Polonia Winnipegu
 Numer 98

29 października 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-10-28

Co tam na rynku nieruchomości?
Najdroższe domy są w B.C.


Ceny nowych domów wzrosły znowu w sierpniu, ale nadal są niższe niż ceny w 2008 roku.

Jak podaje Statistics Canada ceny podawane przez budowniczych nowych domów wzrosły w sierpniu o 0,1 proc. W lipcu wzrost cen wyniósł 0,3 proc.

W stosunku do cen z 2008 roku ceny w Toronto spadły 3,1 proc. Największy spadek zanotowano w Edmonton - 11,4 proc., i w Victorii - 10 proc.

W jednym tylko miejscu zanotowano wzrost powyżej 1 proc. - o 1,1 proc. w okresie między lipcem a sierpniem - w St. John’s w Nowej Fundlandii.

Oto wyniki z innych miejsc:
- Quebec City: + 0,9 proc.
- Regina: + 0,8 proc.
- Hamilton: - 0,5 proc.
- Windsor: - 0,4 proc.
- Edmonton: - 0,3 proc.

Jak twierdzą specjaliści, rynek nieruchomości jest najbardziej aktywny w Vancouver, podaje Canadian Real Estate Association.

W ciągu ostatniego kwartału liczba sprzedanych domów wzrosła - w Toronto o 11 proc., w Calgary - o 19 proc., ale największy wzrost zanotowano właśnie w Vancouver - aż o 34 proc.

Jest to najpoważniejszy wzrost z roku na rok od początku 2002 roku.

Przeciętna cena domu w Greater Vancouver we wrześniu wynosiła 610.576 dol.

To o 100.000 dol., albo 20 proc. drożej niż w chwili najniższego poziomu rynku w listopadzie 2008 roku. Nie jest to kwota daleka od rekordowej.

Najwyższą średnią cenę domu w Vancouver zanotowano w maju 2008 roku, kiedy wynosiła ona 624.639 dol.

W niektórych dzielnicach Vancouver ceny są wprost zawrotne - o 6 proc. powyżej najwyższego poziomu z roku 2008.

Wzrosły też przeciętne ceny w całej prowincji. W listopadzie 2008 roku wynosiła ona 395.687 dol. do 474.169 we wrześniu 2009 roku - jest to wzrost o 20 proc.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Toronto U of T w światowej czołówce uczelni

W brytyjskim rankingu uniwersytetów uznano, że najstarsza uczelnia w Toronto - University of Toronto jest jednym z 30 najlepszych uniwersytetów na świecie.
Taki jest wynik tegorocznej edycji Times Higher Education-QS World University Rankings.

U of T zajął 29. pozycję wśród 200 najlepszych uczelni świata. Jest to wyraźna poprawa - w ubiegłorocznej klasyfikacji University of Toronto zajmował 41. miejsce.

Przyczyną tak dobrej pozycji jest solidna baza badań naukowych i dydaktyki tej uczelni. Zdaniem oceniających, uczelnia daje najlepszym studentom na wszystkich poziomach kształcenia intelektualne warunki nie dające się porównać z żadnym innym uniwersytetem w Kanadzie.

U of T został uznany za jedną z czołowych uczelni poszukiwanych przez wielu naukowców do prowadzenia badań i zdobywania informacji.

11 innych kanadyjskich uniwersytetów znalazło się w pierwszej dwusetce. W tym cztery to uczelnie ontaryjskie.
Oto one (w nawiasach pozycja w ubiegłym roku):
• University of Waterloo (Waterloo) - pozycja 113 (129)
• Queen's University (Kingston) - pozycja 118 (117)
• McMaster University (Hamilton) - pozycja 143 (117)
• The University of Western Ontario (London) - pozycja 151 (159).

Ze wszystkich kanadyjskich uniwersytetów na najwyższej pozycji w rankingu znalazł się McGill University w Montrealu, zajmujący miejsce 18.

Po U of T najlepszy z kanadyjskich uniwersytetów był UBC (University of British Columbia) - pozycja 40.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie


Zniszczone dokumenty

Firma Imperial Tobacco Canada zniszczyła 7 milionów stron raportów z badań naukowych wykonywanych przez dziesiątki lat. Badania te wskazywały, że palenie ma fatalne skutki dla zdrowia.

