Polonia Winnipegu
<<< Nr 040>>>

                    11 września, 2008        Archiwa Home Kontakt

ZESPÓŁ


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur


Jola Małek
 
 
Ustaw Stronę Startową
Dodaj do ulubionych

 

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2008
Ni Po Wt Sr Cz Pi So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             

 



Zapisz się na naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Dołącz do nas

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

Ważne Linki

 Winnipeg

K P K
Ogniwo - Polskie Muzeum
Iskry - Zespół Tańca
Sokół - Zespół Tańca

Radio Polonia
Szkoła św. Ducha
Parafia Św. Ducha
Parafia Św. Andrzeja Boboli
Klub sportowy Polonia
Hypernashion

Polonijne zespoły
Nowy Czas

 

 Kanada

Polska biblioteka -McGill
Polonia Canada
Polonia Montreal
Polonia Ottawa
ABCRadio
Biuro Radcy Handlowego Kanady

Panorama Polska
 

 polska

Polonia dla Poloni
TV Polonia
Miss Polonia
Wspólnota Polska
Mówię po polsku
Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza
Biuro Handlowe Ambasady Kanady
Polonia świata
MyPolinfo
Exporter
Polski Internet

 

 zagranica

Informator Polonijny
Polonia w Arizonie

Polonia w Chicago
Ogłoszenia w USA
Polish Roots
Magazyn Polonia

Polonicum Institut

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu

 

N O W E

 Translate this page
 

Zapisz się na naszą listę,
dowiesz się z pierwszej ręki o polonijnych wydarzeniach w Winnipegu i okolicach

E-mail
Imię i nazwisko

W tym numerze:

 


 

OD Redakcji

 

Obecnie uruchamiamy pełną parą kilka nowych sekcji Linkpolonia.

Ogłoszenia drobne zaczynają się wypełniać ofertami pracy w Londynie i innych miastach Wielkiej Brytanii.

Zapraszam wszystkich do używania tych darmowych serwisów.
Tutaj można przeglądać ogłoszenia jak również zamieszczać swoje.

Zgromadziliśmy także pokaźną listę organizacji polonijnych z całego świata. Ponad 3000.

Można je znaleźć poprzez wyszukiwanie albo klikanie na linki.


Proszę wypróbować tą wyszukiwarkę grup i powiedzieć nam co można by było dodać aby ją jeszcze bardziej usprawnić.

 

Bogdan Fiedur

   

 

  
listy dO Redakcji

 

Hello!

 I am with the Catholic Womens LEague of Holy Ghost
Church.. We are having a garage and perogy sale on Sat Sept 27 and Sun
Sept 28 from 9am to 2 pm both days.. It will be in the Holy Ghost School
@ 333 Selkirk Ave, Could you please advertise this on the web site? I
am on the executive of Congress and have spoken to Lech Galezowski and
he said I should contact you. Thank you Rose Anne Seymour- advertising
chair...
 


W niedziele 5. października Towarzystwo Muzyczne I. J. Paderewskiego zaprasza o godzinie 19- tej na koncert, którego wykonawcami będą:

Łucja Herrmnann- mezzosopran

Tadeusz Biernacki- fortepian

Ryszard Tyborowski- gitara klasyczna

Koncert odbędzie się w University of Winnipeg Eckhardt Gramatte Hall, 515 Portage Ave

Bilety już do nabycia u członków Towarzystwa oraz w sklepie Polsat Centrum. Szczegółowe informacje : 338 - 9510
 

   

 




MINIPŁYTA DOSTĘPNA W

    "POLSAT CENTER"


Słuchaj

                                            S  P  O  N  S  O R


 

 ŻYCZENIA
 

 

 

 

 

 

Na stronie naszego Biuletynu możesz złożyć życzenia swoim bliskim , znajomym, przyjaciołom... z różnych okazji: urodziny, ślub, narodziny dziecka, jubileuszu, świąt... Do życzeń możesz dodać zdjęcie, ale nie jest to konieczne (zdjęcie dodaj pod warunkiem, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na umieszczenie go na naszej stronie) .

Życzenia prosimy przesyłać na adres: jolamalek@onet.eu

Kto składa życzenia np. Jan Kowalski

Z jakiej okazji składasz życzenia np. Z okazji 18 urodzin

 Treść życzeń

Twoje życzenia zostaną opublikowane w serwisie dopiero po akceptacji zespołu redakcyjnego w kolejnym numerze Biuletynu.


 

 

 

 

                         
 

 

HUMOR

Ilusión Óptica

 

 
   

 

 



 
189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510
                                       S  P  O  N  S  O R

 

WYWIAD  Z  MARIĄ  ANNĄ  JAROCHOWSKĄ

 

 

W tym wydaniu Biuletynu wywiad z Panią Marią Anną Jarochowską, która urodziła się na Śląsku w 1924. Studia ukończyła na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu (M.A. ekonomii politycznej 1950 i Ph.D. filozofii ze specjalizacją w dziedzinie nauk przyrodniczych - geograficznych 1962); na Uniwersytecie Jagiellońskim (bibliotekarstwo dyplom 1957). Za publikację książki pt. "Kanada, Kraj i Ludzie" w 1961 r otrzymała jednoroczny post doctorate fellowship z Canada Council. Po otrzymaniu, w czasie podróży przez Kanadę, propozycji pracy na University of Manitoba w Winnipegu zaczęła tam pracować w 1966 r., jako wykładowca a następnie asst. professor. W 1970 roku przeniosła się do Montrealu na Universite du Quebec a Montreal. Od 1984 roku w związku z nowym profilem specjalizacji wiele podróżowała (6 razy do Indii, 3 razy do Tajlandii, 3 razy do Meksyku, ponadto do Birmy (Myanmar), do Indonezji, na Filipiny). Od 1986 studiuje problematykę emigracji i asymilacji w różnych krajach. Napisała książkę, w której przedstawia miedzy innymi sylwetki polskich emigrantek z Winnipegu.

 

Jest Pani autorką książek p.t. "Poza gniazdem" wydanej w 2006 i Kanada. "Kraj i Ludzie" wydanej w 1961 roku. Co spowodowało że napisała Pani obie te książki ?

Studia doktoranckie z geografii Kanady ukończyłam w Polsce w 1962 roku. Przed oddaniem pracy doktorskiej musiałam udowodnić moją znajomość tematu czyli Kanady w postaci publikacji. Był to wymóg częściowego wypełnienia warunków ukończenia moich studiów doktoranckich. Wtedy napisałam Kanada. "Kraj i Ludzie" wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk . Pisząc ją opierałam się na dokumentach i materiałach statystycznych dotyczących Kanady, częściowo korzystałam przy tym z biblioteki ambasady kanadyjskiej. W zasadzie moja publikacja była podręcznikiem geografii Kanady. Podobno parę lat później używanym na studiach geograficznych na polskich uniwersytetach. Czy to ostatnie jest prawdą nie wiem, bo już mnie wtedy w Polsce nie było. Za napisanie tej książki czekał na mnie w Kanadzie roczny post doctorate fellowship, udzielony mi przez Canada Council. Nie otrzymałam jednak polskiego pozwolenia na paszport ponieważ odmówiłam podpisania zobowiązania do współpracy z polską służbą bezpieczeństwa i wobec tego w 1962 roku nie wyjechałam z Polski. Cztery lata później, w 1965 otrzymałam prywatne zaproszenie mego dalekiego krewnego , mieszkającego w USA i na tej podstawie otrzymałam na milicji polskiej paszport, (przez niedopatrzenie, jak mi powiedziała moja personalniczka) oraz zezwolenie na wyjazd do USA na turystyczną wizytę. Dzięki temu pod koniec 1945 roku odpłynęłam Batorym z Polski, a kiedy raz znalazłam się na kontynencie północno amerykańskim, to wreszcie otrzymałam przyznane mi stypendium. Rok później, po zakończeniu stypendium, rozpoczęłam pracę na University of Manitoba, a po czterech latach przeniosłam się na profesurę na Uniwersytecie Quebeckim w Montrealu, (UQAM) gdzie uczyłam, aż do przejścia na emeryturę w 1999 roku.
Od początku pobytu na imigracji interesowały mnie problemy związane z etapami asymilacji i jako hobby zbierałam materiały dotyczące spraw polskiej imigracji do Kanady. Kiedy zaczęłam się przygotowywać do przejścia na emeryturę zdecydowałam systematycznie zająć się badaniami nad imigracją polską do Kanady. Książkę Poza gniazdem napisałam po mniej więcej 10-letnim studiowaniu emigracji polskiej w Kanadzie, już będąc na emeryturze.

