Polonia Winnipegu
 Numer 66

            19 marca 2009      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Poza gniazdem. Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku. Książka prof. Marii Anny Jarochowskiej.

INDEX

POZA  GNIAZDEM. WIZERUNKI  EMIGRANTKI  POLSKIEJ  W  KANADZIE  W  XX  WIEKU

CZĘŚĆ TRZECIA : W organizacji

Rozdział VI   Ogniwo nr. 7 - Winnipeg


Winnipeg przez dziesiątki lat było najważniejszym miastem Kanady zachodniej. Położone u spływu rzeki Czerwonej i Assiniboine przez długie lata XIXgo i XXgo wieku było niepisaną stolicą prerii i borów zachodniej części kontynentu północno-amerykańskiego, z której w końcu XIX i na początku XX-go wieku wykrojono 3 Prowincje preriowe oraz Północno Zachodnie Terytoria.
Początkowa kolonia Szkotów, położona nad brzegami rzeki Czerwonej - Red River, w sąsiedztwie dwu fortów krwawo rywalizujących ze sobą kompanii skupu skór - angielskiej Hudson Bay Company i szkocko- francuskiej North -West Company znajdowała się na skrzyżowaniu szlaków wodnych - kanadyjskiego ze wschodu na zachód i kanadyjsko amerykańskiego z północy na południe i szybko połączyła sią z francusko języcznym osiedlem St. Boniface. W powstałym tak Winnipegu założono centrum Royal Canadian Mounted Police, opisywanej w powieściach Królewskiej Konnej Policji - jedynego, wówczas organu porządku i początków administracji federalnej na zachód od Ontario. Prawie do końca XIXgo wieku, a dokładnie do roku 1885, miejscowość Winnipeg było końcową stacją kolei , która wyjeżdżała z Ottawy lub Toronto i większość drogi przebywała po terytorium amerykańskim, ponieważ bory i skały Płyty Kanadyjskiej w północno-zachodnim Ontario były nieprzejezdne. W 1881 roku ruszyła jednak budowa pierwszej kanadyjskiej transkontynentalnej linii kolejowej CPR (Canadian Pacific Railway), która w ciągu kilku lat połączyła zaludnioną Kanadę wschodnią z brzegami Pacyfiku. Przedsięwzięcie w które wierzyła tylko mała grupka ludzi związanych z Syndykatem ( jak wówczas nazywano kompanię CPR) zostało zakończone sukcesem w ciągu tylko 4 lat dzięki nieprawdopodobnym wysiłkom finansowym, organizacyjnym i ludzkim.

Odtąd Winnipeg rósł i rozwijał się razem z rozwojem kolejnictwa, które skolei służyło rozwojowi osadnictwa na preriach. Wśród osadników przybywających w XIXtym wieku początkowo dominowali Szkoci i Anglicy, ale ponieważ ciągle było ich mało, więc jeszcze w latach 80-tych XIX-go wieku ogłoszenia zachęcające do osiedlenia się na preriach kanadyjskich pojawiały się licznie i w Europie kontynentalnej. Mapy i ulotki zachęcające do emigracji na prerie kanadyjskie przetłumaczone na 9 języków, w tym niemiecki były rozprowadzane po krajach europejskich przez tysiące agencji imigracyjnych kompanii CPR.[263] Stąd zapewne pierwsi osadnicy polscy przybyli do Manitoby na przełomie dwu wieków, byli rejestrowani albo jako Galicians albo jako Niemcy. Osiedla ich, przeważnie w południowej i zachodniej Manitobie rozwijały się wzdłuż lokalnych linii kolejowych.

Budując tory kolejowe CPR równocześnie zakładało plany nowych miast i miasteczek w których miały się znaleźć stacje kolei, jej składy i warsztaty naprawcze. Wokoło tych terenów wyrastały zazwyczaj namioty przyszłych mieszkańców tych miast, a dalej w ich sąsiedztwie osadnicy zaczynali budować swoje farmy. W sumie CPR na przestrzeni pomiędzy Red River (Rzeką Czerwoną) w Manitobie i Górami Skalistymi założyła 600 nowych miast lub osad, zawsze związanych z przystankami kolejowymi.

