Polonia Winnipegu
 Numer 81

         2 lipca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-07-01

Kanada rozważa przywrócenie obowiązku wizowego dla obywateli czeskich.

Powodem jest rosnąca migracja czeskich Romów do Kanady. Jan Kohout - czeski minister spraw zagranicznych powiedział w Pradze, że kanadyjski rząd ostrzegł czeską dyplomację, że może ponownie wprowadzić wizy.
Republika Czeska przekoczyła już tegoroczny limit osób mogących wystąpić o azyl. Zdaniem kandadyjskiej dyplomacji Romowie korzystają z faktu, że Kanada zniosła wizy dla czeskich obywateli i opuszczają swój kraj z powodów zarobkowych wykorzystując szczodre dotacje systemu azylowego. Romowie twierdzą jednak, że powodem wyjazdów jest rosnąca ksenofobia i nietolerancja w Czechach. Romowie coraz bardziej obawiają się ataków ekstremistycznej Czeskiej Partii Robotniczej. Do wyjazdu przygotowują się kolejne romskie rodziny.
Z powodu rosnącej emigracji czeskich Romów Kanada wprowadziła obowiązek wizowy dla obywateli czeskich w roku 1997 - anulowano go dopiero w roku 2007.
IAR.

Sobota, 2009-06-27

Vancouver: Igrzyska droższe o 30 mln dolarów

Koszty organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver znowu wzrosły. Komitet Organizacyjny (VANOC) nie chce podawać szczegółów, ale mówi się, że same przeróbki "BC Place Stadium" będą droższe o 8,3 mln dolarów kanadyjskich (5,2 mln euro), natomiast do całkowitego zakończenia wioski olimpijskiej brakuje kolejnych 21,9 mln dolarów kanadyjskich (13,9 mln euro).
VANOC "zwala" powstanie dodatkowych kosztów na "nieplanowane niespodzianki".
"Jeśli chodzi o BC Place Stadium zaskoczył nas trochę program otwarcia i zakończenia igrzysk. Musieliśmy zmienić parę elementów, by nie zmieniać planu uroczystości" - tłumaczył dyrektor marketingowy VANOC David Cobb.
Taką politykę działań krytykuje szefowa Urzędu Skarbowego w Kanadzie Maureen Bader, która podkreśliła, że "nie ma żadnej kontroli nad wydatkami. Wystarczy, że coś ma w nazwie +olimpijski+ od razu dostaje pozwolenie na wszystko. Tak nie powinno być".
Vancouver jako miasto musi jeszcze znaleźć 21,9 mln dolarów kanadyjskich, których brakuje na wykończenie wioski olimpijskiej. Miasto na początku roku całkowicie przejęło finansowanie tego projektu od prywatnego inwestora.
Zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się 12-28 lutego w Vancouver i Whistler.
PAP

Piątek, 2009-06-26

Starszy mężczyzna, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Kanady jest trzecią
osobą, która zmarła w Ontario w wyniku zarażenia wirusem grypy typu  H1N1.

Jak poinformowały służby medyczne 78-letni mężczyzna zmarł w Headwaters Health Care Centre w Orangeville. Od środy zanotowano 264 nowe potwierdzone przypadki zachorowań na tzw. nową grypę, co daje łączną liczbę zachorowań w Ontario  2,528.
Życie TYGODNIK POLONII KANADYJSKIEJ

Czwartek, 2009-06-25

Prezent od królowej

Książę Edward, hrabia Essex i honorowy zastępca komisarza RCMP, przekazał policji konnej czworonożny prezent - 16-miesięcznego psa rasy golden Labrador. Jest to suczka o imieniu Suzanna.
Imię dla niej wybrała królowa Elżbieta II - jest to nawiązanie do powieści opublikowanej w roku 1936 "Susannah of the Mounties".
Suzanna będzie szkolona do wyczuwania węchem ładunków wybuchowych. Szkolenie zostanie przeprowadzone w ośrodku RCMP w Innisfail w Albercie.
Jest to kolejny pies z hodowli królewskiej. Zgodnie z wolą ofiarodawczyni, po "przejściu na emeryturę" psy są zastępowane nowymi.
Suzanna ma zostać całkowicie przeszkolona do Olimpiady w Vancouver w 2010 roku.
Przekazując prezent, książę Edward zażartował, że królowa otrzymała od RCMP cztery konie, więc dawanie psa w rewanżu za cztery konie nie jest zupełnie fair.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Całodzienna szkoła dla 4- i 5-latków