Jakie inne publikacje ogłosiła Pani i jakiej tematyki dotyczyły ?

Propozycję uczenia w departamencie Geografii University of Manitoba otrzymałam podczas podróżowania po Kanadzie dzięki stypendium Canada Council. Przyjęłam ją ponieważ potraktowałam ją jako wyzwanie dla mojej sprawności intelektualnej. Nie bez wpływu była proponowana mi pensja, którą przeliczyłam sobie natychmiast na złote polskie. Proszę nie zapomnieć, że przybyłam z bardzo wtedy ubogiej Polski i to co było przeciętną pensją wykładowcy uniwersyteckiego w Kanadzie było „bogactwem w Polsce.” Po zakończeniu wędrówki po Kanadzie wróciłam do Winnipegu i zgodnie z umową zaczęłam uczyć statystyki w geografii. Robiłam to przez 4 lata, poczym przeniosłam się do Montrealu do francusko języcznego uniwersytetu, który także zapragnął mieć wykładowcę statystyki w geografii. W sumie statystyki uczyłam przez 25 lat, w czasie, których najpierw napisałam dla moich studentów kilka skryptów zastosowania statystyki do badań geograficznych, a następnie opublikowałam 3 tomy podręcznika statystycznego oraz 1 tom zasad zastosowania statystyki w geografii. W obu tych pracach kładłam duży nacisk na metodologię statystyczną i jej rozumienie w geografii.
Oprócz statystyki na University of Quebec in Montreal (UQAM) przez mniej więcej 10- 15 lat wykładałam także geografię rolnictwa Quebecu oraz kulturalne uwarunkowanie kobiet w różnych krajach świata z punktu widzenia antropologii społecznej. W czasie pracy na UQAM napisałam około 25 różnych artykułów związanych tematycznie z obydwiema dziedzinami: geografii, rolnictwa i antropologii społecznej oraz dwa duże nieopublikowane raporty także związane z tą problematyką

Czy trudno być pisarką ? Czym oprócz pisania zajmuje się Pani zawodowo ? Czy ma Pani jakieś pasje ?

Po pierwsze nie byłam i nie jestem pisarką, nie piszę powieści, nowel lub innych fikcji. Nie umiem i nie interesuje mnie ta dziedzina.
Po prostu publikuję wyniki moich badań i tak naprawdę celem ich jest wyjaśnienie jakiegoś wydarzenia, geograficzno-antropologiczno–socjologicznego wynikającego z prawdziwej sytuacji, którą zbadałam w Kanadzie lub innym kraju . Ponieważ jestem na emeryturze to sprawy związane z imigracją polską w Kanadzie są moim hobby.

Jak Pani pracuje przy pisaniu książki ? Ile czasu zajmowało Pani napisanie książki ? Siedzi się nad nią kilka godzin dziennie, czy może pół godziny tygodniowo ? Woli Pani pisać na komputerze lub innymi sposobami ?

Pisarstwo naukowe składa się z trzech etapów. Najpierw trzeba dobrać sobie temat, przemyśleć go, ocenić pracę przy zbieraniu dokumentacji naukowej, ustalić metody które mają służyć badaniu tematu i ustalić główne pytania na które szuka się odpowiedzi w planowanej publikacji. Następnie zasiada się do pisania. Ile czasu to zajmuje zależy od tematu i innych zajęć osoby piszącej, od jej zdolności koncentracji i tym podobnych spraw. Dużą rolę odgrywa rutyna techniki pisania, zawsze ten sam kąt, tak samo przygotowany do pisania. Ważny bardzo jest spokój i to nie tylko od innych zajęć, ale także od zmartwień, kłopotów itp. Ja zawsze od lat piszę tylko na komputerze, więc zawsze wracam do tego samego „mojego kąta pracy”. Trzecia i ostatnia część roboty przygotowania książki to okres poprawiania manuskryptu, czyszczenia go, przeróbek i tym podobnych czynności zawsze koniecznych przy przygotowywaniu publikacji do wydania. Im krótszy jest ten okres pracy redakcyjnej tym gorzej przygotowany jest manuskrypt do publikacji. Im większy jest pośpiech przy tej części pracy tym gorzej wychodzi na tym publikacja.

Do kogo chce Pani kierować swoje książki ?

Do wszystkich czytelników zainteresowanych tematem. Szczególnie zależy mi na młodzieży, która nie miała lub nie ma okazji zapoznać się z przeszłością swoich przodków, albo ma trudności ze zrozumieniem powiązań, które określały życie jej rodziców, dziadów lub pradziadów. Wydaje mi się, że abym siebie zrozumiała i określiła, to muszę wiedzieć jak się to stało, że urodziłam się w takim a nie innym miejscu, u takich a nie innych rodziców i spotkałam się w życiu z takimi, a nie innymi wpływami, ograniczeniami, możliwościami itd. Dopiero jak to zrozumiem, to mogą sobie odpowiedzieć czy wykorzystałam wszystko co spotkałam w życiu, czy też nie mogłam tego zrobić. Ludzie którzy nie rozumieją swojej przeszłości według mnie błądzą po ciemku.

Jakimi słowami zachęciłaby Pani czytelników Polishwinnipeg do przeczytania książki „POZA GNIAZDEM Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku” , którą można zamawiać pod adresem:
3479 Peel, Montreal. Quebec, H3A 1W7, Canada
Tel: 514-398-6978 Fax: 514-398-8184
e-mail: info@biblioteka.info a którą publikować będziemy w naszym Biuletynie.


Jeżeli pochodzisz z rodziny imigrantów i zastanawiasz się czasami dlaczego Twoje życie układa się, tak jak się układa i chcesz zrozumieć przyczyny tego stanu to musisz wrócić do pytań odnoszących się do tego co dostałaś lub dostałeś od Twoich rodziców lub dziadów i ich początków w nowym kraju. A tak się złożyło, że cały XX wiek był wiekiem wyjątkowym zarówno dla Polski jak i Kanady. Na Polskę w XX wieku spadały jedne po drugich polityki wyniszczenia, wojny, nędza, zniszczenia, wymordowanie kilku pokoleń obywateli, spychając społeczeństwo polskie w coraz gorszą sytuację polityczną, ekonomiczną, aż do momentu bezkrwawej rewolucji, która dopiero na 10 lat przed końcem wieku obaliła reżim komunistyczny rządzący Polską.
Kanada w tym samym czasie także przeżywała ogromne zmiany społeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne, ale wszystkie one prowadziły do coraz lepszej jakości życia Kanadyjczyków. Wszystkie były pozytywne i przynosiły krajowi kolejno coraz większe możliwości rozwoju pod warunkiem wyrzeczenia się przestarzałych i zbędnych przesądów. Na szczęście dla nas wszystkich społeczeństwo kanadyjskie oraz rządy potrafiły w pełni wykorzystać te wyjątkowe sytuacje. Jaki był w tym wykorzystywaniu udział polskiej emigracji - o tym mówię między innymi w Poza gniazdem.

Czy zapamiętała Pani jakąś szczególną historię polskiej emigrantki ?

Owszem, inaczej nie mogłabym napisać tej książki. Opisuję w niej nie jedną czy dwie ważne postacie imigrantek polskich, ale około 300 Polek, z których jedne zdobyły się na zbudowanie nowego życia dla rodziny a inne oprócz tego pozostawiły po sobie pamięć ważnej służby społecznej w wspólnotach polsko-kanadyjskich.


Dziękuję Pani za udzielenie wywiadu i zachęcam wszystkich do przeczytania książki „POZA GNIAZDEM Wizerunki emigrantki polskiej w Kanadzie w XX wieku”
Jolanta Małek Polishwinnipeg.com

 

MŁODZIEŻOWE  WARSZTATY   WIOŚLARSKIE


 

 

20-go sierpnia 2008, w klubie Manitoba Paddling Association przy 80 Churchill Drive, odbyły się pierwsze w swoim rodzaju Młodzieżowe Warsztaty Wioślarskie organizowane przez nowopowstały Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny przy Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów Kolo #13 w Winnipegu. Warsztaty zorganizowane były dla młodzieży polonijnej za darmo dzięki sponsorowi Manitoba Paddling Association a zajęcia prowadził trener wioślarzy Pan Jarosław Seremak. Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować Panu Jarkowi.

