6 kwietnia 2011 | <<< Nr 173 >>>

   W tym numerze
   
Do Redakcji
Wydarzenia warte odnotowania
Wiadomości z Polski
Libia - Rozprawa z przeszłością po arabsku
Kwiecień – czas szczególny pamięci narodowej
Kurs malowania pisanek w Muzeum "Ogniwo"
Koncert Kombi w Winnipegu - wideo
W dzisiejszym świecie rządzi kasyno!
Tadeusz Drozda w Winnipegu - zdjęcia
Tworzenie się nowego porządku świata cz 25
Turystyka -Roztoczański Park Narodowy
Humor
Upadek światowego systemu monetarnego cz 47
Kącik kulinarny Lucy Michalak
Ciekawostki
Manitoba - Kwiecień w fotografii
Polki w świecie- Natasza Caban
Kalendarz Wydarzeń
Polsat Centre
Kącik Nieruchomości  
Czyszczenie wentylacji - Duct Cleaning

 


  Do Redakcji
 
Szanowny Panie redaktorze,

Dziękuje bardzo za umieszczenie na Polishwinnipeg.com, za pośrednictwem Tadeusza Michalaka, maszynopisu mojej książki pt. "Nad Gawią" wraz z krótka informacją o mnie.
Poniżej jest link do strony Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Poznań, a w nim ciekawa relajca z tegorocznego Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu.
 
http://www.tmwizw.republika.pl/
 
Jest to największa miejska impreza plenerowa w Polsce
 
Pozdrawiam
Kazimierz Niechwiadowicz

 

 

Szanowni Państwo!
 

Czy są Państwo zainteresowani otrzymaniem oferty Innowacyjnego Systemu Zarządzania Firmą, którego wdrożenie można sfinansować przy pomocy środków unijnych. Jest to prawdopodobnie ostatni moment na sfinansowanie tego typu inwestycji aż do 85% z budżetu UE.
 


Prosimy kliknąć tutaj lub skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem +48 22 266 01 02 jeżeli są Państwo zainteresowani.

Więcej informacji o systemie znajduje się tutaj.
 

OGŁOSZENIE

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w ceremonii poświęcenia
Tablicy Pamiątkowej w Albrin Park w dniu 10 kwietnia 2011r. o godz.
15.00.
Dojazd od ulicy Chancellor Drive do ulic Lake Albrin Bay lub Swan Lake,  którymi Państwo dostaniecie się do wejścia Albrin Park.

W pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbędzie się  uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamiątkowej upamiętniającej  ofiary tej wielkiej tragedii narodowej. Wyżej wymieniona tablica będzie  poświęcona przez Ojca Macieja Pająka Proboszcza Parafii Ducha Świętego  w Winnipegu i o ile pogoda pozwoli, w ramach uroczystości zaplanowane  jest również posadzenie 96 dębów pamięci w hołdzie ofiarom.
Dnia 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w  Rosji zginęli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żona  Maią, ostatni Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz 93  osoby towarzyszące; w tym dowódcy Polskich Sił Zbrojnych,  przedstawiciele duchowieństwa, politycy, członkowie organizacji  państwowych i społecznych, członkowie Rodzin Katyńskich,  funkcjonariusze BOR-u i załoga samolotu.
Delegacja ta udawała się do Katynia, aby upamiętnić rocznicę  mordu-ludobójstwa dokonanego przez NKWD na blisko 22.000 polskiej  inteligencji w roku 1940.

Proszę -Niechaj nie zabraknie nikogo komu jest bliska sprawa Ojczyzny,

Z upoważnienia
Maria Kuraszko

 


W maju - tego roku - Zespół Pieśni i Tańca „SOKÓŁ” ma zamiar zaprezentować koncert  pt. „Muzykale, ach te muzykale”, składający się z przebojów z popularnych  Broadwayowych muzykali. Wszystkie będą wykonane w języku polskim („Krąg Życia” z Lion King - po Polsku i Swahili).

 Głównym wykonawcą koncertu  będzie Zespół “Sokół”

Solistami (oprócz członków Zespołu) będą:

 Mariola Płazak-Ścibich – Solistka Opery Śląskiej w Bytomiu – Sopran,

Krzysztof Biernacki z Uniwersytetu w Jacksonville, Florida - Baryton
Dyrygent Zespołu „Sokół’ oraz całego przedsięwzięcia  - Tadeusz Biernacki.

Akompaniować  będzie orkiestra złożona z muzyków polonijnych i  członków Orkiestry Symfonicznej Winnipegu

Koncert odbędzie sie w niedzielę  29go maja w „Jubilee Place” Mennonite Breathern Collegiate Institute 180 Riverton Ave.

 Jak można przypuszczać jest to kosztowne przedsięwzięcie. Więc,  jeśli by ktoś chciał przyczynić się finansowo do tej imprezy ( lub znał kogoś –wtedy proszę przesłać im ten email) to będziemy bardzo wdzięczni (załączam cennik ogłoszeń i sponsorstwa).

Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Winnipegu,  według naszych dociekań, jest najstarszym zespołem etnicznym, działającym bez przerw, w obydwu amerykach. W 2014 roku będzie obchodzić 100-tną rocznicę  prezentowania  Polskiej muzyki, tańców oraz kultury dla publiczności w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W 2008 roku zaprezentował Północnoamerykańską Premierę Oratorio Heandla w języku polskim. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej

www.sokolensemble.ca

 Pozostaję z należnym szacunkiem;

 Jerzy Bibik

Koordynator występu i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 

P.S. Proszę przesłać ten email do swoich przyjaciół i znajomych.


