Polonia Winnipegu
 Numer 87

       13 sierpnia 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-08-12

Będzie łatwiej załatwiać

Władze Ontario zapowiedziały, że wprowadzone zostaną ułatwienie w załatwianiu pewnych urzędowych operacji.

Minister usług rządowych Harinder Takhar podał do wiadomości, że od jesieni urzędy wydające karty zdrowia, rejestracje pojazdów i prawa jazdy zostaną połączone w jeden urząd zwany ServiceOntario Centre.

Oznacza to, że karty zdrowia, które w tej chwili można uzyskać jedynie w 27 urzędach, będą dostępne w prawie 300 lokalizacjach.

Minister Takhar podkreślił, że rząd ma na celu ułatwienie życia mieszkańcom prowincji.

Mieszkańcy okolic pozamiejskich i terenów północnych nie będą już musieli dzięki temu pokonywać dużych odległości, aby móc załatwić tego rodzaju sprawy urzędowe.

W przypadku mieszkańców terenów wiejskich zamiast dwóch lokalizacji, karty zdrowia będą dostępne w 160 ośrodkach. Mieszkańcy północy zamiast sześciu, będą mieli obecnie do dyspozycji 67 takich zintegrowanych urzędów.

Dzięki tej zmianie, prawie 95 proc. Ontaryjczyków będzie miało nie dalej niż 10 km do ServiceOntario Centre.

Nowe zintegrowane urzędy mają zostać otwarte w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

W chwili obecnej działają tylko dwa takie urzędy.

Zmiana stała się możliwa po paroletnich przygotowaniach, ponieważ karty zdrowia i rejestracje pojazdów podpadają pod dwa różne ministerstwa.

Nie wiąże się to jednak z żadnymi kosztami większymi niż przewidziane w budżetach resortowych.

Plan integracji tych usług idzie jeszcze dalej - rząd chce się, aby karty zdrowia i prawa jazdy wygasały w tym samym terminie, co dodatkowo ograniczy konieczność wizyt w urzędach do zaledwie jednej w celu przedłużenia ważności obu dokumentów.

Inny projekt to stworzenie systemu, w którym dla obu dokumentów wystarczy jedno zdjęcie i jeden podpis, powiedział minister Takhar.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii Kanadyjskiej

Wtorek, 2009-08-11

Victoria - najlepsze miasto dla młodych

Victoria zdobyła pierwsze miejsce jako najlepsze miasto w Kanadzie dla młodych profesjonalistów - najlepsze jako miejsce do mieszkania i do pracy.

Raport pt. "Canada’s Next Cities" został wydany przez organizację o nazwie Next Generation Consulting (NGC) z Madison w amerykańskim stanie Wisconsin. Jest to wynik prac nad rankingiem sporządzonym na podstawie 45 kryteriów, z których wyłoniono cztery wskaźniki, pod względem których oceniano wszystkie miasta w Kanadzie o ludności powżej 100.000.

NGC badał gdzie mieszkają i dokąd się przeprowadzają 20-40-latki od 1998 roku.

Oto wskaźniki, które pozwoliły na ocenę miast:
• zarobki,
• nauka,
• dynamika,
• co jest dostępne w mieście,
• życie nocne,
• koszty utrzymania,
• życie towarzyskie.

Młode pokolenie jest bardzo wybredne jeżeli chodzi o wybór miejsca zamieszkania i bierze pod uwagę dużo więcej niż tylko ceny czy zarobki.

Na samym dole listy, czyli na miejscu 27., znalazło się miasto w Quebecu - Saguenay.

Toronto zajęło dopiero szóste miejsce.

