Polonia Winnipegu
 Numer 102

26 listopada 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2009-11-25

Alergie po szczepionce na A/H1N1
KANADYJCZYCY WYCOFUJĄ PARTIĘ SZCZEPIONEK


W Kanadzie po zaszczepieniu pacjentów szczepionką przeciwko wirusowi A/H1N1 zanotowano "nietypową liczbę poważnych reakcji alergicznych", poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.
Rzecznik WHO Thomas Abraham powiedział, że władze kanadyjskie wycofały partię szczepionek koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline (produkuje szczepionkę Pandemrix) i prowadzą niezbędne badania, by ustalić przyczyny uczuleń.

Kanadyjczycy ani WHO nie podali skutków ani liczby przypadków wywołanych alergii, ale Abraham uspokaja, że na obecnym etapie WHO nie zaleca zachowywania szczególnej uwagi wobec tych szczepionek i nie zmienia dotyczącej jej zaleceń.

- Najpierw musimy zrozumieć, co się stało w Kanadzie - oznajmił.

Więcej szczepionek niż Kanadyjczyków

Akcja szczepień w Kanadzie trwa od końca października. Władze federalne zamówiły 50,4 mln dawek szczepionki (Kanadyjczyków jest ponad 33 mln) i 1,8 mln dawek w specjalnej wersji bez środka przyspieszającego działanie (m.in. dla ciężarnych kobiet).

Zastrzyk dla każdego jest dostępny w wyznaczonych miejscach szczepień, a pełna informacja o tych punktach jest m.in. w internecie.

Na początku zachęcano do szczepień przede wszystkim osoby z grup wysokiego ryzyka, jak ciężarne kobiety, małe dzieci, osoby mieszkające w oddalonych od dużych ośrodków miejscowościach oraz dorosłych z problemami zdrowotnymi.

Ostatecznie o tym, do kogo najpierw trafi szczepionka, mają decydować władze poszczególnych prowincji (jest ich dziesięć) i terytoriów (trzech).
TVN24

Producent: trzeba wycofać 172 tysiące szczepionek

GlaxoSmithKline, jeden z producentów szczepionek na grypę A/H1N1, potwierdził doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia - produkowana przez firmę szczepionka powoduje alergię. GlaxoSmithKline zaleca wycofanie wadliwej partii specyfiku, podaje Fox News.
Sprawa dotyczy 172 tys. szczepionek w Kanadzie. GlaxoSmithKline - jak twierdzi - już 18 listopada zaleciła lekarzom, by nie używali tej partii do dalszych szczepień.

Firma przyznaje, że te konkretne szczepionki wywołują więcej alergicznych reakcji niż zazwyczaj. GlaxoSmithKline odmówiło jednak podania informacji o ilości już użytych szczepionek z wadliwej partii.
Miliony szczepionek

Łącznie na kanadyjski rynek trafiło 7,5 mln szczepionek produkcji GlaxoSmithKline. Koncern produkuje szczepionkę Pandemrix.
TVN24
 

Wtorek, 2009-11-24

Nowa nazwa lotniska

Toronto's Island Airport otrzymał nową nazwę - będzie nosił imię Billy'ego Bishopa, asa lotnictwa kanadyjskiego z okresu I wojny światowej, odznaczonego Krzyżem Wiktorii (Victoria Cross).

Jak podała zarządzająca lotniskiem Toronto Port Authority, lotnisko będzie nazywało się Billy Bishop Toronto City Airport.

Bishop, który pochodził z Owen Sound, w Ontario, ma na swoim koncie 72 zwycięstwa.

Został udekorowany najwyższym brytyjskim honorem wojskowym - Victoria Cross, po ataku na niemiecką bazę, który przeprowadził sam w 1917 roku.

Kod przyporządkowany temu lotnisku pozostanie taki sam - CYTZ. Nie spodziewane są jakiekolwiek pomyłki z lotniskiem Owen Sound Billy Bishop Regional Airport, które ma kod CYOS.

Oficjalnie zmiana zacznie obowiązywać 11 lutego.

Syn nowego patrona lotniska Arthur Bishop powiedział, że jego rodzina jest wzruszona tą decyzją, szczególnie w przeddzień Dnia Pamięci.