 


 


 

 
 


   Wydarzenia warte odonotwania


Film o Wisławie Szymborskiej

 



Opera - Magiczny flet

Dyrygent Tadeusz Biernacki

 

 

FAST FACTS

 

 

  • PERFORMANCE DATES:  Saturday, April 9 (8 pm)

                                                       Tuesday, April 12 (7 pm)

                                                        Friday, April 15 (8 pm)

 

  • VENUE: Centennial Concert Hall

 

  • TICKETS: MANITOBA OPERA BOX OFFICE

                            PHONE: 944-8824

                            ONLINE: tickets.manitobaopera.mb.ca

                            IN PERSON: Lower level, Centennial Concert Hall

                            HOURS: 9:30 am – 4:30 pm, Monday to Friday

 

  • An Enchanting Adventure: Earthly delights encounter heavenly ideals in Mozart’s comical masterpiece and fantastic tale. Featuring some of opera’s most exquisite and simply irresistible melodies, this magical musical fairytale will star a number of Manitoba-born singers including Phillip Ens, Andriana Chuchman, and Hugh Russell, along with the Manitoba Opera Chorus and Winnipeg Symphony Orchestra.

 

·         STORY: Join PrinceTamino in his search for enlightenment and his quest to rescue a princess. You’ll meet a wealth of colourful characters along the way: the evil Queen of the Night; Papageno, the bird catcher; the all-knowing Sarastro; and of course, the lovely Princess Pamina, to name a few. Throughout this fantastical journey there are serpents to slay, animals to tame, and trials by fire and water.

 

·         LANGUAGE: Sung in German with English translations projected above the stage.

 

·         FOR MORE INFORMATION: www.manitobaopera.mb.ca

 

 

   Wiadomości z Polski
Przygotwane przez Tadeusza Michalaka
źródło Donosy


 


 

Minister Radosław Sikorski,

komentując apel przedstawiciela Kongresu Żydów o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej dotyczącej roszczeń ofiar żydowskich i ich spadkobierców, powiedział dziennikarzom w Brukseli, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na ich wyznanie i narodowość. Dodał, że setki spraw sądowych skończyły się już oddaniem mienia czy rekompensatami. Powiedział też, że MSZ prowadzi relacje Polski z państwami, a nie ze Światowym Kongresem Żydowskim. Do spraw relacji z diaspora żydowska jest specjalny pełnomocnik rządu.

 

Adam Hofman (PiS) zagroził

nowymi demonstracjami przed Pałacem Prezydenckim. Zapowiedział, że dopóki nie powstanie "dobry i godny pomnik Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i innych ofiar katastrofy", to żałoba i demonstracje nie ustaną.

 

Metropolita warszawski,

Kardynał Kazimierz Nycz powiedział na środowej konferencji prasowej, że rok po katastrofie smoleńskiej, zgodnie z polską i kościelną tradycją, kończy się czas żałoby. Powiedział też: Trzeba powiedzieć sobie: 'bądź wola Twoja'. Wezwał do przeżywania rocznicy katastrofy smoleńskiej w modlitwie, zadumie i jedności.

 

Na zarzuty Jarosława Kaczyńskiego

o nieudolność w organizowaniu przetargu na samoloty dla najważniejszych osób w państwie (przetarg miał być świadomie zorganizowany w sposób 'bezprawny'), skierowane do Radosława Sikorskiego, minister Sikorski odpowiedział, że prezes Kaczyński powinien sam siebie obwinić za brak samolotów. Sikorski (przez pewien czas minister obrony w rządzie PiS) powiedział, że przetarg był wówczas zorganizowany z bezprecedensową dbałością i nigdy nie formułowano w stosunku do niego żadnych zarzutów 'bezprawności'. Przetarg został zamknięty bez wyboru oferenta w czasie, gdy MON kierował minister A. Szczygło. Wg Sikorskiego przetarg został unieważniony z motywów politycznych.

 

Sejm

zmienił ustawę antynarkotykową, łagodząc przepisy w części dotyczącej posiadania niewielkich ilości na własny użytek. Odżyły emocjonalne dyskusje z czasów zaostrzania, kiedy to wprowadzono karalność za każdą ilość.

Przepadły poprawki, m.in. SLD, które chciało dopuścić medyczny użytek marihuany.

 

Podczas glosowania w Senacie

nad zmianami w emeryturach, przeciw był jeden z senatorów PO, Paweł Klimowicz. Ogłosił przy tym z mównicy, że występuje z PO.

Światowy Kongres Żydów

odciął się od wypowiedzi swego prawnika, Menachema Rosensafta, wzywającej do gospodarczego bojkotu Polski za zawieszenie prac nad ustawą reprywatyzacyjną. Jak napisano w oświadczeniu, jest to jego opinia i "nie została przedstawiona w imieniu Kongresu".

 

Prezydent Litwy

podpisała nowelizacje ustawy oświatowej, pogarszającą sytuację mniejszości. Przewiduje ona obowiązkowe nauczanie niektórych przedmiotów po litewsku, może tez podobno doprowadzić do zamykania polskich szkół (tam, gdzie miejsc w szkołach jest za dużo w stosunku do liczby uczniów, w pierwszej kolejności mają być zamykane szkoły mniejszości). Polskie MSZ wyraziło rozczarowanie, chyba nam się jeszcze bardziej stosunki z Litwą popsują.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

uchwalona w piątek przez Sejm, zawiera ważne dla klientów reguły. Najważniejsze: podawanie potencjalnym kredytobiorcom info nie tylko o rocznej stopie oprocentowania, ale także wyodrębnione opłaty uwzględnione w całkowitym koszcie. Dotyczyć to będzie nie tylko banków, ale także parabanków, które często doliczały dodatkowe opłaty. Definicja kredytu konsumenckiego (dotychczas 80 tysięcy złotych) to teraz będzie, 255 tys. Powyżej tej kwoty - kredytodawca nie ma już ograniczeń wynikających z nowej ustawy.

