Polonia Winnipegu
 Numer 18

                      18 marca, 2008        Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

Powrót..
 

 

POLONIJNY KĄCIK KULINARNY


KUCHNIA WIELKANOCNA
Menu wielkanocne właściwie nie zmienia się w naszych polskich domach od lat. Na stołach królują tradycyjne potrawy wielkanocne, charakterystyczne tylko dla tego święta, a jeśli pojawia się coś nowego, to podpatrzonego u przyjaciół i też związanego z tradycją. Honorowe miejsce w menu wielkanocnym zajmuje jajko. To nim dzielimy się, składając sobie życzenia przed rozpoczęciem uroczystego śniadania. Jajko jest symbolem życia i odrodzenia. Im więcej więc potraw z jaj pojawia się w menu wielkanocnym, tym lepiej będzie się wiodło. Nie może zabraknąć również obfitości pieczonych mięs, szynek, kiełbas, chrzanu i ćwikły tradycyjnego dodatku do potraw świątecznych. Dziś przepisy na te wielkanocne przysmaki.

Jajka faszerowane

 
Składniki:

- 5 jaj
- 20 dkg pieczarek
- 1 łyżka masła
- sól
- pieprz
- majonez
- natka pietruszki
- ketchup do ozdoby

 Przygotowanie:

Jaja gotujemy na twardo i obieramy ze skorupki. Pieczarki drobno kroimy i podsmażamy na roztopionym maśle. Ugotowane jaja przekrajamy na połówki i wydrążmy z nich żółtka. Podsmażone pieczarki mieszamy z żółtkami, majonezem, natką pietruszki oraz doprawiamy. Farsz nakładamy na wgłębienia jajek i dekorujemy majonezem, ketchupem oraz pietruszką.

 Jaja panierowane

8 jaj gotujemy na twardo, studzimy, obieramy, panierujemy: w mące, roztrzepanym jaju (surowym) i bułce tartej.
Smażymy w głębokim tłuszczu. Podajemy na sałatce jarzynowej.

 Kolorowe jajka wielkanocne

 Składniki:

-8 jajek
-3/4 szklanki majonezu
-1 łyżka ketchupu
-3 łyżki mrożonego groszku
-4 pomidory-miniaturki
-mały słoik oliwek nadziewanych papryką
-mały słoik marynowanych pieczarek
-papryka w proszku (ostra)
-sól, pieprz, curry
-po pół pęczka natki pietruszki i koperku
-łyżka musztardy

 Przygotowanie:

Jajka gotujemy, studzimy, kroimy wzdłuż na pół, wyjmujemy żółtka. Groszek wrzucamy na 5 minut do wrzącej, osolonej wody a potem miksujemy. Żółtka ucieramy z majonezem, przyprawiamy solą i pieprzem. Masę dzielimy na trzy części. Jedną łączymy z musztardą i curry, drugą ze zmiksowanym groszkiem, trzecią z ketchupem i papryką. Połówki jajek układamy na półmisku, napełniamy kolorowymi masami, dekorujemy cząstkami pomidorów, oliwkami, pieczarkami, natką pietruszki i koperkiem.

 Pieczona biała kiełbasa

 Składniki:

- 1 kg białej surowej kiełbasy
- 2 cebule
- olej do smażenia
- sól
- pieprz

 Przygotowanie:

Cebulę obieramy i kroimy w cienkie talarki. Podsmażamy na łyżce oleju i doprawiamy do smaku. Kiełbasę gotujemy i wykładamy do naczynia żaroodpornego. Nakładamy na nią podsmażoną cebulkę i pieczemy ok. 20 - 25 min. w piekarniku. Podajemy z ostrą musztardą.

Peklowanie mięsa na stół wielkanocny

 Składniki :

 Zalewa do peklowania

- 10 dkg soli
- 1 dkg saletry
- 2 dkg cukru
- liście laurowe
- ziele angielskie
- goździki
- wszelkie ulubione zioła
- czosnek
- 1 l wody

 Mięso:

- 4 kg mięsa w sporych kawałkach np:
- schab karkowy
- boczek
- szynka

 Sposób przygotowania:

