Polonia Winnipegu
 Numer 116

4 marca 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
BIAŁA PODLASKA

 

 

BIAŁA PODLASKA



 


 


W dokumentach historycznych po raz pierwszy Biała Podlaska pojawiła się w 1481r. Jej pierwszymi Właścicielami byli Illniczowie, za założyciela uchodzi Piotr Janowicz Biały - wojewoda trocki, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. W tym okresie Biała znajdowała się w województwie brzeskim w Wielkim Księstwie Litewskim. W II połowie XVI wieku miasto przeszło we władanie rodu Radziwiłłów, miało to miejsce w 1569 r. na podstawie zapisu w księgach ziemskich. Okres ten, trwający dwa i pół wieku, przyniósł rozkwit i przyczynił się do szybkiego rozwoju miasta, przez długi czas zwanego Białą Książęcą lub Białą Radziwiłłowską. Za władania Radziwiłłów wzniesiono obronny zamek, z fundacji Krzysztofa Ciborowicza Wilskiego założono Akademię Bialską, którą ustanowiono w 1633r. filią Akademii Krakowskiej (obecnie mieści się tu Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego), wybudowano wiele świątyn, a także szpital.

W latach 1655-60 miasto zostało znacznie zniszczone przez Szwedów, wojska Rakoczego i kozaków Chowanskiego. Jednak za sprawą Michała Radziwiłła i jego żony Katarzyny z Sobieskich szybko podniosło się z upadku. W XVII wieku Aleksander Ludwik Radziwiłł nadał Białej prawa miejskie. Swój herb miasto zawdzięcza synowi Aleksandra, Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi, przedstawia on świętego Michała stojącego na smoku z mieczem i wagą w rękach. Kolejnym zniszczeniom Biała uległa w okresie prześladowan Unitów Podlaskich pod koniec XIX wieku.

Szybki rozwój miasta miał miejsce w okresie międzywojennym, powstała wówczas fabryka Raabego, elektrownia miejska, Podlaska Wytwórnia Samolotów. II Wojna Światowa zatrzymała rozwój miasta, ale po jej zakonczeniu Biała poszerzyła swój zasięg terytorialny, rozwinął się przemysł włókienniczy i meblarski.

W 1975 r. Biała Podlaska została stolicą województwa, co przyczyniło się do dwukrotnego zwiększenia liczby jej mieszkanców w ciągu 20 lat. Po reformie administracyjnej w 1999 roku ma status powiatu grodzkiego i wiele uprawnien predestynujących ją do roli głównego ośrodka administracyjnego regionu.

Zabytki Białej Podlaskiej

Biała Podlaska ma bogatą przeszłość historyczną o czym świadczą liczne zabytki architektoniczne. Najważniejszym obiektem zabytkowym jest Zespół Zamkowy Radziwiłłów pozostałość dawnego zamku zbudowanego na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym. Zespół przylega do ulicy Warszawskiej oraz Zamkowej, od zachodu graniczy z zabudową miejska, a od południa z doliną Krzny. Budowę zespołu rozpoczął Aleksander Ludwik Radziwiłł, kontynuowali jego następcy. Na początku XVIII w. uzyskał ostateczny swój wygląd. Wybudowany w jego obrębie dziś nieistniejący pałac., w XVII w., stanowił wzór dla innych tego typu obiektów w Polsce. Zachowane fortyfikacje ziemne stanowią rzadki przykład umocnień ziemnych "szkoły staroholenderskiej". Poza fortyfikacjami zachowały się:



Brama wjazdowa zbudowana w 4 ćw. XVII w. z fasadą komponowaną na wzór łuku tryumfalnego, osłaniająca prostokątne wnętrze. Kolumnową fasadę zdobią liczne elementy dekoracyjne: boniowanie, popiersia, panoplia i płaskorzeźby.


Wieża wjazdowa zwana wartowniczą, wybudowana została w pierwszej połowie XVII w., połączona ćwierćkolistą szyją bramną z bramą wjazdową, przykryta dachem namiotowym z hełmem, latarenką i galeryjką, posiada sześć kondygnacji. Obecnie jest to siedziba Muzeum Południowego Podlasia.
Trzy oficyny wybudowane przed 1709 r. flankują dawny dziedziniec paradny, zamieniony w XIX w. na park miejski. Skrzydła oficyn północnych leżące naprzeciwko wieży, po obu stronach szerokiego i otwartego na park dziedzinca. Budynek wschodni to tzw. oficyna północno-wschodnia, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Zachodni budynek łączy się z długim, parterowym budynkiem oficyn zachodnich, w pn.-zach. miesci się Szkoła Muzyczna, a w oficynie zachodniej Miejski Ośrodek Kultury.
Wieżyczka wschodnia z pierwszej poł. XVII w., wolnostojąca w głębi parku, w stylu barokowym, dwukondygnacyjna, przykryta kopułą i dachem namiotowym.
Późnorenesansowa kaplica zamkowa z ok. 1620 r. (pierwszej połowy XVII wieku), ze sklepieniem kolebkowym i dwuspadowym dachem.
Zespół szpitalny, fundacji Radziwiłłów. Budynek główny z pierwszej połowy XVIII w., budynek ochronki przekształcony w XIX wieku. W głębi najstarszy, zachowany, bialski cmentarz, z pierwszej połowy XVIII w.
Inne obiekty, które są warte zauważenia to:



Budynek dawnej Akademii Bialskiej, usytuowany przy ulicy Warszawskiej. Na ścianie, od ul. Warszawskiej, znajduje się orzeł i data 1628 (rok założenia szkoły) oraz tablica upamiętniająca 190 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obok Akademii pomnik J.I. Kraszewskiego, jedyny w Polsce.



Kościół św. Anny położony przy ul. Warszawskiej jest najcenniejszym obiektem sakralnym w mieście.

Kościół i klasztor poreformacki p.w. św. Antoniego przy ulicy Narutowicza, wzniesiono w latach 1682-168 dzięki staraniom Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej i jej męża Michała, jako budowla murowana w stylu barokowym.

Kościół pobazyliański p.w. NMP przy ulicy Brzeskiej. Zespół pobazyliański, z XVIII w., składa się z kościoła pw. Narodzenia NMP, klasztoru i bramy z ogrodzeniem.



Plac Wolności dawny rynek miejski od 1919 r., noszący nazwę Placu Wolności.



Magistrat wzniesiony przy Placu Wolności w 1843 r., także dzisiaj siedziba władz miejskich. Obok budynku Miejsce Pamięci Narodowej - "ściana straceń" przy której, w czasie II wojny światowej naziści rozstrzeliwali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Austeria, wybudowana ok. 1740 r., najstarszy dom zajezdny w Białej Podlaskiej.

Kaplica cmentarna, barokowa, z 1 połowy XVIII wieku, na cmentarzu rzymsko-katolickim, otoczona zabytkowymi nagrobkami XIX i XX wiecznymi.

Źródło: http://www.bialapodlaska.pl/


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228