Polonia Winnipegu
 Numer 92

      17 września 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-09-16

Zgubione dokumenty były tajne
Jak podaje właśnie opublikowany raport, dokumenty, które niegdyś ówczesny minister spraw zagranicznych Maxime Bernier zagubił, a potem okazało się, że znalazł je w domu swojej kochanki, zawierały bardzo dużo ściśle tajnych informacji o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Kanady.


Informacje na temat tych dokumentów były dotychczas bardzo fragmentaryczne. Mówiono nich jak o "dokumentach NATO".

Po ujawnieniu tego, że Bernier pozostawił tak ważne dokumenty w domu swojej kochanki Julie Couillard, został on pozbawiony stanowiska ministerialnego. Dodatkowo okazało się, że kobieta miała dawne powiązania ze światem przestępczym.

Jak podaje raport opublikowany w piśmie Le Devoir, dokumenty te mające 560 stron, opatrzone były napisem "Tajne".

Gazeta otrzymała dostęp do kopii materiałów na mocy Access to Information Act. Duże fragmenty tekstu zostały zamazane, ale z tych, które nie zostały można przeczytać o systemach rakiet obronnych, ekspansji NATO na Bałkany, więźniów afgańskich i kontroli zbrojeń w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie


Kto ma rację - OBWE czy Bank of Canada?

Mimo że Kanada dłużej walczyła przeciwko nadchodzącej recesji, teraz dłużej będzie z niej wychodziła, może nawet najdłużej ze wszystkich krajów G7. Takie są prognozyOrganizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

OBWE przewiduje wzrost gospodarczy w trzecim kwartale we wszystkich krajach G7 poza Kanadą, Wielką Brytanią i Włochami.

Gospodarka Kanady ma skurczyć się w tym czasie o 2 proc., czyli najwięcej z całej owej trójki. Dopiero w ostatnim kwartale roku jest możliwa poprawa, twierdzą specjaliści z OBWE.

Najlepiej wygląda sytuacja Niemiec, gdzie wzrost gospodarczy ma wynieść w trzecim kwartale 4,2 proc. w skali rocznej.

Prognozy OBWE są różne od innych, takich jak na przykład prognozy Bank of Canada, który uważa, że powrót na właściwe tory gospodarki kanadyjskiej już się zaczął. Obie te instytucje stosują inne metody formułowania swoich prognoz.

Prognozy OBWE stoją w sprzeczności z tym, co głosi premier Kanady Stephen Harper, który twierdzi, że Kanada będzie pierwszym z państw wychodzących z globalnego kryzysu.

W sumie nie jest źle. Kanada była na plusie w drugim i trzecim kwartale 2008 roku, kiedy pozostałe kraje G7 odnotowały przynajmniej jeden z kwartałów na minusie.

Za cały 2009 rok ekonomia kanadyjska ma skurczyć się o 2,5 proc., co ustawia Kanadę na drugim miejscu po Francji, gdzie spadek ma wynosić tylko 2,1 proc.

Statistics Canada wykazała wzrost ekonomii już w czerwcu, a także pokaźny wzrost produkcji w lipcu.

Widać też znaczną poprawę rynku nieruchomości. Już w drugiej połowie roku prognozowany jest wzrost budownictwa mieszkaniowego, według danych Canada Mortgage and Housing Corp.

Pod koniec lipca Bank of Canada prognozował, że ekonomia Kanady powinna wykazać wzrost w trzecim kwartale, co oznaczałoby, że recesja miałaby potrwać w sumie około 9 miesięcy.

A zatem kto ma rację? OBWE, które prognozuje, że trzeci kwartał w Kanadzie będzie także kwartałem na minusie, czy Bank of Canada, który prognozuje wzrost? Przekonamy się wkrótce.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2009-09-15

Ontario Walka z wiatrakami

Zaden z projektów utworzenia wietrznej farmy, produkującej elektryczność w Ontario, nie został poddany badaniom pod względem wpływu turbin wietrznych na środowisko.

Tymczasem przed budową turbin i powstaniem farmy, prowincja powinna była zlecić ekspertom dokładne zbadanie, czy i jaki ewentualnie wpływ farma wywierać będzie na środowisko i zdrowie okolicznej ludności. Poszczególne grupy mieszkańców wystąpiły o przeprowadzenie odpowiednich badań, lecz 31 wniosków w tej sprawie zostało odrzuconych, mimo iż rząd przyznał obywatelom prawo do domagania się wnikliwych badań w tej dziedzinie.