Jak podkreślił, kochający lotnictwo ojciec był bardzo związany z tym lotniskiem, które było pierwszym w Toronto. "Byłby bardzo dumny gdyby wiedział, że torontończycy nadal pamiętają jego dokonania i postanowili je uhonorować nadając jego imię lotnisku", powiedział Arthur Bishop.

W dawnym domu Billy'ego Bishopa w Owen Sound mieści się obecnie muzeum.

W październiku postanowiono, że nie będzie tunelu na prowadzącego na lotnisko na Wyspach, podał zarząd Toronto Port Authority. Kontrowersyjny projekt wyceniany na 38 mln dol., został ostatecznie zarzucony.

W obecnej chwili, aby dostać się na lotnisko na Wyspach Torontońskich, konieczne jest skorzystanie z promu. Przejazd przez wąski kanał - West Channel trwa zaledwie 90 sekund.

Lotnisko jest głównie używane przez linię lotniczą Porter Airlines, więc z promu korzystają przede wszystkim pasażerowie samolotów obsługiwanych przez tę linię.

Linia Porter rozwija swoją działalność i ofertę - na torontońskim lotnisku na Wyspach - obecnie zwanym Billy Bishop Toronto City Airport - pojawiają się nowe loty i więcej samolotów.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Co dalej z samotną słonicą?

Lucy, często opisywana słonica z ogrodu zoologicznego w Edmonton, która jest tematem konfliktu między władzami miejskimi i działaczami na rzecz praw zwierząt, otrzyma nowy program leczenia.

Ma on być nastawiony na ułatwienie jej oddychania, odchudzenie zwierzęcia i pomoc w postępującym artretyzmie.

Działacze organizacji Ethical Treatment of Animals and Zoocheck Canada skomentowali to stwierdzeniem, że decyzja ta potwierdza tylko ich stanowisko, że przez cały czas władze ogrodu zoologicznego nie robiły tyle ile trzeba.

Lucy, starzejąca się słonica, zaczęła mieć problemy, kiedy Edmonton Valley Zoo wysłał we wrześniu 2007 roku jej młodszą towarzyszkę Samanthę do Asheboro w Północnej Karolinie, gdzie ma ona brać udział w programie rozmnażania słoni.

Lucy została sama, co wywołało protesty aktywistów działających na rzecz praw zwierząt, którzy podkreślali, że słonie to zwierzęta bardzo społeczne.

Zorganizowali kampanię z udziałem różnych znanych osób, starając się, aby przeniesiono Lucy do rezerwatu słoni w USA.

Zoo odpowiedziało, że przenoszenie 34-letniej Lucy mogłoby ją zabić i że jest ona szczęśliwa i pod troskliwą opieką w Edmonton.

Na to PETA i Zoocheck podały sprawę do sądu, zatrudniając znanego torontońskiego adwokata Claytona Ruby'ego. Twierdził on, że miasto łamie ustawę Animal Protection Act.

Nowy program leczenia jest oparty na raporcie w sprawie zdrowia słoni. Pomysł ten powitało z zadowoleniem Canadian Association of Zoos and Aquariums.

Lisa Wathne z PETA i Julie Woodyer z Zoocheck Canada oświadczyły, że żałują, iż trzeba było aż sprawy w sądzie, aby Zoo podjęło właściwe kroki. Lucy jest trzymana na betonie i nowe środki nic nie pomogą. Jedyny sposób, aby poprawić jej sytuację to przenieść ją do rezerwatu słoni.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Coraz mniej dotacji

Armia Zbawienia - Salvation Army rozpoczęła swoją doroczną przedświąteczną kampanię charytatywną. Tego samego dnia jednak agencja Statistics Canada wydała raport, w którym podała, że Kanadyjczycy przekazują mniej pieniędzy na cele charytatywne.

W 2008 roku spadek donacji był największy od 40 lat i wynosił do 10 proc.

Dotacje przekazane na rzecz United Way in Toronto spadły poniżej wyznaczonego celu po raz pierwszy od 20 lat.

Agencje charytatywne mają nadzieję, że przedświąteczny czas stworzy nastrój hojności.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2009-11-23

Chwyty poniżej pasa
Partia Liberalna wyraziła oburzenie w reakcji na ulotki autorstwa rządu federalnego, przedstawiające liberałów jako antysemitów.


Zostały one rozprowadzone w okręgach zamieszkanych przez dużą liczbę osób pochodzenia żydowskiego.