 

Reprywatyzacja w sadach

Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo do odszkodowań za decyzje nacjonalizacyjne, których bezprawność stwierdzono po 1 września 2004, nie przedawniło się (pod warunkiem zachowania trzyletniego terminu od uprawomocnienia decyzji stwierdzającej bezprawność do wystąpienia o odszkodowanie na drogę sądową). Dotychczas były wątpliwości.

Rocznica śmierci Papieża przed beatyfikacja

dość powszechnie obchodzona. Od elementów popkultury do głębszego autentyku. Zresztą - pop tez jest cos wart.

 

 

 

Wybory się zbliżają

SLD złożyło wniosek o odwołanie ministra finansów, Jacka Rostowskiego. PiS zapowiada wniosek o odwołanie ministra skarbu, Aleksandra Grada. A "S" nauczycieli złożyła obywatelski wniosek o odwołanie minister edukacji, Katarzyny Hall.

 

Jarosław Kaczyński

napisał i wczoraj (tzn. 31 marca) ogłosił "Raport o stanie RP". W 114 rozdziałach krytykuje ów stan i rząd PO.

 

W piątek 1 kwietnia rozpoczął się

spis powszechny. Pierwszy od 2002 roku i pierwszy w historii bez papierowych formularzy. Można się albo spisać samemu przez Internet, albo być spisanym przez telefon, w ostateczności przyjdzie rachmistrz, z kieszonkowym terminalem zamiast papieru.

 

Po licznych protestach

pacjentów i przychodni (przede wszystkim prywatnych) ministerstwo zdrowia zmiękło i przywróciło "recepty na telefon". Chodziło o to, że przewlekle chorzy, przyjmujący nieraz latami te same leki, mogli do ubiegłego roku po prostu zadzwonić do przychodni, poprosić o kolejną receptę i następnego dnia ją odebrać, bez zapisywania się w kolejkę do lekarza. W tym roku, NFZ wymyślił jednak, że lekarz nie może wypisać recepty bez zbadania pacjenta, i zaczął tego pilnować. Do wczoraj, kiedy ogłoszono przywrócenie poprzednich zasad.

 

Unia Europejska

nie chce się zgodzić, by pieniądze zaoszczędzone na inwestycjach kolejowych wydać zamiast tego na drogi. Rząd do tej pory zapewniał, że będzie to możliwe, pieniądze jakoby zaoszczędzono na niższych niż oczekiwane cenach osiągniętych w przetargach. Ale Bruksela nie chce słyszeć na razie o zmianie przeznaczenia.

 

Prokuratury

Generalna i Wojskowa opowiedziały o stanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Według Prokuratury Generalnej całkowicie wykluczono hipotezę zamachu. Wyłączono do odrębnego śledztwa wątek odpowiedzialności cywilnych urzędników państwowych za organizacje lotu. Prokuratorzy nadal czekają na niektóre dokumenty, które powinna dostarczyć Rosja.

Prokuratura Wojskowa z kolei wszczęła śledztwo karne przeciw załodze Jaka-40, który wylądował w Smoleńsku godzinę wcześniej. Zarzut: narażenie zdrowia i życia pasażerów.

Prezydent Warszawy

Zapowiedziała badanie opinii publicznej w sprawie budowy drugiego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej (drugiego, bo jeden już stoi na Powązkach). Jednocześnie wykluczyła, by miasto miało budować pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, czego domaga się PiS - powiedziała, że każdy może założyć komitet budowy i wniosek będzie normalnie rozpatrywany. Wykluczyła budowę pomnika na Krakowskim Przedmieściu, ze względu na ochronę konserwatorska.

 

 

Skoro mowa o rocznicach

W mediach histeria przed rocznoicą 10 kwietnia. Że tajemnicze demonstracje zdestabilizują Warszawę. W kościołach wczoraj spokojny list pasterski - ze `cmentarz nie jest naszym domem'. I `bracia, nie oczerniajcie się nawzajem'. I że lepiej modlić się i iść do przodu.

 

W związku z spisem powszechnym

coraz głośniej o `narodowości śląskiej'. W rubrykach jest nie tylko pytanie o narodowość, ale także przynależność do grupy etnicznej lub narodowościowej. Ruch Autonomii Śląska namawia na `narodowość śląską'. Niestety - źródło oskarżeń i kontroskarżeń. PiS złapał wiatr w żagle, straszy niemieckością i przy okazji oskarża Premiera o `ostentacyjną kaszubskość'. SLD ustami Grzegorza Napieralskiego stwierdziło, że oczywiście PiS źle robi dzieląc Polaków, ale on (GN) nie zawarliby koalicji z Ruchem Autonomii Śląska, i bałby się o integralność państwa polskiego.

 

Wciąż o gazie

Bardzo ciekawy artykuł Igora Janke w sobotniej Rz o kontrakcie z Gazpromem. Najciekawsze - ceny. Za tysiąc metrów sześciennych gazu Polska płaci 336 dolarów. Francja 306, Rumunia 304, Niemcy 271, Wielka Brytania - 191. Klub PJN ewidentnie przeczytał - i wystąpił w sobotę do Premiera o pełne informacje o przebiegu negocjacji w sprawie kontraktu (prowadził je i firmował wicepremier Waldemar Pawlak).