Urzędnicy rządowi twierdzą, iż jest im znany wpływ pracy turbin wietrznych na środowisko i nie ma potrzeby przeprowadzać badań każdego z licznych projektów. Nie przeprowadza się ich zatem, bo rząd upiera się, że wie wszystko na ten temat, tj. na temat oddziaływania turbin na zdrowie ludzi i środowisko. Ponieważ takie jest oficjalne stanowisko władz, nie ma co dyskutować.

Minister Ochrony Środowiska nie widzi potrzeby analizowania każdego wniosku o wietrzną farmę twierdząc, że jest ich za wiele. Znany jest negatywny wpływ weiatraków na środowisko i ludzkie zdrowie i jeśli ktoś chce coś wiedzieć na ten temat, może zwrocić się do rządu z zapytaniem. Kto chce wiedzieć jaki jest wpływ konkretnej farmy może wnieść wniosek o dodatkowe badania. W praktyce jednak na 31 złożonych wniosków o badania w roku ubiegłym odrzucono wszystkie. Ostatnim dotychczas odrzuconym w lipcu wnioskiem, jest wniosek dotyczący poddania ekspertyzie projektu budowy nowej farmy wiatraków w gminie Chatham-Kent, znanego jako Flat Creek Wind Project.

Walczenie z rządem w tej kwestii jest prawdziwą walką z wiatrakami. Wiatrakowa mania z pewnością jednak będzie miała wpływ w nadchodzących wyborach i nie przysłuży się rządzącej obecnie Partii Liberalnej. Rząd obowiązany jest słuchać głosu obywateli, zaś w tym przypadku nie słucha ich zupełnie i kieruje się wyłącznie własnym widzimisię.

Co rządem powoduje?

Jedni sądzą, że donkiszoteria, inni że mamona.
Jerzy Szlachetka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2009-09-14

200 mln z Ottawy dla Toronto
Toronto ma otrzymać 200 mln dol. od rządu federalnego na cele inwestycji infrastrukturalnych. Kwota ta pozwoli sfinansować ponad 500 projektów, które są już gotowe do rozpoczęcia.

Minister finansów Jim Flaherty powiedział, że projekty te pozwolą na naprawy dróg i sieci kanalizacyjnych, a także na remonty gmachów publicznych oraz atrakcji turystycznych.

Pieniądze pochodzą z 4-miliardowego funduszu ogłoszonego przez rząd w styczniowym budżecie federalnym.

Obecnie Toronto ma 200 mln dol. od rządu federalnego i 400 mln dol. od władz miejskich.

Burmistrz David Miller powiedział, że pieniądze te pozwolą na ochronę 7000 miejsc pracy, co jest szczególnie ważne w okresie ekonomicznego kryzysu.

Kilka miesięcy temu Ottawa odmówiła prośbie Toronto o pieniądze na nowe tramwaje.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Greyhound tnie trasy w Kanadzie

Sieć komunikacyjna Greyhound Canada podała do wiadomości, że wstrzymuje działalność w Manitobie i w północno-zachodnim Ontario.

Firma Greyhound dała 30-dniowe wypowiedzenie Manitoba Highway Traffic Board, aby przez ten czas honorowano jeszcze zakupione bilety.

W Ontario Greyhound dał 90 dni Ontario Highway Transport Board. Oznacza to, że autobusy Greyhound przestaną kursować
w północno-zachodnim Ontario od 2 grudnia.

Firma z siedzibą w ontaryjskim Burlington ma zamiar przeanalizować swoją działalność w innych prowincjach, takich jak Alberta, Saskatchewan, Kolumbia Brytyjska, Jukon i Terytoria Północno-Zachodnie.

Firma jest w poważnym finansowym dołku, za co odpowiedzialność jej zdaniem spoczywa na rządzie i jego polityce. Jak powiedział Stuart Kendrick, wicedyrektor Greyhound Canada, firma nie jest już w stanie przeżyć dalszych strat.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Dobrze być na literę "C"

Premier Stephen Harper otrzymał wyjątkowy prezent - najbardziej rzadki i kosztowny ze wszystkich prezentów, jakimi obdarowano uczestników szczytu G8. Od premiera Włoch Silvio Berlusconiego Harper dostał książkę - biały kruk wyceniany na ok. 460.000 dol.

Osoby obyte w szczytach G8 mówią, że nigdy nie obdarowano nikogo tak drogim prezentem.

Liderzy polityczni zwyczajowo obdarowują się nawzajem różnymi podarunkami. Ten niezwykle kosztowny prezent trafił do Kanady... przypadkowo.

