Polonia Winnipegu
 Numer 58

             22 stycznia, 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Poza gniazdem. Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku. Książka prof. Marii Anny Jarochowskiej.

INDEX

POZA  GNIAZDEM. WIZERUNKI  EMIGRANTKI  POLSKIEJ  W  KANADZIE  W  XX  WIEKU


CZĘŚĆ DRUGA : W pojedynkę

ROZDZIAŁ V Wartości stare i nowe

Rozmawiałam ze znajomą Polką w vancouverskim sklepie spożywczym. Do Kanady przyjechała ona wraz z rodziną na fali "solidarnościowej emigracji". Opowiadała mi o swoich przyjaciołach, którzy przed wyjazdem z Polski uprzedzali ją o innym sposobie wychowywania dzieci aniżeli był jej znany w Starym Kraju. Mówiła ...Mnie wychowywano w dyscyplinie. Jeśli nie posłuchałam ojca obrywałam za to lanie. I ja tak samo wychowywałam moich synów, a tu nagle mówią mi przyjaciele, że w Kanadzie dzieci bić nie wolno. Kiedy przyjeżdżaliśmy do Vancouveru, to ten najstarszy właśnie wchodził w głupi wiek teenagerów, a dwaj młodsi, jak papugi powtarzali wszystko co on robił. Podobno w szkołach jak się dowiedzą że się dzieci w domu wychowuje w dyscyplinie, to wzywają na rozmowy. Więc się bardzo niepokoiłam. Ale mam dobre dzieci. Nawet teraz, kiedy synowie już dorośli, a zrobią coś co mi się nie podoba, to też im przyłożę i nic mi nie odpowiedzą. Ale coraz rzadziej, przecież niedługo będą się żenili... Zapytałam ją znienacka: a jak wnuki przyjdą, też je będzie Pani bijała? moja znajoma roześmiała się - o nie, to będą przecież kanadyjskie dzieci, zresztą to będą moje wnuki. W taki oto sposób moja znajoma znalazła receptę na pogodzenie starych i nowych wartości zastosowanych do wychowywania dzieci.

Systemy wartości jednego i drugiego kraju obejmują znacznie więcej dziedzin naszego codziennego życia. Na pytanie postawione w ankiecie z lat 1998/99 jakie cechy respondentka przejęła z kultury kanadyjskiej na pierwszym miejscu znalazła się tolerancyjność Wymieniły ją aż 23 respondentki na ogólną liczbę 33 wypełnionych ankiet. Niektóre respondentki skorzystały z okazji żeby dodać, że przez lata emigracji stały się bardziej tolerancyjne, inne natomiast dodawały, że tolerancyjność jest cechą ogólnoludzką, a nie tylko kanadyjską. Jedna respondentka napisała, że w Kanadzie tolerancyjność jest doprowadzona do granicy, gdzie nie wiadomo czy to tolerancyjność czy zobojętnienie[197]

Drugą z kolei cechą najczęściej, bo 18 razy wymienianą przez respondentki była życzliwość wobec obcych. Tolerancyjność i życzliwość dla obcych - te dwie cechy rzucają się w oczy, myślę, że miałam je też w Polsce, ale może tu zdałam sobie z nich sprawę.[198] Respondentka o symbolu 0 uzupełniła swoją ankietę komentarzem że ... życzliwość dla obcych - to jest w USA, w Kanadzie raczej ludzie są sobie obojętni [199] jeszcze inną opinię ma respondentka o symbolu P, która stwierdziła, że lubi środowisko kanadyjskie bo ...po pierwsze jest stosunkowo duża tolerancyjność wobec obcych, po drugie że programowo nie wtrącają się w życie innych, po trzecie za szanowanie odrębności u innych ludzi, po czwarte za praktyczne stosowanie zasady równości między ludźmi, po piąte za współczucie i solidarność z innymi narodami, po szóste za brak nadmiernie rozwiniętej dumy narodowej.[200] Dyskrecja z jaką Kanadyjczycy odnoszą się do własnej dumy narodowej bywa doceniana przez niektórych przybyszów przyzwyczajonych przez reżym komunistyczny w Starym Kraju do nadużywania wielkich słów przy byle okazji.

Mimo podkreślania przez większość respondentek tolerancyjności i życzliwości dla obcych jako cech typowych dla Kanadyjczyków przy pytaniu o zawieranie przyjaźni respondentki odpowiadają, że albo przyjaźnią się tylko z grupą Polaków, którzy przybyli do Kanady równocześnie z nimi, albo że przyjaźnie kanadyjskie są bardziej powierzchowne i dają mniej podtrzymania emocjonalnego.[201] I tu znowu obowiązująca w kulturze kanadyjskiej uprzejmość wobec obcych nazywana jest "powierzchowną przyjaźnią" przez imigrantów czujących swoje osamotnienie.

Na pytanie mini-ankiety czy respondentka jest zainteresowana losami Kanady otrzymałam w większości odpowiedzi pozytywne. Przyczyny zainteresowania podawane przez respondentki są różne. Respondentka B, która w Kanadzie przeżyła 56 lat pisze mam własne zdanie o ważnych sprawach Kanady. Martwi mnie upadek moralności ( !) i bezmyślność osób na kierowniczych stanowiskach [202] Respondentka D pisze konkretnie ...jestem federalistką i pragnę zjednoczonej Kanady w ramach tej samej oświeconej konstytucji[203] Jeszcze inaczej odpowiedziała respondentka o symbolu T : W rozmowach ze znajomymi wśród Polonii Montrealu jestem jedną z nielicznych osób, które mają sympatię do Quebeków i które rozumieją (chociaż osobiście nie popieram) ich dążenia do suwerenności. Moje poglądy są bardzo niepopularne wśród Polonii, moje porównania Quebeku do Polski pod zaborami powodują zgrzytanie zębów moich interlokutorów[204] Respondentka U napisała natomiast Ponieważ mieszkamy w Quebecu więc oczywiście ( może nie jest to tak oczywiste) bardziej interesuję się co dalej będzie, niż inni ludzie, którzy mieszkają w innych spokojniejszych prowincjach. Poprostu chciałabym aby Kanada się nie podzieliła.[205] A respondentka o symbolu ZD napisała po prostu : Chciałabym by Kanada została taka jaka jest : liberalna, demokratyczna, tolerancyjna.[206] W sumie na 33 odpowiedzi na mini-ankietę 28 respondentek, czyli prawie 85% odpowiedziało, że są zainteresowane losami Kanady, a 10 respondentek czyli prawie 1/3 napisało, że są aktywne w organizacjach kanadyjskich, politycznych albo społecznych od ogólnokrajowych i prowincjonalnych aż do lokalnych.

Jak widać na przykładzie tych kilku odpowiedzi proces odchodzenia od starych wartości i zainteresowania się Nowym Krajem jest zróżnicowany. Niektóre imigrantki próbują znaleźć swoiste rozwiązania , jak na przykład moja znajoma ze sklepu spożywczego, inne bardzo jasno rozumieją w jakim kraju się znalazły i czego chcą od przyszłości w nim - jak większość respondentek. Wreszcie jeszcze inne są gotowe brać udział w budowaniu wspólnej przyszłości. Zdarzy się że różnice w szybkości akceptowania nowego systemu wartości powodują konflikty w grupach lub nawet w rodzinach, dzieląc małżonków lub rodziców i dzieci, które już wchłonęły kanadyjski system wartości

 

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228