Polonia Winnipegu
 Numer 27

                    15 maja, 2008      Archiwa Home Kontakt

Wydawca


Bogdan Fiedur
Bogdan Fiedur
 

 

zapisz Się Na Naszą listę


Proszę kliknąć na ten link aby dotrzeć do formularza gdzie można zapisać się na listę dystrybucyjną i w przyszłości otrzymywać biuletyn bezpośrednio od nas.

Aby zapisać się szybko bez wypełniania formularza, proszę wysłać E-mail bez żadnego tekstu poprzez kliknięcie tego linku.

 

 

Przyłącz się

Jeśli masz jakieś informacje dotyczące polskich wydarzeń i chciałbyś albo chciałabyś podzielić się nimi z naszymi czytelnikami, to prześlij je do nas. Mile widziane są wywiady, felietony, zdjęcia i poezja. Proszę informować nas o wszystkich wydarzeniach polonijnych.

 

 

Promuj polonię

Każdy z nas może się przyczynić do promowania Polonii w Winnipegu w bardzo prosty sposób.  Mój apel jest aby dodać dwie linie do waszej stopki (signature) aby zacząć promować Polonijne wydarzenia w Winnipegu kiedykolwiek wysyłamy maila.

Tutaj są instrukcj
e jak dodać stopkę używając Outlook Express.

Kli
knij Tools-->Options --> Signatures

Zaznacz poprzez kliknięcie
Checkbox gdzie pisze

Add signature to all outgoing messages


W pole gdzie jest napisane Edit Signature proszę wpisać.

Polonijny link Winnipegu
http://www.polishwinnipeg.com

albo

Polish Link for Winnipeg
http://www.polishwinnipeg.com


Po tym kliknij Apply

I to wszystko. Od tej pory będziemy promować polskie wydarzanie w Winnipegu automatycznie kiedy wyślemy maila do kogoś. Wszystkie programy mailowe mają taką opcję tzw. signature i sposób jej dodania będzie bardzo podobny do tego co opisałem dla Outlook Express

Polonijny Biuletyn Informacyjny w Winnipegu


INDEX
 

WIADOMOŚCI  PROSTO  Z  POLSKI

Środa, 2008-05-14

23 żołnierzy dostanie dyscyplinarki za katastrofę CASY

W najbliższych dniach przedstawione zostaną wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec 23 żołnierzy zawodowych w związku z katastrofą samolotu CASA - poinformowało biuro prasowe Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
"W grupie wskazanych przez komisję żołnierzy zawodowych znajdują się zróżnicowani stopniem i rangą oficerowie i podoficerowie z Sił Powietrznych oraz z innych jednostek" - informuje SG.
W komunikacie podkreślono, że mając na uwadze zasadę niejawności postępowania dyscyplinarnego - dane personalne osób, w stosunku do których wnioskuje się o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego nie zostaną podane do publicznej wiadomości.
Zapowiedź postępowań dyscyplinarnych to efekt prac działającej od kwietnia komisji, która oceniała odpowiedzialność osób funkcyjnych personelu Sił Powietrznych za nieprawidłowości wykazane w protokole komisji badania wypadków lotniczych, które mogły mieć wpływ na katastrofę.

PAP

124 okrążenia Roberta Kubicy

Robert Kubica potwierdza, że ten sezon Formuły 1 należy do niego. Polski kierowca testował bolid na torze Paula Ricarda we Francji. Kubica przejechał 124 okrążenia i "wykręcił" 3. czas dnia.
Robert Kubica uzyskał czas najlepszego okrążenia - 1.06,177. Lepsze wyniki zanotowali jedynie Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes; 1.05,600; 84 okrążenia) oraz aktualny mistrz świata Kimi Raikkonen (Ferrari; 1.06,098; 103.
TVN24

Znamy finalistów Superjedynek!

