Polonia Winnipegu
 Numer 101

19 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
KĘDZIERZYN KOŹLE

 

 

KĘDZIERZYN KOŹLE



 


 

Kędzierzyn-Koźle, 64-tysięczne miasto w województwie opolskim, ważny ośrodk administracyjny, przemysłowy i kulturalny regionu. Miasto położone jest w dolinie Odry i Kłodnicy (długość geograficzna: L=18°12'; szerokość geograficzna: B=50°20'; wysokość n.p.m.: 180 m.; obszar: 123 km2).


Kędzierzyn Koźle z lotu ptaka

Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza. Powstanie grodu w Koźlu datuje się na koniec XI wieku, ale prawdopodobnie istniał on już wcześniej. Pierwsze wzmianki o Koźlu jako grodzie spalonym przez Czechów pochodzą z kroniki Jana Długosza. Wynika z niej, że Morawianie zniszczyli Koźle w 1104 roku, ale książę Bolesław Krzywousty wraz ze swoim wojskiem odbił i odbudował ten strategiczny gród.


Siedziba Starostwa na osiedlu Śródmieście (fot. Krzysztof Bednarz)

Aglomeracja w swoim obecnym kształcie powstała dopiero 15 października 1975 r. z połączenia czterech samodzielnych miast: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic.
Kędzierzyn-Koźle posiada do dziś wiele interesujących zabytków budowlanych i przyrodniczych. Jednym z nich są pozostałości Twierdzy Kozielskiej, która należała niegdyś do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. Zachowało się także wiele elementów dawnych fortyfikacji oraz unikatowa pod względem sztuki inżynierskiej wieża obronna z przełomu XVIII i XIX, zwana Basztą Montalemberta.


Kościół św. Mikołaja (fot. Krzysztof Bednarz)

Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki oraz Odra nadają miastu malowniczy krajobraz. Żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w spływach kajakowych. W ich trakcie można zachwycać się bogatą florą i fauną obserwując m.in. siedliska ptactwa (kaczek, czapli siwej czy też kormoranów).
Warte zobaczenia są także usytuowane na trasie spływu zabytki architektury budowlanej (np. zabytkowa śluza, oddana do użytku w 1840 roku).
Miasto posiada też dwa parki zabytkowe, zlokalizowane na Plantach Kozielskich oraz na os. Sławięcice. W parkach tych, zobaczyć można bogatą i ciekawą roślinność, a wśród niej 37 pomników przyrody.


Plac Rady Europy (fot. Teresa Głuszek)

Dzięki korzystnemu położeniu Kędzierzyn-Koźle jest ważnym węzłem transportu drogowego oraz kolejowego. Transport towarów koleją może odbywać się w czterech głównych kierunkach: Katowice, Wrocław, Wałbrzych, Racibórz. Coraz większego znaczenia nabiera też transport drogowy. W pobliżu miasta, oprócz dróg krajowych i wojewódzkich przebiega autostrada A4. Bliskość autostrady A4 zapewnia szybki dojazd do najważniejszych ośrodków przemysłowych i miejskich w Polsce oraz granic państwa. Co istotne w tym roku ruszy budowa obwodnicy południowej miasta. Jest to zadanie kluczowe dla aglomeracji kędzierzyńsko-kozielskiej, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych.


Zabytkowa śluza na Odrze (fot. Teresa Głuszek)

Komunikacja lotnicza również leży w zasięgu ręki z uwagi na bliskość portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Najważniejsze jest chyba jednak to, że Kędzierzyn-Koźle leży w samym centrum Europy. W odległości 300-400 km od niego leży sześć stolic państw europejskich (Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Bratysława i Budapeszt).
Z kolei Odra wraz z Kanałem Gliwickim, zapewniają połączenie wodne z Europą Zachodnią i Górnym Śląskiem. W tym roku gmina zamierza sprzedać teren portu rzecznego, który niegdyś był drugim, co do wielkości portem śródlądowym w Europie. Jego reaktywacja i stworzenie w nim nowoczesnego centrum logistycznego, to szansa na ożywienie koniunktury w całym regionie.
O sile i rozwoju miasta w dużym stopniu decydują działające tu zakłady przemysłowe. Od kilkudziesięciu lat życie gospodarcze Kędzierzyna-Koźla kreuje przemysł chemiczny, ze względu na istnienie dwóch dużych przedsiębiorstw: Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Zakładów Chemicznych Blachownia (obecnie Holding Blachownia). Największy pracodawca w regionie - czyli Zakłady Azotowe Kędzierzyn w ciągu 5 najbliższych lat zamierzają zainwestować ponad 800 mln. zł. Kluczowa będzie m.in. budowa nowej instalacji kwasu azotowego za ok. 250-300 mln. zł. Kolejne duże firmy, które w ostatnim czasie inwestowały lub zamierzają rozwijać swoją działalność w Kędzierzynie-Koźlu to m.in.: Brenntag Polska, Petrochemia Blachownia, Damen Shipyards Koźle, Komet-Urpol, Berger oraz Fluorochemika.


Miejska Biblioteka Publiczna (fot. Teresa Głuszek)

Sporo inwestuje też samo miasto, wydając rocznie na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych.Natomiast Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy (KKPP) przymierza się do uzbrojenia nowych terenów inwestycyjnych. Chodzi o tzw. pole południowe, czyli 76-hektarową działkę. Zadanie to będzie realizowane etapami, możliwe, że przy częściowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Plan zakłada uzbrojenie działki oraz przygotowanie odpowiedniej drogi dojazdowej do tego terenu. Pole południowe będzie przygotowane z myślą o dużych, profesjonalnych inwestorach. Jest duża szansa, że już niebawem zostanie ono włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Istotne znaczenie z punktu widzenia mieszkańców może też mieć powstające na os. Pogorzelec duże centrum handlowo-usługowe.
Kędzierzyn-Koźle oferuje swoim mieszkańcom i turystom całą gamę imprez sportowych i kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Cyklicznie odbywają się tu: Międzynarodowy Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych „Publicystyka”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”. Na ten rok zaplanowano też X Międzynarodowe Spotkania Zespołów Ludowych oraz imprezy towarzyszące 201 rocznicy oblężenia Twierdzy Koźle. Podobnie jak we wrześniu 2007 r. mieszkańcy będą mogli podziwiać inscenizację przedstawiającą zdobycie twierdzy przez 9. Korpus Wielkiej Armii Napoleona. Ponadto już trzeci rok z rzędu Kędzierzyn-Koźle gościć będzie uczestników Pucharu Europy w Triathlonie (ITU Premium European Cup Triathlon) z udziałem czołówki triathlonistów całego świata.


I L.O im. Henryka Sienkiewicza (fot. Sławomir Bednarskii)

Dumę Kędzierzyna-Koźla stanowi otwarta w maju 2005 roku nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, na os. Azoty, w której swoje mecze rozgrywa jeden z najlepszych w historii polskiej siatkówki zespołów ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (dawniej Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle). W hali regularnie organizowane są także wielkie koncerty i imprezy artystyczne oraz targi.
Kędzierzyn-Koźle może poszczycić się licznymi wyróżnieniami i nagrodami przyznawanymi w konkursach i rankingach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Wśród nich warto wyróżnić takie jak: Certyfikat „Gminy atrakcyjnej dla inwestora” oraz Dyplom Rady Europy, przyznany za szerzenie idei europejskich.
Zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla!

Źródło: http://www.kedzierzynkozle.pl/portal/index.php?t=200&id=20365
 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228