Oto pełna lista miast i ich pozycji w rankingu:

1. Victoria, Kolumbia Brytyjska

2. Ottawa, Ontario

3. Vancouver, Kolumbia Brytyjska

4. Kingston, Ontario

5. Halifax, Nowa Szkocja

6. Toronto, Ontario

7. Calgary, Alberta

8. Saskatoon, Saskatchewan

9. London, Ontario

10. Edmonton, Alberta

11. Winnipeg, Manitoba

12. Regina, Saskatchewan

13. Thunder Bay, Ontario

14. St. Catharines-Niagra, Ontario

15. Saint John, Nowy Brunszwik

16. Montreal, Quebec

17. Kitchener, Ontario

18. St. John's, Nowa Fundlandia i Labrador

19. Quebec City, Quebec

20. Hamilton, Ontario

21. Sherbrooke, Quebec

22. Sudbury, Ontario

23. Oshawa, Ontario

24. Windsor, Ontario

25. Abbotsford, Kolumbia Brytyjska

26. Trois-Rivieres, Quebec

27. Saguenay, Quebec.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii Kanadyjskiej

Poniedziałek, 2009-08-10

Obama obiecuje współpracę z Meksykiem i Kanadą

Na szczycie Ameryki Północnej w Guadalajarze w Meksyku przywódcy USA, Meksyku i Kanady przyrzekli kontynuować współpracę w rozwiązywaniu takich problemów jak kryzys gospodarczy, imigracja, narkotyki i zmiana klimatu.

Prezydenci USA Barack Obama i Meksyku Felipe Calderon oraz premier Kanady Stephen Harper zadeklarowali we wspólnym oświadczeniu, że będą podejmowali "energiczne i skoordynowane działania" na rzecz wyjścia Ameryki Północnej z recesji.

Obama wypowiedział się za dalszym rozszerzaniem wymiany handlowej między trzema państwami, które łączy już układ o wolnym handlu NAFTA.

Zapewniał też na wspólnej konferencji prasowej, że protekcjonistyczny zapis w ustawie Kongresu o pakiecie pobudzenia gospodarki nie zaszkodził wymianie z Kanadą.

Amerykański prezydent poparł meksykańskiego przywódcę w jego walce z kartelami narkotykowymi - mimo zarzutów, że rząd Meksyku narusza przy tej okazji prawa człowieka.

Obama podkreślił jednocześnie potrzebę ograniczenia nielegalnej imigracji z Meksyku. "Tres Amigos" - jak poufale nazwali dziennikarze trzech liderów kontynentu - obiecali też współpracę w walce z nową grypą A/H1N1 i zmianami klimatu na zachodniej półkuli.
Tomasz Zalewski PAP

Nieco łagodniej wobec Meksykanów

Premier Stephen Harper dał nieco nadziei Meksykanom, że pewnego dnia będą mogli być może odzyskać prawo wjazdu do Kanady bez wizy.

Zapytany o sprawę wiz - czy wymóg ich posiadania zostanie utrzymany na stałe, premier Harper wyjaśnił, że wizy będą obowiązywały tak długo jak będzie istniał problem, który spowodował ich wprowadzenie.

Harper wyjaśnił, że od kilku lat, a szczególnie w obecnym roku, wzrosła liczba Meksykanów, którzy ubiegają się o status uchodźcy, mimo że nie mają do tego podstaw.

Wprowadzenie wiz miało miejsce w lipcu.

W chwili obecnej co roku Kanada otrzymuje około 9000 podań o status uchodźcy od emigrantów z Meksyku. Prawie wszystkie zostają odrzucone, ale ich ogromna liczba zmniejsza drożność systemu i nasila problemy z opóźnieniami w rozpatrywaniu wniosków imigracyjnych.

Poza Meksykanami, wobec których wprowadzono obowiązek wizowy, taką samą decyzję podjęto wobec Czechów.

Harper powiedział, że jego rząd ma opracować plan, który pozwoli przyspieszyć czas rozpatrywania podań o status uchodźcy, a także zmniejszyć liczbę osób ubiegających się o ten status bezprawnie, jednocześnie nie krzywdząc tych, którzy autentycznie kwalifikują się do uzyskania statusu uchodźcy.

Harper zapewnił także, że kanadyjska policja RCMP będzie udzielała pomocy Meksykowi w jego walce z kartelami narkotykowymi. W 2008 roku walka z nimi kosztowała życie 6000 osób.