Naukowcy z University of Waterloo przeanalizowali 60 badań naukowych prowadzonych w latach 1967-1984. Wyniki analizy opublikowano w piśmie Canadian Medical Association Journal.

Jedno z tych badań wykazało, że naukowcy dokonywali eksperymentów na chomikach, poddając je działaniu dymu tytoniowego i stwierdzając, że wskutek tego powstały na ich ciele wrzody.

Konkluzją tych badań było to, że dym wydychany przez innych palaczy jest gorszy niż własny.

Naukowcy powiedzieli, że dokumenty zostały zniszczone w 1992 roku na polecenie brytyjskiej centrali firmy, ale kopie były zachowane w siedzibie głównej w Londynie.

Badania przeprowadzano pod kryptonimem Janus, który był rzymskim bogiem o dwóch twarzach, w latach 1965-1978.

Jak się twierdzi, badania zostały zniszczone, aby uniknąć narażania firmy na odpowiedzialność i wstyd.

Dr David Hammond, szef ekipy na University of Waterloo, mówi, że wyniki tych badań były niezwykle obciążające dla przemysłu tytoniowego.

Imperial Tobacco poprzednio zaprzeczał, jakoby niszczono kiedykolwiek jakieś dokumenty. Pozbyto się ponoć tylko kopii, a oryginały są przechowywane w Anglii.

Władze Ontario niedawno wniosły do sądu pozew o 50 mld dol. przeciwko kilkunastu firmom tytoniowym, w tym Imperial Tobacco Co., o zwrot kosztów opieki zdrowotnej nad pacjentami-ofiarami palenia.

Podobne pozwy wniosły rządy Kolumbii Brytyjskiej i Nowego Brunszwiku. Także Quebec rozważa możliwość złożenia takiego pozwu.

Hammond zwraca uwagę na to, że właśnie opublikowane wyniki analizy utrudnią firmom tytoniowym utrzymywanie, iż opinia publiczna była w pełni poinformowana o niebezpieczeństwie palenia.

Przeanalizowane badania były najwyższej jakości naukowej, powiedział Hammond.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2009-10-26

Autor Olimpiady zmarł

Zmarł Jack Poole, znany biznesman z Vancouver, dzięki któremu olimpiada zimowa w 2010 roku została zorganizowana w Vancouver. Przez długi czas był chory na raka trzustki.

Jack Poole stał na czele ekipy przygotowującej ofertę Vancouver i był prezesem zarządu VANOC, organizatora igrzysk. 76-letni Poole zmarł dzień po zapaleniu znicza olimpijskiego w Olimpii w Grecji.

Jak powiedział szef VANOC John Furlong, Poole nie mógł się doczekać zapalenia znicza. Czekał aż pokażą mu w szpitalu zdjęcia z tej ceremonii w Grecji.

Poole był nie tylko jednym z najbardziej znaczących biznsmenów w Kolumbii Brytyjskiej, ale także hojnym filantropem.

Lekarze stwierdzili u niego raka trzustki w 2007 roku, a w 2009 roku poddał się radykalnej terapii w Seattle - kombinacji radiacji i chemioterapii.

W 2001 roku został mianowany szefem akcji promowania Vancouver jako gospodarza olimpiady w 2010 roku. Kiedy w Pradze w październiku 2003 roku Vancouver odniósł zwycięstwo, Poole został prezesem zarządu zwanego VANOC.

Jego koledzy z VANOC deklarują, że wszyscy, a szczególnie VANOC, będą starali się zapracować na sukces, żeby Poole mógł być z nich dumny.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Ontario: Vaughan nie dostanie pomocy

Tornado, które nawiedziło w lecie Vaughan, spowodowało całkowite zdewastowanie 38 domów i zniszczenie setek innych, a także obaliło ponad tysiąc drzew. Mimo to władze Ontario odmówiły przyznania miastu dotacji na usunięcie szkód z funduszu awaryjnego, który jest uruchamiany w przypadku kataklizmów.

Jak podały w piątek władze Vaughan, rząd ontaryjski odmówił ich prośbie, aby uznać rejony nawiedzone 20 sierpnia przez tornado za tereny, które ucierpiały wskutek kataklizmu.

