Polonia Winnipegu
 Numer 118

11 marca 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

W cyklu Podróż dookoła Polski - ciekawe miejsca... przybliżamy najpiękniejsze miejsca w Polsce- te znane i mniej znane. Opowiadamy historię pięknych polskich miejsc, ale ponieważ Polska to nie porośnięty puszczą skansen lecz rozwijający się dynamicznie, nowoczesny kraj to pokazujemy też jak wyglądają różne zakątki Polski dziś.

INDEX

Powrót...

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI - CIEKAWE  MIEJSCA - 
EŁK

 

 

EŁK

 


 

Tereny dzisiejszej Ziemi Ełckiej wchodziły we wczesnym średniowieczu w skład ziem tajemniczego plemienia Jaćwingów. Oni też na wyspie jeziora założyli pierwszą strażnicę. W tym samym miejscu, w latach 1398-1406, Krzyżacy wybudowali mały zamek. Miał on dobre położenie strategiczne oraz stanowił dobre zabezpieczenie okolicznej ludności osiedlającej się koło zamku, ale już w kilka lat po bitwie pod Grunwaldem został zburzony.


Panorama Ełku

Zasadźcą Ełku i pierwszym sołtysem wsi był Bartosz Bratomil. Dzięki korzystnemu położeniu Ełk rozwijał się szybko i wkrótce otrzymał prawa miejskie od wielkiego mistrza Pawła von Russdorfa. Sprawa nadania praw miejskich nie jest zupełnie jasna. Mogło to być w 1435 lub 1445 roku. Często przyjmuje się więc rok 1425, czyli datę założenia wsi. Po zakończeniu wojny 13-letniej rozpoczęło się dalsze zasiedlanie tych terenów. W 1499r. Ełk liczył około 600 osób. Pierwsza parafia powstała w 1469 r.


Most na ul. Zamkowej - Ełk

Okresem największego rozwoju Ełku był XVI w. W 1536 r. do Ełku przybył Jan z Sącza, który przyjął nazwisko Małecki. Wydawał on książki w języku polskim. W 1599 r. istniejąca szkoła w Ełku została szkołą książęcą. w latach 1547-51 odbudowano kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny. W tym samym czasie powstał również szpital. Podstawą dalszego rozwoju Ełku był przywilej księcia Albrechta z roku 1560 ustanawiający targ tygodniowy.

Ełk nawiedzało wiele klęsk: 1625 - zaraza, 1651 - wielki pożar, 1655 - Tatarzy (znani z powieści "Potop") spalili miasto i wymordowali ludność. Podniesienie się Ełku z ruiny utrudnił wielki pożar w 1688 r. Dalsze lata były okresem wzrastającej stagnacji.


Kamienica przy ul. Armii Krajowej

Ważniejsze wydarzenia XVIII w.:

1720 - założenie szkoły miejskiej
1754 - założenie pierwszej apteki
W 1800 r. powstało polskie seminarium nauczycielskie, którego organizatorem i kierownikiem był arcyprezbiter ełcki - Tymoteusz Gizewiusz, doskonały znawca j.polskiego.

Pierwsza połowa XIX w. przyniosła kolejne tragedie. Pożary spowodowały, że Ełk robi wrażenie miasta XIX wiecznego .Nie ma tu żadnego wcześniejszego zabytku . W roku 1868 nastąpiło otwarcie linii kolejowej Ełk - Królewiec. Lata I Wojny światowej przyniosły miastu kolejne klęski. Miasto znalazło się na linii frontu. Trzykrotnie dostawało się w ręce Rosjan. Na skutek bombardowań zniszczone zostało całe śródmieście.

Pomnik Jana Pawła II - Ełk

W okresie międzywojennym Ełk przeżył okres rozwoju gospodarczego. Z tego okresu pochodzi jego śródmieście.

Dalszy rozwój przypadł na lata powojenne. Miasto zasiedlone zostało szybko głównie przez przybyszów z niedalekich okolic. Znaczący udział w rozwoju miasta mieli i mają dotychczas, byli mieszkańcy kresów z Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny. W 1992 roku Ełk stał się siedzibą Diecezji. Dzięki temu odzyskał swoją historyczną rolę Duchowej Stolicy Mazur.
 


Wieża ciśnień nocą - Ełk

Miastu przypisywana jest rola krajowego ośrodka rozwoju o znaczeniu polifunkcyjnym dla znacznego obszaru.
Ełk Jest znaczącym ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego, motoryzacyjnego i spożywczego. Jest ośrodkiem edukacyjnym (siedem szkół średnich, siedziba Wyższego Seminarium Duchownego, liczne pomaturalne szkoły państwowe i prywatne, filie szkół wyższych). Ełk jest ważnym węzłem komunikacyjnym: drogowym i kolejowym.

W miejsce zlikwidowanych zakładów państwowych powstały prężne firmy prywatne. Daleko posunięte są przekształcenia własności komunalnej.

Jezioro Ełckie

Preferowanymi kierunkami rozwoju miasta są:
rozwój przemysłu. Od 1 września 1996r. na terenie miasta zlokalizowana jest część Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
rozwój przemysłu i uporządkowanie rynku rolno-spożywczego (utworzono Mazurski Rynek Hurtowy);
rozwój usług turystycznych.
Ełk zainicjował tworzenie Porozumienia Gmin na rzecz Rozwoju Pojezierza Ełckiego rozbudowa infrastruktury turystycznej. Ełk przylega bezpośrednio do brzegów jeziora o tej samej nazwie. Ten najbardziej atrakcyjny turystycznie teren nie był zupełnie wykorzystany. W 1996 roku, na miejscu bindugi, uruchomiono nową plażę miejską, pole namiotowe i karawaningowe. Plaża stała się miejscem organizacji wielu atrakcyjnych imprez sportowych, rekreacyjnych i koncertów. Wśród nich są: rozgrywki w piłkę siatkową plażową w ramach mistrzostw Polski, wyścigi zadziwiających wehikułów wodno-lądowych.


Ełcka Kolej Wąskotorowa

Na organizowanych imprezach potrafi przebywać jednocześnie do kilkunastu tysięcy osób.
Wspólnie z Centralną Dyrekcją Okręgową Kolei Państwowych organizowane są inicjatywy promocyjne Ełckiej Wąskotorówki.


Źródło: http://www.elk.pl/miasto/?v=4&i=16
Zdjęcia; http://www.odleglosci.pl


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228