Cztery nominacje dla grupy Feel, w tym za Debiut Roku i Piosenkę Roku. Poznaliśmy właśnie tegorocznych finalistów plebiscytu Superjedynek, którzy wezmą udział w drugim etapie głosowania. Głosowanie zakończy się 12 czerwca. Zwycięzcy konkursu odbiorą nagrody 14 czerwca podczas 45. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
DEBIUT ROKU:
- Feel
- Joanna Słowińska
- Natalia Lesz

PŁYTA ROKU:
- Doda "Diamond Bitch"
- Feel "Feel"
- Janusz Radek "Dziękuję za miłość"

ZESPÓŁ ROKU:
- Feel
- Hey
- Zakopower

PRZEBÓJ ROKU:
- Bartek Wrona "Barwy szczęścia"
- Ewelina Flinta i Łukasz Zagrobelny "Nie kłam, że mnie kochasz"
- Feel "A gdy jest już ciemno"

ARTYSTA ROKU:
- Doda
- Kasia Nosowska
- Łukasz Zagrobelny
RFM FM
 

Wtorek, 2008-05-13

Teatr Rozmaitości rozpoczął serię występów w Paryżu

Zespół warszawskiego Teatru Rozmaitości rozpoczął serię występów w teatrze Rond-Point w Paryżu. Polscy aktorzy wykonują na tej scenie sztukę Tonyego Kushnera "Angels in America" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
W programie przedstawienia możemy przeczytać między innymi, że "do wystawienia tej pełnej szaleństwa komedii ludzkiej potrzebny był co najmniej reżyser klasy Krzysztofa Warlikowskiego".
Sztuka amerykańskiego autora jest wykonywana na scenie w języku polskim, a widzowie mogą śledzić wyświetlane na ekranie tłumaczenie na francuski. Występują między innymi Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka i Maja Komorowska. Trwające 5 i pół godziny przedstawienie będzie grane na paryskiej scenie do niedzieli.
Francuscy miłośnicy teatru mieli już wcześniej okazję obejrzeć sztukę Kushnera w wykonaniu polskich aktorów. Była ona pokazywana w ubiegłym roku na festiwalu teatralnym w Awinionie.
Przyjmujący polskie przedstawienie Theatre du Rond-Point jest prywatnym teatrem znajdującym się tuż obok Pól Elizejskich.
PAP

Msza Św. w 27. rocznicę zamachu na Jana Pawła II

Dziś, w 27 rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II, w warszawskim kościele Św. Anny środowisko akademickie będzie wspominać ocalenie Ojca Świętego. Msza Św. rozpocznie się o godz. 19.30, potem zaplanowano czuwanie i modlitwę natomiast o godz. 21.00 rozpocznie się Msza Św. o beatyfikację Jana Pawła II, a o 21.37 uroczystości zakończy ulubiona pieśń Ojca Św. - "Barka".
Jak podkreśla rektor kościoła Św. Anny ks. Bogdan Bartołd 13 maja to szczególny dzień dla środowiska akademickiego Warszawy.
Jak zaznacza ks Bartołd do Warszawy przybył Krzyż Wdzięczności z Ukrainy. Krzyż wędruje po stolicach europejskich. Uznaliśmy - dodaje rektor kościoła Św. Anny - że życie Jana Pawła II było takim życiem według krzyża Chrystusowego, to było życie naznaczone cierpieniem. Ks. Bogdan Bartołd zaprasza do chwil duchowego trwania z Janem Pawłem II przy Krzyżu Wdzięczności z Ukrainy.
13 maja podczas audiencji na Placu Świętego Piotra w 1981 roku o godzinie 17.17, turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do papieża. Ojciec Święty, który w odkrytym samochodzie objeżdżał plac, pozdrawiając wiernych, został ciężko ranny. Przewieziono do natychmiast do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji. Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. Tym dramatycznym chwilom towarzyszyła niepewność o życie Ojca Świętego. Na wezwanie polskich biskupów, w całym kraju rozpoczęły się modlitwy i nocne czuwania w intencji Jana Pawła II.
IAR