Jak się okazało, przyczyną jest to, że Kanada, której nazwa rozpoczyna się na literę "c", znalazła się na początku i dzięki temu jej przywódca otrzymał pierwszy egzemplarz z serii numerowanych oprawionych w marmur albumów o sztuce.

Znawcy tematu zwracają uwagę, że kopia z numerem 1 z tej ograniczonej serii, którą otrzymał premier Harper, ma prawie dwukrotnie wyższą wartość niż inne tomy, które dostali w prezencie inni liderzy na lipcowym szczycie we Włoszech.

W Kanadzie obowiązują jednak przepisy (Conflict of Interest Act), nie pozwalające politykom zatrzymać dla siebie prezentów o wartości wyższej niż 1000 dol. Dlatego właśnie księga staje się automatycznie własnością rządu. Prawdopodobnie ten kosztowny i wartościowy prezent będzie wystawiony na widok publiczny.

Albumy podarowane przez Berlusconiego liderom ukazują prace neoklasycystycznego rzeźbiarza weneckiego Antonio Canovy. Znana włoska oficyna wydawnicza Fondazione Marilena Ferrari wydała zaledwie 33 egzemplarze.

Obserwatorzy komentują, że skoro alfabet decyduje o tym jak wartościowe prezenty przypadają liderom, w przyszłości Stany mogą się określić jako "America", a Wielka Brytania - "Britain".

24-kilogramowy ręcznie wykonany tom, z dedykacją pisaną ręcznie i z kanadyjskim hymnem państwowym, może trafić do kanadyjskiego archiwum - National Archives.

Barack Obama wystawił swoją kopię albumu w Białym Domu, aby ta niezwykła pozycja mogła być podziwiana przez wszystkich.

Oto jakie prezenty niedawno otrzymał kanadyjski premier:
• kowbojskie buty sprezentowane mu przez prezydenta George'a W. Busha,
• dwie skrzynki algierskiego wina i 3,5 kg daktyli od prezydenta Algerii Abdelaziza Boutefliki.

Inni politycy także otrzymali kilka ciekawych podarunków:
• dwa bilety na koncert Rolling Stonesów w Halifaksie sprezentowane ministrowi obrony Peterowi MacKayowi w 2006 roku,
• kolejka z makietą trasy sprezentowana ministrowi finansów Jimowi Flaherty'emu przez Rocky Mountain Rail Tours,
• zegarek za 1800 dol. podarowany ministrowi transportu Johnowi Bairdowi kiedy został on wybrany jako jeden z "Top 10 People in the Capital" przez "Ottawa Life Magazine", ale później przekazany na cele dobroczynne,
• minister skarbu Jean-Pierre Blackburn dostał trzy bilety na koncert Boba Dylana od założyciela Montreal Jazz Festival,
• sekretarz stanu Diane Ablonczy dostała kryształową statuetkę konia firmy Swarovski.

W Kanadzie nie ma tradycji obdarowywania gości zbyt kosztownymi prezentami. W czasie szczytu G8 w Albercie w 2002 roku ówczesny premier Jean Chretien podarował swoim gościom-liderom rzeźby eskimoskie.

Prezenty, które zostaną rozdane w czasie przyszłorocznego szczytu G8 w Huntsville w Ontario także nie będą zbyt kosztowne.

W tym roku Berlusconi obdarował też Harpera zestawem ręczników, kapci, płaszcza kąpielowego z monogramami, a także obrusem i serwetkami, skórzaną aktówką i książkami z cyklu "Who’s Who in Italy", plus dwoma bardzo kosztownymi podarunkami, które ten musiał oddać - eleganckim zegarkiem i złotą monetą reprezentującą przyszłą światową walutę.

Mimo że włoski rząd podobno nie płacił za serię albumów Canovy, wiele osób skrytykowało rozrzutność w podarunkach Berlusconiego, przypominając, że na świecie panuje recesja i biorąc pod uwagę, że szczyt miał miejsce w L’Aquili, gdzie trzęsienie ziemi zabiło ponad 300 osób i pozbawiło dachu nad głową 65.000.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Piątek, 2009-09-11

Deficyt większy i dłuższy

Minister finansów Jim Flaherty zapowiedział w czwartek, że rząd federalny przewiduje deficyty aż do roku 2015, czyli dwa lata dłużej niż początkowo zapowiadano.

Flaherty przyznał, że niełatwo będzie wydobyć Kanadę na prostą, ale mimo to torysi nie przewidują podniesienia podatków ani obcięcia dotacji Ottawy dla prowincji.