W początkach XX wieku gwałtownie rosnąca ludność Winnipegu, wzrost znaczenia tego miasta jako ośrodka podstawowej produkcji na potrzeby osadników, napływ nowych osadników przeważnie z Europy kontynentalnej oraz rosnący dobrobyt miasta zmieniły jego poprzedni charakter. Miasto, które jeszcze w XIX wieku znane było ze swojej życzliwości wobec napływających różnoetnicznych pionierów, w początkach XXgo zmieniło się w konglomerat wrogich sobie grup etnicznych podporządkowanych bogatej angielsko języcznej elicie[264]. Dzięki temu bardzo wcześnie, bo już od początku XX wieku zaczęły w nim powstawać i rozwijać się organizacje rozmaitych grup etnicznych broniących się przez wszech ogarniającą dyskryminacją i rasizmem. W ruchach związkowych brali również udział Galicians, wśród których byli i Polacy, znajdujący się na dolnych szczeblach drabiny społecznej, blisko "Indian". Drobni sklepikarze i przedsiębiorcy, a w większości siła robocza słabo, albo wcale niewykwalifikowana uważana była przez lokalną ludność za raczej niepewną ze względu na "wybuchowy charakter oraz częste pijaństwo Polaków".Oprócz stereotypowania i dyskryminacji stosowany był także wielki wyzysk Znane były ogłoszenia z adnotacją Poles and Irish need not apply for jobs here[265]

W obronie przed trzema "plagami imigrantów" (rasizmem, dyskryminacją i wyzyskiem) tworzono lokalne organizacje. Polakom te organizacje powiązane z religią katolicką pomagały także zachowywać dumę narodową i własne tradycje wyniesione z Polski. Najstarsza z nich, Bractwo św. Ducha, obchodziła w roku 2002 swoją 100 rocznicę , niewiele młodszym jest Towarzystwo Sokół, któremu w roku 2003 przypadła 96 rocznica istnienia, a Towarzystwo Jana Kantego ma już 87 -mio letnią tradycję. W sumie w Winnipegu z przed II wojny światowej było ponad 15 różnych organizacji polonijnych służących swoim członkom w trudnych latach pierwszej połowy XXgo wieku bieżącą pomocą oraz identyfikacją narodową. Wcześnie, także w Winnipegu, który do II wojny światowej uważany był za centrum Polonii kanadyjskiej, pojawiły się pierwsze polskojęzyczne pisma. Pierwszym była Gazeta Katolicka, założona jeszcze w roku 1908tym, następnie doszedł do niej Czas ( od 1914 roku) , a potem Głos Pracy. Reprezentowały one 3 charakterystyczne ideologie: katolicką, sekularyzującą i komunizującą , dominujące w ówczesnym życiu Polonii winnipegowskiej.

Wszystkie winnipegowskie organizacje polonijne tamtych czasów tworzone były przez mężczyzn i członkostwo ich zarezerwowane było tylko dla mężczyzn. Kobiety wzywano do pomocy dopiero wtedy, gdy podczas spotkań chodziło o przygotowanie posiłków i przyjęć.

Polki zaczęły myśleć własnej organizacji dopiero po II wojnie światowej około lat 60-tych , kiedy do Manitoby napłynęła fala imigrantek z demobilu i DiPiski z różnych części świata. Wtedy Mary Panaro założyła International Centre jako ośrodek w którym nowo przybywający otrzymywali pomoc i poradę. Mary Panaro, jest jedną z wybijających się postaci Polek w Winnipegu nie tylko dzięki swojej działalności wśród rodaków, ale także dlatego, że przełamała pomocniczą pozycję kobiet w organizacjach polonijnych winnipegowskich i dała wielki impuls początkowi samodzielnej działalności organizacyjnej kobiet. Ona też podjęła inicjatywę Jadwigi Dobruckiej z Toronto proponującą utworzenie Federacji Polek w Kanadzie - Ogniwo Nr 7 - Winnipeg. Pod wpływem obu działaczek niewielka grupka kobiet z wojennej i powojennej fali imigracyjnej: Janina Popkiewicz, Emilia Jarmasz , Teofila Bibik i Genowefa Kuzia zawiązały w 1964 roku Ogniwo Nr 7 - Winnipeg Federacji Polek w Kanadzie Prezesem Ogniwa nr 7 na długie lata została Maria Panaro. Za pracę społeczną Mary Panaro otrzymała dwa odznaczenia Order of Bufallo i Order of Canada[266]. Do FPwK Ogniwo nr. 7 -Winnipeg dołączyły następnie Adela Kołodka, Aleksandra Leczyńska, Eugenia Ekiel, Loda Ożóg i Danuta Wołkiewicz Cele tej organizacji były odrazu sprecyzowane. Chodziło przede wszystkim o pomoc społeczeństwu polskiemu przez zbiórkę pieniędzy oraz leków, które wysyłano do Polski przez Caritas i polską hierarchię kościelną.