Polska wieś robi się coraz bogatsza

Dochody rolników wzrosły w ubiegłym roku niemal o jedną piątą i przekroczyły 25 miliardów złotych - informuje "Rzeczpospolita". Takie szacunki udostępnił gazecie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Rolnicy korzystają z rosnących cen żywności, choć główny zastrzyk pieniędzy to dopłaty bezpośrednie do uprawianej ziemi. Z unijnego budżetu w ubiegłym roku wieś dostała aż 10 miliardów złotych. Zdaniem doktora Leszka Goraja z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, dochody rolników będą rosły nadal, bo zwiększa się strumień pieniędzy płynących z Brukseli i polepsza wydajność pracy na wsi.
Przychody własne gospodarstw wyniosły w ubiegłym roku ponad 72 miliardy, a w tym roku powinny być wyższe o kilka procent - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Zdaniem ekonomistów, żywność będzie w przyszłości drożała, więc o spadku dochodów z pracy na roli nie ma mowy. 
IAR

Poniedziałek, 2008-05-12

Zmarła Irena Sendler - "należał jej się Nobel"

Irena Sendler, która ocaliła z holokaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, zmarła w Warszawie. Miała 98 lat. Wspominający Sendler ludzie nazywają ją bohaterką i ubolewają, że jej postać nie jest powszechnie znana.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że będzie szukał sposobu, by uczcić pamięć Ireny Sendler tak mocno jak tylko się da. Prezydent był jednym z inicjatorów zgłoszenia Ireny Sendler do pokojowego Nobla w 2007 roku. Myślę - czynimy takie starania - że byłaby znakomitym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Myślę, że jej śmieć nie przeszkodzi w tym, żeby tym kandydatem pozostała nadal - dodał Lech Kaczyński.
Kandydaturę Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla popierał też były prezydent Lech Wałęsa. Należał jej się ten Nobel, ale jestem pewien, że w niebie go dostanie - powiedział w poniedziałek były prezydent. Wałęsa nazwał Irenę Sendler zasłużoną i wielką osobą, choć niedocenioną przez czasy i wiek, w którym żyła.
PAP

Obchody rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego na Wawelu

W 73. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w Katedrze na Wawelu odbędą się z tej okazji uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Pamięć marszałka Piłsudskiego uczcili również członkowie Związku Piłsudczyków w Lublinie. Piłsudczycy spotkali się na mszy świętej w Kościele Powizytkowskim oraz pod pomnikiem Marszałka na Placu Litewskim.
Podkreślali, że pamiętają słowa marszałka "Wszystko dla Ojczyzny - nic dla mnie". Przypomnieli, że to Józef Piłsudski wywalczył dla Polski niepodległość w bardzo trudnym momencie historii. "Przykład z niego powinna brać dzisiejsza młodzież" - podsumowują piłsudczycy.
Lubelskie uroczystości były połaczone także z 38. rocznicą śmierci generała Władysława Andersa. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-1945 zmarł w Londynie również 12 maja.
IAR

Niedziela, 2008-05-11

Przyrodnicy przerażeni liczbą turystów w Zakopanem

 Tatrzański Park Narodowy zastanawia się nad zamknięciem niektórych tras dla turystów. Przyrodnicy są przerażeni liczbą turystów, którzy odwiedzają Zakopane.
Tylko szlakiem na Morskie Oko w ciągu kilku dni na początku maja weszło 30 tysięcy osób. Dlatego pojawiła się propozycja, aby zastanowić się nad wprowadzeniem limitu na szlakach, a niektóre rejony polskich Tatr w ogóle czasowo zamykać przed turystami. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński tłumaczy, że przyroda też musi czasem odpocząć. Dodaje jednak, że władze parku nie mają zamiaru utrudniać turystom dostępu do Tatr.
Przeciwni takim pomysłom są górale, którzy obawiają się, że w okresie, gdy Tatry byłyby zamknięte zmalałyby wpływy z turystyki.
Przyrodnikom, którzy chcą ograniczyć ruch w Tatrach chodzi przede wszystkim o drogę do Morskiego Oka i Dolinę Kościeliską, ale nie tylko. Latem gigantyczne kolejki ustawiają się również pod Giewontem i aby wejść na szczyt trzeba czasami czekać kilka godzin. Nad ograniczeniami zastanawiają się również inne parki narodowe między innymi w Karkonoszach.
IAR