 

     

 

   Libia (Rozprawa z przeszłością po arabsku) - Wiktor Księżepolski

ROZPRAWA Z PRZESZŁOŚCIĄ PO ARABSKU

WIKTOR KSIĘŻOPOLSKI

 

          Libia to kraj z niewykorzystanym potencjałem turystycznym czekająca na zmiany.          Spędziłem dwukrotnie 6 lat w tym kraju, raz rok z bazą w Misracie, pięć lat z bazą w Trypolisie, wizytując wszystkie nadmorskie miasta od granicy z Tunezją na zachodzie po El Marj na wschodzie wliczając w to Benghazi. Byłem w Gharianie, Mizdzie, Azizii, Jefrenie, Tarhunie położonych na południe od Trypolisu, pracowałem w okolicy prawie wszystkich miast  usytuowanych na nadmorskim „coastal’u”, wnosząc swój chlubny wkład w proces zaopatrzenia Libii w wodę. Pod moim nadzorem powstawały studnie wiercone na pustynnych kampach kolo Ubari i Sebhy oraz na południe od Adjedabii, koło oazy w Jalo w Cyrenajce. W czasie tych sześciu lat miałem okazję wraz z lokalnymi mieszkańcami przechodzić przeróżne ewolucje tego kraju autokratycznie rządzonego przez pana pułkownika Muamara Khaddafiego. Obserwując przez te lata rozwój sytuacji w tym kraju i zachowania dyktatora w prowadzeniu polityki wewnętrznej, reakcji na politykę świata zachodniego oraz jego politykę zagraniczną wobec sąsiadów i innych islamskich państw afrykańskich, bliskowschodnich i azjatyckich, mogę stwierdzić jedno: żaden światowy przywódca poza Stalinem i Hitlerem, oraz paru innymi psychopatami nie wykazał się taką bezwzględnością wobec własnego narodu, wprowadzając radykalne prawa z myślą o przyszłej potędze swojego kraju. Żaden przywódca, poza wyżej wymienionymi, nie był w stanie dorównać panu M.Kaddafiemu w jego chorych dążeniach do autokratycznego rządzenia swoją ojczyzną, jak i chęci pokazania się arabskiemu światu, jako jego duchowy przywódca,  

 

          Czytaj dalej...

 


 

 

   Kwiecień – czas szczególny pamięci narodowej

Kwiecień – czas szczególny pamięci narodowej.

Męczeństwo “96” poległych pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim to zbyt potężne świadectwo i zbyt bolesna strata dla Polski, by o nim zapomnieć. Prokuratura w Polsce, wbrew zasadom śledztwa, już wykluczyła wresję o zamachu nie dysponując podstawowymi dowodami materialnymi. Jednak domaganie się prawdy o przyczynach tej katastrofy będzie wołaniem przyszłych pokoleń Polaków.

Dla nas, tragedia narodowa sprzed roku, przybliżająca opinii światowej prawdę o Katyniu roku 1940 ma swój  mistyczny wymiar. Nie bez znaczenia na takie postrzeganie ma ten szczególny “znak czasu”, że tragedia ta wydarzyła się w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Sceptycy mogą uważać nasze przeświadczenie jako infantylizm, My jednak opieramy się na słowach Zbawiciela o losach naszej Ojczyzny, zanosząc do Jezusa Miłosiernego modlitwę za Polskę:

O Zbawco nasz! Ty miłosierdziem darzysz

Ubogich w duchu, ufnych w hojność Twą,

W ofiarę Krzyża i Twą Krew przelaną,

Gdy możni świata szydzą z nas i drwią.

Czerwień i biel, co z Twego Serca spływa,

Dla polskiej duszy jakże bliska jest;

Skruszonych szatą łaski Swej okrywasz,

Dziecięctwem darzysz, jak przez Chrzest.

 

Trzeba nam męstwa w tej zamętu dobie,

By bronić Twych odwiecznych Świętych Praw;

Dziś chrześcijaństwa burzą nam przedmurze,

Twoje dziedzictwo! Jezu wzmocnij, zbaw!

Chroń od zepsucia dziatwę, młodzież, matki,

W ojcach utwierdzaj przodków wiary moc,

Pomóż rozpoznać szatańskie zasadzki

I zniewolenia oddal noc.    

 

Czy się obudzi w sumieniu Narodu

Polska – posłuszna Świętej Woli Twej?

Byś ją przygarnął, obmył z grzechów brudu,

By blask świętości towarzyszył jej?

Ojcowie nasi, którzy są już w Niebie

Jasno widzieli Twą pomocną dłoń,

My – kłamstwem szczuci – sercem znajdziem Ciebie!

W ufności tej jest nasza broń!

(P.W.)

 

Polonijne Stowarzyszenie Patriotyczne w Winnipegu

Stanisław Dziachan, Małgorzata Leligdowicz, Andrzej Leligdowicz, Bogdan Paprocki, Teresa Wojciechowska, Piotr Wojciechowski. Grzegorz Zając, Marian Zając, Romuald Onyszko (Calgary).

 

P.S. Uczestników Różańcowego Jerycha przy Kościele Ducha Świętego prosimy o pamięć w intencji nawrócenia Rosji  i odnowy moralnej polskiego Narodu.
 

 

   Kurs malowania pisanek w Muzeum "Ogniwo"

 

 

 

  Koncert Kombi w Winnipegu


 

 

 

  W dzisiejszym świecie rządzi kasyno!

    

W dzisiejszym świecie rządzi kasyno!                           

Autor Roman Mańka   

Poniedziałek, 14. 03. 2011 13:36

 

Z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK rozmawia Roman Mańka.

 

W tym roku kończy się pierwsza kadencja rządu Donalda Tuska. Jak Pan ocenia politykę tego rządu? Jak można mijające cztery lata podsumować?

 

Zanim zaczniemy oceniać ostatni czteroletni okres rządów PO-PSL, chcę powiedzieć jedno zdanie o całym procesie transformacji. Bo tu się – moim zdaniem – kończy pewien model rozwoju gospodarczego Polski.

 

Mówię o koncepcji opartej na trochę bajkowym systemie, na systemie wiary w cuda, opartej na dwóch kluczowych zasadach: Pierwsza, to sprywatyzujmy wszystko a będzie dobrze, pozbędziemy się wszystkich kłopotów gospodarczych i finansowych, itd. To różnie w przeszłości przebiegało, ale my jako kraj generalnie majątek narodowy wyprzedaliśmy – zwłaszcza ten wartościowy.

