Polonia Winnipegu
 Numer 118

18 marca 2010      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

INDEX

Powrót..

WIADOMOŚCI Z KANADY

Środa, 2010-03-17

Liberałowie idą w górę

Nowe badanie opinii publicznej sugeruje, że zmienia się nieco układ jeżeli chodzi o poparcie dla głównych partii politycznych.
Sondaż agencji Canadian Press Harris-Decima wykazał remis obu partii na poziomie 32 proc.
NDP cieszy się 15 proc. poparcia, Bloc Quebecois - 10, a Partia Zielonych - 9.
Szef Harris-Decima Allan Gregg mówi, że widać z tego, iż liberałowie zdobywają poparcie w rejonach o dużym znaczeniu strategicznym.
W Quebecu liberałowie stają się federalistyczną alternatywą wobec Bloc Quebecois. Poparcie dla Bloc Quebecois utrzymuje się na poziomie 38 proc., a liberałowie cieszą się poparciem 28 proc. Partia Konserwatywna ma 13 proc. poparcia, NDP - 11, a Partia Zielonych - 8 proc.
W Ontario Partia Liberalna ma przewagę nad torysami po raz pierwszy od września.
W Ontario poparcie dla liberałów deklarowało 40 proc., dla konserwatystów - 35 proc., NDP - 14, a dla Partii Zielonych - 10 proc.
Gregg zauważył też, że Partia Liberalna zdobywa większe niż przedtem poparcie w rejonach pozamiejskich, tzw. 905, które tradycyjnie są okręgami popierającymi torysów.
Liberałowie odzyskują też prowadzenie wśród członków tradycyjnie głosującej na nich grupy - kobiet.
To poważna zmiana na politycznej mapie Kanady, mówi Gregg.
W 2009 roku doszło do dominacji Partii Konserwatywnej w grupach takich jak kobiety czy widoczne mniejszości. Jak widać z tego najnowszego badania opinii publicznej, przewaga ta zniknęła na początku 2010 roku.
Zdaniem Gregga winę za to ponosi Stephen Harper, a przede wszystkim jego szeroko krytykowana decyzja o zawieszeniu prac Parlamentu.
Z drugiej strony, pozytywne recenzje zebrał sposób reagowania rządu na tragedię na Haiti. Nie zrekompensowało to jednak negatywnych notowań premiera w sprawie Parlamentu.
Mimo że ostatni sondaż nie zajmował się specjalnie notowaniami poszczególnych liderów, Gregg uważa, że spadek poparcia dla konserwatystów jest w oczywisty sposób wynikiem bardzo niepopularnej decyzji Harpera. W stosunku do jesieni, poparcie dla Harpera po jego decyzji o zawieszeniu Parlamentu spadło o 14 proc.
W tym samym czasie nie wzrosło jednak poparcie dla lidera Partii Liberalnej Michaela Ignatieffa.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Wtorek, 2010-03-16

Wielka ekspansja Walmartu

Gigant handlowy Walmart poinformował, że ma w planie stworzenie 6 500 miejsc pracy w handlu i przy budowie 35-40 ogromnych sklepów (supercentres), które mają powstać w tym roku w Kanadzie.
Połowa z tych nowych placówek ma być nowymi sklepami, a reszta to wyremontowane istniejące sklepy.
To trend, który rozpoczął się kilka lat temu. Walmart otworzył szereg takich supersklepów w Kanadzie w ciągu ostatnich lat.
Supercentre łączy ze sobą tradycyjny sklep sieci Walmart z szeroką gamą produktów spożywczych, także świeżych.
Walmart chce w ten sposób odciągnąć klientów od supermarketów.
W ten sposób amerykański Walmart wchodzi w ostrą konkurencję z kanadyjskimi firmami Loblaw, Metro i Sobey's, które do swoich sklepów spożywczych zaczęły wprowadzać coraz więcej artykułów niespożywczych, aby sprostać konkurencji ze strony Walmartu.
Zapowiedziane nowe sklepy spowodują, że liczba sklepów Walmartu wzrośnie z 280 do 325.. W tym będzie 124 supercentres.
Walmart zatrudnia w Kanadzie ponad 70.000 pracowników.
Oceniając swoją ekspansję na rynku kanadyjskim, szefowie firmy podkreślają, że typ supercentre działa bardzo dobrze i zamierzają kontynuować ten model.
Plan otwierania tych ogromnych sklepów w zachodniej Kanadzie został już zakończony - teraz czas na wschodnią Kanadę.
Mimo że firma chciałby otwierać sklepy w centralnych rejonach miast, brak na to funduszy i na razie nie przewiduje się zmiany - sklepy będą budowane głównie na przedmieściach.
Supercentres, które mają zwykle powierzchnię ponad 100, a nieraz 200 tysięcy stóp kwadratowych, to poważny element w i tak zaciekłej wojnie konkurencji między sieciami handlowymi.
Reakcją na pojawienie się nowych supersklepów Walmart było obniżenie cen przez firmę Loblaw.
Małgorzata P. Bonikowska Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Poniedziałek, 2010-03-15