Otwarcie nowego mostu Warszawskiego we Wrocławiu

W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarty zostanie we Wrocławiu nowy most Warszawski. Obiekt znajduje się na trasie, która jest alternatywą dla drogi krajowej nr 8 Warszawa-Kudowa Zdrój.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Ewa Mazur, na nowym moście oraz na nowej jezdni alei Kromera, tj. ulicy pomiędzy placem Kromera a nowym mostem, obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy, po jednym pasie dla każdego kierunku. Stara jezdnia al. Kromera, prowadząca w tej chwili ruch w stronę starego mostu, zostanie zamknięta.
Otwarcie nowego mostu oznacza również uruchomienie placu Kromera i ul. Toruńskiej, oraz wyremontowanego skrzyżowania ulic Boya -Żeleńskiego - Długosza.
Zamknięty zostanie natomiast starego most Warszawski. Jego remont będzie prowadzony z części nowego mostu przeznaczonej na wbudowanie torów tramwajowych. Modernizacja potrwa do przełomu sierpnia i września 2008 r. Zlokalizowane w ciągu drogi powiatowej mosty Warszawskie wraz z drogami przyległymi są fragmentem podstawowego układu komunikacyjnego miasta, doprowadzającego ruch do drogi krajowej nr 8, a przez to do północno-wschodnich części regionu i w kierunku na Warszawę.
Dzięki tej przeprawie ruch wyprowadzany jest z centralnych rejonów miasta, trasa pełni też funkcję alternatywnej dla drogi krajowej nr 8 Warszawa - Kudowa Zdrój, w przypadku utrudnień ruchu w rejonie mostu Szczytnickiego i pl. Grunwaldzkiego.
PAP

Sobota, 2008-05-10

Sikorski spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Potteringiem. Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji w Gruzji i na Białorusi.
Według Piotra Paszkowskiego, minister spraw zagranicznych poinformował przewodniczącego Poetteringa o planowanych wizytach na Litwie i w Gruzji. Rozmowa dotyczyła również sytuacji politycznej na Ukrainie i Białorusi. Hans-Gert Poettering, według relacji rzecznika MSZ przywiązuje duża wagę do przestrzegania praw człowieka i jest zaniepokojony sytuacją w Mińsku.
Radosław Sikorski i Hans-Gert Poettering rozmawiali również na temat konfliktu w Tybecie oraz o wspólnej polityce energetycznej Unii Europejskiej. Poruszono także sprawę ułatwień wizowych dla studnetów z Białorusi i Ukrainy, którzy chcieliby kontynuować swą edukację w państwach Unii.
Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego przybył do Polski na zaproszenie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i uczestniczył w obchodach Dnia Europy.
IAR

 

Piątek, 2008-05-09

Wałęsa: Europa potrzebuje nowych struktur i programów
Były prezydent Lech Wałęsa podczas piątkowych obchodów "Dnia Europy" w Gdańsku ocenił, że Europa potrzebuje nowych struktur i programów.
Cieszmy się, że jesteśmy pokoleniem, które ma już za sobą epokę wielkich podziałów, granic, konfrontacji i wojowania. Ale teraz stoi przed nami nowe wyzwanie, aby lepiej ułożyć obecną epokę pokoju, wolności i dobrobytu. Do tego potrzebne są nowe struktury i programy - podkreślił Wałęsa.
Gdańskie obchody "Dnia Europy" odbyły się w centrum miasta na Długim Targu. Podczas uroczystości, przy dźwiękach "Ody do radości", na dachu Dworu Artusa zamocowano flagę Unii Europejskiej.
Polska potrzebuje Europy, a Europa Polski. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę być w tym dniu w Gdańsku, mieście, które dla wszystkich Europejczyków jest symbolem wolności i solidarności - powiedział podczas uroczystości goszczący na Pomorzu przewodniczący Komitetu Regionów Unii Europejskiej Luc Van den Brande.
PAP

