Polonia Winnipegu
 Numer 29

                    29 maja, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu


INDEX
 

WIADOMOŚCI  PROSTO  Z  POLSKI

Środa, 2008-05-28

Sarkozy w Sejmie: niech żyje Polska, niech żyje Francja!

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przebywa z jednodniową wizytą w Polsce, przemawiał przed zgromadzeniem posłów i senatorów w Sejmie. Polacy i Francuzi - jesteśmy tacy podobni. Polska i Francja jej wspólny los musi zbliżać się do tego samego celu - mówił Sarkozy.
Prezydent Francji zaznaczył, że Europa potrzebuje Polski.
Polska to naród, który zawsze utrzymywał z narodem francuskim wyjątkowe, braterskie stosunki - powiedział Sarkozy. Podkreślił, że to wielki zaszczyt dla Francji, iż osobiście może przemawiać do obu izb polskiego parlamentu. Nasze państwa nigdy nie stanęły przeciwko sobie. Francja prowadziła wojnę niemal ze wszystkimi państwami Europy, ale nigdy z Polską - powiedział prezydent Francji. Jak dodał, oba narody zawsze były po tej samej stronie, "zawsze razem, zawsze były sprzymierzeńcami".
Sarkozy ocenił, że społeczeństwa i kultury obu narodów zawsze wzajemnie się wzbogacały. Wasi bohaterowie, są naszymi bohaterami - zaznaczył. Chciałbym wspomnieć o wielkim Polaku, którego wielbimy, Janie Pawle II - dodał. Prezydent Francji wspomniał też o filmie Wajdy, który "obejrzało wielu Francuzów". Prawda zatriumfowała nad kłamstwem - stwierdził Sarkozy. Zdaniem Sarkozy'ego, Francja - jako kraj, który w drugiej połowie tego roku będzie przewodniczył Unii Europejskiej - nie osiągnie sukcesu bez wsparcia Polski. Podczas prezydencji Francji trzeba będzie podejmować decyzje, które dadzą poczucie Polakom, Francuzom, Europejczykom, że Europa ich chroni - powiedział Sarkozy.
wp.pl/PAP

Leo wybrał kadrę na Euro
PIŁKA NOŻNA: EURO 2008

Leo Beenhakker ogłosił 23-osobowy skład na Euro 2008. Do Austrii i Szwajcarii nie pojadą Radosław Majewski, Grzegorz Bronowicki i Radosław Matusiak.
SKŁAD NA EURO 2008:

bramkarze:
Artur Boruc (Celtic Glasgow)
Tomasz Kuszczak (Manchester United)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn)

obrońcy:
Jacek Bąk (Austria Wiedeń)
Paweł Golański (Steaua Bukareszt)
Mariusz Jop (FK Moskwa)
Adam Kokoszka (Wisła Kraków)
Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa)
Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus)

 pomocnicy:
Dariusz Dudka (Wisła Kraków)
Rafał Murawski (Lech Poznań)
Wojciech Łobodziński (Wisła Kraków)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund)
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck)
Łukasz Garguła (PGE GKS Bełchatów)
Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg)
Euzebiusz Smolarek (Racing Santander)
Michał Pazdan (Górnik Zabrze)
Roger (Legia Warszawa)

 napastnicy:
Maciej Żurawski (AE Larissa)
Tomasz Zahorski (Górnik Zabrze)
Marek Saganowski (FC Southampton
TVN24

1 lipca - otwarcie francuskiego rynku pracy dla Polaków

1 lipca Francja otworzy swój rynek pracy dla Polaków - zapowiedział w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Prezydenci podpisali także deklarację o polsko-francuskim partnerstwie strategicznym.
W deklaracji Polska i Francja zobowiązują się do ścisłej współpracy politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej zarówno w relacjach dwustronnych, jak i na forum UE oraz NATO.
Podczas rozmowy w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński i Sarkozy poruszyli także kwestię obsady nowych stanowisk w Unii Europejskiej po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Traktat ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.
Zapowiadając zniesienie barier w dostępie Polaków do francuskiego rynku pracy prezydent Sarkozy powiedział na konferencji prasowej, że Francja zdecydowała się na to, bo "wierzy w swobodny przepływ pracowników w całej Europie".
PAP

