Polonia Winnipegu
 Numer 113

11 lutego 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
PIEKARY ŚLĄSKIE

 

 

PIEKARY ŚLĄSKIE



 


 

Piekary Śląskie to dynamicznie rozwijająca się gmina, której kulturę i obyczaje ukształtowała wielowiekowa tradycja. Obecnie Piekary Śląskie to miasto o statusie powiatu grodzkiego, należące do województwa śląskiego. Pod względem wielkości powierzchni (3967 ha) oraz liczby mieszkańców (59 tys.) Piekary Śląskie zaliczane są do miast średniej wielkości w regionie.

Położenie miasta gwarantuje dobry dostęp do rynków europejskich, co zapewniają trasy i węzły komunikacyjne, instytucje zajmujące się handlem zagranicznym oraz połączenia telekomunikacyjne o światowym standardzie. Dzisiejsze Piekary to gmina, która jest dogodnym miejscem dla realizacji wszelkich pomysłów i zamierzeń inwestycyjnych. Piekary Śląskie- miejscowość leżąca w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, w regionie Górnego Śląska. Najstarsze wzmianki o niej w dokumentach pisanych pochodzą z II poł. XIII wieku, gdzie figuruje jako osada służebna grodu bytomskiego. Piekary w dzisiejszym kształcie terytorialnym (z dzielnicami Kozłowa Góra, Brzozowice - Kamień, Brzeziny i Dąbrówka Wielka) funkcjonują dopiero od 1975 r., kiedy to - na mocy reformy administracyjnej kraju - do miasta Piekary przyłączono miasto Brzeziny Śląskie.

W latach 1303-1318 wybudowano w Piekarach Śląskich pierwszy kościół. Najstarsza parafia Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu została erygowana 4 października 1277 r. przez ówczesnego biskupa krakowskiego Pawła z Przemiankowa a dwa dni później 6 października kościół został przez tego biskupa konsekrowany.

Wiek XV wraz z rozwojem górnictwa rud cynku i ołowiu zapoczątkował proces ewolucji całej osady. W XIII-XVI w. Miasto było pod panowaniem zniemczałych książąt śląskich. Dopiero krótka obecność króla Jana III Sobieskiego, spieszącego na odsiecz Wiednia w 1683 r., ożywiła wśród tutejszej ludności pamięć o zerwanych więzach z Polską. W następnych latach dochodziło do licznych buntów chłopskich skierowanych przeciw władzy niemieckich magnatów. W 1697 r. przebywał w Piekarach król August II Wettyn, który w miejscowym kościele potwierdził konwersję na katolicyzm i zaprzysiągł pacta conventa.

W XIXw. nasiliła się germanizacja Piekar. Reakcją na to były dążenia do obrony polskości. W 1842 r. proboszcz piekarski- ksiądz Alojzy Fiecek przystąpił do budowy nowej, neoromańskiej świątyni według projektu Daniela Groetschla. W nowej świątyni znalazło się godne miejsce dla słynącego cudami obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, choć warto nadmienić, że oryginał obrazu znajduje się od 1702 r. w kościele św. Krzyża w Opolu. Dzisiejsze Piekary są duchową stolicą Górnego Śląska, celem licznych pielgrzymek i miejscem spotkań religijnych. Tradycja związana jest właśnie z obrazem MB Piekarskiej, które zyskało sławę w 1676 r., kiedy to w pobliskim mieście- Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po złożeniu przez mieszkańców ślubu odbywania corocznej pielgrzymki do Piekar.

W latach siedemdziesiątych XIX w., w pobliżu bazyliki na wzgórzu Cerekwica, górnicy, hutnicy i robotnicy Górnego Śląska wznieśli Kalwarię Piekarską. Jest to zespół 14 kaplic- stacji drogi krzyżowej, przedstawiających sceny przed ukrzyżowaniem Chrystusa, neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego oraz 15 kaplic różańcowych na obrzeżach muru. Piekary wraz z częścią Śląska powróciły do Polski dopiero w 1922 r.


Piekarska Bazylika


Pałac Heroda – jedna z kaplic Kalwarii Piekarskiej

Dla upamiętnienia 250 rocznicy bitwy pod Wiedniem oraz 15 rocznicy wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie podjęto dzieło budowy Kopca Wyzwolenia Śląska. Uroczyste otwarcie tego niezwykłego pomnika nastąpiło w czerwcu 1937 r. podczas wielkiej patriotycznej manifestacji. Kopiec stanął na tzw. Kocich Górkach, w pobliżu dawnej granicy polsko - niemieckiej.Takie usytuowanie upamiętniło miejsce, gdzie powstańcy przed trzecim powstaniem składali uroczystą przysięgę. Udział w pracach przy sypaniu Kopca miał sam dyktator powstania, komisarz Polskiego Komitetu Plebiscytowego- Wojciech Korfanty. Kopiec skrywa w sobie urny z ziemią znad Bałtyku, z Helu i Gdyni, z miejsc walk powstańców z Wielkopolski, z Bydgoszczy i Gniezna, spod Olkusza, z Cerlicka, z Góry św. Anny, z Kędzierzyna, z Cedyni i Głogowa.


Kopiec Wyzwolenia- zdjęcie prawdopodobnie z roku 1938 lub 1939


Obecnie Piekary Śląskie to obszar Górnego Śląska, który w przeszłości był miejscem ruchów patriotycznych, wydawniczych i śpiewaczych, a dziś stał się obszarem o dużych ambicjach i możliwościach. Zaradności i postawie minionych oraz obecnych pokoleń Piekary zawdzięczają swoją historię i dynamikę obecnego rozwoju. Na terenie miasta ciągle powstają nowe zakłady i firmy, placówki handlowe i usługowe, jak również nowe osiedla mieszkaniowe. W Piekarach nie brakuje terenów zielonych, mimo iż jest to miasto od wieków związane z przemysłem górniczym, 48 ha zieleni jest pod stałą opieką samorządu. Systematycznie rekultywowane są obszary zdegradowane, pielęgnuje się zieleń osiedlową, tworzy nowe parki, skwery, trawniki. Położenie Piekar Śląskich gwarantuje dobry dostęp do rynków europejskich. Miasto dynamicznie rozwija się we wszystkich sferach życia gospodarczego i nie tylko. Wybudowany w okresie międzywojennym Szpital Chirurgii Urazowej dzięki wybitnym osiągnięciom medycznym, zaliczany jest dzisiaj do czołowych placówek służby zdrowia w Polsce.

Źródło: http://www.bip.piekary.pl/
 


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228