Ulotki oskarżają liberałów o uczestnictwo w antysemickiej konferencji w Durban, o popieranie ugrupowań terrorystycznych Hamas i Hezbollah. Najsilniej zaatakowano osobiście przywódcę Partii Liberalnej Michaela Ignatieffa za oskarżenie Izraela o popełnianie zbrodni wojennych.

Ignatieff nazwał tę strategię skandaliczną, wykorzystującą metody jakich w Parlamencie zwykle się nie spotyka."Nikt nie mógł sobie wyobrazić, że premier Kanady i Partia Konserwatywna mogą zniżyć się do takiego poziomu. To najgorsze przekłamanie, jakie widziałem przez lata służby w Parlamencie," powiedział Joe Volpe, poseł liberalny z okręgu Eglinton-Lawrence.

Wstrząśnięty tą ulotką jest także poseł Partii Liberalnej żydowskiego pochodzenia z Montrealu Irwin Cotler, kiedy znalazł ją w swoim okręgu wyborczym Mount Royal. Takie metody walki politycznej nie mają prawa bytu w Kanadzie, powiedział. Cotler, były minister sprawiedliwości w rządzie liberalnym, przypomina, że to ten właśnie rząd w 2002 roku odmówił wsparcia finansowego dla ugrupowań Hamas i Hezbollah, klasyfikując je jako organizacje terrorystyczne.
Anna Głowacka  Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Niedziela, 2009-11-22

Kanada: Powodzie na wyspie Vancouver

Obfite deszcze i wysoka fala morska, która zablokowała odpływy dwóch rzek, wywołały powodzie na wyspie Vancouver, na zachodnim wybrzeżu Kanady. Ewakuowano kilkaset osób.

Władze prowincji Kolumbia Brytyjska przyznały w sobotę pomoc finansową dla mieszkańców North Cowichan i Duncan, miejscowości położonych na północ od Victorii. Według zdjęć lokalnych telewizji woda sięgała na więcej niż metr ponad parter budynków.

W piątek wieczorem ewakuowano około 300 gospodarstw. W sobotę niektórym mieszkańcom już pozwolono wrócić do domów. Pompy, które w nocy zainstalowali strażacy, pozwoliły odciągnąć wodę poza bariery z worków z piaskiem.

Stan pogotowia obowiązywał jeszcze w kilku miejscach w sobotę po południu. Ponadto meteorologowie przewidywali nowe deszcze.
INTERIA.PL/PAP.

Sobota, 2009-11-21

a..

Piątek, 2009-11-20

a..

Czwartek, 2009-11-19

Pandy - super atrakcja w Zoo

Torontońskie Zoo chce kupić dwie pandy z Chin.
Jak podał dziennik "Globe and Mail", ogród zoologiczny jest gotów wydać ponad 80.000 dol. na wysłanie delegacji do Chin.

Pandy cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób odwiedzających ogrody zoologiczne. Według danych jednego z raportów w tej sprawie, dyrekcja Zoo w Toronto szacuje, że para pand w ogrodzie zoologicznym może przyciągnąć dodatkowo 450.000 zwiedzających i przynieść ponad 9 mln dol. dochodu.

Dwie pandy odwiedziły ogród zoologiczny pod koniec lat 1980.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie


Atlantis z kanadyjskimi drzewkami

Wahadłowiec kosmiczny Atlantis został wystrzelony w poniedziałek po południu na swój ostatni rejs w tym roku. Na pokładzie miał 24 sadzonki kanadyjskich drzew.

W czasie 11 dni misji Atlantis przewiezie części zapasowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną na orbicie. Sześciu astronautów na pokładzie statku Atlantis rozładuje 13.600 kg różnego rodzaju części i sprzętu.

W ładunku znajdują się także 24 sadzonki wierzb. Kanadyjski eksperyment ma za zadanie ustalenie roli odgrywanej przez grawitację w formowaniu się różnego rodzaju drewna.

Eksperyment o nazwie APEX-Cambium (Advanced Plant EXperiments on Orbit) jest nadzorowany przez profesora Rodneya Savidge'a z University of New Brunswick i finansowany przez Canadian Space Agency. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie go przeprowadzał kanadyjski astronauta Robert Thirsk.
To ostatni rejs Atlantic w tym roku i pierwszy z sześciu, jakie jeszcze pozostały do wykonania.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228