Zdaniem Ministry of Municipal Affairs and Housing, to co zaszło w Vaughan nie spełnia warunków kwalifikujących je do
Ontario Disaster Relief Assistance Program.

Burmistrz Vaughan Linda Jackson jest bardzo rozczarowana. Zwraca uwagę na to, że jej miasto najpierw ucierpiało przez tornado, a teraz cierpi z powodu decyzji rządu prowincyjnego.

Władze Vaughan liczyły na to, że prowincja pokryje 400.000 dol. płac i godzin nadliczbowych pracowników pracujących przy uprzątaniu skutków tornada.

Gdyby władze Ontario przystały na prośbę Vaughan, mieszkańcy mieliby szanse zwracać się do rządu Ontario o odszkodowania.

Rzecznik ministerstwa Jim Watson powiedział, że program ten ma zastosowanie tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jego zdaniem rozmiar strat i konieczne do ich usunięcia fundusze są w zasięgu możliwości władz gminnych Vaughan.

Innego zdania są jednak władze tej gminy.

Niedawno podobne wnioski złożone przez władze Hamilton i Sudbury zostały także oddalone przez rząd Ontario.

Jedynie mniejsze ośrodki gminne otrzymały zgodę ze strony rządu Ontario: pewne rejony gminy West Grey, Grey Highlands i Blue Mountains.

Burmistrz Jackson zorganizowała publiczną sesję dla osób, które jeszcze nie zakończyły swoich spraw z firmami ubezpieczeniowymi.

20 sierpnia doszło do rekordowego ataku 18 trąb powietrznych.

Największe wówczas tornado - w Vaughan, określone jako F2, które "przestawiało samochody jako zabawki", zabiło 11-letniego chłopca. Owen McPherson, który przebywał na obozie letnim w regionie Durham, został uderzony i zmarł na miejscu.

600 domów doznało uszkodzeń, a w 40 stwierdzono poważne strukturalne zniszczenia.

Wiatr osiągał prędkość między 180 a 250 km/godz. Takich porywistych wiatrów nie spotyka się często w Kanadzie.

Tornada nawiedziły także dzielnice w Newmarket, Milton i w regionie Durham.

Environment Canada określa południowe Ontario jako kanadyjskie "tornado alley". I w tym roku faktycznie zasłużyło ono sobie na to miano.

Od początku roku południowe rejony prowincji nawiedziło 29 trąd powietrznych.

Kanada jest drugim najbardziej podatnym na tornada krajem świata, po Stanach Zjednoczonych.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Piątek, 2009-10-23

Zmarła najstarsza Kanadyjka

Mieszkająca w Nowym Brunszwiku najstarsza mieszkanka Kanady zmarła we wtorek w Moncton w wieku 113 lat.

Margaret Fitzgerald ma tylko jednego żyjącego krewnego. Jest nim jej 90-letni siostrzeniec Reg King, który mieszka w niedalekiej miejscowości Tankville, gdzie urodziła się zmarła.

Fitzgerald urodziła się w rodzinie, jako jedna z ośmiorga dzieci farmerów. Bardzo ciężko pracowała na farmie rodziców i w końcu ją opuściła. Podjęła pracę w mieście jako higienistka w gabinecie stomatologicznym. Później wyszła za mąż za swojego szefa.

Razem przeprowadzili się na francuskie wyspy u wybrzeży Nowej Fundlandii St-Pierre-Miquelon. Po wielu latach zamieszkali w Nowym Brunszwiku.

Reg King uważa, że jego ciotka żyła tak długo dlatego, że prowadziła zdrowe życie, bez używek i złych nałogów.

Ostatni raz widział ją w dobrym zdrowiu kilka tygodni wcześniej na jej 113. urodzinach.

Jeszcze nie tak dawno temu miała znakomitą pamięć i opowiadała wiele historii z przeszłości. Jak wspomina, mając 100 lat była znakomitą i ciekawą rozmówczynią, która miała do opowiedzenia wiele interesujących spraw z dalekiej przeszłości.

Mieszkańcy Tankville uważają, że odejście Margaret Fitzgerald to wielka strata, ponieważ stała się ona niezbędnym elementem historii okolicy.