Autor raportu dotyczącego systemu edukacji w Ontario Charles Pascal, były wiceminister szkolnictwa w Ontario, twierdzi, że korzystne dla dzieci byłoby połączenie obecnego żłobka (daycare) i przedszkola (kindergarten) w jeden wspólny całodzienny program w szkołach.
Raport został opublikowany dwa lata po mianowaniu Pascala na stanowisko doradcy władz ontaryjskich ds. całodziennego programu przedszkolnego.
W obecnej chwili około 25 proc. dzieci jest opóźnionych rozpoczynając naukę w klasie 1. Lepiej radzą sobie dzieci, które chodziły na codzienne programy przed klasą 1 - mają lepsze umiejętności społeczne i lepiej im idzie nauka.
Rodzice nadal jednak mieliby wybór, czy chcą, aby ich 4-letnie i 5-letnie dzieci były zapisane na całodzienny program przedszkolny czy na pół dnia, czy też w ogóle. Edukacja w Ontario jest bowiem obowiązkowa dopiero od klasy 1.
Co do rekomendacji, aby programy dla dzieci małych przenieść na teren szkoły spowodowana jest ona tym, że okazuje się, iż dzieci lepiej się czują, kiedy nie muszą być często przenoszone z miejsca do miejsca.
Raport zaleca, by rodzice mogli zostawiać dzieci w szkole w godz. 7.30-18.00.
Program rozpocznie się jako pilotażowy we wrześniu 2010 roku, a w całej prowincji zostanie wprowadzony w życie w ciągu trzech lat.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Starszy mężczyzna, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Kanady jest trzecią osobą, która zmarła w Ontario w wyniku zarażenia wirusem grypy typu H1N1.
Jak poinformowały służby medyczne 78-letni mężczyzna zmarł w Headwaters Health Care Centre w Orangeville. Od środy zanotowano 264 nowe potwierdzone przypadki zachorowań na tzw. nową grypę, co daje łączną liczbę zachorowań w Ontario 2,528.
Życie TYGODNIK POLONII KANADYJSKIEJ

Kleszcze w ofensywie

Choroba zwana boreliozą (Lyme disease) zaczyna coraz bardziej przesuwać się w głąb Kanady, obejmując nowe, dotychczas niezaatakowane obszary. Niestety, jak wskazuje nowy raport, rząd nie czyni dosyć wysiłków, aby śledzić jej rozwój i uczyć lekarzy diagnozowania jej.
Borelioza jest przenoszona przez kleszcze, które zaszczepiają ludziom albo zwierzętom bakterię o nazwie Borrelia burgdorferi.
Praktycznie nieznana w latach 1980., obecnie choroba ta jest rozpowszechniona w całym kraju. Czynnikiem sprzyjającym temu są zmiany klimatyczne, piszą naukowcy z Canadian Medical Association Journal.
Kleszcze przenoszące bakterię powodującą chorobę zaczynają pojawiać się w dużych skupiskach w południowym Ontario, Nowej Szkocji, południowo-wschodniej Manitobie, Nowym Brunszwiku i południowym Quebecu, a także w południowej Kolumbii Brytyjskiej.
Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że trzeba lepiej edukować ludzi i lekarzy na temat zagrożeń kleszczami, metod zapobiegania zakażeniom bakterią i potrzeby wczesnej diagnozy.
Od tego roku, lekarze mają obowiązek zgłaszać do Public Health Agency of Canada przypadki zdiagnozowanej boreliozy, a nawet przypadków, kiedy podejrzewa się jej wystąpienie.
Dużym problemem jest nadal właściwe diagnozowanie choroby. Autorzy podają przypadki osób, które nie zauważyły ukąszenia przez kleszcza. Wkrótce bakteria przedostała się do ich układu krwionośnego i do mózgu. W ciągu kilku miesięcy osoby te czuły się bardzo słabo, zaczęły odczuwać ostre bóle głowy i w końcu musiały przestać pracować. Wizyty u kilkunastu lekarzy, internistów i neurologów nic nie dały. W niektórych przypadkach testy na boreliozę były negatywne. Po ostatecznej diagnozie pacjenci przyjmują dożylnie antybiotyki, ale mimo upływu kilku lat wiele symptomów pozostało, np. ciągłe zmęczenie. W niektórych przypadkach powstają komplikacje, np. problemy kardiologiczne, uszkodzenia nerwów, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.
Tymczasem wcześnie wykryta choroba daje się łatwo wyleczyć antybiotykami, jeżeli nie przejdzie do fazy 2 lub 3.
Kłopot polega na tym, że standardowy test na boreliozę jest bardzo nierzetelny, nie wykazując obecności bakterii w ok. 20 proc. infekcji. Dopiero po 6 tygodniach od zakażenia pokazuje obecność antyciał zwalczających bakterię. Ponadto choroba może być w uśpieniu przez długi czas.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228