Polonia Winnipegu
 Numer 99

5 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-11-04

Debata o szczepionkach

W poniedziałek w Izbie Gmin odbyła się zwołana specjalnie sesja i debata posłów na temat wirusa H1N1 i podejmowanych w związku z tym akcji.
Lider opozycji - przywódca Partii Liberalnej Michael Ignatieff nazwał rząd niekompetentnym.
W odpowiedzi na ten zarzut minister zdrowia Leona Aglukkaq zwróciła uwagę na to, że sytuacja z pandemią była nie do przewidzenia, a mimo to rząd przygotował się najlepiej jak tylko potrafił.
Przed czasem wyprodukowano 6 milionów dawek szczepionki. Kiedy tylko szczepionka uzyskała odpowiednie atesty, przekazane została poszczególnym prowincjom i terytoriom. Dalsze dostawy są w fazie przygotowań.

Tysiące Kanadyjczyków otrzymuje codziennie szczepionkę, a wszyscy, którzy chcą się zaszczepić, będą mogli to uczynić do świąt Bożego Narodzenia, zapewniał minister.

Opozycja zwróciła uwagę, że teraz, kiedy popyt jest największy, występują braki szczepionek.

Producent szczepionek wytłumaczył w ubiegłym tygodniu, że w tym tygodniu będzie mógł wyprodukować tylko 400.000 dawek, gdyż został poproszony o priorytetową produkcję odmiany szczepionki potrzebnej dla kobiet w ciąży.

Rząd nie spodziewał się, że produkcja tej odmiany szczepionki spowoduje takie zwolnienie tempa produkcji regularnej szczepionki.

Zdaniem minister Aglukkaq, firma GlaxoSmithKline nie oceniła właściwie swoich zdolności produkcyjnych.

Ignatieff wyraził zdanie, że rząd powinien wziąć odpowiedzialność za braki, a nie obwiniać producenta.

Aglukkaq odpowiedziała, że rząd stosuje się do planu na wypadek pandemii, który opracowywał wspólnie z prowincjami i terytoriami.

Z powodu niedoborów szczepionki, w Albercie postanowiono pozostałe jeszcze zapasy użyć do szczepienia kobiet w ciąży i dzieci w wieku między 6 miesięcy a 5 lat. Kolejną grupą będą ludzie w wieku poniżej 65 lat cierpiący na chroniczne dolegliwości.

Takie same decyzje podjęto w Saskatchewan. Od piątku szczepienia obejmą też uczniów od zerówki do klasy 6, w szkołach i wyznaczonych punktach szczepień.

W Nowej Szkocji ograniczono szczepienia do czterech grup: ciężarnych kobiet, dzieci w wieku poniżej 5 lat, członków ludności rdzennej i pracowników służby zdrowia.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2009-11-03

Torysi górą
Najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone przez agencję Canadian Press Harris-Decima wykazało, że federalni konserwatyści nadal prowadzą w rankingu popularności partii politycznych w Kanadzie, ale nie jest to przewaga, która zapewniłaby im status większościowy.

Torysi cieszą się poparciem 35 proc. wyborców w skali kraju, podczas gdy liberałowie - 28 proc.

Dla NDP poparcie wyraziło 15 proc., podczas gdy Partia Zielonych i Bloc Quebecois zremisowały na poziomie 10 proc.

W Ontario konserwatyści zyskali 4 proc. i prowadzą 40 proc. Na Zachodzie zdecydowanie prowadzą, jak zwykle.

Niezbyt dobrze jednak wygląda ich sytuacja w Quebecu - tam popiera ich 15 proc. W Quebecu prowadzi Bloc Quebecois - 41 proc., a po nim liberałowie - 26 proc.

Liberałowie są na 1. miejscu tylko w Atlantyckiej Kanadzie, gdzie cieszą się o 3 proc. wyższą popularnością niż torysi i o 5 proc. wyższą niż NDP.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Kanadyjczycy niemile widziani w Libii

Kanadyjscy podróżni zostali poinformowani, że nie są mile widziani w Libii. Ma to być odwetem za niedawny incydent dotyczący przywódcy tego kraju Moammara Kadafiego.


Kadafi miał zatrzymać się na jeden dzień w stolicy Nowej Fundlandii St. John's po drodze do Libii ze Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Minister spraw zagranicznych Lawrence Cannon miał spotkać się z Kadafim na kanadyjskiej ziemi.

Tematem poruszonym przez ministra Cannona miało być niezadowolenie Kanady z powitania w Libii jak bohatera Abdela Baseta al-Megrahiego, człowieka odpowiedzialnego za atak terrorystyczny nad szkockim miasteczkiem Lockerbie w w 1988 roku. Zginęło wówczas 270 osób, w tym trzech Kanadyjczyków.