 

Nie mamy dzisiaj majątku?

 

Nie mamy dzisiaj majątku. Około 80 proc. wartości najbardziej dochodowego majątku narodowego (czyli sektor bankowy, finansowy, ubezpieczeniowy, handel wielkopowierzchniowy) zostało sprzedane (firmy produkcyjne, petrochemiczne). I raptem wskutek tego procederu – nie nazywam tego nawet prywatyzacją, ponieważ była to raczej wyprzedaż przedsiębiorstw, które trafiały w ręce państwowych firm, tyle że o zagranicznym kapitale – uzyskaliśmy około 140 mld zł przez 20 lat. Tak naprawdę dzisiaj, gdybyśmy chcieli odkupić trzy duże banki (takie, jak PKO S.A., BZ WBK, PKO BP), prawdopodobnie musielibyśmy wyłożyć taką samą sumę – podkreślam za trzy duże banki, a nie za cały majątek narodowy. Co z resztą…? Mało tego – teza „sprzedajmy wszystko” lansowana głównie przez Balcerowicza i liberałów gdańskich, którzy w początkowym okresie nosili nawet potocznie nazwę „aferałów”, wygląda dziś dramatycznie, ponieważ im więcej prywatyzowaliśmy, tym większe mieliśmy długi.

 

Gdzie w takim razie pieniądze?

 

To pytanie za sto punktów. Natomiast chcę podać dokładne przykłady, które tego dotyczą. W 1991 r. na początku prywatyzacji, gdy zaczynaliśmy, sprzedaliśmy majątek za około 1,5 mld zł, w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, a dług publiczny wynosił wtedy około 65 mld zł. W latach 2000-2001, kiedy Leszek Balcerowicz posiadał znaczący wpływ na politykę gospodarczą, z prywatyzacji dostaliśmy około 30 mld zł, ale dług wzrósł już do 314 mld. W latach 2009-2010 (kiedy premier Donald Tusk i minister Aleksander Grad prywatyzowali firmy) sprzedaliśmy za około 30 mld. zł, a dług publiczny wzrósł do 800 mld. Czyli teza Balcerowicza się nie potwierdza.

 

Gdzie są te pieniądze?

 

Zostały utopione w kolejnej „czarnej dziurze” i wytransferowane za granicę.

 

Do kogo?

 
Czytaj dalej...

 

 

 

  Tadeusz Drozda w Winnipegu

     


 

 

 

 

 

  Tworzenie się nowego porządku świata cz 25.          Index

W dzisiejszym wydaniu coś z bieżących wydarzeń. Film poniżej należy oglądać w trybie pełnoekranowym aby dobrze widzieć szczegóły.

Wulkan Sakurajima w Japonii daje o sobie znać od tygodnia. Coraz więcej jest też pytań dotyczących różnych dziwnych obiektów latających w jego sąsiedztwie.
 



 

Poniżej wideo z kamer internetowych.

 


 

 

 

  Turystyka -Roztoczański Park Narodowy

Zaczerpnięte z http://www.poland.gov.pl/Roztoczanski,Park,Narodowy,7708.html

 

Roztoczański Park Narodowy
 

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w Polsce południowo- wschodniej, ok. 30 km na południowy- zachód od Zamościa i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo tereny Roztocza.

Ochrona przyrody na Roztoczu ma tradycję sięgającą końca XVI w., kiedy fragmenty Roztocza Środkowego włączono do Ordynacji Zamojskich. Utworzono wtedy rodzaj zoo - zwierzyniec otoczony 30 kilometrowym ogrodzeniem, gdzie trzymano dzikie zwierzęta.

Roztoczański Park Narodowy ma typowo leśny charakter. 95% powierzchni zajmują lasy bukowe, sosnowe i jodłowe. W parku występuje pomad 400 drzew pomnikowych, tutejsze jodły osiągają wysokość do 50 metrów.

Duże ssaki reprezentowane są przez jelenie, dziki, wilki, rysie i borsuki. Największą atrakcją parku jest dzikie stado koników polskich żyjące na terenie wydzielonej enklawy. Konik polski to rasa wywodząca się od koni Przewalskiego. Do końca XVIII w zamieszkiwały leśne tereny obszarów wschodniej Polski. Koniki przez cały rok przebywają na wolności, ingerencja człowieka ogranicza się jedynie do dokarmiania w okresie zimowym. Każdego roku w stadzie rodzi się kilka źrebaków. Koniki obserwować można ze specjalnej wieży widokowej przy stawie Echo, kilkaset metrów za Zwierzyńcem w stronę Górecka Starego. Dzikie stada koników polskich oglądać można jeszcze w Biebrzańskim Parku Narodowym, Popielnie i Stobnicy.

Przyrodniczą atrakcją Roztocza są położone na południe od parku rezerwaty „Szum” i „Nad Tanwią”. Rezerwaty obejmują doliny niewielkich leśnych rzek z malowniczymi wodospadami i progami rzecznymi nazywanymi tu szumami, szypotami lub porohami.

Przez teren parku przebiega pięć szlaków turystycznych, jedna trasa rowerowa i kilka ścieżek edukacyjnych.