Wodę zagotować z liściem laurowym, zielem angielskim i goździkami. Do gorącej wrzucić sól, saletrę, cukier. Dobrze rozpuścić. Mięso natrzeć czosnkiem i wybranymi ziółkami. Schłodzoną do temperatury pokojowej wodę wlać na dno naczynia. Układać mięso. Zalać całość resztą wody. Woda musi koniecznie przykrywać całą powierzchnię mięsa. To bardzo ważne. Naczynie wstawiamy do lodówki na 4 dni. Jeśli kawałki są nieduże - ok. 1 kg, wystarczą 3 dni. Każdego dnia obracamy mięso i sprawdzamy, czy jest szczelnie przykryte wodą. Jeśli nie - dolewamy nieco dobrze osolonej i wystudzonej wody. Po 4 dniach mięso wyjmujemy. Osączamy z solanki i pieczemy. W zależności od wielkości poszczególnych kawałków - tyle czasu, ile zwykle na to przeznaczamy.  

 Polędwica w cieście

 Składniki:

- 250 g mąki
- łyżeczka soli
- 250 g masła (plus dwie łyżki)
- 400 g polędwicy wieprzowej
- 2 łyżki oleju
- 6 liści włoskiej kapusty
- 100 g cebuli
- 200 g pieczarek
- 100 g gotowanej szynki
- 4 łyżki śmietany
- jajko, pieprz i 1 plaster słoniny.

 Sposób przyrządzenia:

Siekamy nożem mąkę, sól i masło. Szybko zagniatamy ciasto, dodając stopniowo 1/8 l wody. Wałkujemy na grubość 2 cm i odstawiamy do schłodzenia. Podsmażymy polędwicę na oleju, około 10 minut z każdej strony na średnim ogniu. Solimy na końcu i odstawiamy do wystygnięcia. Sparzamy wrzątkiem liście kapusty. Ważne, aby liście pozostały sprężyste. Wyjmujemy z wody i płuczemy zimną wodą, odsączamy i zawijamy w ściereczkę. Cebulę, pieczarki i szynkę drobno kroimy. Roztapiamy dwie łyżki masła na patelni i wrzucamy cebulę. Następnie dodajemy pieczarki i dusimy, aż wyparuje z nich woda. Odstawiamy do wystygnięcia i dodajemy szynkę, jajko i śmietanę. Mieszamy, przyprawiamy solą i pieprzem. Schłodzone ciasto jeszcze raz wałkujemy i układamy na nim płat słoniny, następnie liście kapusty, na tym równomiernie smarujemy farsz z szynki i pieczarek i na środku kładziemy opieczone mięso. Ciasto zawijamy, sklejamy i nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Nagrzewamy piekarnik do 225 st. C i pieczemy około 30 minut. Przed pokrojeniem w plastry, odstawiamy na minimum 15 minut. Polędwicę można podawać schłodzoną.

 Ćwikła po staropolsku 

Ćwikłę zrobić na dwa dni przed podaniem. 1.2 kg buraków (kilka do kilkunastu, niedużych) wyszorować szczoteczką i opłukać. Ugotować, zalewając wrzącą wodą. Ochłodzić, obrać ze skórki i poszatkować na cieniutkie plasterki. 8-10 dag chrzanu (jedna laska) umyć i oskrobać, zamrozić. Zetrzeć na drobnej tarce. Dodać sól, cukier, sok z połowy cytryny i mały kieliszek czerwonego wytrawnego wina. Zawiązać pergaminem i trzymać w chłodnym miejscu.
 

 Czy wiesz jak ? : pomalować pisanki określonymi kolorami (nie używając farbek)    tradycyjnym sposobem:

Żółty - liście brzozy i olchy, kora młodej jabłoni, drewno morwy, suszone kwiaty jaskrów polnych, trzcina i rumianek, łuski zwykłej cebuli (nawiasem mówiąc z łusek cebuli otrzymasz bardzo ładny kolor w odcieniach od żółtego do brązu) oraz igły modrzewiowe.
Czerwony - marzanna, kora kruszyny i dębu, olchowe szyszki, owoce czarnego bzu, suszone jagody.
Pomarańczowy - z marchwi i dyni oraz z połączenia czerwonego i żółtego
Brąz - łupiny i korzenie orzecha oraz igliwie jodły. Bardzo ciemny brązowy - dębu i olchy.
Złoty - Przez połączenie brązowego z żółtym
Niebieski - owoce tarniny
Fiolet - płatki ciemnej malwy, i mieszanie koloru czerwonego i niebieskiego
Zieleń - niektóre trawy, zioła, w tym głównie pokrzywa, liście barwinka, młode żyto
Czerń - wygotowane olchowe szyszki.
 

 Powrót..

 

  



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228