Flaherty powiedział też, że deficyt na rok 2009 będzie wynosił ponad 5 mld dol. więcej niż zapowiadano, czyli zamiast 50,2 mld dol - 55,9 mld.

Obecnie widać pewne oznaki lekkiej poprawy sytuacji ekonomicznej, ale do wyjścia na prostą jest jeszcze daleko. Aby dojść do takiego punktu konieczne będzie podejmowanie decyzji, które nie będą popularne ani bezbolesne i które wymagać będą wyrzeknięcia się wielu mniej ważnych projektów.

Oryginalnie konserwatyści zapowiadali wyeliminowanie deficytu w ciągu 5 lat.

W pierwszym kwartale 2009 roku nastąpił jednak spadek gospodarki o 6,1 proc. Był to najgorszy wynik od kilkudziesięciu lat. Spowodowało to sytuację, kiedy likwidacja deficytu w zapowiadanym terminie przestała być możliwa.

Teraz mówi się, że do roku 2014-2015 deficyt federalny zmniejszy się do 5,2 mld dol.

Flaherty skomentował także plan liberałów, aby obalić rząd mniejszościowy torysów i jesienią doprowadzić do wyborów.
Jego zdaniem, jest to fatalny moment, aby rozgrywać polityczne gry, kiedy ekonomia kanadyjska jest w trakcie mozolnego ratowania.

Przywódca liberałów Michael Ignatieff zareagował na tę wypowiedź stwierdzeniem, że Flaherty ma problemy z wiarygodnością. Przypomniał, że zaledwie rok temu rząd przewidywał niewielką nadwyżkę.

Ignatieff jest przekonany, że minister finansów po raz kolejny za jakiś czas zmieni swoje prognozy.

Z kolei poseł NDP Thomas Mulcair powiedział, że torysi zdradzili swoje własne zasady wydając za dużo pieniędzy. Podkreślił, że obecny deficyt jest największym w historii Kanady.

W pierwszych dniach września na zgrupowaniu w Sudbury lider Michael Ignatieff zapowiedział próbę obalenia rządu konserwatystów na jesieni.

Jak spekulują obserwatorzy, wniosek o wotum nieufności może zostać przedstawiony w czasie dnia opozycji, który został ustalony na koniec września.

14 września Parlament wznawia obrady.

Oto układ mandatów w Parlamencie w chwili rozpoczęcia wakacji letnich:
•143 - Partia Konserwatywna
• 77 - Partia Liberalna
• 36 - NDP
• 48 - Bloc Quebecois.

NDP uważa, że musi być bardzo dobry powód, aby w ciągu pięciu lat przeprowadzać już czwarte wybory.

We wtorek krytyk ds. finansów z ramienia Partii Liberalnej powiedział, że rząd nie potrafił zachować się w sytuacji kryzysu ekonomicznego, ponieważ bardzo długo zajęło mu wypłacenie pieniędzy z funduszu stymulacyjnego. Na tej podstawie można głosować nad wotum nieufności, zarzucając rządowi złe gospodarowanie pieniędzmi.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Toronto 175-lecie T.O. trwa

City of Toronto nadal obchodzi swoje 175-lecie poprzez imprezy organizowane w różnych punktach miasta.

175-lecie Toronto nie jest pojedynczą imprezą w ratuszu, lecz całorocznym festiwalem mniejszych i większych imprez dla uczczenia tej okazji, mówi zastępca burmistrza Joe Pantalone. Władze miejskie współpracują z różnymi organizacjami, które zaproponowały własne imprezy rocznicowe.

Oto kilka przykładów:
• Toronto International Film Festival (TIFF) - Toronto on Film (10-19 września)

Pokazy filmów ukazujących ważne momenty w losach Toronto w kinach festiwalowych i na Yonge Dundas Square. W ramach TIFF Cinematheque, w sali kinowej w Art Gallery of Ontario - Jackman Hall - zobaczymy cykl filmów kręconych w Toronto przez lokalnych twórców. W kasach festiwalowych oraz w TIFF Cinematheque można będzie kupić zbiór esejów z listą ważniejszych filmów z Toronto.

• Wystawa fotograficzna na Pearson International Airport
Ekspozycja zdjęć z filmów pokazywanych w ramach TIFF.

• First Impressions
Heritage Toronto i Toronto Arts Council zaprezentuje 18 plakatów w metrze i na autobusach. Ilustrują one napływ imigrantów i pierwsze wrażenia nowych przybyszy.