Po zajęciach, wspólnie z Krysia Kovach, prezeską SPK Kola #13, otrzymaliśmy pozytywne opinie od młodzieży, która wzięła udział w warsztatach oraz kilka pomysłów na nowe, interesujące imprezy dla młodzieży. Napewno będziemy starali się je zrealizować.

O następnych imprezach informować będziemy poprzez polonijne media.

A więc, DO NASTĘPNEGO RAZU!

Paweł Pecold

Dalej...

   

 

 


 

HISTORIA  FOLKLORAMY W WINNIPEGU


 

 


Jak polscy studenci przyczynili się do stworzenia Folklorarny? Wspomnienia byłego studenta  (O. L. Ostrowskiego) z czasu studiów na uniwersytecie Manitoba.

Wycinek z "The Manitoban" ilustrujący działalność Odona Ostrowskiego



Na początku należy podkreślić, że oryginalnym założycielem Kolegium Manitoby w 1871 roku był pastor religii protestanckiej, Rev. George Bryce, "Prsbyterian minister". W kilka lat później powstały dwa inne kolegia: anglikańskie, St. John's, i katolickie, St. Boniface, które z biegiem czasu połączyły się z Kolgium Manitoba i w ten sposób powstał Uniwersytet Manitoby. W istocie ten Uniwersytet, był semi-religijną instytucją, która była otwarta dla ogółu społeczności. Atmosfera religijna nie była propagowana, ale nawet w latach 50- tych odczuwało się ją.
Największa grupa studentów pochodziła z anglosaskich, bogatych, protestanckich rodzin. Następną dużą grupę stanowili studenci żydowscy, ale było też sporo pojedynczych studentów z przeróżnych kanadyjskich grup etnicznych.
Po drugiej wojnie światowej, zagraniczni studenci zaczęli liczbowo liczniej przybywać do Uniwersytetu Manitoby i między nimi byli też Polacy. Przybyła wtedy spora grupa Chińczyków z Hong Kongu, mniejsza ilość z Trynidadu. Osobiście miałem dwóch kolegów. Jednego Zdzicha Straszyńskiego, znałem z gimnazjum a drugiego, Emila Rekruta, poznałem na uniwersytecie. Wszyscy byliśmy z innych stron Polski.

Po wojnie w Zachodnich Niemczech, było też polskie wojsko razem z armią angielską na okupacji Niemiec. Tam polscy oficerowie, zorganizowali gimnazja dla młodzieży. tak jak mnie tak i Zdzicha hitlerowcy trzymali za niewolników w uciążliwych, przymusowych robotach. Dzięki naszym oficerom udało nam się skończyć gimnazjum nim przyjechaliśmy do Kanady. Tutaj, po jakimś czasie udało nam się wstąpić na Uniwersytet. Emil się do nas przyłączył
                                                                                                                
Od samego początku nie byliśmy mile widziani przez kanadyjskich
studentów szczególnie studentów anglosaskich i żydowskich. Mogliśmy należeć do wszystkich klubów na Uniwersytecie, ale tam wszyscy trzymali się od nas z daleka. Anglosasi traktowali innych obcokrajowców w ten sam sposób, oprócz Niemców, z którymi się szybko bratali. Inni kanadyjscy studenci byli dla nas bardziej przychylni, ale też się trzymali z daleka.
 
 
Po jakimś czasie takiej dyskryminacji, nam się to znudziło i postanowiliśmy założyć własny klub. Nazwaliśmy go "International Students' Organization" w skrócie ISO). W 1953 roku został wybrany pierwszy prezes (president) - student z Trinidadu, Ramsey Gopaul, a ja jako kierownik publikacji i imprez towarzyskich. Moi dwaj koledzy, Zdziszek i Emil też byli członkami ISO.

Jako początek programu ISO postanowiono napisać artykuły o szkolnictwie w zagranicznych krajach naszych członków. Ja zgodziłem się napisać, pierwszy w tej serii artykuł do The Manitoban, studenckiej gazety na Uniwersytecie. Juliusz Koteles, redaktor gazety jego załoga nie byli zadowoleni kiedy im wręczyłem mój artykuł: ale nie mogli mi odmówić.
Cały mój artykuł był opublikowany, ale go nie poznałem, bo wszystkie paragrafy zostały poprzestawiane. Na moje szczęście przebywał wtedy na Uniwersytecie Profesor, William J. Rose, jako gość wykładowca na jeden rok, i on mnie poparł. On był ekspertem studiów słowiańskich, szczególnie o Polsce, bo robił swój doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od tego czasu, redakcja gazety, The Manitoban, już więcej nie niszczyła przyszłych artykułów od ISO.     
                                           
Drugim celem naszego programu ISO były przedstawienia talentu naszych członków na scenie. Zatytułowaliśmy je jako "Talent Night". Mieliśmy dwa takie przedstawienia na rok - jedno przed świętami Bożego Narodzenia a drugie przed Wielkanocą. Wszystkie imprezy spotkały się z dużym sukcesem.
W 1954 roku, zostałem wybrany prezesem ISO i rozszerzyliśmy nasz program towarzyski. Zdobyliśmy też członków anglosaskich - kilka dziewcząt. Zrobiliśmy międzynarodową wystawę, na którą przyszło też kilku reporterów z Winnipeg Free Press i z Winnipeg Tribune (ta gazeta już nie istnieje). Wystawa była dużym sukcesem.

Na święta Bożego Narodzenia zdecydowaliśmy zaprosić prezydenta Uniwersytetu Manitoby, kilku profesorów i innych gości na towarzyską kolację przygotowaną z międzynarodowych potraw. Wszyscy zajadali się pierogami z mięsa, lub ze smacznie przyrządzonymi pierogami z kiszonej kapusty i z innymi smakołykami. Ta impreza też była popularna.
 
Po skończeniu studiów, członkowie ISO rozjechali się a nowi zagraniczni studenci zajęli nasze miejsca. Ja i moi koledzy znaleźliśmy pracę i każdy z nas mieszkał w innej części Manitoby. Słyszałem, że Julius Koteles znalazł pracę w Winnipegu. Ja tylko raz spotkałem go w biurze Uniwersyteckiej gazety, więc on mnie nie interesował. Długo później słyszałem, że Julius szukał szczęścia w polityce.

Po jakimś czasie, Julius stanął do wyborów parlamentamych pod sztandarem Liberałów, ale nie został wybrany. W Winnipegu Julius Koteles miał dużo znajomych i kolegów, którzy byli przy władzy miejskiej. W drugiej połowie lat 60-tych rząd miasta szukał jakiejś nadzwyczajnej imprezy na uczczenie w 1970 roku obchodów stulecia istnienia prowincji Manitoba. Chcieli coś zorganizować co by było korzystne dla miasta i co by przyciągnęło dużo turystów.
Wtedy właśnie Julius Koteles przypomniał sobie program ISO z lat studenckich i zaproponował władzom miejskim ten sam program dla miasta. Tak właśnie w Winnipegu została stworzona Folklorama.

Odon L. Ostrowski
 

   

 

 

 

 


    

                                            S  P  O  N  S  O R

 

 

WCZESNIEJSZE  WYBORY  W  KANADZIE


 

 

Wcześniejsze wybory odbędą się 14 października. Rok wcześniej niż zakłada konstytucja.

Harper zapewnił, że opozycyjne partie zostały zmuszone do wyrażenia zgody na wcześniejsze wybory przez niezdolność do działania parlamentu.

Premier spotkał się już z Generalnym Gubernatorem, który jest przedstawicielem królowej brytyjskiej w Kanadzie, aby wręczyć mu wniosek z wcześniejszymi wyborami.

„Doszliśmy do momentu, w którym obywatele Kanady muszą wybrać, którą drogą chcą iść.” powiedział premier Kanady.

PM skarżyło się, że parlament jest w martwym punkcie.

Mniejszościowy rząd konserwatywny potrzebuje wsparcia głównych partii opozycyjnych, Bloku Quebecu oraz Partii Liberalnej, aby przeforsować ustawy oraz uchwalić budżet.

Wybory były szeroko oczekiwane, ponieważ parlament miał być „dysfunkcyjny”

Harper jest otwarty na sprawy gospodarcze i skrytykował liberałów za to, że chcą wprowadzić podatek od gazów cieplarnianych podczas gdy inne podatki są obniżane.

Korzystne sondaże

Pan Harper doprowadził do zwycięstwa Partię Konserwatywną w 2006 roku, kończąc 12 letnie rządy liberałów.

Partia Konserwatywna zdobyła wtedy 127 mandatów na 308, liberałowie 95, Blok Quebecu 48 i Nowa Partia Demokratyczna 30.


