Polonia Winnipegu
 Numer 96

15 października 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
CHEŁM

 

 

CHEŁM



 


 

Chełm
 
Gród o ponad tysiącletniej historii

 

 
Chełm - miasto pogranicza wschodniej i zachodniej Słowiańszczyzny, to w przeszłości miejsce współistnienia wielu narodowości, wyznań i kultur. Od średniowiecza na ziemi chełmskiej mieszkali prawosławni, katolicy i Żydzi. W wiekach późniejszych wyznaniowo-kulturową mozaikę uzupełnili protestanci i grekokatolicy, wyznawcy prawosławia związani z Rzymem unią brzeską. W mieście rozbrzmiewał język polski, ruski i hebrajski. W świątyniach, szkołach i na wąskich uliczkach dawnego Chełma różnojęzyczna społeczność prowadziła codzienne życie. Pozostałością barwnej historii są budowle, obyczaje i niezwykły klimat miasta.

Początki Chełma sięgają wczesnego średniowiecza. W epoce pierwszych Piastów region związany był z Grodami Czerwieńskimi, obszarem spornym między Rusią i Polską. W XIII w. ziemia chełmska weszła w skład Księstwa Halicko-Włodzimierskiego, którego najwybitniejszy władca książę Daniel Romanowicz wybudował w Chełmie monumentalny zamek. Budowla stała się główną siedzibą władcy, obdarzonego w 1253 r. tytułem króla Rusi. Tym samym przez prawie półtorej wieku Chełm był się stolicą odrębengo księstwa.

Po długoletnich walkach między Litwą, Węgrami i Polską, pod koniec XIV w. ziemia chełmska została włączona w skład państwa polskiego. Aktu inkorporacji dokonała osobiście królowa Jadwiga w 1387 r. Natomiast jej mąż król Władysław Jagiełło doprowadził do formalnej lokacji miasta, nadając mu w 1392 r. prawo magdeburskie.

 
Fragment panoramy miasta około 1915 r.
 

 
Chełm należał do ważnych ośrodków Polski Jagiellonów, a w mieście rezydowało wielu dostojników świeckich i duchownych. Od XIII w. miasto było siedzibą biskupa prawosławnego, a w XV wieku na trwałe ukształtowało się chełmskie biskupstwo łacińskie. Po unii brzeskiej diecezję prawosławną przekształcono w unicką, która przetrwała do 1875 r.
Rozwój miasta został przerwany w XVII wieku. Oddziały kozackie, szwedzkie i moskiewskie, wkraczające do Chełma w trakcie licznych wojen, dokonały ogromnych zniszczeń, które pogrążyły miasto w głębokim kryzysie, częściowo przezwyciężonym w XVIII w. W czasach Augusta III dzięki pewnej stabilizacji ufundowano istniejące do dzisiaj główne świątynie miasta. Po upadku państwa polskiego Chełm znalazł się pod władzą Austrii, a następnie Rosji. Były to niezwykle trudne czasy, bo pełne walki i męczeństwa. Symbolem tego okresu jest los unitów, walczących o zachowanie swej wiary. Równie dramatyczny wymiar miały walki w okresie powstania styczniowego, które w okolicach Chełma przybrały szczególnie intensywny charakter. W końcowym etapie swoich rządów Rosjanie powołali nawet odrębną gubernię chełmską, która weszła bezpośrednio w skład imperium rosyjskiego.

W 1915 r. miejsce zaborców rosyjskich zajęli okupanci austriaccy. Nowe porządki pozwoliły na rozwój polskiego, a także żydowskiego i ukraińskiego życia społecznego i kulturalnego. Wielokulturowy charakter miasta został utrzymany po odzyskaniu niepodległości. Przez cały okres międzywojenny Chełm był miastem, w którym działało wiele organizacji polskich, żydowskich i ukraińskich. Polacy czytali "Zwierciadło" i "Kronikę Nadbużańską", Żydzi "Chelmer Sztyme" i "Chelmer Wochenblat", a Ukraińcy "Nove Żyttje". W skromnych salkach teatralnych wystawiano sztuki w języku polskim, jidysz i ukraińskim.

Okres II wojny światowej przyniósł ogromne zniszczenia oraz zagładę ludności żydowskiej, stanowiącej do 1939 r. niemal 50% mieszkańców miasta. W Chełmie funkcjonował również olbrzymi obóz jeniecki (Stalag 319), w którym zginęło blisko 100 tys. żołnierzy polskich, rosyjskich, angielskich, belgijskich, włoskich i wielu innych narodowości.

 
Replika pieczęci miejskiej z II połowy XVII wieku.
 