Wtorek, 2008-05-27

Premier i prezydent zakończyli dwugodzinne spotkanie

Po godz. 19.30 zakończyło się dwugodzinne spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska. Według wcześniejszych zapowiedzi, rozmowa dotyczyć miała m.in. środowej wizyty w Polsce prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Po spotkaniu politycy nie udzielali żadnych informacji. Rano w radiowych "Sygnałach Dnia" Lech Kaczyński mówił, że oprócz spraw wiążących się z wizytą francuskiego prezydenta, chce też porozmawiać z premierem o Gruzji i Ukrainie. 
Później prezydent powiedział, że ma nadzieję, iż podczas spotkania z premierem ustali, które tematy w rozmowie z Sarkozym poruszy on, a które Tusk.
Sarkozy, który w środę złoży w Polsce kilkugodzinną wizytę, spotka się nie tylko z prezydentem i premierem, ale też z marszałkami Sejmu i Senatu - Bronisławem Komorowskim i Bogdanem Borusewiczem. Planowane jest też wystąpienie Sarkozy'ego w parlamencie. Prezydenci Polski i Francji podpiszą deklarację o polsko-francuskim partnerstwie strategicznym.
PAP 

Eksplozja w jednostce wojskowej w Gliwicach

Saperzy sprowadzeni do jednostki wojskowej w Gliwicach zabezpieczą trzy niewybuchy, które pozostały we wraku ciężarówki. W czasie przewożenia bomb lotniczych doszło do eksplozji. Na szczęście nikt nie zginął. Strażakom udało się ugasić pożar. Reporter RMF FM Tomasz Bandura ustalił, że nie będzie ewakuacji mieszkańców domów w pobliżu jednostki.
 Na terenie jednostki pracuje żandarmeria wojskowa, która wyjaśnia okoliczności wypadku. W tej chwili sytuacja jest opanowana. Trwa schładzanie tych niewybuchów, które znajdują się na samochodzie i dogaszanie tlącego się samochodu - zapewnia Jarosław Wojtasik ze śląskiej straży pożarnej.
Eksplodowała amunicja z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczny ładunek był transportowany na wojskowy poligon, gdzie miał zostać jutro zdetonowany.
RFM FM

Szkoły bez lekcji, czarne flagi i plakaty - tak wyglądał protest nauczycieli

W całej Polsce strajkowali pracownicy placówek oświatowych, głównie szkół i przedszkoli. Strajk zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego, domagający się podwyżek i utrzymania przywilejów emerytalnych oraz Karty Nauczyciela. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, w proteście wzięło udział 50% placówek oświatowych w całym kraju. ZNP szacuje, że 70%.
PAP

Poniedziałek, 2008-05-26
 

Polska flaga zawiśnie w Czadzie

Biało-czerwona flaga zawiśnie 30 czerwca nad polskim obozem w Iribie w Czadzie - zapowiedział minister obrony. To będzie oznaczało, że polski kontyngent osiągnął wstępną gotowość bojową - mówi Bogdan Klich. 
Po okresie opadów, czyli dopiero we wrześniu, do Czadu pojedzie reszta zgłoszonego przez Warszawę kontyngentu, czyli kolejnych 300 polskich żołnierzy.

RFM FM

VI Festiwal Nauki i Sztuki

Jak wyglądają kulisy kampanii wyborczej, dlaczego niektóre rośliny są trujące, słońce to przyjaciel czy wróg - tego między innymi będą mogli się dowiedzieć mieszkańcy Podlasia. Tamtejsi naukowcy i studenci przygotowali kilkaset prezentacji i wykładów w ramach VI Festiwalu Nauki i Sztuki.
Będą to nie tylko wykłady, ale też doświadczenia, warsztaty, pokazy filmów, wystawy, spektakle teatralne i koncerty. Niektóre będą miały formę zabawy - na przykład studenci białostockiej Szkoły Menedżerskiej będą bić rekord Guinnesa w smażeniu placków ziemniaczanych. Przy okazji powiedzą, jak takie akcje wpływają na promocję miasta.

Imprezy adresowane są głównie do uczniów, ale udział w nich może wziąć każdy. VI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się dzisiaj w Białymstoku i potrwa tydzień.
IAR

Kubica: Więcej się nie dało

Robert Kubica uważa, że drugie miejsce to maksimum tego co mógł osiągną
- Nie spodziewałem się, że ten samochód na to pozwoli. I oczywiście uważam, że więcej z tym samochodem nie dało się uzyskać - mówi "Gazecie Wyborczej" Robert Kubica, który zajął drugie miejsce w Grand Prix Monako. "Przegląd Sportowy" komplementuje bezbłędną jazdę polskiego kierowcy BMW Sauber.
TVN24

Niedziela, 2008-05-25

Miller wybrany na przewodniczącego Polskiej Lewicy

Były premier, twórca Polskiej Lewicy Leszek Miller został wybrany na przewodniczącego partii podczas I Zgromadzenia Krajowego.
Miller został wybrany 215 głosami na 230 wydanych kart. Na stanowisko przewodniczącego nie zostali zgłoszeni inni kandydaci.
Miller zrezygnował z członkostwa w SLD we wrześniu ub. roku, gdy nie znalazł się na liście wyborczej do Sejmu koalicji Lewica i Demokraci.
W ostatnich wyborach parlamentarnych został liderem łódzkiej listy Samoobrony do Sejmu. Wtedy też zapowiedział, że razem z lokalnymi działaczami z SLD stworzy nową formację lewicową. Samoobrona nie przekroczyła wówczas progu wyborczego.
PAP