Baza noclegowa najlepiej rozwinięta jest w Zwierzyńcu. Znajduje się tu kilka niewielkich hoteli, pole namiotowe, schronisko szkolne i liczne kwatery prywatne. Najciekawszym zabytkiem Zwierzyńca jest kościół na wodzie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

 

 

 

 

   Humor


Na środku oceanu spotykają się trzy rekiny.
Jeden z nich mówi:
-Psiakrew, zżarłem jednego Francuza.
Był taki wyperfumowany, że do tej pory czkam wodą kolońską.
Drugi na to:
-To jeszcze nic. Ja, zjadłem jakiegoś Rosjanina, chyba to był generał,
bo do tej pory w brzuchu dzwoni mi jakieś żelastwo.
Te jego medale tak brzęczą, że ryby płoszę...
A trzeci rekin mówi:
-To jest wszystko nic, koledzy! Ja zżarłem tydzień temu jakiegoś
polskiego posła, taki miał pusty łeb, że do tej pory nie mogę się zanurzyć....

 

---

 

Kierownik pyta swojego pracownika:
-Kowalski, czy lubi pan spocone dziewczyny?
-No, nie bardzo...
-A ciepłą wódkę?
-Też nie.
-To po jaką cholerę chce pan urlop w lipcu?


 

 


 
 

 

S  P  O  N  S  O R

 

 

  Upadek światowego systemu monetarnego cz. 47

  Tak wyglądała inflacja w Republice Weimarskiej

 

Film poniżej wyjaśnia jak (Federal Reserve) prowadzi Amerykę
i świat w kierunku Republiki Weimarskiej

 

 

Podczas gdy społeczeństwo średniej i dolnej warstwy ponosi konsekwencje obecnej sytuacji ekonomicznej, wielkie banki Amerykańskie są karane grzywną wynosząca 2% z ich dochodów w nielegalnych transakcjach.

Jak wielki US bank prał miliardy dolarów z  dochodów Meksykańskich karteli narkotykowch
Złoto zbliża się do $1500 za uncję
To już oficjalne: Portugalia jest zbnkrutowana

 

 

 Kącik kulinarny Lucy Michalak

 

 

 

 

 

 

Kwas chlebowy

to napój otrzymywany przez alkoholową i kwaśną fermentację chleba z dodatkiem cukru lub owoców i drożdży górnych.

Przepis na kwas chlebowy.

Składniki: 10 dkg żytniego razowego

chleba,

0,5 dkg drożdży,

4 dkg rodzynków,

5-10 dkg cukru.

Chleb pokrój w kostkę i wysusz w piekarniku. Przełóż do słoja i zalej gorącą

przegotowaną wodą (5 szklanek).

Gdy płyn przestygnie, dodaj drożdże rozmieszane w niewielkiej ilości wody z cukrem, wsyp resztę cukru i przykryj wygotowaną suchą ściereczką.

Płyn pozostaw na 24 godz. w ciepłym pomieszczeniu, a następnie zlej do butelek i dodaj rodzynki.

Pozostaw na 3 dni w chłodnym miejscu.
 

 

 

 

 Ciekawostki

Mam Talent III - Magda Welc



 

 

 

  Manitoba- Kwiecień w fotografii

 

 

Fot. Bogdan i Alicja Fiedur

 

 


 

   Polki w świecie-  Natasza Caban
 

Współpraca Polishwinnipeg.com z  czasopismem
Polki w Świecie”.

Kwartalnik „Polki w Świecie” ma na celu promocję Polek działających na świecie, Polek mieszkających z dala od ojczyzny. Magazyn ten kreuje nowy wizerunek Polki-emigrantki, wyzwolonej z dotychczasowych stereotypów. Kwartalnik „POLKI w świecie” ma także za zadanie uświadomić Polakom mieszkającym nad Wisłą rangę osiągnięć, jakimi dzisiaj legitymują się Polki żyjące i działające poza Polską. Czasopismo w formie drukowanej jest dostępne w całej Polsce i USA. Redaktor naczelna magazynu Anna Barauskas-Makowska zainteresowała się naszym Polonijnym Biuletynem Informacyjnym w Winnipegu, odnalazła kontakt z naszą redakcją proponując współpracę.

Nasza współpraca polega na publikowaniu wywiadów z kwartalnika „Polki w Świecie w polishwinnipeg.com  a wywiady z kobietami, które ukazały się w naszym biuletynie zostaną opublikowane w kwartalniku ”Polki w Świecie”.
 


Natasza Caban urodziła się 32 lata temu. Dzieciństwo spędziła w Ustce. Świadectwo maturalne uzyskała kończąc I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. Na studia nie znalazła jeszcze czasu, gdyż zajęta była podróżowaniem po świecie i zbieraniem żeglarskiego doświadczenia.

A wszystko zaczęło się jakby przypadkiem - jakiś obóz żeglarski, jakieś rejsy, jakieś kursy i to wiecznie towarzyszące, zupełnie niewytłumaczalne poczucie, że trzeba jej za horyzont...

Pierwszy raz próbowała zaciągnąć się na żaglowiec mając 17 lat. Autostopem pojechała do Niemiec, ale tylko po to, by po raz pierwszy pożałować, że urodziła się o jakieś 200 lat za późno - kiedy to na morzach królowały herbaciane klipry - i na dodatek Bóg stworzył ją „tylko” kobietą, a kobiet w załodze nie chciano.

Mieszkając w Paryżu i uczęszczając do szkoły języka francuskiego postanowiła, że kiedyś będzie na tyle dobrą żeglarką, że będą jej za to płacili. I długo nie musiała czekać. Pierwszą pracę dostała mając 19 lat, załapała się na słynną regatową łódź Kia Loa IV. Później poszło, jak z płatka: przyszły kolejne jachty, ich dostawy, regaty i pływanie w różnych rejonach świata. Mil przybywało.

Dzisiaj jest jedną z najmłodszych kobiet na świecie, którym udało się samotnie przepłynąć jachtem dookoła Ziemi.

Jak wyglądało Twoje życie zanim wyruszyłaś w morze?