 
Działaniom okupantów próbowały się przeciwstawić rozbudowane struktury konspiracyjne, głównie Armii Krajowej. Dramatyczne wydarzenia II wojny światowej zmieniły charakter miasta. Wraz z wymordowaniem ludności żydowskiej oraz usunięciem współpracujących z Niemcami Ukraińców, miasto stało się jednolite pod względem narodowym i jedynie materialne ślady świadczą o jego przeszłości.
 

Burzliwa historia Ziemi Chełmskiej, liczne wydarzenia wojenne i związane z nimi zniszczenia spowodowały, że w Chełmie zachowało się niewiele zabytków przeszłości, a te, które dotrwały do czasów współczesnych, w zasadzie nie sięgają poza wiek XVIII. Nikłe pozostałości po obiektach starszych kryją się pod ziemią. Niemniej jednak miasto może poszczycić się kilkoma cennymi zabytkami, które są przedmiotem zainteresowania badaczy i turystów.

Do najciekawszych zabytków Chełma należą:
ZESPÓŁ NA "GÓRCE" w skład którego wchodzą m.in.:
Góra Zamkowa, grodzisko "Wysoka Górka".


Znajdują się tu pozostałości grodu z X wieku, zamku książęcego Daniela Romanowicza z XIII w., a także baszty obronnej z okresu Kazimierza Wielkiego.


Bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny .


Zbudowana została na miejscu wcześniejszej katedry unickiej, również jako świątynia unicka. W latach 1735-56 odbudowana w stylu barokowym, według projektu Pawła Antoniego Fontany. Bazylika stanowi najważniejsze w regionie sanktuarium maryjne.
Pałac biskupów unickich - zbudowany około 1711 roku z inicjatywy biskupa Józefa Lewickiego.
Klasztor Bazylianów - zbudowany w latach 1640-49 z fundacji biskupa unickiego Metodiusza Terleckiego. W latach późniejszych przebudowany.

Brama Uściługska - FOTO wzniesiona około 1616 roku jako brama zamkowa, przebudowana w połowie XVIII w. na klasztorną.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. ROZESŁANIA ŚW. APOSTOŁÓW - barokowy, wzniesiony w latach 1736-63 z fundacji Andrzeja i Marianny Wolskich oraz Wacława Rzewuskiego, hetmana polnego koronnego - starosty chełmskiego według projektu Pawła Fontany, z bogatym wyposażeniem wewnętrznym i późnobarokową polichromią iluzjonistyczną Józefa Mayera - znanego malarza lwowskiego i rzeźbami lwowskiego snycerza Michała Filewicza. Do kościoła przylegają wcześniejsze budynki kolegium pijarskiego mieszczące obecnie plebanię i Chełmskie Muzeum.


KOŚCIÓŁ P.W. ANDRZEJA APOSTOŁA I KLASZTOR O.O. REFORMATÓW - zbudowany w 1750 r z fundacji Andrzeja Wolskiego, podsędka chełmskiego, z przylegającym do niego budynkiem klasztornym, przekształcony po kasacie klasztoru w 1864 roku na cerkiew prawosławną, następnie dwukrotnie pełniący rolę świątyni ewangelickiej.


CERKIEW I SEMINARIUM DUCHOWNE UNICKIE.

 Cerkiew p.w. św. Mikołaja, barokowa, jednonawowa, wzniesiona z fundacji biskupa Józefa Lewickiego w latach 1711-30, w miejscu pierwotnej cerkwi drewnianej wzmiankowanej od 1428 roku. Obecnie siedziba działu Sztuki Dawnej Chełmskiego Muzeum i znakomita sala koncertowa.


CERKIEW PARAFIALNA PRAWOSŁAWNA P.W. ŚW. JANA TEOLOGA

- wzniesiona w latach 1848-52 przez rząd carski, w typie cerkwi ruskiej.

PODZIEMIA KREDOWE

 -unikalny zabytek górnictwa kredowego, powstały na skutek wielowiekowej eksploatacji kredy z zalegających pod miastem pokładów. Podziemia te owiane są historią i legendą, podaniami i baśnią. Obecna trasa turystyczna stanowi niewielki, dwukilometrowy fragment pierwotnie istniejących wyrobisk położonych na 4-5 poziomach wydobywczych na głębokości od kilku do prawie 30 metrów. Przewodnicy, opowiadając piękne i oryginalne legendy twierdzą, że są to idealne warunki do spotkania z DUCHEM BIELUCHEM.

Źródło: http://urzad.chelm.pl/chelm.pl/kultura/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=4

 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228