworzona w roku 2003 przez władze miasta strefa aktywności gospodarczej daje przedsiębiorcom krajowym i zagranicznym możliwość korzystnego inwestowania, przy minimalnych, a nawet zerowych podatkach i na odpowiednio przygotowanym terenie. Inwestycjom sprzyja linia kolejowa i dobrze rozwinięta sieć dróg, w tym droga międzynarodowa E40 (krajowa nr 94).

Siemianowice mają jeden z najpiękniejszych na Górnym Śląsku kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Tworzą go - we wspomnianych parkach i w ich sąsiedztwie - pole golfowe, strzelnica myśliwska, boiska do piłki nożnej i hokeja na trawie, korty tenisowe z sztucznym oświetleniem, hale sportowe do piłki ręcznej, fushalu, hokeja, koszykówki i siatkówki, hala tenisowa, kilka basenów kąpielowych krytych i otwarty, kręgielnia.


Do atrakcji zaliczyć także trzeba zabytkowy zespół pałacowy.
W mieście jest sześć kościołów rzymsko-katolickich i jeden ewangelicko-augsburski. Ciekawą ofertę kulturalną proponują miejskie placówki - Muzeum, Biblioteka, Centrum Kultury, Zameczek, Ośrodek Kultury i amfiteatr. Hotele klasy turystycznej zapewniają nocleg, a liczne restauracje znakomite posiłki kuchni regionalnej. Miasto bezpośrednio graniczy - z największym w Polsce (600 hektarów) Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, bogatym we wszelakie atrakcje rekreacyjne i sportowe (m.in. Stadion Śląski, ZOO i Wesołe Miasteczko), a także z terenami Międzynarodowych Targów Katowickich.

Zagranicznymi partnerami Siemianowic Śląskich są miejscowości: Köthen (Niemcy), Wattrelos (Francja), Mohįcs (Węgry), Jablunkov (Czechy) i Campia Turzii (Rumunia), za współpracę z którymi Komisja Europejska przyznała naszemu miastu "Złotą Gwiazdę", a Rada Europy wręczyła "Dyplom Europejski".

Serdecznie zapraszamy do Siemianowic Śląskich!
 

Źródło: http://www.um.siemianowice.pl/
 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228