Al-Megrahi został zwolniony w więzienia w Szkocji w sierpniu, ponieważ jest chory na nieuleczalną formę raka.

Powitanie przygotowane przez władze Libii stanowiło zniewagę wszystkich ofiar tamtego ataku, uważa Stephen Harper.

Od chwili odwołania wizyty Kadafi polecił nie wydawać Kanadyjczykom wiz wjazdowych do Libii. Naraziło to wiele osób podróżujących na Bliski Wschód i do północnej Afryki na kłopoty.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Sobota, 2009-10-31

Pomimo niestabilnego rynku pracy dla absolwentów uniwersyteckich w czasie recesji, albo właśnie z tego powodu, nowe dane pokazują, że na studia w Kanadzie zapisało się około 38 tys. osób więcej niż w latach ubiegłych.

W pełnym wymiarze godzin studiować będzie około 870 tys. osób, liczba studentów na studiach licencjackich wzrosła o 29 tys. osób i o 9 tys. słuchaczy studiów magisterskich.

Herb O’Heron, starszy doradca z Association of Universities and Colleges of Canada, mówi, że jest to największy wzrost zapisów od 2003, a recesja napędza popyt na miejsca uniwersyteckie.
Życie Tygodnik Polonii Kanadyjskiej

Piątek, 2009-10-30

19-letnia piosenkarka zagryziona przez kojoty


Kanada pogrążona jest w żałobie po śmierci 19-letniej piosenkarki folkowej Taylor Mitchell. Dziewczyna została zaatakowana przez dwa kojoty podczas wycieczki po Parku Narodowym Cape Breton Highlands w Nowej Szkocji - podaje FoxNews.


Natychmiast po wypadku dziewczyna została helikopterem przetransportowana do szpitala w Ottawie. Niestety obrażenia, których doznała, okazały się śmiertelne.

Nie wiadomo co było przyczyną ataku zwierząt. Zazwyczaj kojoty są bardzo nieufne w stosunku do człowieka i nie podchodzą zbyt blisko.

Po wypadku pracownicy parku zastrzelili jedno z agresywnych zwierząt, a jego zwłoki przekazali do badań.

Taylor Mitchell była nowym odkryciem muzycznym. W tym roku została nominowana do nagrody Canadian Folk Music Award. W bólu z rodziną piosenkarki, łączą się jej fani. Pod jej profilem na serwisach społecznościowych napisali: "Miałaś anielski głos. Teraz właśnie rozwinęłaś skrzydła i możesz latać".
(wp.pl), (fot. / The Canadian Press, LW Communications)

Krwawe porachunki gangu motocyklistów w Kanadzie

Sąd w Kanadzie uznał sześć osób za winnych morderstwa ośmiu ludzi. To największa masowa zbrodnia w historii prowincji Ontario, w środkowej części kraju.

Zarówno sprawcy, jak i ofiary morderstw to członkowie gangu motorowego Bandidos. Według prokuratora zabójstwa wynikały z napięć panujących między dwoma frakcjami w grupie.

Ciała ofiar znaleziono w kwietniu 2006 roku, porzucone w czterech samochodach na jednej z farm Ontario.

Sam proces trwał ponad sześć miesięcy. Przesłuchano w nim około 70 świadków. Oskarżonym grozi dożywocie.
(PAP)

Czwartek, 2009-10-29

Ogień olimpijski przekazano Kanadyjczykom

Na 105 dni przed rozpoczęciem zimowych igrzysk w Vancouver Grecy przekazali Kanadyjczykom ogień olimpijski. Uroczystość odbyła się w czwartek wieczorem na historycznym Stadionie Panatenajskim w Atenach, arenie pierwszych igrzysk ery nowożytnej w 1896 roku.
Przewodniczący Greckiego Komitetu Olimpijskiego Spyros Capralos przekazał pochodnię z ogniem, zapalonym w ubiegłym tygodniu w Olimpii, Johnowi Furlongowi z komitetu organizacyjnego igrzysk w Vancouver.

W piątek ogień odleci do Kanady, gdzie zostanie poniesiony przez 12 tys. uczestników sztafety, zanim 12 lutego rozpali znicz olimpijski w Vancouver. Na terenie Kanady sztafeta pokona 45 tys. kilometrów na lądzie, wodzie i w powietrzu.
 

Nagranie z uroczystoci rozpalenia ognia olimpijskiego  w ruinach świątyni Zeusa w starożytnej Olimpii.

http://www.youtube.com/watch?v=JprZaHn308I&feature=player_embedded 
(PAP)

 

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228