Badania Environics sugerowały, że 38% Kanadyjczyków będzie głosować na konserwatystów, 28% na Liberałów; 19% na NPR, osiem na Bloc Quebek i siedem na Zielonych.

Ten sam sondaż Environics wskazał na zwiększone poparcie dla konserwatystów w Quebecu, gdzie separatystyczne pomysły, znikły w ostatnich latach.

Pan Harper poparł atak na Irak podczas gdy był w opozycji i kanadyjska dyplomacja wycofała się z Protokołu z Kioto, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zwiększył również ilość wojsk kanadyjskich w Afganistanie.

źródło: bbc.co.uk

 

   

 


 

KANADA - POCZĄTEK WALKI WYBORCZEJ


 

 

Co obiecują i komu partie przed wyborami

• We wtorek 9.września premier Harper poinformował, że jeżeli jego partia zostanie ponownie wybrana do sprawowania rządów w Kanadzie, obetnie on podatki z 4 do 2 centów na litrze oleju napędowego.

Torysi twierdzą, że to posunięcie pomoże zredukować cenę towarów na rynku.

Lider liberałów Stephane Dion, w czasie przystanku na trasie kampanijnej w Napanee, skrytykował ten projekt, nazywając go XIX-wiecznym podejściem do wyzwań z XXI wieku. To, jego zdaniem, po prostu zwykły trick na zdobycie głosów.

Jeżeli chodzi o walkę ze zmianami klimatycznymi, Harper podąża w przeciwnym kierunku niż cały świat, zwraca uwagę Stephane Dion. Jego metody nie pomogą w żaden sposób Kanadyjczykom, którzy chcą, aby skończyło się opieranie się na energii pochodzącej ze źródeł kopalnych. Kanadyjska ekonomia jest w najgorszej kondycji ze wszystkich państw G7.

Harper, przemawiając w Winnipegu, powiedział, że obniżka, którą zapowiedział, jest rozsądna i odpowiada na autentyczne potrzeby. Jej efekt będzie szeroki i doprowadzi z całą pewnością do spadku cen ogromnej ilości towarów, które są transportowane koleją, ciężarówkami, samolotem lub statkiem.

Obniżenie podatku przy zakupie paliwa typu diesel kosztować będzie skarb państwa około 600 mln dol. rocznie.

Harper podkreśla, że projekt, wysunięty przez jego partię i dotyczący cen ropy to zupełnie inny pomysł niż tzw. Green Shift sugerowany przez liberałów. Pomysł liberałów podwyższy cenę diesla, a także wszystkie inne ceny na rynku.

Liberałowie uważają jednak, że najlepszym sposobem walki ze zmianami klimatycznymi i zredukowania uzależnienia Kanady od oleju napędowego jest właśnie wprowadzenie podatku, nakładającego kary na tych, którzy powodują duże zanieczyszczenie środowiska i nagradzającego tych, którzy o środowisko dbają. Taka metoda to rozwiązanie długoterminowe, podkreślają liberałowie, które na pewno będzie miało poważniejsze skutki niż obcięcie ceny litra oleju napędowego o kilka centów.


• Ottawa Lider liberałów Stephane Dion postanowił przebić konserwatystów, kiedy obiecał że podwoi przyznaną przez torysów kwotę 1200 dol. na opiekę nad dziećmi w rodzinach o niskich dochodach i doda 350 dol. rocznego kredytu dla wszystkich rodzin.

W ten sposób Dion zaprzeczył pogłoskom, że liberałowie po dojściu do władzy zlikwidowaliby wypłaty 100 dol. miesięcznie, które wprowadził premier Stephen Harper. Mówiono też, że Dion planuje podwyższenie GST, które obcięli konserwatyści. Takie pogłoski szerzył między innymi sam Harper, którego za to Dion nazwał kłamcą.

Dion chce także zakończyć stosowany przez torysów system sprawowania rządów, gdzie każdy ma sobie sam radzić.

Drugą poważną zmianą, jaka powinna zostać wprowadzona, zdaniem Diona, jest doprowadzenie do tego, by nie tylko ludzie zamożni mieli dostęp do sądów i ochrony prawnej. W chwili obecnej tak właśnie jest. Ponadto rząd Harpera to rząd, który boi się dopuścić do kwestionowania wydawanych przez siebie praw w sądzie.

We wtorek Harper był w Manitobie i Ontario, a Dion w Quebecu i Ontario. Lider NDP Jack Layton odwiedził Saskatchewan i Ontario.

Przywódca Partii Zielonych Elizabeth May wyrażała po raz kolejny oburzenie, że sieci telewizyjne nie dopuściły jej partii do debaty.

Zdaniem May, jest to zamach na demokrację i sprawiedliwość. May zamierza złożyć skargę w Canadian Radio-television and Telecommunications Commission i podać sprawę do sądu.

May ma pretensje, że zarówno Harper jak i Layton zagrozili wycofaniem się z debat, jeżeli ona zostanie dopuszczona do udziału w nich.

Kampania w toku, a na witrynie internetowej pokazały się obraźliwe animowane rysunki, pokazujące ptaka robiącego kupkę na Stephane'a Dona. Sam Harper przyznał, że były one wysoce niewłaściwe.

Na witrynie tej pojawiło się wiele innych drwin i kpin z liberałów.

Pytany o reakcje na tego rodzaju materiały, Dion zadeklarował, że nie zamierza stosować tego rodzaju chwytów.

W pewnym sensie w reakcji na materiały na witrynie konserwatystów, w poniedziałek liberałowie uruchomili własną witrynę internetową, której celem jest przedstawienie autentycznego lidera Partii Liberalnej. Poznajmy go jako lubiącego sporty i spędzanie czasu na powietrzu, niezbyt bogatego, przywiązanego do swojej rodziny - żony i dzieci - zwykłego Kanadyjczyka.

Komentatorzy podkreślają, że jest to sposób na przewalczenie stereotypu słabego i nieefektywnego przywódcy, jaki starają się od dawna wykreować torysi.

 Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie Anna Głowacka
 

   

 


 

KANADYJCZYCY STUDIUJA W POLSCE


 

 

Kanadyjczycy studiują w Polsce

Od wielu lat studenci z całego świata studiują na polskich uniwersytetach. W
czasach PRL mieliśmy studentów z Afryki, Wietnamu, Płn. Korei czy Kuby.
Odbywali roczny kurs języka polskiego i studiowali na różnych kierunkach w
wielu wyższych uczelniach w całej Polsce.                   

Po 1989-roku zaczęli studiować w Polsce młodzi ludzie głównie pochodzenia
polskiego z amerykańskiej czy kanadyjskiej polonii znający lepiej lub gorzej język polski. Ostatnie lata przyniosły zasadnicze zmiany. Na wielu wyższych uczelniach w Polsce dostępne są studia w języku angielskim, co przy wysokim poziomie naukowym i stosunkowo niskich, lub porównywalnych opłatach przyciąga także studentów angielskojęzycznych.

Z wielką więc satysfakcją przeczytałem w Chronicle Journal ze środy 20 sierpnia
artykuł Lindsay Lafraugh o młodym człowieku z Thunder Bay 24-letnim Cody
Hemsworth, który po skończeniu biologii na Lakehead University podjął studia
medyczne w Krakowie na słynnym Uniwersytecie Jagiellońskim. Pozostaje tylko serdecznie podziękować redakcji Chronicle Journal za opublikowanie artykułu reklamującego polską uczelnię i przepiękne miasto Kraków.

Jerzy Arct Wiadomości polonijne z Thunder Bay

 

   

 

 

 

KORZYSTANIE Z KARTY DEBETOWEJ W KANADZIE


 

 

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

O ile w USA aż trzech na czterech konsumentów korzysta z kart debetowych przy dokonywaniu zakupów, to jednak, według najnowszych badań rynkowych, najwięcej tego typu transakcji dokonują Kanadyjczycy. Zanotowany w ostatnich latach znaczny wzrost popularności kart płatniczych wynika m.in. z powodu zawarcia przed trzema laty porozumienia pomiędzy kanadyjską Acxsys Corporation i amerykańską NYCE Payments Network. Umożliwiło ono Kanadyjczykom płacenie za pomocą kart debetowych za towary zakupione w USA. Na terenie Kanady kartą debetową płaci się najczęściej w restauracjach, kinach, muzeach i w większości sklepów.

