Polonia Winnipegu
 Numer 95

8 października 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
GŁOGÓW

 

 

GŁOGÓW



 


 

Historia miasta w skrócie

W X wieku, w miejscu gdzie ówczesna Barycz uchodziła do Odry, funkcjonował gród słowiańskiego plemienia Dziadoszan. Od schyłku tamtego stulecia, po przyłączeniu ziem Dziadoszan do państwa Polan, na prawym brzegu Odry powstał, usytuowany na wyspie, piastowski gród obronny. W XI - XIII w.
 

 

Głogów odegrał wielką rolę w obronie zachodnich granic monarchii Piastów, był siedzibą kasztelanii i ośrodkiem administracji kościelnej. W 1253 r. obok osady targowej na lewym brzegu Odry, książę Konrad I głogowski lokował “wolne i warowne miasto” na prawie magdeburskim.


Kolegiata - Wniebowzięcia NMP

Będąc siedzibą książęcą, posiadało ono przed rokiem 1300 zamek i mury obronne. Piastowie głogowsko - żagańscy władali Głogowem do ostatniej ćwierci XV w. (od 1331 r. w zależności od Czech). Głogowscy mieszczanie otrzymali stopniowo liczne przywileje i odnosili korzyści z położenia miasta przy szlakach handlowych; Głogów stał się jednym z największych miast na Śląsku. Na przełomie XV-XVI w. Głogowem i księstwem władali królewicze polscy: Jan Olbracht i Zygmunt. W 1528 r. Królestwo Czech, a wraz z nim Śląsk i Głogów znalazły się pod berłem Habsburgów. W trakcie wojny trzydziestoletniej miasto zamienione zostało w twierdzę, co następnie przez ponad 250 lat hamowało jego rozwój przestrzenny i gospodarczy. Pod rządami Prus (od 1741 r. ) Głogów był siedzibą władz jednego z dwóch śląskich departamentów (do 1808 r.) i sądu krajowego. Nowe możliwości rozwoju otwarły się dopiero po zniesieniu fortyfikacji na początku XX w. Pod koniec II wojny światowej Głogów ponownie został zamieniony w twierdzę, a w czasie trwających siedmiotygodniowych walk miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Po wojnie Głogów stał się siedzibą władz i zapleczem gospodarczym rolniczego powiatu. Odkrycie złóż miedzi (w 1957 r.) i budowa obok Głogowa hut miedzi, przyniosły miastu nowe szanse rozwoju. Dziś Głogów liczy 74 tys. mieszkańców. W połowie lat 80. rozpoczęła się odbudowa Starego Miasta. To przedsięwzięcie, uwzględniające średniowieczny plan przestrzenny, obejmuje stylizowaną historycznie zabudowę dzielnicy i odbudowę ocalałych zabytków.


Ratusz

Ważny ośrodek przemysłowy, usługowy i mieszkaniowy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego; w obrębie miasta Huta Miedzi Głogów I i Głogów II (jeden z największych tego typu obiektów na świecie), w której 1993 uruchomiono wydział metali szlachetnych (produkcja srebra, niewielkich ilości złota, platyny i platynowców, szlamu palladowego, selenu i in. metali ziem rzadkich towarzyszących złożom miedzi), przy hucie elektrociepłownia (49 MW); liczne zakłady przemysłu: elektromaszynowego (dźwigi, wysięgniki, regały sklepowe i magazynowe, warsztaty remontowe), dziewiarskiego, obuwniczego, odzieżowego, spożywczego (cukrownia, przetwórstwo mięsa), drzewnego; ważny węzeł drogowy i kolejowy przy magistrali nadodrzańskiej Wrocław-Szczecin; port rzeczny na Odrze.


Mury obronne - Głogów

Wyższa Szkoła Techniczna (głównie informatyka), Instytut Kultury i Sztuki zielonogórskie WSP, filia Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, filia Politechniki Zielonogórskiej (Wydział Mechaniczny); działają m.in.: Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Fundacja na rzecz Odbudowy Teatru im. Andersa Gryphiusa (po zakończeniu budowy planuje się tutaj utworzenie Europejskiego Centrum Spotkań Młodzieży), Stowarzyszenie Wolnej Sztuki; corocznie odbywają się: Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Mayday Rock Festival, Przegląd Zespołów Folklorystycznych "Kresy"; Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych (w części zamku), galerie, m.in. malarstwa współczesnego; miasto prowadzi intensywną wymianę kulturalną i intelektualną z miastami partnerskimi z Niemiec, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii; zostało nagrodzone Honorowym Dyplomem Rady Europy (1999) i Honorową Flagą Rady Europy (2000). Wiele obiektów i klubów sportowych, w tym Centrum Sportowe "Głogowski Triathlon", w pobliżu Głogowa tor motocrossowy Górków; odbywają się: Mistrzostwa Polski i Europy w Motocrossie, Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych.

Zamek - Głogów

Północna i północno-wschodnia część Głogowa jest położona w płaskiej dolinie rzecznej, południe - na wzgórzach morenowych. Północną granicę miasta stanowi Odra oraz jej dorzecze - Stara Odra, w południowo-wschodniej części znajduje się kilka kanałów, m.in. Kanał Głogowski, na wschodzie - ujście rzeki Czarna (lewy dopływ Odry). Zabytkowe centrum Głogowa leży na lewym brzegu Odry (doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, od końca lat 80. jest odbudowywane). W pobliżu, na wyspie utworzonej przez Odrę i jej starorzecze, znajduje się najstarsza dzielnica miasta - Ostrów Tumski. Zakłady przemysłowe zlokalizowano głównie we wschodniej i zachodniej części Głogowa, a nowe osiedla bloków mieszkalnych na przedmieściach i na południe od centrum.

Źródło: http://www.glogow.pl/  oraz http://glogow.miaston.pl/?p=miasto&dz=geogr&idA=4
Zdjęcia: http://www.odleglosci.pl/zdjecia,Glogow,galeria,5884,gmiasto_id,1943.html
 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228