Długowieczność jest cechą rodziny, z której pochodzi.

Fitzgerald zostanie pochowana w piątek w grobie gdzie spoczywa reszta rodziny na cmentarzu St. Lawrence w Moncton, o 3 km od jej rodzinnego domu.

Jak podają źródła, Fitzgerald była jedną z 15 najstarszych osób na świecie.

Najdłużej żyjącym obywatelem Kanady była Marie-Louise Meilleur, która żyła 117 lat i 230 dni. Urodziła się w 29 sierpnia 1880 roku, a zmarła 16 kwietnia 1998 roku.

Najdłużej żyjącym człowiekiem był podobno Christian Mortensen, duński imigrant w Stanach Zjednoczonych, który żył 115 lat i 252 dni.
Joanna Wójcik  Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2009-10-22

Cena za bezpieczeństwo

Jak poradzić sobie z pijanymi kierowcami

NDP zadeklarowała, że poprze wysiłki na rzecz redukcji zjawiska jazdy pod wpływem alkoholu.

Mowa jest tutaj o uchwaleniu nowej ustawy, która zezwoli policji na dokonywanie losowych kontroli zawartości alkoholu w krwi kierowców poprzez przeprowadzanie badania oddechu.

Lider NDP Jack Layton uważa, że nowa ustawa ocali wiele istnień ludzkich.

Layton podkreśla, że mniej pijanych kierowców na drogach to mniej tragedii ludzkich i niższe koszty opieki medycznej.

Za ideą tą aktywnie opowiada się organizacja Mothers Against Drunk Driving, która wyraża nadzieję, że rząd federalny opowie się za tym rozwiązaniem.

W chwili obecnej policja ma prawo przeprowadzać badania oddechu tylko w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że kierowca jest nietrzeźwy.

Propozycja takiego rozwiązania prawnego została wysunięta w czerwcu, kiedy komisja parlamentarna zarekomendowała zmianę obowiązującego od 40 lat prawa.

Pomysł losowego dokonywania badań jest przez wiele osób i organizacji uważany za bardzo słuszny.

Jack Layton uważa, że jeżeli jest szansa na to, że zmiana prawa mogłaby ocalić życie ludziom, trzeba koniecznie ją wprowadzić w życie.

Layton, który sam dużo jeździ rowerem, podkreśla, jak ważne jest, aby nie dopuścić do obecności na drogach nietrzeźwych kierowców.

Ustawy o losowych badaniach kierowców obowiązują w Australii oraz w kilku europejskich krajach.

Od kiedy ustawa taka została wprowadzona w życie w Irlandii, liczba śmiertelnych wypadków drogowych związanych z alkoholem spadła o 23 proc., a w Australii o 36 proc.

Takim praktykom przeciwstawiają się organizacje broniące praw obywatelskich, gdyż ich zdaniem jest to pogwałcenie prawa do nietykalności osobistej.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Co z pieniędzmi z pakietu stymulacyjnego

Komisja parlamentarna ds. budżetu zwraca uwagę na to, że rząd premiera Harpera jest zdecydowanie za bardzo oszczędny w podawaniu do wiadomości publicznej informacji o wykorzystaniu środków finansowych z pakietu stymulacyjnego. Z tego właśnie powodu trudno zdecydować, czy są one efektywne.


Oceniając kwartalne sprawozdania rządu biuro Kevina Page'a uznało, że brak jest przejrzystości i szczegółów, jakie można znaleźć w podobnych dokumentach wydawanych przez amerykański rząd.

W kanadyjskim sprawozdaniu brak jest dokładnych informacji jak dokładnie zostało wykorzystane 12 mld dol. z funduszu stymulacyjnego i czy kwota ta miała spodziewany wpływ na wzrost ekonomiczny i tworzenie miejsc pracy.

Ponadto krytycy podkreślają, że w raporcie nie ma także rozróżnienia między pieniędzmi zadeklarowanymi a pieniędzmi faktycznie wydanymi.

Ponadto w każdym kolejnym raporcie zmienia się nazwy programów stymulacyjnych, co powoduje, że nie sposób jest śledzić kontynuacji z jednego kwartału na kolejny.
Joanna Wójcik  Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228