Opłaty za korzystanie
Użytkownicy kart powinni pamiętać, że korzystanie z nich nie zawsze jest bezpłatne. Niektóre sklepy i punkty usługowe pobierają za takie transakcje dodatkową, niewielką opłatę, tzw. convenience fee. Nie jest to sprzeczne z prawem, o ile informacja o takiej opłacie i jej wysokości ukaże się na ekranie urządzenia, za pomocą którego dokonujemy transakcji. Jeżeli kupujący nie zgadza się na dodatkową opłatę, sprzedawca powinien umożliwić mu bezpłatne unieważnienie transakcji. Aby uniknąć takich sytuacji, użytkownik karty powinien uzgodnić ze sprzedawcą warunki korzystania z niej jeszcze przed dokonaniem płatności.

Warto też pamiętać, że niektóre sklepy lub punkty usługowe zastrzegają sobie minimalną wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty. Różni się ona w zależności od rodzaju oferowanych dóbr. Najczęściej to kwota od 5 do 10 CAD.

Drogi bankomat
Z koniecznością uiszczenia opłaty convenience fee musi liczyć się także osoba, która podejmuje pieniądze z bankomatu (automated banking machine, czyli ABM). Zazwyczaj wynosi ona co najmniej 1,50 CAD i jest pobierana, gdy transakcji dokonuje się w bankomacie nienależącym do banku macierzystego.

Osoba korzystająca z bankomatu może zostać zobowiązana do pokrycia dwóch dodatkowych opłat tzw. network access fee i opłaty za dokonanie transakcji bankowej, pobieranej przez bank macierzysty. Zdarza się więc, że podjęcie pieniędzy z bankomatu kosztuje w sumie około 6 CAD.

Aby uniknąć opłat, należy dokładnie dowiedzieć się, ile transakcji jest wliczonych w miesięczną opłatę bankową. W zależności od liczby przewidywanych transakcji, użytkownik karty może wybrać najlepszą opcję zaproponowaną przez bank. Informacje na ten temat są zamieszczone w publikacji The Cost of Banking Guide, którą można znaleźć na stronie internetowej Financial Consumer Agency of Canada (FCAC,) www.fcac-acfc. gc.ca/eng/default.asp. Strona ta umożliwia wybranie najwygodniejszej opcji, proponując najtańsze rozwiązanie. Na zamówienie użytkownika, (złożone telefonicznie, nr 1-866-461- 3222) FCAC przesyła bezpłatnie broszurkę dotyczącą transakcji bankowych.

Dobrym sposobem na uniknięcie przynajmniej jednej z opłat jest podjęcie gotówki z konta przy dokonywaniu zakupów (tzw. cash back). W większości sklepów lub punktów usługowych istnieje taka możliwość. Podjęta z konta kwota jest wówczas doliczona do rachunku.

5-10 CAD wynosi zazwyczaj minimalna wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty

Źródło: Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2008-08-22

Autor: Magdalena Tews

„Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazetaprawna.pl”.
Tekst prowadzi do strony gazetaprawna.pl

   

 


 

WIADOMOŚCI PROSTO Z POLSKI
 

 

 

 

Środa, 2008-09-10

Siergiej Ławrow już w Warszawie

Ok. godz. 21.15 wylądował w Warszawie samolot z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Rosyjski minister składa w Polsce roboczą wizytę.
W czwartek przed południem Ławrow spotka się z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Po tym spotkaniu planowana jest konferencja prasowa obu ministrów. O godz. 15.00 Ławrow zostanie przyjęty przez premiera Donalda Tuska.
Nie jest przewidziane spotkanie rosyjskiego ministra z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Jak informuje oficjalnie polskie MSZ, ministrowie Sikorski i Ławrow będą rozmawiali m.in. o rozwoju sytuacji wokół konfliktu gruzińsko-rosyjskiego oraz o perspektywie relacji Unia Europejska - Rosja.
Rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko zapowiedział, że Ławrow w Warszawie ponownie poinformuje o negatywnym stanowisku Moskwy w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Na dzień przed wizytą szefa rosyjskiej dyplomacji dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że przyszłe obiekty tarczy w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet.
Nie mogę wykluczyć, że w wypadku podjęcia stosownej decyzji przez najwyższe kierownictwo wojskowo-polityczne kraju celami dla naszych rakiet mogą się stać obiekty tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, a w przyszłości inne podobne obiekty - powiedział Sołowcow dziennikarzom w Moskwie.
W ocenie premiera Tuska wizyta Ławrowa może być "krokiem we właściwą stronę". We wtorek szef polskiego rządu przyznał jednak, że Rosja jest obecnie dla Polski "trudnym partnerem". Tusk zwrócił uwagę, że wizyta Ławrowa odbywa się mimo złej sytuacji wywołanej kryzysem kaukaskim i postawą Rosji wobec Gruzji. Ponadto zaznaczył, że postawa Rosji wobec Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kryzys kaukaski "pozostawia wiele do życzenia".
Polska jest jednym z tych krajów, który twardo stawia kwestie integralności terytorialnej Gruzji, ale równocześnie Polska powinna być tym krajem w UE, który co najmniej jest w głównym nurcie Unii, jeśli chodzi o relacje z Rosją - zaznaczył premier.
"Wizyta za linią frontu" - tak z kolei dziennik "Wriemia Nowostiej" tytułuje korespondencję z Warszawy, w której zapowiada podróż Ławrowa.
"Wriemia Nowostiej" przypomina, że Sikorski chce porozmawiać z rosyjskim kolegą po "męsku". "Męska rozmowa ma dotyczyć relacji dwustronnych, problemów instalacji w Polsce 10 antyrakiet amerykańskiej tarczy, przyszłości partnerstwa UE-Rosja i sytuacji na Kaukazie" - informuje gazeta.
"Wriemia Nowostiej" odnotowuje, że "polscy dyplomaci nieoficjalnie mówią, że Tusk i Sikorski chcą zaproponować, by rosyjscy wojskowi mogli wizytować bazę antyrakiet w Redzikowie na północy Polski, w zamian za możliwość polskich inspekcji w rosyjskich bazach w obwodzie kaliningradzkim".
PAP

PO uderzy po kieszeni palaczy

PO chce zmian w ustawie o podatku akcyzowym, które uniemożliwią firmom tytoniowym nadmierne magazynowanie papierosów przed spodziewanymi podwyżkami akcyzy na te wyroby. Wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska przyznaje, że to z pewnością uderzy po kieszeni palaczy, ale - jak podkreśla - zwiększy wpływy do budżetu państwa.
Jakub Szulc (PO) z Komisji Finansów Publicznych ocenia, że budżet państwa może zyskać zmianach w ustawie o podatku akcyzowym nawet miliard złotych rocznie.
W okresie poprzedzającym przewidywane podwyższenie stawki podatku akcyzowego producenci papierosów lub tytoniu do palenia w istotny sposób zwiększają produkcję, tworząc zapasy objęte opodatkowaniem akcyzowym jeszcze o niższej stawce. Wyroby te są wprowadzane na rynek już po podwyżce akcyzy, ale z opłaconą stawką niższą, bo jeszcze z poprzedniego okresu - powiedziała Skowrońska.
Przyjmuje się, że "normalny" zapas papierosów powinien odpowiadać maksymalnie 2-miesięcznej sprzedaży. Tymczasem - jak zaznaczył Szulc - choć mamy wrzesień na rynku ciągle jeszcze sprzedawane są papierosy, za które akcyza została opłacone według niższej stawki obowiązującej jeszcze przed 1 stycznia 2008 roku.
To pokazuje skalę zapasów firm tytoniowych. Efektem jest oczywiście niższa cena papierosów, ale i niższe wpływy do budżetu. Chcemy uszczelnić system - podkreślił Szulc.
PO chce wprowadzić dwa rozwiązania: w kilkumiesięcznym okresie przed podwyżką akcyzy firmy tytoniowe nie będą mogły produkować i wprowadzać na rynek więcej papierosów niż średnia liczona z ostatnich - najprawdopodobniej sześciu - miesięcy.
Po drugie, w danym okresie po podwyżce akcyzy na rynku nie będą mogły już funkcjonować wyroby tytoniowe ze starą banderolą (sprzed podwyżki). To drugie rozwiązanie ma zapobiec temu, aby firmy tytoniowe nie "wyprzedzały" zakazu zwiększania produkcji, produkując więcej, ale wcześniej niż w objętym zakazem okresie.
Pytany, co na taki projekt palący przynajmniej w części elektorat Platformy, Szulc przyznał, że sam jest palaczem, ale jednocześnie dodał: "nie mamy większych skrupułów; akcyza tytoniowa to chyba jeden z nielicznych, niekwestionowalnych podatków".
PO, która chce złożyć projekt w Sejmie w przyszłym tygodniu, zakłada, że zmiany wejdą w życie przed końcem roku.
PAP