• Toronto Public Library - wystawy wirtualne
Jest to okazja aby obejrzeć materiały ze specjalnych kolekcji Toronto Reference Library. http://ve.torontopubliclibrary.ca/toronto_celebrates.

• Heritage Toronto - wycieczki z przewodnikiem (12 i 13 września)
W sobotę 12 września w godz. 13.30-15.30 pisarz Michael Redhill zaprasza na ciekawą wycieczkę po Fort York.

W niedzielę 13 września, w godz. 13.00-14.00 wycieczka z przewodnikiem po terenach wokoło Fort York. Wstęp wolny do Historic Fort York i bezpłatny parking.

• Davenport Hill
13 września o godz. 13.30 - historia Davenport Hill, dawnej dzielnicy eleganckich rezydencji.
www.heritagetoronto.org/discover-toronto/walk

• City on the Move: A Festival of Young Artists in Transit
TTC daje pole artystom, żeby pokazali swój kunszt. Od września do lata 2010 roku pasażerowie metra i innych środków lokomocji TTC będą mogli oglądać artystów prezentujących muzykę, taniec, sztukę - na stacjach, w wagonach.

To okazja dla młodych artystów w wieku 18-32 lat. Otrzymają honoraria, a także będą mieli prawo zbierać datki od pasażerów-widzów.

Pierwsze występy już w najbliższy weekend.

Do tego pokazane będą fotografie 10 laureatów The Mobile City Toronto/Milan Project.

Toronto Cultural Services nadal przyjmuje zgłoszenia na ten program - www.toronto.ca/culture/arts-services/cityonthemove/.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2009-09-10

Rekordowe odszkodowanie
Sąd w Ontario przyznał najwyższe w historii odszkodowanie dla ofiary wypadku drogowego.

Katherine-Paige MacNeil otrzyma ponad 18,4 mln dol.

W 2002 roku 15-letnia Mac-Neil uległa wypadkowi na szosie
numer 89 na północ od Toronto. W wyniku wypadku doznała poważnych uszkodzeń mózgu.

Obecnie 22-letnia MacNeil jechała jako pasażerka samochodem,
który przejechał przez znak stopu na bocznej drodze, przeleciał nad szosą i wylądował w rowie.

Sąd przyznał także odszkodowanie rodzicom MacNeil i jej
bratu, którzy opiekowali się Katherine-Paige po wypadku.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Statki podłączone w porcie

Vancouver Port Metro Vancouver zainstalował pierwszy w Kanadzie i trzeci na świecie system pozwalający statkom rejsowym podłączać się do sieci energetycz-nej w czasie postoju w porcie.

Mowa tu o statkach, które będąc w trakcie rejsu, odbywają postój w porcie Vancouver. Dzięki temu statki takie będą mogły ograniczyć zużycie oleju napędowego, co z kolei ograniczy emisje do atmosfery produktów spalania go.
Jak twierdzi poseł z okręgu North Vancouver Andrew Saxton, nowe rozwiązanie pozwoli na znaczną poprawę jakości powietrza w centrum Vancouverprzez cały sezon.
Wiele statków jest wyposażonych w urządzenia pozwalające na podłączenie się do sieci i teraz będzie mogło wykorzystać te możliwości.
Planowanie tego nowatorskiego rozwiązania rozpoczęło się w 2005 roku. Koszt wynosi 9 milionów dolarów.
Port Metro Vancouver jest największym portem w Kanadzie i w tegorocznym sezonie rejsowym zostanie odwiedzony przez 264 statki.
Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Supertelewizory w więzieniu

Victoria Rząd liberalny Kolumbii Brytyjskiej odpiera zarzuty, że z pieniędzy publicznych zakupiono kosztowne telewizory o płaskich ekranach dla więźniów, podczas gdy jednocześnie dokonuje się cięć wydatków na edukację i dla seniorów. Krytyk ds. sprawiedliwości z ramienia NDP Mike Farnworth powiedział, że więźniowie North Fraser Pre-Trial Centre w Metro Vancouver otrzymali ostatnio telewizory dostarczone im do cel.

Minister więziennictwa Kolumbii Brytyjskiej Kash Heed twierdzi, że zarzuty opozycji są bezpodstawne, ponieważ więźniowie kupili telewizory za pieniądze, które zarobili w czasie przebywania w zakładzie karnym.

Więźniowie otrzymują niskie stawki, ale według informacji ministerstwa zebrali w sumie 40.000 dol. na zakup 350 telewizorów.
Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228