Kontrowersyjny przywódca nie żyje

David Ahenakew, kontrowersyjny szef Saskatchewan First Nations, zmarł na raka w wieku 76 lat.
8 lat temu wielki skandal wywołała jego wypowiedź na temat Żydów. Spowodowała ona szereg spraw sądowych.

Przez długie lata Ahenakew był jedną z głównych postaci w polityce dotyczącej ludności rdzennej, piastując kluczowe stanowiska w organizacjach First Nations zarówno w Saskatchewan jak i na szczeblu ogólnokanadyjskim.

W 2002 roku szacunek, jakim powszechnie cieszył się Ahenakew, nagle się skończył.

W grudniu tego roku, na zebraniu liderów ludności rdzennej w Saskatoon, poświęconemu służbie zdrowia, Ahenakew wygłosił przemówienie, w którym zawarł szereg antysemickich opinii, m.in. to, że Żydzi rozpoczęli II wojnę światową.

Potem powtórzył te same opinie w rozmowie z reporterem i w ten sposób stały się one głośne na całą Kanadę.

Ahenakew został oskarżony o promowanie nienawiści. Pozbawiono go Orderu Kanady.

Ahenakew stał się obiektem krytyki i centralnym punktem debat o rasizmie i wolności słowa.

Po drugiej rozprawie Ahenakew został uniewinniony.

Ahenakew urodził się i wychował w rezerwacie Ahtahkakoop First Nation, na północ od Prince Albert w Saskatchewan.

W latach 1951-1967 służył w wojsku, w tym przez pewien czas w Korei.

Po wyjściu z wojska Ahenakew zaangażował się w politykę i w 1968 roku został wybrany prezydentem Federation of Saskatchewan Indians.

W 1969 roku zdobył sławę jako główny oponent forsowanej przez rząd idei asymilacji Indian i Metysów.

Później wybrano go na szefa National Indian Brotherhood, organizacji, która przeistoczyła się w Assembly of First Nations.
Joanna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Niedziela, 2010-03-14

Dramat w Górach Skalistych - lawina spadła na 200 osób

Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć, gdy w sobotę lawina spadła na około 200 uczestników i widzów amatorskich zawodów kierowców skuterów śnieżnych w pobliżu miasta Revelstoke w kanadyjskich Górach Skalistych - poinformowała miejscowa policja.

Wypadek nastąpił w sobotę około godziny 15.30 czasu lokalnego w masywie Boulder Mountain. Do akcji ratunkowej ściągnięto ekipy z Kolumbii Brytyjskiej i z Calgary, wyposażone w śmigłowce i psy tropiące.

Według policji, dokładnej liczby zaginionych jeszcze nie ustalono. Spośród kilkunastu rannych, czterech poważniej poszkodowanych przetransportowano do większych szpitali.

Revelstoke leży w prowincji Kolumbia Brytyjska, około 300 kilometrów na zachód od Calgary i około 400 kilometrów na północny wschód od Vancouveru.

- To była nieusankcjonowana, niezorganizowana impreza. Policja stara się ustalić, kto tam był i kto mógł zaginąć - powiedział burmistrz Revelstoke David Raven. Dodał, iż w regionie od trzech tygodni obowiązuje alarm lawinowy, a w nocy przed zawodami spadł świeży śnieg.
(PAP)

Piątek, 2010-03-12

Krytyka podróży ministra

Minister finansów Jim Flaherty stał się obiektem ostrej krytyki za lot rządowym samolotem, którym poleciał do London w ubiegły piątek.


Do Ottawy wrócił samolotem kursowym, ale lot do London samolotem Cessna Citation w obie strony kosztował 3.100 dol.