Wśród największych firm Europy Środkowej polskich najwięcej

Wśród pięciuset największych firm Europy Środkowej najwięcej, bo 34%, stanowią przedsiębiorstwa z Polski - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Raport przedstawiono podczas XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej zanotowały w 2007 roku wzrost przychodów. Jak zaznaczają autorzy raportu, tempo było jednak niższe, niż rok wcześniej. W 2007 roku największy procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży zanotowały przedsiębiorstwa z krajów bałtyckich oraz Serbii. Polskie firmy zdominowały jednak ranking - znalazło się w nim 170 spółek z naszego kraju. Eksperci z firmy Deloitte zaznaczają, że nie jest to zaskakujące, ze względu na wielkość naszej gospodarki w porównaniu z innymi krajami regionu.
Z raportu wynika, że tylko 71 spośród pięciuset największych firm Europy Środkowo-Wschodniej jest notowanych na giełdzie. Większość z nich ma siedzibę w Polsce, choć największą firmą pod względem kapitalizacji giełdowej w 2007 roku był czeski producent energii Cez.
IAR

Zamek krzyżacki w Gniewie na sprzedaż

Przynajmniej 64 milionami złotych, w tym 24 mln na kupno i 40 mln na inwestycje, musi dysponować inwestor, który zdecyduje się na kupno zamku krzyżackiego w Gniewie (woj. pomorskie). Jest już jeden chętny.
Zamieściliśmy już wymagany prawem cykl ogłoszeń w prasie. Przetarg odbędzie się w październiku - poinformował burmistrz Gniewu, Bogdan Badziong. Burmistrz dodał, że cena wywoławcza zamku, który jest sprzedawany wraz z kilkoma współczesnymi, sąsiadującymi z nim budynkami to 24 mln zł.
Suma, na jaką wycenił sam zamek rzeczoznawca jest dużo wyższa, ale - zgodnie z prawem dającym taką możliwość w przypadku obiektów zabytkowych wymagających remontu, obniżyliśmy jego cenę o połowę - stwierdził burmistrz Badziong.
Przetarg ofertowy, w ramach którego zamek zostanie sprzedany, zakłada, że przy wyborze kupca obok zaproponowanej ceny ważna będzie także koncepcja zagospodarowania nieruchomości. Władze miasta widziałyby w obiekcie hotel z salami konferencyjnymi.
Aby jednak zmienić zamek w hotel, trzeba bardzo dużych pieniędzy na remonty i adaptacje - zaznaczył burmistrz dodając, że umowa, jaka zostanie podpisana z kupcem, zakłada, że w ciągu pięciu lat zainwestuje on w obiekt przynajmniej 40 mln zł. Na wstępie kupiec musi więc dysponować kwotą przynajmniej 64 mln zł.
Taka umowa, to nasze zabezpieczenie. Jeśli kupiec nie zainwestuje w remont, nie podpiszemy z nim ostatecznej umowy sprzedaży - zaznacza Badziong dodając, że zgłosiła się już jedna poważnie zainteresowana inwestycją firma.
Zamek w Gniewie został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Powstał na planie kwadratu o bokach równych niemal 50 metrom. Jest najpotężniejszą twierdzą zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. W XIX wieku obiekt służył jako spichlerz, a potem jako więzienie. W 1921 roku na zamku wybuchł pożar, który zniszczył trzy z czterech skrzydeł obiektu. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku rozpoczęto jego odbudowę. Zakończyła się ona w latach 90.
PAP

Wtorek, 2008-09-09

Dyrektor ARR podał się do dymisji po prowokacji

Prezes Agencji Rynku Rolnego przyjął dymisję dyrektora oddziału Agencji w Bydgoszczy Adama Koca - poinformowała rzecznik prasowy ARR Iwona Ciechan. Dodała, że zostały również podjęte działania zmierzające do odwołania szefa placówki w Białymstoku.
Dymisja Adama Koca ma związek z prowokacją dziennikarską stacji TVN. W poniedziałek wieczorem w programie "Teraz My" wyemitowano materiał, z którego wynika, że pracę w oddziale Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy można załatwić powołując się w rozmowie telefonicznej na znajomości z szefem resortu rolnictwa, Markiem Sawickim.
Moje postępowanie było naganne. Złożyłem rezygnację na ręce prezesa ARR, oddałem się do jego dyspozycji - powiedział dyrektor Koc. Dymisja została przyjęta.
Rzecznik prasowy ARR wyjaśniła, że mając na uwadze dobry wizerunek Agencji, prezes ARR przyjął dymisję szefa bydgoskiego oddziału. Natomiast w związku z tym, że dyrektor oddziału w Białymstoku jest pracownikiem chronionym (jest radnym), podjęte zostały działania zmierzające do odwołania go ze stanowiska.
PAP

 

Dalej...

   

 

FAKTY ZE ŚWIATA
 

 

 

 

Środa, 2008-09-10

Huragan Ike przybiera na sile przed wybrzeżem

Huragan Ike, przemieszczający się w środę nad Zatoką Meksykańską, zyskał na sile i jest teraz klasyfikowany w kategorii drugiej w pięciostopniowej skali.
Wichury mają prędkość około 150 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy twierdzą, że w ciągu najbliższych 24 godzin huragan może jeszcze przybrać na sile i zostanie zaliczony do kategorii trzeciej. Siła wiatru może wzrosnąć do 170 kilometrów na godzinę.
Ike prawdopodobnie ominie centrum Zatoki Meksykańskiej, gdzie zlokalizowana jest większość amerykańskich platform naftowych.
Do Stanów Zjednoczonych Ike dotrze na wybrzeżu Teksasu. Władze stanu przygotowują się na ewentualną ewakuację mieszkańców zagrożonych terenów.
Huragan ma uderzyć niedaleko miasta Corpus Christi, skąd władze ewakuowały już autobusami osoby chore i starsze. Możliwość obowiązkowej ewakuacji ogłoszono ma całym wybrzeżu Teksasu, ponieważ nie wiadomo jeszcze, którędy przejdzie huragan.
Wcześniej Ike zaatakował Kubę, gdzie spowodował śmierć co najmniej czterech osób i olbrzymie zniszczenia. Na całej wyspie zniszczonych zostało prawie 140 tys. budynków, w tym 90 tys. domów mieszkalnych. Z najbardziej zagrożonych terenów ewakuowano około 2,6 mln ludzi.
PAP

Francja obawia się zamachu na Benedykta XVI

W czasie czterodniowej pielgrzymki papieża Benedykta XVI we Francji jego bezpieczeństwa będzie strzec ponad 9 tysięcy policjantów, żandarmów i sił porządkowych - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Władze obawiają się zamachów terrorystycznych, a także manifestacji organizacji feministycznych i obrońców laickości.
W dniach 12-15 września Benedykt XVI odwiedzi Paryż i Lourdes. Według paryskiej prefektury, w stolicy nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obejmą mobilizację około 5,5 tysiąca policjantów, żandarmów i funkcjonariuszy innych służb. Do ochrony papieża przygotowano także helikopter, kilka jednostek brygady policji rzecznej i kompanię elitarnych strzelców.
Podczas pobytu papieża w Lourdes od soboty do poniedziałku będzie mu towarzyszyć, według ministerstwa, około 3,8 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych. W czasie wizyty Benedykta XVI w sanktuarium maryjnym będzie działał specjalny europejski komisariat z udziałem policjantów włoskich, niemieckich i holenderskich.
W sobotę rano na plenerowej mszy przed paryskim Kościołem Inwalidów spodziewanych jest od 150 do 200 tysięcy wiernych. Od piątku wieczorem do sobotniego popołudnia centralna część Paryża wzdłuż Sekwany - od katedry Notre Dame do Esplanady Inwalidów - będzie częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego.
Papieskie wizyty we Francji są tradycyjnie okazją do demonstracji organizacji broniących ścisłej separacji państwa i Kościoła oraz obrońców praw kobiet. Francuska Federacja Wolnomyślicieli wzywa do manifestacji w niedzielę w Paryżu "przeciw publicznemu finansowaniu działalności religijnej oraz w obronie laickości w Europie i rozdziału państw i religii".
W piątek przeciw wizycie Benedykta XVI zamierzają manifestować organizacje feministyczne. Oświadczyły, że zamierzają wyrazić protest przeciw "ingerencji Kościoła w sprawy publiczne, stanowisku papieża w kwestii prawa do aborcji i antykoncepcji oraz przychylności wielu francuskich polityków wobec jego poglądów". 
PAP

Czy poznamy największą tajemnicę wszechświata?