Idea pomocy społeczeństwu polskiemu przez długie lata była w Ogniwie nr 7 -Winnipeg traktowana z wielką powagą tym bardziej , że prezes FPwK Lidia Rakowska oraz Eugenia Kuzia znalazły pewne źródła dochodu, gdy dzięki porozumieniu z innymi grupami etnicznymi zaczęły uczestniczyć w organizowaniu w Winnipegu gier bingo. Dochód z "polskiego dnia bingo" należał do FPwK. A był to czas, kiedy bingo było dla Winnipegowczyków wielką cotygodniową namiętnością uruchamianą przy lada okazji przez organizacje i instytucje , nie wyłączając kościołów najrozmaitszych denominacji. Nic więc dziwnego, że Ogniwo nr. 7 z dochodów z bingo potrafiło uzyskać od 30 do 50 tysięcy dolarów rocznie[267]. Dzięki tej "zamożności" członkinie FPwK w Winnipegu w latach 70-tych mogły nie tylko wspomagać ubogich w Polsce, ale rozszerzyć cele swej organizacji. FPwK w Winnipegu szczodrze wspomagając Studencki Fundusz Victora Turka i Komitet Pomocy Polskim Uchodźcom. FPwK wzięła też poważny udział w ufundowaniu Museum Eksponatów Pionierów Polskich w Manitobie, począwszy od pomocy finasowej przy zakupie budynku przeznaczonego na to Muzeum, aż po zbiórkę, opracowanie i przygotowanie eksponatów dokumentujących przedwojenne osadnictwo Polaków w Manitobie oraz imigrację powojenną. Brały w tym udział także kobiety z później powstałego Towarzystwa im. Emilii Plater. Muzeum znajduje się w północnej części Winnipegu, zwanej North End w pobliżu Domu Polskiego i SPK Koła 13 , od lat pięćdziesiątych stanowiących centrum polskiego życia organizacyjnego w tym mieście.

Obecna prezes Ogniwa nr. 7 Zofia de Witt jest długoletnią społecznicą pracującą zarówno w polskich jak i w kanadyjskich organizacjach. Była przez 10 lat prezesem KPK Okręg Manitoba, przez 3 lata była prezesem Funduszu Milenium w Toronto przez 2 lata przewodniczącą Rady KPK, przewodniczącą Youth and Education Standing Committee of Manitoba Intercultural Council, oraz skarbnikiem Manitoba Pro Canada Committee, także przewodniczącą Holy Ghost Fraternal Aid Society Centennial Committee. Obecnie zaś kontynuując przewodniczenie w niektórych wymienionych powyżej organizacjach zajmuje stanowisko prezesa w FPwK nr. 7, wice-przewodniczącej Manitoba Ethnocultural Advisory and Advocacy Council, jest członkiem Zarządu KPK w Manitobie i przewodniczy Komisji Spraw Spornych przy Zarządzie Głównym KPK, jest nawet członkiem zarządu Winnipeg Chinese Cultural and Community Centre. Jej orientacja w polityce, zalety osobiste i zmysł organizacyjny wielokrotnie przyczyniły się do tego iż powoływano ją do przewodniczenia posiedzeniom, uczestniczenia w dyskusjach oraz w walnych zjazdach[268] Za ...największe osiągnięcie Zofii de Witt można uznać utworzenie Polish Studies Fund na Uniwersytecie Manitoby. Dla zagwarantowania możliwości studiowania języka polskiego, literatury i historii Zofia de Witt nie tylko wystąpiła z inicjatywą zebrania niezbędnych na ten cel funduszy ale i przez 5 lat kierowała ich zbiórką. Obecna wysokość funduszu to ponad 275 tysięcy dolarów.[269]

. W latach 80-tych sukcesy finansowe różnych grup etnicznych spowodowane organizowaniem gier w bingo były tak poważne, że stały się przedmiotem uwagi rządu prowincjonalnego, który sam przejął prawo do organizowania tych gier, pozbawiając tym samym wiele różnych organizacji etnicznych, w tym także i FPwK dochodów, na które przywykły już liczyć .

