Polonia Winnipegu
 Numer 65

            12 marca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Poza gniazdem. Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku. Książka prof. Marii Anny Jarochowskiej.

INDEX

POZA  GNIAZDEM. WIZERUNKI  EMIGRANTKI  POLSKIEJ  W  KANADZIE  W  XX  WIEKU

CZĘŚĆ TRZECIA : W organizacji

Rozdział VI  Ogniwo nr 8 - Ottawa

"Ogniwo nr 8 Federacji Polek w Kanadzie powstało 11 września 1964 roku, gdy przyjechała do Ottawy dr. Krystyna Zurowska, członek Zarządu Głównego Federacji i zwróciła się do Ewy Konopackiej z sugestią założenia go w Ottawie. Początkowo były tylko cztery członkinie : Ewa Konopacka, Weronika Ramik, Regina Forester i Józefa Czerwińska. Nie było zarządu, tylko wspólne plany, decyzje i praca. Dopiero jak doszło więcej członkiń powstał zarząd."[260] W taki to mało formalny sposób zawiązało się w Ottawie ósme z kolei Ogniwo FPwK. W podobny zresztą sposób zawiązywały się i inne Ogniwa Federacji, ponieważ zwykle kobiety chętne do pracy społecznej miały własne obowiązki domowe, a przy tym często i małe dzieci, więc przeważnie, aby pogodzić swoje chęci współpracy na rzecz Polonii z prozaicznymi zajęciami domowymi, zebrania odbywały w prywatnych mieszkaniach lub domach członkiń.

Członkinie założycielki Ogniwa nr 8 w jednym z pierwszych swoich planów zdecydowały, o udziale w pracach KPK a także w kobiecych organizacjach kanadyjskich. Współpracę z Ottawa Council of Women nawiązały niemal natychmiast i już od 1965 roku miały tam swoją stałą delegatkę. Ponadto Teresa Miszkiel i Regina Forester były przez pewien czas wice- przewodniczącymi Council of Women, a Wera Ramik i Elżbieta Kołodziej pełniły w tej organizacji różne ważne funkcje.

Oprócz tego Ogniwo Ottawa zostało członkiem Citizenship Council i od tej chwili do obowiązków jego członkiń należy do dziś, gdy przychodzi jego kolei, podejmować nowych obywateli Kanady podwieczorkiem i serdecznym słowem. Dzięki kontaktom Ogniwa z Citizen's Committee członkinie Ogniwa wspierały wysiłki tego Komitetu Obywatelskiego w udzielaniu pomocy i mieszkania rodzinom polskim, które właśnie przybyły do Kanady. W latach 80-tych, po-solidarnościowych, była to bardzo intensywna praca. Korzystając z faktu że Ogniwo nr 8 znajduje się w stolicy Kanady, w okresie stanu wojennego w Polsce, Federacja, a szczególnie jej dwie członkinie Mirosława Gawalewicz i Ludwika Rzepecka organizowały protestacyjne pochody w stolicy.

Fala uciekinierów, która następnie przybyła do Kanady była także wspomagana przez FPwK, która włączyła do prac KPK i SPK sponsorujących uciekinierów w tymczasowych obozach europejskich. Ogniwo nr 8 sponsorowało matkę z córką, którym następnie znalazło mieszkanie, pracę i udzielało początkowo pomocy finansowej. W roku 1991 Mirosława Gawalewicz za swoja pracę społeczną odznaczona została Orderem Kanady

Innym kierunkiem działalności Ogniwa było organizowanie odczytów o Polsce , otwartych dla całej społeczności ottwaskiej. Czasami połączone one były z wystawami eksponatów polskich lub mini-bazarami w których sporo miejsca zajmowała sztuka ludowa i eksponaty artystyczne polskie.

W roku 1975 sukcesem Ogniwa było wprowadzenie języka polskiego jako credit cours w niektórych szkołach kanadyjskich w Ottawie. Odznaczyły się w tych pracach Józefa Król, Danuta Krzaniak i Natalia Jeffreys. Józefa Król była następnie przez wiele lat akredytowaną wykładowczynią języka polskiego na poziomie klasy 10tej i 11tej.