Mieszkałam zaledwie trzy kilometry od Ustki, przy jednostce wojskowej, w lesie. Miałam ogródek przy domu i 15 minut spacerem do morza, jak było wzburzone to je słyszałam z własnego pokoju. Moje dzieciństwo to obrywanie czereśni z drzew, jeszcze zanim dojrzały, tata nigdy nie był zadowolony, ale też nie karcił za to. Moje najmłodsze lata to wspinanie się po drzewach, truskawki w ogródku, własny agrest i śliwki szabrowane od sąsiadów.

Byłam wpatrzona w moją siostrę Agnieszkę i zawsze chciałam jej dorównać. Moimi przyjaciółmi były zwierzęta, najlepiej czułam się w towarzystwie piesków i marzyłam o posiadaniu własnego konia.

Musiałam dojeżdżać do szkoły, więc zawsze była aktualna kwestia zdążenia na autobus, i brak rówieśników w sąsiedztwie. W klasie byłam lizusem, siedziałam w pierwszej ławce i… byłam dobra w sporcie.

Na ścianie nad moim łóżkiem wisiała mapa Afryki, z której przed snem zawsze uczyłam się na pamięć krajów znajdujących się na Czarnym Lądzie. Za dnia pobierałam naukę gry na fortepianie, takim dużym, czarnym, który stał w naszym salonie.

Z dzieciństwem kojarzy mi się także najukochańsza na świecie babcia, która czasem przyjeżdżała na wybrzeże ze środkowej Polski. Wypiekała najlepsze pod słońcem pączki, robiła ciepłe swetry i długie szaliki na drutach.

Dzieciństwo to także kochający mnie nad życie rodzice, z którymi czuję ogromny związek do dzisiaj.

Podróż dookoła świata to marzenie chyba każdego dziecka, a później niejednego dorosłego. Kiedy Twoje marzenie zaczęło stawać się rzeczywistością?

My i nasze marzenia… Bywa, że rodzące się w nas pragnienia i uczucia są tak silne, piękne i odważne, że zdają się przejmować kontrolę nad naszym życiem i popychać nas w nieznanym kierunku. Każdy ma prawo marzyć inaczej i pewnie prawie każdy chciałby szukać w życiu Własnej Legendy, ale nie wszyscy mamy odwagę zmierzyć siłę naszych marzeń i wyjść im naprzeciw, odnajdując ukryte ścieżki, po których moglibyśmy za nimi podążać. Chyba od zawsze towarzyszy mi przeświadczenie, że to właśnie możliwość urzeczywistnienia marzeń, nawet tych najmniej prawdopodobnych, czyni życie tak interesującym. Moje osobiste doświadczenia potwierdzają, iż rację ma Paulo Coelho mówiąc, że świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełnić swoje marzenia; którzy starają się robić to jak najlepiej, pamiętając, że pierwszym krokiem do uśmiercenia naszych marzeń jest Brak Czasu, drugim jest Pewność i wreszcie, trzecim krokiem jest Spokój.

Wierzę w to, że jeśli przeszłość kogoś nie zadowala, należy o niej zapomnieć. Trzeba wtedy wymyślić sobie inną historię życia i uwierzyć w nią. Bo choć klęski się zdarzają i nikt ich nie uniknie, to chyba lepiej jest przegrać bitwę o swoje marzenia, niż zostać pokonanym, nie wiedząc, o co się walczyło.

Mam i zawsze miałam głowę pełną marzeń i w sobie dość siły, aby postanowić zamieniać je w cele, do których uparcie dążę czy dążyłam. Największym z nich było opłynięcie świata samotnie. Dlacze

go? A dlaczego nie!? Ocean daje mi poczucie upragnionej wolności, ale jednocześnie pozwala na docieranie do nowych dla mnie lądów oraz zawiązywanie nowych przyjaźni.

Podróżując po świecie spotkałam kilku samotnych żeglarzy i to właśnie oni sprawili, że swoje największe marzenie zaczęłam przeistaczać w rzeczywistość. Miałam 25 lat, gdy stworzyłam ofertę i rozpoczęłam poszukiwania sponsorów do realizacji projektu. W sumie aż osiem lat zajęło mi dotarcie do miejsca, w którym jestem dzisiaj.

Niektórzy wierzą, że rządzi nami przeznaczenie, inni mówią o uśmiechu losu, a wielu twierdzi, że ma swoje anioły. Ty, natomiast, wsparcia szukałaś u ludzi z krwi i kości, a nie u istot metafizycznych.

To, nie jest tak do końca, gdyż zdecydowanie mam swoje anioły.

Wierzę, że czuwa nade mną mój tata i moja babcia, ale mam także anioły z krwi i kości wśród osób wciąż żyjących, jak na przykład moja mama i siostra, ale także Małgorzata Krautschneider - matka chrzestna jachtu... Ważne było dla mnie także duchowe wsparcie moich przyjaciół, którzy wytrwale słuchali o moich marzeniach i wierzyli, że uda mi się je zrealizować. Poza tym myślę, że pragnienia nie spełniają się same z siebie, zawsze trzeba o nie walczyć, podążać za nimi... Nie wierzę w przypadki, a dowodów na magię, jaka istnieje w realnym życiu, miałam podczas mojej wyprawy bardzo wiele. W moim aparacie fotograficznym brakowało karty pamięci, dopłynęłam do wyspy, gdzie spotkałam człowieka, który taką kartę miał na zbyciu, gdyż jego aparat właśnie się popsuł. Pewnego razu nabawiłam się zapalenia ucha i na otwartym morzu spotkałam jacht, na którym był laryngolog... Trudno nazwać to przypadkiem!

Posiadam także swoich mentorów. Do nich bez wątpienia należy Teresa Remiszewska-Damsz. Bardzo żałuję, że nie zdążyłam jej poznać, zmarła w 2002 roku. Jako pierwsza Polka wzięła udział w 1972 roku w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR, w których wystartowała na jachcie „Komodor”. Była czwartą w historii żeglarstwa kobietą, która samotnie przepłynęła Atlantyk.