RCMP ma pomóc w szkoleniu policji w Meksyku, na prośbę władz tego kraju. Koszt akcji wynosić będzie ok. 400.000 dol.

Premier Harper przyjechał do meksykańskiej miejscowości Guadalajara na tzw. Three Amigos Summit, szczyt trzech przywódców Kanady, Meksyku i Stanów, który odbywa się w niedzielę i w poniedziałek.

Innymi tematami omawianymi na szczycie są ekonomia i bezpieczeństwo granic.

Kanada i Meksyk mają stanowić wspólny front przeciwko polityce protekcjonizmu, który Kongres USA zawarł w pakiecie stymulacyjnym Białego Domu. Polityka taka jest bardzo niekorzystna dla Kanady i Meksyku i może spowodować straty rzędu miliardów dolarów z powodu kontraktów eksportowo-importowych, które mogą nie dojść do skutku.

Zarówno Kanada jak i Meksyk około 80 proc. swego eksportu kieruje do Stanów, gdzie nadal panuje głęboka recesja. Amerykańska ekonomia skurczy się w tym roku o 7 proc., podczas gdy kanadyjska - tylko o 2,3 proc.

Harper powiedziała, że dyskusje trzech przywódców dotyczą też zmian klimatycznych, bezpieczeństwa, a także grypy świńskiej, wobec której wszystkie trzy kraje zmierzają opracować wspólną strategię.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii Kanadyjskiej

Piątek, 2009-08-07

Kanada kupuje szczepionki

Jak pisaliśmy, minister zdrowia w rządzie federalnym Leona Aglukkaq zapewniła, że w Kanadzie będzie dosyć szczepionki przeciwko grypie H1N1. Władze podjęły już decyzję, ile jej należy zamówić.

W czwartek podano, że na obecny sezon Kanada zakupi 50 mln dawek szczepionki przeciwko tzw. świńskiej grypie.

Minister Aglukkaq poinformowała, że Ottawa pokryje 60 proc. kosztów i zapewni, iż szczepionka będzie dostępna dla każdego mieszkańca Kanady, który będzie chciał poddać się szczepieniu.

Nie wiadomo jeszcze, czy niektórzy pacjenci nie będą potrzebowali dwóch dawek aby pokonać chorobę. Stanie się to wiadome w najbliższym czasie, kiedy rozpoczną się próby kliniczne.

Zakupiona szczepionka kosztować ma ponad 400 mln dol., informuje dr David Butler-Jones, szef Public Health Agency of Canada.

Przetarg na produkcję tej szczepionki wygrała firma GlaxoSmithKline. Produkcja odbywać się będzie w zakładach tej firmy w Ste-Foy w Quebecu.

Kliniczne próby firma ta ma rozpocząć nie później niż w październiku.

Szczepionka będzie najpierw zbadana pod względem skutków ubocznych i właściwego dozowania. jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, program szczepień rozpocznie się w listopadzie.

Opracowywane są obecnie metody zapewnienia właściwej kolejności, aby osoby, którym szczepionka jest potrzebna najszybciej, otrzymały ją. Nad kryteriami pracują władze federalne we współpracy z prowincjami i terytoriami.

Wśród grup specjalnej troski i ryzyka, które mogą zostać potraktowane priorytetowo, są niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby z innymi poważnymi schorzeniami i osoby poważnie otyłe.

Nie potrzebują szczepionki osoby, które już chorowały na świńską grupę, a także osoby w wieku powyżej lat 50, które z niezrozumiałych nadal dla świata medycyny przyczyn, mają na nią odporność.

Wiedza na temat wirusa H1N1 zwiększa się z każdym dniem, zapewniają eksperci.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization - WHO) zapewnia, że prace nad szczepionką przebiegają zgodnie z planem.

Dr Marie-Paule Kieny, dyrektor Initiative for Vaccine Research w WHO, informuje, że próby kliniczne rozpoczęły się już w Australii, Chinach, USA i w Niemczech.

Zanim rozpocznie się akcja szczepienia, poszczególne kraje muszą jeszcze wydać licencje na szczepionki.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii Kanadyjskiej

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228