Jeszcze innym kierunkiem wiązania Polonii ottawskiej ze społeczeństwem kanadyjskim była organizacja koncertów i spektakli teatralnych, które już od początku lat 70tych otwarte były dla publiczności w Ottawie. Szczególnie Jadwiga Domańska przyczyniła się do ożywienia teatru polskiego, kładąc wielki nacisk na wysoki poziom wystawianych sztuk. Ona także organizowała szereg sztuk teatralnych specjalnie przeznaczonych dla młodzieży polonijnej. Bardzo zainteresowana harcerstwem polskim przygotowała słuchowisko "Wczoraj i Dzisiaj Harcerstwa Polskiego" oraz przyjęcie półtora tysięcznej grupy harcerzy w czasie ich wycieczki do Ottawy. Za zasługi Jadwiga Domańska otrzymała odznaczenia Polonia Restituta, Order Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż SPK oraz Złotą Odznakę KPK.

Na polu organizowania koncertów zasłużyła się bardzo Ewa Zadarnowska, przewodnicząca FPwK od roku 1994. Dzięki niej w siedmiu latach Ogniwo Ottawa zorganizowało 13 koncertów i spektakli muzyczno-poetyckich. W roku 2002 Ewa Zadarnowska została odznaczona Srebrną Odznaką Honorową KPK w uznaniu wybitnych zasług dla dobra Polonii Kanadyjskiej .[261] W organizowaniu koncertów bierze również udział Barbara Wośniak. Od lat FPwK w Ottawie organizuje Konkursy Recytatorkie Poezji dla dzieci i młodzieży polonijnej, cieszące się wielkim poparciem wśród całek Polonii Ottawskiej. W przygotowaniu ich brała udział grupa członkiń FPwK : Halina Celińska, Barbara Deminet, Hanna Kiełczewska, Lois Raczkowski, Barbara Wośniak. Konkursy te są dużym wydarzeniem zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Dzieci otrzymują dyplomy i nagrody, a oprócz tego wszyscy uczestnicy otrzymują słowniki jęz. Polskiego. Pierwsze miejsca upoważniają do dalszych konkurów . Dla wszystkich dzieci jest też przygotowany poczęstunek

W komitetach organizacyjnych imprez kulturalnych, które odbywały się najczęściej w National Library pracowały Bronisława Nawrot, Barbara Wośniak, Czesława Kwiatkowska i Halina Celińska. Było to możliwe, ponieważ Ogniwo nr 8 jest członkiem Friends of the National Library, płaci coroczną składkę, a także bierze udział w zbieraniu, wycenianiu i corocznej sprzedaży książek.

W wielu imprezach i planach FPwK w Ottawie działały także Wanda Garlicka, która w następnej kadencji nowego stulecia została wice-przewodniczącą, Danuta Senkowska, późniejszy skarbnik Ogniwa, Ruta Rappak - późniejsza sekretarka korespondencyjna Ogniwa nr 8

Ponadto, wśród innych działań Ogniwo Ottawa ufundowało skromne stypendium dla studenta na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu Ottawskiego, które jest wypłacane od 1975 roku.

Dla uzyskania funduszy potrzebnych na te imprezy oraz na pomoc ofiarom różnych kataklizmów jak trzęsienia ziemi w Gwatemali, powodzie w Polsce i Kanadzie członkinie FPwK w Ottawie organizują często imprezy rozrywkowe takie jak bale, "Andrzejki", "Wieczory brydżowe", sprzedaż wypieków, sprzedaż książek, biletów na koncerty itp.

Za swoją działalność społeczną na niwie misyjnej, ( poza działalnością w FPwK) Zofia Zawidzka otrzymała Krzyż Papieski "Pro Ecclesiam et Pontifice". Ponadto 12 członkiń FPwK zostało odznaczonych odznaką "Trillium" przez Ontaryjskie Ministerstwo Obywatelstwa i Kultury a 17 pań w Ottawie otrzymało Ontario Volunteer Service Awards.[262] . Wszystkie organizacje polonijne Okręgu Stołecznego oraz Ambasda RP ufundowały nagrody na ten konkurs.

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228