Kolejna ważna dla mnie postać to Wojtek Jacobson. On nie jest człowiekiem, to jest anioł. Można o nim książki pisać, przypomina mi dobrocią moją babcię. Życzliwy i zawsze gotowy nieść pomoc każdemu żeglarzowi. Największy dar to jego wiedza. Ach, jakby się tak wkraść w jego umysł. Żeglarstwo uprawia od 1949 roku. Przepłynął ponad 255 tys. mil morskich. Towarzyszył Ludomirowi Mączce w pierwszej fazie rejsu dookoła świata. Brał udział w rejsie arktycznym, którego celem było pierwsze pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego małym jachtem, na trasie z zachodu na wschód. Spędził kilka miesięcy we wioskach Inuitów - Eskimosów. Na jego koncie są rejsy do wszystkich kontynentów (poza Antarktydą) i po wszystkich oceanach świata, w tym przejście cieśniny Magellana i zamknięcie tym samym kręgu wokół obu Ameryk.

Kolejnym moim mentorem jest żeglarz, w którym kochałam się przez 18 lat. To on zaraził mnie miłością do oceanu. Długie lata morze miało dla mnie kolor jego oczu...

Twoja podróż to także misja społeczna, bierzesz udział w akcji charytatywnej wspierającej fundację Anny Dymnej. Skąd pomysł, aby poprzez swoją wyprawę pomagać innym?

Ja w sumie nie wspieram fundacji, to ona wsparła moją „akcję”, ale nie materialnie, w inny bardzie istotny sposób. Pomogła mi wszystko zorganizować, nie stawiała barier i dała mi wielki kredyt zaufania.

Pomysł wziął się stąd, że pewna mała dziewczynka o imieniu Justynka przez cztery lata walczyła z rakiem, a jej ostatnim marzeniem było zobaczyć palmy i egzotyczną wyspę. Jej już nie zdążyłam pomóc, ale zdałam sobie sprawę, że są inne dzieci, które też marzą o tym, co dla mnie jest codziennością. Postanowiłam połączyć moje egoistyczne marznie z dawaniem radości tym wszystkim, którzy są mniej szczęśliwi

 

Ciąg dalszy w następnym numerze

 

 

 

 

   Ogłoszenia

 

 


 


 

 

 


Translate this page - Note, this is automated translation meant to give you sense about this document.
 

 

marzec 2011

 kwiecień 2011
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 

 






Zapisz się na naszą listę
Email
Imie i nazwisko

 

 

Spis Książek Biblioteki SPK
Polsat Centre
Człowiek Roku 2008

 

Polskie programy telewizyjne w Twoim domu 17 kanałów

TVP1, TVP2, TVN, TVN24, TVN7, Polsat, Polsat2 ,TV Polonia, TVPuls, Eurosport, Polsatsport, Discovery, History, Cartoon, TV4, Viva,TRWAM

IPMG to system który umożliwi Ci stały odbiór tych programów To nie jest Slingbox czy Hava Potrzebny Telewizor, IPMG box, Router i internet
Box kosztuje 200CDN, miesięczna opłata 50CDN i jednorazowa opłata za aktywacje 50CDN Dzwoń na
282-2090 do Janusza
 

 

 

Czyszczenie Wentylacji
Duct cleaning


1485 Wellington Avenue
Winnipeg, MB, R3E OK4
Phone: (204) 284-6390
Cell: (204) 997-2000
Fax: (204) 284-0475
email

clean@advancerobotic.com

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę

 

 

 


Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę



 


 

Irena Dudek zaprasza na zakupy do Polsat Centre Moje motto: duży wybór, ceny dostępne dla każdego, miła obsługa. Polsat Centre217 Selkirk Ave Winnipeg, MB R2W 2L5, tel. (204) 582-2884

Kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę
 

 

 



189 Leila Ave
WINNIPEG, MB R2V 1L3
PH: (204) 338-9510

 



Kliknij tutaj, aby wejść na stronę gdzie można pobrać nagrania HYPERNASHION za darmo!!!
 


 

Royal Canadian Legion
Winnipeg Polish Canadian Branch 246
1335 Main St.
WINNIPEG, MB R2W 3T7
Tel. (204) 589-m5493


 



“Klub 13”
Polish Combatants Association Branch #13
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #13
1364 Main Street, Winnipeg, Manitoba R2W 3T8
Phone/Fax 204-589-7638
E-mail: club13@mts.net
www.PCAclub13.com


Zapisz się…
*Harcerstwo
*Szkoła Taneczna S.P.K. Iskry
*Zespół Taneczny S.P.K. Iskry
*Klub Wędkarski “Big Whiteshell”
*Polonijny Klub Sportowo-Rekreacyjny
 

Interesujące filmiki

 
Tłusty czwartek

 
Walentynki 2011

  
"A Christmas Opus" Koncert kolęd




Sylwester 2010


Chopin With Friends


Obchody Niepodleglosci Polski w Winnipegu


Pasterka 2010 - Winnipeg


Życzenia Bożonarodzeniowe 2010


Wybory zarządu KPK o. Manitoba   


Wieczór poetycko-muzyczny


Wystawa "ART Confrontations#11


Jesień w Manitobie


Droga Krzyżowa


Tragedia Smoleńska


Wizyta marszałka senatu
Bogdana
Borusewicza


Z wizytą u Sokalskich


Pieczenie świni


Royal,Polish Canadian Legion Jubileusz


Zabawa dożynkowa


104 Lata Istnienia Sokola



Choinka u Sw. Jana Kantego


Świąteczny Koncert Szkoły
i Zespołu Sokół

"A Christmas Opus"
Ostatnia Próba Przed Koncertem