Kiedy w obozach przejściowych w Austrii, Włoszech i Niemczech znalazło się bardzo wielu Polaków, którzy uciekli z Polski w związku ze stanem wojennym i nie mieli żadnych sponsorów na Zachodzie, Lidia Rakowska, ówczesna przewodnicząca FPwK Ogniwo Nr. 7 - Winnipeg zaangażowała całą organizację w pomoc przy szukaniu pracy i osiedlaniu Polaków, którzy przybywali wówczas do Manitoby.Członkinie FPwK wykonywały wtedy najrozmaitsze prace związane z pomocą nowo przybyłym, tak w poszukiwaniu i meblowaniu mieszkań jak udzielaniu porad odnośnie życia w Manitobie lub towarzyszeniu w charakterze tłumaczek w urzędach itp.

Po ustąpieniu L. Rakowskiej ze stanowiska prezeski FPwK zostały na to stanowisko wybrane kolejno Emilia Jarmosz, Danuta Rymarczuk, Wiesława Krajewska oraz Zofia de Witt, która właśnie ukończyła swoją kadencję w Kongresie Polonii Kanadyjskiej Oddziału w Winnipegu. Za jej kadencji FPwK nie miało już ogromnych dochodów z bingo. Mimo to Federacja włączała się w przeprowadzanie zbiórek na polską szkołę dla dzieci i konkurs młodych talentów oraz na organizowanie jasełek w Polskim Domu Seniorów . W przygotowaniu powtarzających się Konkursów Recytatorskich Poezji Polskiej oraz w ich komisji sędziowskiej zasiadały Zofia de Witt, J. Senkałowska, M. Szymańska, B. Malkiewicz i A. Wojewnik

Powoli jednak zainteresowanie pracą społeczną wśród imigrantek młodszych wiekiem i stażem w Kanadzie zaczęło maleć. W miarę upływu lat i wymierania starszego pokolenia członkiń założycielek liczba nowych członkiń malała. Stąd z początkowej liczby 45 kobiet pracujących w FPwK, w latach 80-tych pozostało tylko 15. Z nowej "solidarnościowej" fali imigrantek do bezpłatnej pracy społecznej w FPwK zgłosiły się tylko dwie kobiety. Wreszcie wskutek braku nowych członkiń Ogniwo FPwK Nr. 7 - Winnipeg musiało w latch 90-tych na jakiś czas zawiesić swoje istnienie. Dziś jego przewodnicząca, Zofia de Witt dostrzega nowe formy zainteresowania spuścizną polskości wśród młodych członków Polonii winnipegowskiej. Podkreśla ona, że drugie i trzecie pokolenie imigranckie zaczyna coraz częściej interesować się swoimi korzeniami i poszukiwać informacji na temat wkładu kulturalnego swoich rodziców i dziadków w kulturę Manitoby. Jej zdaniem, dzisiaj młode pokolenia dzieci i wnuków imigrantów, już jako Kanadyjczycy z urodzenia i poczucia narodowego, szukają informacji o kulturze i historii swoich przodków i ich krajów i uważają je jako słusznie należący im się rodzinny spadek. Dlatego można się spodziewać, że organizacje polonijne będą ulegały zmianom odpowiednim do nowych dziedzin zainteresowań ich członków. Zofia de Witt uważa, że im bardziej ci nowi członkowie będą się koncentrowali na swoim kulturalnym spadku, tym bardziej cele organizacji będą odpowiednio zmieniane. Dlatego tak ważne jest dzisiaj zbieranie dokumentacji pisanej i rzeczowej i tworzenie muzeów.[270] Za parę lat kiedy pokolenia imigracji wojennej i powojennej już praktycznie nie będzie, zastąpią je właśnie dokumenty i muzea i z nich młodzi Kanadyjczycy polskiego pochodzenia będą mogli dowiedzieć się o historiach swoich rodzin, odnaleźć powiązania krwi i kultury w Kanadzie i za oceanem Do rozwoju tych nowych zainteresowań młodzieży kanadyjsko-polskiej przyczyniła się także nowa polityka społeczna rządu federalnego. Jego agencje już od lat korzystają z bogactwa wieloetniczności swego społeczeństwa i poszukują młodych adeptów z różnorodnym bagażem kulturalnym na stanowiska, w których, w dobie globalizacji i licznych kontaktów między -narodowych , pochodzenie etniczne może być poważnym atutem. W ramach tej polityki Kanadyjczycy polskiego pochodzenia są po studiach wysyłani jako eksperci do Polski lub pracują tam gdzie znajomość kultury i języka polskiego ułatwia kontakty z kontrahentami nawet jeśli ci ostatni znają dobrze język angielski.

 
INDEX



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228