Prezydent z premierem rozmawiali m.in. o Gruzji
Premier Donald Tusk wyjechał z Pałacu Prezydenckiego, gdzie rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Spotkanie trwało ok. 2 godzin. Ani przedstawiciel prezydenta, ani premier nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.
Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta opublikowała komunikat na swojej stronie internetowej, w którym napisano: "Rozmowa, która przebiegała w dobrej atmosferze, dotyczyła polityki zagranicznej".
Jak poinformowała rzecznik rządu Agnieszka Liszka, spotkanie było robocze, w związku z czym nie będzie wypowiedzi na temat jego przebiegu. Potwierdziła tylko, że atmosfera spotkania była dobra.
Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk rozmawiali przede wszystkim o sprawach międzynarodowych, w tym o sytuacji w Gruzji - powiedział z kolei szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.
  
O tym, że spotkanie będzie dotyczyć Gruzji, w tym potencjalnej misji szefa MSZ Radosława Sikorskiego do tego kraju, mówił dziennikarzom już wcześniej w Sejmie Tusk.
wp.pl

Czwartek, 2008-05-08

Genialni mali Polacy na Wyspach

Polskie dzieci na Wyspach uczą się lepiej od brytyjskich kolegów
Dzieci polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii uczą się lepiej od brytyjskich kolegów. Są lepsi w matematyce, biologii, a nawet historii Anglii - informuje "Metro".
Według brytyjskiego Instytutu Badań Polityki Społecznej do brytyjskich szkół uczęszcza obecnie 170 tys. dzieci z Polski. Większość ma opinię najlepszych uczniów. Jeśli tylko dobrze opanują angielski, stają się przykładami dla innych.
Tę opinie potwierdzają statystyki brytyjskiego ministerstwa edukacji - dzieci emigrantów osiągają lepsze wyniki z testów, włącznie z testem z języka angielskiego. Najlepsi są Chińczycy i Hindusi, ale Polacy, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych, znajdują się w pierwszej dziesiątce.
Metro

Książę Asturii Filip i jego żona Letycja odwiedzili Gdańsk

Hiszpański następca tronu, książę Asturii Filip Burbon i jego żona Letycja zwiedzili w Gdańsku Bazylikę Mariacką, obejrzeli wystawę "Drogi do Wolności" i złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Wizyta książęcej pary w Gdańsku, w ostatnim dniu ich pobytu w Polsce, miała charakter prywatny. Hiszpanie nie życzyli sobie spotkań z dziennikarzami.
 Prosto z lotniska goście udali się do podziemi siedziby "Solidarności", gdzie zwiedzili wystawę "Drogi do wolności", przedstawiającą historię polskiej walki o demokrację, a zwłaszcza roli, jaką odegrała w niej "S". Jednym z ich przewodników po wystawie był działacz "S", jeden z organizatorów strajków w 1980 roku, Jerzy Borowczak.
Po obejrzeniu ekspozycji hiszpańska para książęca udała się przed Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożyła wieniec, a potem - do Bazyliki Mariackiej. Tutaj powitał ich nowy metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź oraz proboszcz świątyni, infułat Stanisław Bogdanowicz.
Infułat oprowadzał gości po największej ceglanej świątyni w Europie. Na dłużej Hiszpanie zatrzymali się przed dwoma z cenniejszych zabytków świątyni - powstałym w drugiej połowie XV wieku zegarem astronomicznym oraz kopią obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w gdańskim Muzeum Narodowym).

PAP 

INDEX


Copyright © Polonijny Link Winnipegu
Kopiowanie w całości jest dozwolone bez zgody redakcji pod warunkiem nie dokonywania zmian w dokumencie.

23-845 Dakota Street, Suite 332
Winnipeg, Manitoba
R2M 5M3
Canada
Phone: (204)254-7228
Toll Free US and Canada: 1-866-254-7228