Zmarł twórca polskiej szkoły szybowcowej

W wieku 81 lat zmarł w Lesznie Józef Dankowski, jeden z twórców polskiej szkoły szybowcowej. Przez prawie ćwierć wieku był trenerem kadry narodowej.
"Szeryf", bo tak go nazywali uczniowie i znajomi piloci, był także dyrektorem oraz szefem wyszkolenia Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie. Wśród jego najwybitniejszych uczniów jest dwukrotny szybowcowy mistrz świata Janusz Centka.
Jak wspomina Centka, Józef Dankowski był bardzo wymagający i traktował swoją pracę poważnie. Centka stara się przekazywać następcom to, czego się nauczył od swojego mistrza.
Obecnie trenerem kadry narodowej jest syn Józefa Dankowskiego - Jacek, a jego żona Adela jest jedną z najsławniejszych polskich szybowniczek.
IAR

Sobota, 2008-05-24

Powstaje film o kontrowersyjnym partyzancie

 Jesienią na ekrany amerykańskich kin trafi film o bohaterskim partyzancie Tewje Bielskim. "Nasz Dziennik" twierdzi, że twórcy obrazu nie wiedzą, że oddział Bielskiego brał udział w mordzie na Polakach z miasteczka Naliboki. Według gazety, łódzki IPN prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego mordu blisko 130 polskich mieszkańców miasteczka Naliboki. Miał w nim brać udział, oprócz sowieckiej partyzantki, także oddział dowodzony przez Tewjego Bielskiego.
Amerykański film z Danielem Craig'iem w roli głównej, jak zapowiadają twórcy, ma być epicką opowieścią o bohaterstwie partyzantów i ratowaniu Żydów przed Holokaustem.
Inaczej twierdzi badacz pacyfikacji Naliboków Leszek Żebrowski. Według niego, oddział Bielskiego faktycznie podejmował niewielką aktywność antyniemiecką, zajmował się raczej grabieniem okolicznych wsi i niewoleniem młodych kobiet.
W Nalibokach funkcjonowała grupa samoobrony, która chroniła miasteczko przed napadami rabunkowymi. Miała ona umowę z partyzantką sowiecką, iż ta nie będzie jej atakować. Umowa została złamana. W napadzie, na początku maja 1943 r. brał też oddział Bielskiego.
PAP

Prezydent wrócił do Polski z szczytu energetycznego w Kijowie

W nocy z piątku na sobotę prezydent Lech Kaczyński wrócił do Polski ze szczytu energetycznego w Kijowie. W drodze powrotnej z Kijowa do Warszawy prezydencki samolot specjalny miał międzylądowania w Talinie, Rydze i Wilnie, gdzie wysiadali po kolei prezydenci Estonii, Łotwy i Litwy. Dziennikarze pytali prezydentów, dlaczego zdecydowali się skorzystać z samolotu Lecha Kaczyńskiego. Kaczyński powiedział, że bardzo zależało mu na spotkaniu z prezydentami krajów nadbałtyckich, a ponieważ na czwartek udało im się zgrać terminy tego spotkania, więc nierozsądne byłoby - jego zdaniem - by lecieli osobno. Z kolei prezydent Łotwy odpowiedział, że tak jest łatwiej i lżej i był to piękny gest ze strony Polski. Ta możliwość udowadnia tylko, że my prezydenci oszczędzamy - dodał.
W kijowskim szczycie brało udział siedmiu prezydentów: Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Azerbejdżanu i Gruzji. Wbrew zapowiedziom nie było przywódców Rumunii i Mołdawii. Na spotkanie przybyli przedstawiciele tych państw, a także reprezentanci Unii Europejskiej, Słowacji, Kazachstanu, Bułgarii i Stanów Zjednoczonych.
Uczestnicy szczytu podpisali wspólną deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa oraz dwa inne dokumenty - będące wynikiem prac szczytu - koncepcję Bałtycko-Czarnomorsko- Kaspijskiego stowarzyszenia energetycznego oraz dotyczący działań dla euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej.