Naukowcy oczekują przełomu w fizyce po zakończonych próbach wprowadzenia do akceleratora LHC w CERN wiązek protonów; wiązka biegnąca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jak i wiązka w przeciwnym kierunku przeszły cały obwód akceleratora. Możliwe, że eksperymenty dadzą odpowiedź na pytanie, czym jest ciemna materia stanowiąca 95% wszechświata.
W CERN w Genewie uruchomiono oficjalnie akcelerator LHC. LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów) to kołowy akcelerator cząstek elementarnych, znajdujący się w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą. LHC znajduje się w specjalnym kolistym tunelu, 100 metrów pod ziemią. Tunel ma średnicę ok. 9 km i ok. 27 km obwodu.
Zdaniem prof. Teresy Rzący-Urban, eksperymenty z LHC powinny przynieść nam odpowiedź na pytanie: czym jest ciemna materia stanowiąca 95% wszechświata. Tego jeszcze wciąż nie wiemy - pokreśliła dziekan Wydziału Fizyki UW podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu w laboratorium CERN Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC).
Rozwiązania zagadki ciemnej materii oczekuje również przedstawiciel Polski w radzie CERN prof. Jan Nassalski. Jak powiedział, wpuszczenie pierwszych wiązek do akceleratora to początek przełomowych eksperymentów, które pozwolą rozszerzyć dotychczasową wiedzę o cząstkach elementarnych.
Z kolei Grzegorz Wrochna, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, zwrócił uwagę, że badania te mogą przynieść materialne, wymierne korzyści. Historia fizyki pokazuje, że każde przełomowe odkrycie w tej dziedzinie przynosiło także wielki przełom technologiczny i cywilizacyjny - poczynając od zabaw Faradaya drucikami i magnesikami, bez których nie mielibyśmy ani elektroniki, ani urządzeń elektrycznych. Nawet teorie, tak pozornie abstrakcyjne jak mechanika kwantowa, znalazły powszechne zastosowanie w budowie układów elektronicznych i komputerów. Jednak takie odległe korzyści pojawiają się po 50-100 latach od danego odkrycia i są zupełnie nieprzewidywalne - wyjaśniał Wrochna.
Akcelerator LHC będzie badał zjawiska zachodzące na bardzo małej przestrzeni przy bardzo dużych energiach. W ten sposób mają zostać zasymulowane warunki istniejące we wszechświecie w pierwszej sekundzie po Wielkim Wybuchu. Żeby obserwować te zjawiska, zbudowane zostały zestawy detektorów - przy LHC zainstalowano cztery takie zestawy, każdy z nich ukierunkowany jest na badanie nieco innych zjawisk. Największy z nich ma rozmiary sześciopiętrowej kamienicy, chociaż będzie rejestrował tor lotu i właściwości cząstek milion razy mniejszych od atomu.

Dalej...

   


 

MIESIĄCE

 

 

WRZESIEŃ

Ważne daty - WRZESIEŃ

1
– Międzynarodowy Dzień Pokoju – obchodzony w rocznicę wybuchu II wojny światowej
– Dzień Kombatanta (Polska)

5
– Dzień Energetyka (Polska)

8
– Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem
– Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa

9
– Międzynarodowy Dzień Urody

11
– Dzień Kolejarza (Polska)
– Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – obchodzony od 2004 r.

12
– Dzień Wojsk Lądowych (Polska)

14
– Dzień Chorych na Schizofrenię

16
– Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (Międzynarodowy Dzień Walki o Zachowanie Warstwy Ozonowej)

16-22
– Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

17
– Dzień Sybiraka

18
– Dzień Geologii (Międzynarodowy Dzień Geologa)
– Św. Stanisława Kostki – patrona dzieci

19
– Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

ok. 20
– Akcja Sprzątania Świata

21
– Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera (Światowy Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera) – obchodzony od 1994 r.
– Międzynarodowy Dzień Pokoju (ONZ)

22
– Europejski Dzień Bez Samochodu

23
– Pierwszy Dzień Jesieni

26
– Dzień Serca

27
– Światowy Dzień Turystyki
– Dzień Podziemnego Państwa Polskiego (Polska) 27 (lub 25)
– Dzień Budowlanych (Dzień Budowlańca)

28
– Światowy Dzień Morza
– Międzynarodowy Dzień Ludzi Niesłyszących (Światowy Dzień Głuchego)

29
– Światowy Dzień Serca

30
– Dzień Chłopaka
 

   

 

PODRÓŻ  DOOKOŁA  POLSKI  -  CIEKAWE  MIEJSCA - SZCZECIN
 

 



 
 

 

 

 

SZCZECIN


 

 


Szczecin to zarazem historyczna i nowoczesna stolica województwa zachodniopomorskiego, miasto położone w pn-zach części Polski, przy ujściu Odry (poprzez Zalew Szczeciński) do Bałtyku. Od wieków jest to miejsce krzyżowania się ważnych tras tranzytowych Europy, dlatego też Szczecin nazywany jest polskim oknem na świat. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności).

 

 
Wały Chrobrego

Szczecin jest miastem o ponad tysiącletniej tradycji i burzliwych dziejach. Jego okres świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów oraz przynależności miasta do Hanzy (XIII-XVII wiek). W tym czasie miasto było jednym z najpotężniejszych portów i ośrodków handlu na Pomorzu.

Do dzisiaj Szczecin zachował swój niepowtarzalny charakter, turystów urzeka to miasto zabytkową architekturą i wspaniałą zielenią. Gwiaździste rozplanowanie placów przywodzi natomiast na myśl francuską stolicę, w związku z czym miasto bywa określane mianem Paryża Północy.

W Szczecinie znajduje się duża liczba zabytków. Obecnie w mieście objętych ochroną prawną jest ok. 200 obiektów, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Najpiękniejsze szczecińskie zabytki to: Zamek Książąt Pomorskich, jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba, Ratusz Staromiejski (Muzeum Narodowe), Brama Portowa i inne ciekawe budowle.

 


Dziedziniec zamkowy

Dalej...
 

   


PRZEZ BOJE, PRZEZ ZNOJE, PRZEZ TRUD-KOMBATANCKIE LOSY
 

 


Dzisiaj publikujemy trzydziesty pierwszy artykuł z serii wspomnień kombatanckich spisanych przez Kazimierza Patalasa w książce zatytułowanej Przez boje, przez znoje, przez trud-kombatanckie losy
 

 

Stefan Olbrecht

 

WSPOMNIENIA
Spisane
we wrześniu 1987 roku

Urodziłem się 27 listopada 1926 roku we wsi Sobiesko, koło Podhajec, miasta znanego z bitwy Jana III Sobieskiego z Turkami. Moja rodzina pochodzi z województwa lwowskiego, spod Jarosławia i Przeworska. Straciłem już swój akcent lwowski. Często naśmiewali się koledzy z niego, gdy byłem w Junakach w Rosji. Pamiętam, że u nas w domu mówiło się często "ta joj". Ukończyłem
pięć klas szkoły powszechnej w Podhajcach w szkole im. Jana III Sobieskiego. Gimnazjum u nas nie było, trzeba było jechać do Brzeżan. Właściwe brzmienie mojego nazwiska jest "Olbrycht". Ludzie mieli problemy z wymawianiem tego nazwiska i stosowali różne formy jak: Olbracht, Olbricht czy Olbrecht. Nazwisko zmieniono mi po przyjeździe do Palestyny na "Olbrecht" i od tej pory utrzymałem to brzmienie. Po przyjeździe do Kanady, nie miałem oryginalnych
dokumentów, aby przeprowadzić zmianę nazwiska do pierwotnej formy i tak już pozostało z niewłaściwą literą w środku.