Lot kursowym samolotem w obie strony między Ottawą a London kosztuje 800 dol.

Przedstawiciele ministra podkreślają, że nie było możliwości użycia drogi kursowej z powodu ograniczeń czasowych.

Lider opozycji Michael Ignatieff zwraca uwagę na hipokryzję rządu, który zaleca oszczędności i ograniczanie wydatków, a sam wydaje pieniądze podatnika bez potrzeby.
Joanna Wójcik Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Koniec rekordowo ciepłej zimy!

Environment Canada obwieściła, że to już koniec zimy. Jak podają meteorolodzy, tegoroczna zima jest najcieplejsza i najbardziej sucha od ponad 60 lat.
Przeciętna temperatura tej zimy wynosiła o 4 stopnie więcej niż zwykle w tym sezonie w Kanadzie.
Poprzedni rekord najcieplejszej zimy - kiedy było o 3,9 stopnia cieplej niż zwykle - padł w 2005-2006 roku.
Tegoroczna zima jest także wyjątkowo sucha - opady śniegu były o 22 proc. mniejsze niż co roku od kiedy dostępne są dane.
Dane statystyczne gromadzone są od 1963 roku.
Anna Głowacka Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie

Czwartek, 2010-03-11

ALE 10 TYS. DOLARÓW PRZEPADŁO
Najsłynniejszy kij świata odnaleziony


Cała Kanada szukała kija i rękawic, którymi Sidney Crosby zapewnił "Klonowym Liściom" złoty medal igrzysk w Vancouver. Zguba się znalazła, ale nagrody pieniężnej nie dostanie nikt.
Po zdobyciu gola w dogrywce meczu z USA, przesądzającym o zwycięstwie i złotym medalu, Sidney Crosby tak się cieszył, że z radości rzucił w trybuny kij i rękawice. Indywidualny sponsor Kanadyjczyka zreflektował się i chciał odzyskać historyczne już pamiątki. Oferował 10 tys. dolarów

Kolega miał je w torbie

Nagroda jednak nie będzie potrzebna. Kij został zlokalizowany w Toronto jako część bagażu przeznaczonego do wysyłki do Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, mieszczącej się w Sankt Petersburgu. Gdy odnaleziono "zgubę" zrobiono zdjęcie i wysłano do Crosby'ego, który potwierdził, że jest to jego kij.

Rękawica z kolei wylądowała w torbie jego kolegi z drużyny Patrice'a Bergerona, obok którego siedział w szatni. W jaki sposób? Nie wiadomo, ale przynajmniej kochający hokej Kanadyjczycy mają dalej czym żyć...
(TVN 24)

Kanada: posłowie jedzą mięso fok, by walczyć z unijnym zakazem

Kanadyjscy posłowie jedli focze mięso w parlamentarnej stołówce. Jest to gest poparcia łowców fok, którzy walczą z unijnym ustawodawstwem.

Celine Hervieux-Payette, senator, powiedziała, że środowy posiłek ma pokazać poparcie polityków dla myśliwych. - Wszystkie partie polityczne będą mogły pokazać społeczności międzynarodowej solidarność kanadyjskiego parlamentu z tymi, którzy zarabiają na życie łowiąc foki - powiedziała posłanka.

W Unii Europejskiej od lipca 2009 roku obowiązuje zakaz sprowadzania mięsa i skór fok. Zakaz został wprowadzony, ponieważ polowania są uważane za wyjątkowo okrutne. Foki są uderzane w głowę ostrym narzędziem lub zabijane strzałem. Podczas łowów, które mają miejsce pomiędzy listopadem a majem, ginie około 338 tysięcy zwierząt.

Myśliwi, popierani przez kanadyjski rząd, argumentują, że zwierzęta są zabijane w sposób humanitarny, a obrót produktami zapewnia dochód mieszkańcom odizolowanych obszarów. W łowach bierze udział 6 tys. Kanadyjczyków. 25% skór i mięsa jest skierowane do krajów Unii Europejskiej.

W ubiegłym miesiącu myśliwi zaoferowali wspólny posiłek z mięsa fok ministrom krajów G7, którzy spotkali się w Iqaluit, 200 kilometrów od koła arktycznego. Propozycja wywołała powszechne oburzenie.
(ps, AFP, Gazeta.pl)

 

INDEX

Powrót..


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228