Piątek, 2008-05-23

Marcinkiewicz: Lech Kaczyński kazał mnie podsłuchiwać

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz twierdzi, że w grudniu 2005 r., prezydent-elekt Lech Kaczyński polecił szefowi ABW zbierać informacje na jego temat i założyć mu podsłuch.
W autoryzowanym wywiadzie "Dziennika", zamieszczonym w piątek na jego stronach internetowych Marcinkiewicz mówi, że Lech Kaczyński chciał wykorzystać służby specjalne przeciw niemu, wówczas urzędującemu premierowi i prosił o to ówczesnego szefa ABW Witolda Marczuka.
PAP

Premier podsumowuje pół roku rządów

Rząd nie podejmuje eksperymentów; chce podnosić poziom życia; sprawić, by nasz kraj funkcjonował normalnie i sprawnie - powiedział premier Donald Tusk podsumowując sześć miesięcy sprawowania rządów. Dodał, że w sierpniu będzie oceniał pracę resortów, ale decyzje personalne podejmie nie czekając na sierpień. Zdradził, że nie ma w planie żadnych dymisji w rządzie. W Polsce bardzo wielu polityków, komentatorów i ekspertów uważa, że dobre rządzenie to nieustanne reformy, które ludziom wywracają życie do góry nogami - mówił, dodając, że nie chce tak rządzić.
Jak zaznaczył, jego rząd postanowił przeprowadzić zmiany w Polsce w sposób stanowczy, ale spokojny. Dodał, że zmiany nie mają dawać satysfakcji ideologom, czy ekspertom, a mają służyć dwóm celom: by Polacy więcej zarabiali, i by nasz kraj szczególnie w kontekście europejskim funkcjonował normalnie i sprawnie.
Potrzebna w związku z tym jest rzetelna konsekwencja i zejście z poziomu eksperymentu na rzecz nakierowanej na oczekiwania zwykłego Polaka polityki - powiedział szef rządu.
PAP

Tajemnicze partytury na Jasnej Górze dziełem Mozarta?

Specjalna komisja rozpoczyna badania, czy na Jasnej Górze znajdują się nieznane dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. W klasztorze analizowanych jest 18 partytur opisanych nazwiskiem austriackiego kompozytora. Ich autentyczność mają też potwierdzić muzykolodzy z Salzburga i Wiednia. Nuty, które są przedmiotem badania, przepisali osiemnastowieczni kopiści. To oni nanieśli na papier informacje, że autorem kompozycji jest Mozart
Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, Małgorzata Nowak, twierdzi, że prawdopodobieństwo, iż są to w istocie dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta jest bardzo duże. Wyjaśnia, że muzycznie i harmonicznie partytury brzmią jak utwory Austriaka. Dodaje, że także skład orkiestry, na który aria została napisana, występował już u tego autora, tylko w innej kompozycji. Jeden z utworów, znajdujący się w jasnogórskich archiwach, wykonano 2 maja - w czasie tegorocznego festiwalu muzyki sakralnej Gaude Mater. Była to aria - sygnowana jako utwór autorstwa Mozarta - na sopran solo, klarnet i orkiestrę kameralną. Małgorzata Nowak przypomina, że śpiewała go solistka opery paryskiej, Aleksandra Zamojska.
Na Jasnej Górze zgromadzono ponad 3 tysiące utworów, często nieznanych muzyków. Dwie trzecie to rękopisy, które trafiały do klasztoru przez wieki. Wykonywała je specjalna jasnogórska orkiestra.
IAR

Czwartek, 2008-05-22

Polscy żołnierze wracają z Afganistanu

W 3 Bazie Lotniczej na wrocławskim lotnisku Strachowice odbędzie się powitanie trzeciej grupy żołnierzy, powracających z misji w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan.
Powracający żołnierze są głównie z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania i 6. Brygady Desantowo- Szturmowej z Krakowa - w sumie 203 osoby.
Jak powiedział porucznik Jarosław Kumala z Sekcji prasowej Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego, przylot żołnierzy był pierwotnie zaplanowany na czwartek na godzinę 16.10, jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne godzina przylotu została przesunięta.
Również na piątek, na godzinę 11.15, przewidziany jest przylot czwartej grupy żołnierzy polskiego kontyngentu. Nie jest jednak wykluczone, że i ta godzina ulegnie zmianie, ale o tym będę mógł poinformować dopiero w piątek rano - dodał Kumala.
Do końca maja do Wrocławia przylatywać będą kolejne grupy żołnierzy II zmiany (PKW) Afganistan. W sumie - około 1200 osób. 
PAP

Prezydent: przedstawiłem premierowi założenia polityki energetycznej

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem na temat założeń polityki energetycznej, jaką prowadzi.
Prezydent spotkał się w środę z premierem przed swoim wyjazdem na szczyt energetyczny do Kijowa. Wieczorna rozmowa trwała ok. 3,5 godziny.
Jak powiedział dziennikarzom w Rydze prezydent, szczyt w Kijowie jego zdaniem jest kolejnym słusznym krokiem w kierunku tego, co zostało określone jako tzw. przestrzeń energetyczna. Kaczyński wyjaśnił, że termin "przestrzeń energetyczna" padł podczas szczytu NATO w Bukareszcie i jego zdaniem spotkał się ze znacznym zainteresowaniem partnerów.
PAP

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228