Początek II-ej wojny światowej pamiętam dobrze, gdy na naszej wsi pokazała się konnica sowiecka. W szkole w okresie poprzedzającym wybuch wojny mówiło się wiele o niej, szyliśmy sobie maski gazowe, zbieraliśmy złom na cele wojenne, zbieraliśmy pieniądze na dozbrojenie armii. Wybuch wojny, był dla nas, dzieci, wielkim szokiem. Słuchaliśmy chętnie opowiadań ojca z I-ej wojny
światowej, kiedy służył w wojsku austriackim w artylerii. W kilka dni po rozpoczęciu wojny przyjechali do nas uciekinierzy ze Śląska. Ich dzieci naśmiewały się z naszego akcentu, mówili nam, że śpiewamy a nie mówimy. Niektóre ich wyrażenia były podobne do sposobu mówienia mojej matki, która pochodziła gdzieś z okolic Śląska. Bawiliśmy się chętnie z rówieśnikami Ślązakami.

Pierwszym zetknięciem z wojną było pokazanie się na naszej wsi sowieckiej konnicy. Matka zgarnęła nas wszystkich do domu i zakazała pokazywać się na ulicy. Podglądaliśmy przez szpary i okna, bo była to dla nas sensacja. Nazywano ich "Czerkiesami". Nazwę tę zapamiętano jeszcze z I-ej wojny światowej. Czapki mieli spiczaste. Mundury ich były poszarpane, broń powiązana sznurkami. Każdy żołnierz był inaczej umundurowany, nie tak, jak to sobie zwykle wyobrażaliśmy wojsko. Najgorzej wyglądały postrzępione u dołu płaszcze. Konie wybiedzone, zarażone nosacizną. Zabierali dobre konie od nas a zostawiali nam te zabiedzone. Pamiętam jak z chłopakami łapaliśmy te pozostawione przez Rosjan konie, z cieknącymi nosami, nie podkute. Za konnicą przyszły czołgi.

Pierwsza administracja pod Rosjanami była przejęta przez Ukraińców i Żydów. Zaczęliśmy chodzić do szkoły, która różniła się między innymi tym, że była koedukacyjna. W polskiej szkole mieliśmy klasy oddzielne dla chłopców i dziewcząt. Zaczęto nas wtedy uczyć języka ukraińskiego i niemieckiego. Sporo było kłopotów z Ukraińcami. Napadali na nas. Już w pierwszą noc po nadciągnięciu Rosjan, Ukraińcy z sąsiedniej wioski przygotowywali atak na naszą wioskę. Nasza wioska była polska z ludnością osadniczą z innych
części Polski. Wokół były duże majątki "obszarników". Jeździliśmy jak pamiętam do lasów należących do Poniatowskiego. Część tych majątków została rozparcelowana na małe gospodarstwa. Ojciec przyjechał w te strony z Rączyna spod Jarosławia i za wszystkie zgromadzone pieniądze zakupił tutaj ziemię z parcelacji. Ojciec kupił 14 morgów ziemi (około 7 hektarów). Było w naszej wsi również kilku osadników, którzy zakupili większe działki za pieniądze zarobione w Ameryce. Ci mieli zwykle lepiej prowadzone gospodarstwa, bo wykorzystali doświadczenie nabyte na emigracji.


Dalej...

   

 

Kalendarz Wydarzeń

 13 września  2008 r.  godz. 18:00

 
 

 


 

 15 września  2008 r.  godz. 18:30


Koło Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Winnipeg, zaprasza na zebranie wszystkich członków, oraz osoby zainteresowane.
Zebranie odbędzie się 15 września o godz. 6:30 PM
w Kościele ŚW. A.Boboli w sali parafialnej.

Zbliża się uroczystość obchodów 30-Lecia założenia TP KUL Winnipeg, dlatego już teraz pragnę wszystkich zaprosić na nasze spotkanie w październiku z delegatem KUL Lublin, który nas odwiedzi w Winnipegu, aby wspólnie obchodzić ta piękna uroczystość.
Więcej informacji podamy wkrótce.

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają KP KUL Winnipeg

Prezes KP KUL

Krzysztof Bator

 

 5 października  2008 r.  godz. 19:00


W niedziele 5. października Towarzystwo Muzyczne I. J. Paderewskiego zaprasza o godzinie 19- tej na koncert, którego wykonawcami będą:

Łucja Herrmnann- mezzosopran

Tadeusz Biernacki- fortepian

Ryszard Tyborowski- gitara klasyczna


 

Koncert odbędzie się w Universiti of Winnipeg Eckhardt Gramatte Hall, 515 Portage Ave

Bilety już do nabycia u członków Towarzystwa oraz w sklepie Polsat Centrum. Szczegółowe informacje : 338 - 9510

 

 

OGŁOSZENIA

 


Sobotnia Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II

pod patronatem

Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Winnipegu

zapisy na nowy rok szkolny 2008/2009

zgłoszenia przyjmuje się w Szkole Świętego Ducha przy 341 Selkirk Ave

 w soboty w godzinach 10:30 -13:00

Możesz również swoje dziecko zapisać  dzwoniąc do kierowniczki szkoły

Jolanty Małek tel.: 942-0818

Zajęcia w naszej szkole odbywają się w soboty

 
od godziny 10:30 do 13:00

prowadzą je profesjonalni, doświadczeni pedagodzy

 

Nie zwlekaj! Daj szansę swojemu dziecku!


 

 

już dziś zaprasza na koncert

w niedziele, 5 października, 2008 r. o godz. 19-tej

w sali koncertowej Winnipeg University

 Eckhardt Gramatte Hall

515 Portage Ave.

W koncercie wystąpią:

Łucja Herrmann - mezzosopran

Tadeusz Biernacki - fortepian

Ryszard Tyborowski - gitara

 

W programie utwory:

 G. Bizet’a, H. Berlioz’a, H. Villa-Lobos’a, M. de Falla, M. Mussorgski’ego,

C. Saint-Saens’a, F.Schubert’a,

F. Chopina, S. Moniuszki, I.J. Paderewskiego, S. Szymanowskiego i innych.


Chór Zespołu Pieśni i Tańca SOKÓŁ w Winnipegu  poszukuje nowe talenty wokalne osoby, które mają duszę do śpiewania.
 
Zespół wykonuje polską muzykę ludową i utwory ze światowego repertuaru muzyki klasycznej oraz muzykę współczesną.
 

Zapraszamy wszystkich chętnych (także tych, którzy nie znają języka polskiego) na próby, które odbywają się w czwartki w godzinach 19.30 - 22.00 w budynku Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ przy  713 Manitoba Avenue
 
Każdy głos jest pożądany!

Więcej informacji można otrzymać od Jerzego Bibika tel. 895-2285

email - jbibik@mts.net
Strona Internetowa Zespołu www.sokolensemble.ca


 


 

Reklama w Polonijnym Biuletynie Informacyjnym w Winnipegu

Już od maja zapraszamy do reklamowania się w naszym Biuletynie, który odwiedza z miesiąca na miesiąc coraz więcej internautów. Obecnie miesięcznie notujemy ponad 4000 odsłon. Na naszej mailowej liście obecnie znajduje się 579 użytkowników.

Reklama na naszych łamach to znakomita okazja do zaprezentowania swojej działalności i usług - oferujemy Państwu kilka podstawowych, skutecznych reklamowych form, których cena znajduje się poniżej.
Zainteresowanych - prosimy o wysłanie do nas maila  bogdan@softfornet.com

 

 Cennik reklam:

1. Reklama (kopia wizytówki biznesowej, logo firmy z tekstem reklamującym o wymiarach wizytówki, tekst reklamujący również w wymiarach wizytówki..., jest doskonale widoczna, gwarantuje skuteczność przekazu.

Czas wyświetleń

Cena promocyjna

Cena regularna

Rok

$200

$400

Pół roku

$120

$240

Miesiąc

$90

$180

Dwa wydania

$40

$80

2.  Reklama indywidualna w promocji $200
     Twoja reklama trafi do internautów zapisanych na naszej liście jak
o
     jedyna wiadomość w mailu od nas.

3.  Artykuł na zamówienie w promocji $200
     Napiszemy i opublikujemy na stronie Biuletynu artykuł o Twoim biznesie
     lub serwisie.   

4. Sponsorowanie działów naszego Biuletynu,
np. Polonijny Kącik Kulinarny sponsowrwany przez
Restaurację XXX

Czas wyświetleń

Cena promocyjna

Cena regularna

Rok

$200

$500

Pół roku

$120

$300

5. Sponsorowanie Polonijnego Biuletynu Informacyjnego w Winnipegu $500/rok   

Sponsorzy Biuletynu będą umieszczeni na specjalnej stronie zbudowanej przez nas. Strona będzie uaktualniana na życzenie sponsora bezpłatnie do 10 zmian na rok.

Link do strony sponsora będzie się znajdował w każdym wydaniu biuletynu.

 



Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem niedokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228